zus iwa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zus iwa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zus iwa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Kalendarz dla pracodawcy w 2015 r.: Kiedy i o czym należy pamiętać

  Kalendarz dla pracodawcy w 2015 r.: Kiedy i o czym należy pamiętać

  Koniec roku i początek kolejnego to najbardziej intensywny czas dla działów kadrowych. Obowiązków, o których powinny pamiętać, jest bardzo dużo, począwszy od ustalenia planów urlopowych, przez rozliczenie godzin nadliczbowych wypracowanych na przełomie roku, aż do decyzji związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych. Aby pomóc kadrowcom odnaleźć się w gąszczu tych obowiązków, przygotowaliśmy specjalny kalendarz, w którym zaznaczyliśmy najważniejsze daty, o których trzeba pamiętać w danych miesiącach.

  czytaj więcej

 • 7 dni na przekazanie ZUS IWA

  7 dni na przekazanie ZUS IWA

  Na podstawie danych z tej informacji zakład ustala stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.

  czytaj więcej

 • Brak ZUS IWA może skutkować podwyższeniem składki

  Brak ZUS IWA może skutkować podwyższeniem składki

  Jeśli w 2015 r. płatnik zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego minimum 10 osób, musi poinformować ZUS o liczbie ubezpieczonych i wypadków w zakładzie. Wyjątkowo ma na to czas nie do końca stycznia, ale do 1 lutego.

  czytaj więcej

 • Wypadek przy pracy oznacza więcej obowiązków dla pracodawcy

  Wypadek przy pracy oznacza więcej obowiązków dla pracodawcy

  W 2014 roku wystąpiło w zakładzie pracy zdarzenie, które nie zostało uznane za wypadek przy pracy. Pracownik nie zgodził się jednak z ustaleniami i opinią zawartą w protokole powypadkowym i odwołał się do sądu. W 2015 roku pracodawca otrzymał wyrok uznający to zdarzenie za wypadek przy pracy i nakazujący korektę protokołu powypadkowego. Wyrok się uprawomocnił. Jak skorygować protokół? O czym jeszcze powinien przy tej okazji pamiętać pracodawca?

  czytaj więcej

 • Wyższa składka wypadkowa za błędy w ZUS IWA

  Wyższa składka wypadkowa za błędy w ZUS IWA

  Płatnicy mają obowiązek przekazać do ZUS informację o liczbie ubezpieczonych i wypadków, jakie zdarzyły się w zakładzie pracy w 2015 roku. Termin jej przekazania upływa w tym roku 1 lutego.

  czytaj więcej

 • ZUS rozliczy firmę ze składek wypadkowych

  ZUS rozliczy firmę ze składek wypadkowych

  Jestem właścicielem firmy, której ZUS sam ustala stopę składki na ubezpieczenie wypadkowe na podstawie danych podanych przeze mnie w ZUS IWA za trzy kolejne ostatnie lata kalendarzowe. Z moich wyliczeń wynika, że możliwa jest nadpłata z tego tytułu. W ostatnim czasie nie brałem z ZUS zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami, które są podstawą do określenia faktycznego stanu konta. Sprawa jest ważna, bowiem od nowego roku ulegnie skróceniu z dziesięciu do pięciu lat okres przedawnienia nadpłaconych składek na ubezpieczenie wypadkowe. Czy ZUS ma obowiązek powiadomienia o nadpłacie – pyta czytelnik

  czytaj więcej

 • Chorych trzeba uwzględnić w ZUS IWA

  Chorych trzeba uwzględnić w ZUS IWA

  Czy należy uwzględniać w ZUS IWA pracowników, którzy przez cały miesiąc byli niezdolni do pracy i pobierali wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy albo byli na urlopie wypoczynkowym?

  czytaj więcej

 • ZUS IWA trzeba złożyć, nawet gdy nie było wypadku

  ZUS IWA trzeba złożyć, nawet gdy nie było wypadku

  Niektórzy pracodawcy będący płatnikami ubezpieczenia wypadkowego muszą do 31 stycznia 2017 r. przekazać ZUS dodatkową informację. Na jej podstawie zostanie ustalona stopa procentowa składki.

  czytaj więcej

 • Co czeka pracodawców w 2017 roku

  Co czeka pracodawców w 2017 roku

  Oto jakie obowiązki czekają na pracodawców w 2017 roku.

  czytaj więcej

 • Topolska: Dwa razy 2000 i liczne zmiany w przepisach

  Topolska: Dwa razy 2000 i liczne zmiany w przepisach

  Wraz z nadejściem nowego roku pracodawcy muszą przygotować się na podwyżkę minimalnego wynagrodzenia dla osób zarabiających najniższą wymaganą kwotę. W 2017 r. wzrośnie ono dużo więcej niż w poprzednich latach, bo aż o 150 zł – i wyniesie 2000 zł.

  czytaj więcej

 • Poradnia kadrowo-ubezpieczeniowa: Kto do końca stycznia musi złożyć ZUS IWA

  Poradnia kadrowo-ubezpieczeniowa: Kto do końca stycznia musi złożyć ZUS IWA

  W zeszłym roku zatrudnialiśmy łącznie kilkunastu pracowników, jednak nigdy więcej niż 10 w jednym momencie. Czy w tej sytuacji jako płatnik składek powinniśmy złożyć informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe, tj. ZUS IWA za 2016 r.? Niedługo mija termin na jego złożenie i nie chcielibyśmy ponieść negatywnych konsekwencji?

  czytaj więcej

 • Składka wypadkowa: Firmy muszą szybko złożyć do ZUS druki IWA

  Składka wypadkowa: Firmy muszą szybko złożyć do ZUS druki IWA

  Pracodawcy zatrudniający co najmniej dziesięciu pracowników do 31 stycznia muszą złożyć informacje niezbędne do ustalenia składki wypadkowej.

  czytaj więcej

 • Od 1 kwietnia obowiązuje nowy okres składkowy dla ubezpieczenia wypadkowego

  Od 1 kwietnia obowiązuje nowy okres składkowy dla ubezpieczenia wypadkowego

  W 2016 r. zatrudnialiśmy 11 pracowników i 3 zleceniobiorców. Pierwszą informację ZUS IWA przesłaliśmy za ubiegły rok. Kto ma ustalić wysokość składki wypadkowej dla naszej firmy na okres od 1 kwietnia – ZUS czy my sami?

  czytaj więcej

 • Pozwy zbiorowe do naprawy

  Pozwy zbiorowe do naprawy

  Czasochłonność, trudności dowodowe i rozbieżności w orzecznictwie – według Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości to przyczyny, dla których przepisy o postępowaniach grupowych nie działają najlepiej

  czytaj więcej

 • ZUS IWA obowiązkowo do 31 stycznia

  ZUS IWA obowiązkowo do 31 stycznia

  Płatnik, który w 2017 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, do końca stycznia 2018 r. musi złożyć w ZUS informację o liczbie ubezpieczonych, wypadkach w pracy oraz warunkach szkodliwych.

  czytaj więcej

 • Liczymy składki wypadkowe. Od 1 kwietnia w małych firmach będą niższe

  Liczymy składki wypadkowe. Od 1 kwietnia w małych firmach będą niższe

  Od 1 września 2017 r. prowadzę pozarolnicza? działalność´ gospodarcza? w branży gastronomicznej. Od tego dnia zgłosiłem siebie jako płatnika składek na własne ubezpieczenia, a od 1 października 2017 r., w związku z zatrudnieniem pierwszych czterech pracowników, zgłosiłem ich do ubezpieczeń społecznych.

  czytaj więcej

 • Zmienia się wysokość składki wypadkowej. Większość firm zapłaci mniej

  Zmienia się wysokość składki wypadkowej. Większość firm zapłaci mniej

  Od 1 kwietnia zmieniła się wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe. Podstawą prawną jest rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 5 marca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. z 2018 r., poz. 502).

  czytaj więcej

 • Terminy ważne dla biur rachunkowych

  Terminy ważne dla biur rachunkowych

  Sprawdź terminy ważne dla biur rachunkowych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników