zmiany w vat 2011

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zmiany w vat 2011. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zmiany w vat 2011.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Od stycznia nowe zasady stosowania przy WDT zerowego VAT. A implementacji dyrektywy brak

  Od stycznia nowe zasady stosowania przy WDT zerowego VAT. A implementacji dyrektywy brak

  Rok 2020 za pasem, a polski ustawodawca nie przygotował dawno zapowiadanej nowelizacji ustawy o VAT dotyczącej wewnątrzunijnych transakcji towarowych. Firmy się obawiają, że brak spójności przepisów krajowych z prawem UE może utrudnić im prowadzenie handlu z przedsiębiorstwami z innych państw członkowskich.

  czytaj więcej

 • Jak stosować białą listę VAT? Fiskus rozwiewa najważniejsze wątpliwości

  Jak stosować białą listę VAT? Fiskus rozwiewa najważniejsze wątpliwości

  Podatkowe sankcje nie obejmą płatności kartami kredytowymi ani transakcji internetowych realizowanych przez elektronicznych pośredników, takich jak Blue Media czy PayPal.

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze wyroki sądów i trybunałów w 2019 roku

  VAT: Najważniejsze wyroki sądów i trybunałów w 2019 roku

  Liczba sporów sądowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak co roku w naszym podsumowaniu zwracamy uwagę na wyroki, które kształtują linie orzecznicze w sprawie sposobu opodatkowania różnego rodzaju zdarzeń, a także te, które zmieniają dotychczasowe – wydawałoby się, że utrwalone – podejście sądów. Liczymy na to, że przygotowany przez nas bilans roku będzie wskazówką dla podatników i pozwoli im rozliczyć się z fiskusem bez późniejszych negatywnych konsekwencji. Kładziemy nacisk na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyroki składów siedmioosobowych, a także standardowe wyroki NSA, oraz – i to istotne novum na tle poprzednich lat – orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

  czytaj więcej

 • Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2020 r.

  Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2020 r.

  Podatnicy, którzy chcieliby skorzystać z ulgi na złe długi i 0-proc. stawki VAT w eksporcie, oczekują na rozstrzygnięcia TSUE. W Luksemburgu zostaną też rozpatrzone wątpliwości dotyczące m.in. pakietu paliwowego czy podatku od fast foodów. Problemów jest wiele. Niektórymi będzie musiał się zająć Trybunał Konstytucyjny.

  czytaj więcej

 • Prowadzenie księgi podatkowej. Komentarz do rozporządzenia

  Prowadzenie księgi podatkowej. Komentarz do rozporządzenia

  Rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. poz. 2544)

  czytaj więcej

 • SMER + LSNS + (OĽaNO) = SVK. Słowacy wybierają parlament i rząd

  SMER + LSNS + (OĽaNO) = SVK. Słowacy wybierają parlament i rząd

  Słowacy wybierają nowy parlament i rząd. Zdecydują, czy przy władzy utrzyma się Robert Fico oraz czy nowy gabinet będzie współtworzyła skrajna prawica.

  czytaj więcej

 • Tax free. Podatnik nie musi weryfikować zagranicznych stempli

  Tax free. Podatnik nie musi weryfikować zagranicznych stempli

  Sprzedawca, któremu podróżny dostarczył dokument tax free, potwierdzający, że kupiony towar został wywieziony z terytorium UE przez inny kraj unijny, może bez obaw stosować zerową stawkę VAT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Przygotowań do nowego JPK_VAT nie można odkładać

  Przygotowań do nowego JPK_VAT nie można odkładać

  W związku ze zbliżającym się wejściem w życie nowych regulacji o JPK_VAT spółka – tak jak każdy inny czynny podatnik VAT – stanęła przed koniecznością dokonania zmian w systemie finansowo-księgowym. Główna księgowa kilka razy spotkała się z opiekunem firmy ze strony dostawcy systemu, za pomocą którego prowadzone są księgi rachunkowe oraz ewidencje VAT oraz wysyłane były do tej pory deklaracje i informacje JPK_VAT. Niestety współpraca układała się nie do końca tak, jak tego oczekiwała księgowa. Przede wszystkim różne były podejścia do poszczególnych zagadnień, nieraz strony prezentowały też rozbieżne poglądy na temat samych rozwiązań prawnych, jakie już wkrótce będą stosowane. Często uzasadnienie twierdzeń przedstawiciela dostawcy systemu sprowadzało się do stwierdzenia, że „u innych klientów tak robią i nie mają oni zastrzeżeń”. W przypadku części spornych zagadnień udało się porozumieć dzięki temu, że główna księgowa spółki na bieżąco, telefonicznie konsultowała się z doradcą podatkowym, z którym od lat współpracowała. A znał go też i liczył się z jego zdaniem przedstawiciel dostawcy programu, pan Michał.

  czytaj więcej

 • Najważniejsze akty prawne związane ze zwalczaniem epidemii

  Najważniejsze akty prawne związane ze zwalczaniem epidemii

  Pakiet ustaw nazwanych tarczą antykryzysową już obowiązuje. Dowiedz się, z jakich aktów prawnych składa się niniejsza regulacja oraz poznaj najważniejsze akty prawne związane ze zwalczaniem epidemii w Polsce.

  czytaj więcej

 • Powstrzymać upadłości wydawnictw i księgarń. Dyrektor BN chwali pomysł zerowego VAT-u na książki

  Powstrzymać upadłości wydawnictw i księgarń. Dyrektor BN chwali pomysł zerowego VAT-u na książki

  Rząd skierował do Komisji Europejskiej wniosek o wprowadzenie z powodu pandemii zerowego podatku VAT na książki. „Wszelkie działania wspomagające osłabiony polski rynek książki są pożądane” - powiedział Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

  czytaj więcej

 • Obroty wydawców i księgarzy drastycznie spadają. Winna epidemia

  Obroty wydawców i księgarzy drastycznie spadają. Winna epidemia

  Zakładam, że w czasie pandemii obroty zarówno wydawców, jak i księgarzy spadną o 50 proc., bo za­kłócone zostały wszystkie aspekty publikowania książek. Wydawcy musieli przesunąć lub odwołać premiery, zmniejszyć nakłady, uruchomić promocje - mówiła Ewa Tenderenda-Ożóg, prezes Biblioteki Analiz.

  czytaj więcej

 • Prezydent w piątą rocznicę wyborów: Dwie strony sceny politycznej Polsce dzieli głęboka różnica mentalności

  Prezydent w piątą rocznicę wyborów: Dwie strony sceny politycznej Polsce dzieli głęboka różnica mentalności

  W Polsce istnieje głęboka różnica mentalności, podejścia do polityki, do społeczeństwa, dzieląca dwie strony debaty politycznej - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Według niego przed 2015 r. rządzili w Polsce ludzie "bez honoru", którzy uważali, że "można ludziom naobiecywać, co się chce".

  czytaj więcej

 • VAT na usługi online wyższy niż na tradycyjne. Zmiany wymagałby jednomyślności państw UE [WYWIAD]

  VAT na usługi online wyższy niż na tradycyjne. Zmiany wymagałby jednomyślności państw UE [WYWIAD]

  Adam Bartosiewicz: Jeśli np. spektakl albo trening można obejrzeć tylko dzięki streamingowi (i to być może tylko w wyznaczonych godzinach), to taka usługa w zasadzie niewiele się różni od typowego przedstawienia czy fitnessu.

  czytaj więcej

 • Czy w branży hotelarskiej można odliczać VAT od usług gastronomicznych i noclegowych

  Czy w branży hotelarskiej można odliczać VAT od usług gastronomicznych i noclegowych

  Spółka będąca czynnym podatnikiem VAT świadczy usługi hotelowe w dwóch obiektach, których jest właścicielem. Usługi te są opodatkowane VAT na zasadach ogólnych. W każdym obiekcie hotelowym znajdują się pomieszczenia restauracyjne wraz z zapleczem kuchennym, które zostały wydzierżawione zewnętrznym firmom na prowadzenie działalności gastronomicznej. Na podstawie umów z dzierżawcami restauracji spółka nabywa usługi gastronomiczne, które potem odsprzedaje gościom hotelowym. Czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych usług?

  czytaj więcej

 • Własny prewspółczynnik. Możliwy, lecz nie w każdym przypadku

  Własny prewspółczynnik. Możliwy, lecz nie w każdym przypadku

  Koronawirus spowodował, że na dalszy plan zeszły spory samorządów z fiskusem o to, w jakiej części można odjąć VAT wynikający z otrzymywanych faktur „zakupowych”. Ale sprawy właśnie wracają na wokandę. Dlatego dziś publikujemy dziesięć wskazówek, jak obliczać prewspółczynnik.

  czytaj więcej

 • Myto na polskich drogach? Czy państwo da radę?

  Myto na polskich drogach? Czy państwo da radę?

  1 lipca kolejna instytucja państwowa przejęła odpowiedzialność za Krajowy System Poboru Opłat (KSPO) czyli e-myto. To już trzecia zmiana w zarządzaniu systemem na który od prawie 10 lat urzędnicy nie mają pomysłu.

  czytaj więcej

 • Duda podczas debaty w Końskich: Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe

  Duda podczas debaty w Końskich: Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe

  W poniedziałek po godz. 21.00 rozpoczęła się w Końskich (woj. świętokrzyskie) debata organizowana przez Telewizję Polską. Bierze w niej udział prezydent Andrzej Duda. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski nie zdecydował się na udział w debacie.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć koszty używania samochodu zarejestrowanego na żonę? [PORADNIA PODATKOWA]

  Jak rozliczyć koszty używania samochodu zarejestrowanego na żonę? [PORADNIA PODATKOWA]

  W jaki sposób rozliczyć koszty używania samochodu osobowego zarejestrowanego na żonę? Czy trzeba zapłacić PIT od sprzedaży działek powstałych z podziału większego gruntu? Jakie skutki w VAT powoduje zbycie wierzytelności własnej? Kiedy trzeba składać zawiadomienie ZAW-NR? Które transakcje będą miały w nowym JPK_VAT oznaczenie „TP”?

  czytaj więcej

 • Kiedy mamy do czynienia z WDT, a kiedy z dostawą krajową w transakcjach łańcuchowych

  Kiedy mamy do czynienia z WDT, a kiedy z dostawą krajową w transakcjach łańcuchowych

  20 lipca 2020 r. Y. spółka z o.o. (zarejestrowana jako podatnik VAT UE w Polsce) dokonała dostawy krzeseł na rzecz niemieckiej firmy X. (zarejestrowanej jako podatnik VAT UE w Polsce i w Niemczech). Z kolei niemiecki kontrahent sprzedał nabyte krzesła czeskiej firmie (zarejestrowanej jako podatnik VAT UE w Czechach). Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Y. i X. transport towarów miała zorganizować polska firma, bezpośrednio z Polski do magazynu czeskiej firmy w Czechach. Fizycznego przewozu towarów dokonał przewoźnik wynajęty przez polski podmiot. Faktura dokumentująca dostawę została wystawiona 20 lipca 2020 r. Spółka przed dokonaniem dostawy nie otrzymała żadnej zaliczki. Zgodnie z umową z niemieckim kontrahentem za sprzedane meble polskiej firmie przysługuje wynagrodzenie w wysokości 40 000 zł powiększone o należny VAT. Spółka Y. jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT rozlicza ona na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Dla Y. właściwa jest stawka CIT w wysokości 19 proc. Jak polska firma powinna rozliczyć VAT i CIT od sprzedaży mebli firmie niemieckiej, w sytuacji gdy:wariant I: firma X. poda niemiecki numer VAT UEwariant II: firma X. poda polski numer VAT UE?

  czytaj więcej

 • Czy wprowadzenie podatku cukrowego przyniesie efekty?

  Czy wprowadzenie podatku cukrowego przyniesie efekty?

  Wraca pomysł wprowadzenia nowej daniny. Dowody na jej prozdrowotne działanie nie są jednak jednoznaczne.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników