zasiłek macierzyński na urlopie wychowawczym

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zasiłek macierzyński na urlopie wychowawczym. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zasiłek macierzyński na urlopie wychowawczym.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • 4 pytania o PPK. Odpowiadamy na pytania o pracownicze plany kapitałowe (cz. I)

  4 pytania o PPK. Odpowiadamy na pytania o pracownicze plany kapitałowe (cz. I)

  1 lipca wchodzi w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych - PPK. Obejmie firmy zatrudniające minimum 250 pracowników. Podczas przygotowań do wdrożenia PPK pojawia się coraz więcej pytań. Odpowiadamy na najczęściej zadawane.

  czytaj więcej

 • Nowela ustawy o PPK już po Senacie. Sprawdź, co się zmieni

  Nowela ustawy o PPK już po Senacie. Sprawdź, co się zmieni

  Przepisy dotyczące pracowniczych planów kapitałowych zostaną uszczegółowione. Sejm 16 maja przyjął bowiem przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. 28 maja została ona rozpatrzona przez izbę wyższą parlamentu i obecnie czeka na podpis prezydenta. Nowe regulacje mają wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. A to oznacza, że przedsiębiorcom zatrudniającym co najmniej 250 osób, którzy już od 1 lipca będą zobowiązani do utworzenia PPK, zostanie niewiele czasu na zapoznanie się z nimi. Z myślą szczególnie o nich przygotowaliśmy tabelaryczne zestawienie najważniejszych zmian.

  czytaj więcej

 • Zmiany w ustawie o PPK

  Zmiany w ustawie o PPK

  Pracownicze Plany Kapitałowe jeszcze nie zostały wdrożone w żadnej firmie, a już doczekały się nowelizacji ustawy. Uproszczono i ujednolicono kilka kwestii, a także wprowadzono istotną zmianę.

  czytaj więcej

 • Nie będzie limitu 30-krotności w PPK. Prezydent podpisał ustawę

  Nie będzie limitu 30-krotności w PPK. Prezydent podpisał ustawę

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę znoszącą limit 30-krotności podstawy wpłat w pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Ustawa rozszerza katalog osób zatrudnionych o osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński.

  czytaj więcej

 • O czym musi pamiętać firma wdrażająca PPK od 1 lipca 2019

  O czym musi pamiętać firma wdrażająca PPK od 1 lipca 2019

  Największe firmy dobrze znają tę datę. Od 1 lipca 2019 obowiązek zapisania pracownika do Pracowniczych Planów Kapitałowych będą miały podmioty zatrudniające na 31 grudnia 2018 minimum 250 pracowników.

  czytaj więcej

 • Co to jest PPK. Jak zrezygnować?

  Co to jest PPK. Jak zrezygnować?

  Pracownicze Plany Kapitałowe w firmach zatrudniających minimum 250 pracowników na dzień 31 grudnia 2018 ruszają od 1 lipca.

  czytaj więcej

 • PPK 2019: 7 najczęściej zadawanych pytań o pracownicze plany kapitałowe (cz. II)

  PPK 2019: 7 najczęściej zadawanych pytań o pracownicze plany kapitałowe (cz. II)

  Im bardziej postępuje wdrażanie w firmach pracowniczych planów kapitałowych oraz im bliżej do podjęcia decyzji pracownika o pozostaniu w PPK lub rezygnacji, pojawia się coraz więcej pytań szczegółowych. Oto kolejne 7 najczęściej zadawanych ekspertom.

  czytaj więcej

 • Umowa dla niani [RODZAJE, WZÓR]

  Umowa dla niani [RODZAJE, WZÓR]

  Zamierzasz zatrudnić opiekunkę dla dziecka i zastanawiasz się jaką umowę z nią zawrzeć? Która będzie najkorzystniejsza dla rodzica? Jak powinna wyglądać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

  czytaj więcej

 • Umowa uaktywniająca dla niani [WZÓR]

  Umowa uaktywniająca dla niani [WZÓR]

  Umowa uaktywniająca dla niani jest formą pomocy państwa w powrocie rodziców do pracy po urlopach związanych z urodzeniem dziecka. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ZUS opłacił składki za opiekunkę? Co powinna ona zawierać?

  czytaj więcej

 • Liczymy stan zatrudnienia w firmie na potrzeby PPK

  Liczymy stan zatrudnienia w firmie na potrzeby PPK

  Kilku pracowników 31 grudnia 2018 r. było na jednodniowych urlopach bezpłatnych. Ponadto kilkanaście osób przebywało na zwolnieniach lekarskich i urlopach macierzyńskich. Czy osoby te należy wliczyć do staniu zatrudnienia ustalanego na ten dzień?

  czytaj więcej

 • Urząd wyjaśnia: Dokonywanie pierwszych wpłat do PPK

  Urząd wyjaśnia: Dokonywanie pierwszych wpłat do PPK

  W naszej firmie są dwa terminy wypłaty wynagrodzenia. Pensje dla pracowników administracyjnych wypłacamy do 30. dnia danego miesiąca, a dla pracowników fizycznych do 10. dnia następnego miesiąca. Kiedy powinniśmy dokonać pierwszych wpłat do PPK za naszych podwładnych, jeśli umowę o prowadzenie PPK w ich imieniu zamierzamy zawrzeć 12 listopada 2019r.? Czy premie wypłacone pod koniec listopada, ale przysługujące za III kwartał, kiedy pracownicy nie byli jeszcze w PPK, powinny zostać uwzględnione w wynagrodzeniu, od którego naliczane są te wpłaty?

  czytaj więcej

 • Nie każda praca w szczególnych warunkach wykazywana w ZUS RIA

  Nie każda praca w szczególnych warunkach wykazywana w ZUS RIA

  Płatnik, który zatrudniał wykonujące ją osoby, musi poinformować o tym ZUS, by skrócić okres przechowywania akt. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy były pracownik otrzymał z tego tytułu emeryturę wcześniejszą lub pomostową.

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć podwyższenie zasiłku macierzyńskiego, gdy zmieniła się jego wysokość

  Jak obliczyć podwyższenie zasiłku macierzyńskiego, gdy zmieniła się jego wysokość

  Pracownica 1 sierpnia 2019 r. urodziła dziecko i od tego dnia korzysta z urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego (100 proc.). Podstawa wymiaru tego zasiłku była niższa od świadczenia rodzicielskiego, dlatego zostało wypłacone podwyższenie. We wrześniu okazało się, że do podstawy zasiłku macierzyńskiego nie została wliczona miesięczna premia. Po jej uwzględnieniu i przeliczeniu podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego przewyższa to świadczenie i podwyższenie za wrzesień było nienależne. Jak prawidłowo rozliczyć zasiłek i nadpłatę podwyższenia za wrzesień?

  czytaj więcej

 • Zatrudnienie współmałżonka na umowę o pracę bez wpłat na PPK

  Zatrudnienie współmałżonka na umowę o pracę bez wpłat na PPK

  Czy jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą zawiera umowę o pracę ze współmałżonkiem, to powinna zapisać go do pracowniczego planu kapitałowego (PPK)?

  czytaj więcej

 • "Kobiety przyszłością branży prawniczej": Pora na zmiany na polskim rynku prawnym

  "Kobiety przyszłością branży prawniczej": Pora na zmiany na polskim rynku prawnym

  - Stereotypy społeczne na temat kobiet w biznesie i przedsiębiorczości są bardzo mocne - ocenia Jacek Santorski. I dodaje, że są one wynikiem skąpstwa poznawczego. - Jeśli nie muszę, to nie myślę i przyswajam stereotyp. A ten na temat kobiety szefa jest taki, że jest ona słabsza od mężczyzn, co jest oczywistą nieprawdą. 

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe po urlopach związanych z rodzicielstwem

  Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe po urlopach związanych z rodzicielstwem

  Pracownica zakończyła urlop rodzicielski 30 grudnia 2018 r. Po nim skorzystała z urlopu wypoczynkowego (do końca stycznia) i wróciła do pracy. Otrzymuje wynagrodzenie miesięczne 3150 zł, zmienną premię regulaminową liczoną od wynagrodzenia za czas faktycznie przepracowany oraz niekiedy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Ponadto jest jeszcze dodatkowe wynagrodzenie roczne.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników