zus odszkodowania

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zus odszkodowania. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zus odszkodowania.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Odprawa i zasiłek chorobowy: Zobacz, jakie prawa przysługują ci po zwolnieniu z pracy

  Odprawa i zasiłek chorobowy: Zobacz, jakie prawa przysługują ci po zwolnieniu z pracy

  Pracownik, który traci zatrudnienie, powinien rozliczyć się z pracodawcą, pobrać należne świadczenia i zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny.

  czytaj więcej

 • ZUS nie zwróci prowizji, nawet gdy egzekucja jest niesłuszna

  ZUS nie zwróci prowizji, nawet gdy egzekucja jest niesłuszna

  Od wielu lat prowadzę działalność gospodarczą. Obsługę firmy m.in. w zakresie składek prowadzi działające w moim imieniu biuro rachunkowe. Wiem, że nie powinnam mieć żadnych zaległości, a mimo to ZUS wszczął przeciwko mnie egzekucję. W wyniku mojej interwencji i żądania zwrotu nienależnie pobranych w wyniku postępowania egzekucyjnego należności ZUS po wyjaśnieniu sprawy zwrócił pobrane nienależne pieniądze. Nie zwrócił mi jednak kwoty prowizji pobranej przez bank. Czy słusznie? Przecież to nie ja zawiniłam i moim zdaniem nie powinnam ponosić żadnych kosztów.

  czytaj więcej

 • 6 rzeczy, o jakich musi pamiętać pracownik w czasie wypowiedzenia

  6 rzeczy, o jakich musi pamiętać pracownik w czasie wypowiedzenia

  Podczas okresu wypowiedzenia pracownik zachowuje pełnię praw pracowniczych. Ponadto może też liczyć na dodatkowe przywileje.

  czytaj więcej

 • Uproszczenia dla podatników już w 2018 roku

  Uproszczenia dla podatników już w 2018 roku

  Będzie ulga na złe długi w PIT i CIT. Prędzej będzie można rozliczyć stratę, a od przychodu da się odliczyć wynagrodzenia małżonka i małoletnich dzieci.

  czytaj więcej

 • Jak policzyć wynagrodzenie związkowca, który bierze urlop na szkolenie

  Jak policzyć wynagrodzenie związkowca, który bierze urlop na szkolenie

  PROBLEM: Od niedawna działa w naszej firmie organizacja związkowa. Jeden z pracowników został powołany na jej skarbnika. Ostatnio złożył wniosek o udzielenie mu 20 października zwolnienia z całego dnia pracy ze względu na szkolenie, na które został delegowany przez związek. Szkolenie odbywa się w godzinach pokrywających się z jego grafikiem pracy. Czy pracodawca jest zobowiązany takiego zwolnienia udzielić? Czy jest ono płatne? Jeśli tak, to jak obliczyć wynagrodzenie, skoro pracownik zarabia 4800 zł, dodatkowo ma prawo do premii od 100 do 500 zł za czas przepracowany, a z wynagrodzenia – za jego zgodą – ma potrącaną składkę związkową w wysokości 45 zł?

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć absencje i pracę w porze nocnej

  Jak rozliczyć absencje i pracę w porze nocnej

  Pracownik zatrudniony od 1 czerwca 2017 r. uzyskuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3900 zł. Mężczyzna mieszka w innej miejscowości, niż znajduje się zakład pracy, dlatego wypłacamy mu też miesięczny ryczałt – 350 zł na dojazdy do pracy. Zasady jego wypłacania wynikają z regulaminu wynagradzania i zgodnie z nim ryczałt jest zmniejszany o 1/22 za każdy dzień nieobecności w pracy z powodu np. urlopu i choroby. W październiku pracownik chorował przez pięć dni (11–15 października). Wcześniej, tj. w lipcu, przebywał przez pięć dni roboczych na zasiłku opiekuńczym. W tym miesiącu był też przez trzy dni (24 godziny) na urlopie bezpłatnym. Ze względu na szczególną sytuację w firmie pracował przez sześć godzin w porze nocnej. Jak rozliczyć jego przychód za październik? Czy można u tego pracownika stosować podwyższone koszty uzyskania przychodów?

  czytaj więcej

 • Nadchodzi koniec umów o dzieło w rolnictwie

  Nadchodzi koniec umów o dzieło w rolnictwie

  Pracujący przy zbiorach warzyw i owoców będą przez 90 dni podlegać ubezpieczeniu jako pomocnicy rolników. Nowe zasady obejmą również osoby przebywające na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na pracę.

  czytaj więcej

 • Odszkodowanie tylko za uraz związany z pracą

  Odszkodowanie tylko za uraz związany z pracą

  Pogorszenie stanu zdrowia pracownika bez związku z wykonywanymi zadaniami i będące skutkiem samoistnego rozwoju schorz enia nie będzie uznane za wypadek przy pracy.

  czytaj więcej

 • Ciężarna cudzoziemka z umową, ale bez świadczenia pracy

  Ciężarna cudzoziemka z umową, ale bez świadczenia pracy

  Zapomniano o nich przy zmianach w zatrudnieniu tymczasowym. Efekt? Ich umowy przedłużają się do dnia porodu, ale jeśli praca nie będzie zalegalizowana, zostaną bez wynagrodzenia.

  czytaj więcej

 • Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe [KOMENTARZ]

  Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe [KOMENTARZ]

  Tydzień z komentarzami: Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (cz. 1).

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 30 listopada 2017

  Poradnia ubezpieczeniowa z 30 listopada 2017

  ● Czy etat i wykonywanie zlecenia w firmach mających tego samego właściciela wpływa na składki ZUS● Jakie składki musi uiścić przedsiębiorca, który pobiera zasiłek macierzyński● Czy ZUS może stwierdzić, że całkowicie niezdolny do pracy stał się niezdolny tylko częściowo● Jakie świadczenia można uzyskać, gdy uległo się wypadkowi w drodze do pracy

  czytaj więcej

 • Koszt zatrudnienia pracownika 2018: Ile pracodawca zapłaci składek do ZUS po podwyżce płacy minimalnej

  Koszt zatrudnienia pracownika 2018: Ile pracodawca zapłaci składek do ZUS po podwyżce płacy minimalnej

  Wynagrodzenie to zaledwie 60 proc. wydatków, jakie składają się na koszt zatrudnienia pracownika. Do pozostałych kosztów zaliczają się miedzy innymi składki na ubezpieczenie społeczne, które wzrosną jeszcze od 2018 roku, rośnie bowiem płaca minimalna.

  czytaj więcej

 • W 2018 roku wyższa pensja minimalna i stawka godzinowa

  W 2018 roku wyższa pensja minimalna i stawka godzinowa

  Od 1 stycznia miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2100 zł. Wraz z nim wzrosną też niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej płacy lub jej wielokrotności, a także podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy oraz ubezpieczeniach społecznych obliczane od jej wysokości

  czytaj więcej

 • Wyższa płaca minimalna i składki ZUS: Nowe obowiązki pracodawcy od 2018 roku

  Wyższa płaca minimalna i składki ZUS: Nowe obowiązki pracodawcy od 2018 roku

  W 2018 roku pracodawca powinien pamiętać o podwyżce dla najmniej zarabiających pracowników, a co za tym idzie o zapłaceniu wyższych składek do ZUS.

  czytaj więcej

 • Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2018 roku

  Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2018 roku

  Na rozstrzygnięcie NSA czekają m.in. wynajmujący nieruchomości na doby, pracownicy jeżdżący prywatnie służbowymi autami oraz muzycy chcący odliczać 50-proc. koszty. TSUE natomiast zajmie się gminami, komornikami oraz VAT od noclegów i posiłków.

  czytaj więcej

 • Rekompensaty dla chorych: NFZ zapłaci za wpadki szpitali

  Rekompensaty dla chorych: NFZ zapłaci za wpadki szpitali

  Teraz niewielu pacjentów szuka pozasądowej pomocy przy błędach medycznych. Nowy system przyznawałby odszkodowania, nawet gdyby winy lekarza nie było.

  czytaj więcej

 • Wypadek przy pracy: Kilka sposobów rekompensaty

  Wypadek przy pracy: Kilka sposobów rekompensaty

  Poszkodowany w wyniku wypadku przy pracy może domagać się od pracodawcy zadośćuczynienia i zwrotu kosztów opieki, nawet jeżeli ZUS wypłacił mu już świadczenia z tego tytułu.

  czytaj więcej

 • Jak wprowadzić premie do systemu wynagradzania

  Jak wprowadzić premie do systemu wynagradzania

  Zamierzamy wprowadzić do obecnego systemu wynagradzania premie jako dodatkowy element płacowy. Premia ma być dla pracowników czynnikiem mobilizującym do lepszej pracy. Czy może mieć charakter uznaniowy? Jakie kryteria najlepiej sformułować, aby było jasne, kiedy premia będzie wypłacona? Jakie premie wchodzą do świadczeń, np. chorobowych i urlopowych?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników