zasiłek chorobowy trzynastka

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zasiłek chorobowy trzynastka. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zasiłek chorobowy trzynastka.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Sposób rozstania z firmą nie ma wpływu na uprawnienia emerytalne

  Sposób rozstania z firmą nie ma wpływu na uprawnienia emerytalne

  Urodziłem się w 1948 r. i po 44 latach pracy – w 2009 r. – nie zwalniając się, przeszedłem na emeryturę. Od tego czasu – z krótką przerwą – pobierałem świadczenie i jednocześnie pracowałem. Niedawno poinformowano mnie, że zostanę zwolniony w związku z osiągnięciem pełnego wieku emerytalnego. Firma proponuje rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z końcem 2013 r. – pisze pan Henryk. – Czy nie stracę, przy tej formie rozwiązania umowy? Czy dostanę odprawę emerytalną i czy będę miał prawo do trzynastki, a także czy będę mógł skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim przysługuje trzynastka

  Po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim przysługuje trzynastka

  Pracownik samorządowy przepracował w ubiegłym roku tylko cztery miesiące. W pozostałym okresie przebywał na urlopie rodzicielskim. Czy będzie miał prawo do nagrody rocznej?

  czytaj więcej

 • Jakie przepisy regulują wypłacanie trzynastki i jej wysokość

  Jakie przepisy regulują wypłacanie trzynastki i jej wysokość

  Jestem nauczycielką. – pisze pani Agnieszka. – Przez większą część ubiegłego roku przebywałam na urlopie macierzyńskim. W styczniu tego roku dostałam trzynastkę, jednak niższą niż za wcześniejsze lata. Z drugiej strony słyszałam, że jeśli spędziłam na urlopie macierzyńskim ponad sześć miesięcy, dodatkowe wynagrodzenie w ogóle nie powinno mi przysługiwać. Jakie są w takim razie zasady dotyczące wypłacania trzynastki i jej wysokości? – zastanawia się czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Pełna trzynastka dopiero po roku pracy

  Pełna trzynastka dopiero po roku pracy

  Gdy pracownik w ciągu roku w ogóle nie świadczył pracy, tj. nie przepracował efektywnie żadnego dnia, to nie nabędzie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, nawet gdy korzystał z urlopu macierzyńskiego.

  czytaj więcej

 • Sędziowie: jesteśmy nierówno traktowani

  Sędziowie: jesteśmy nierówno traktowani

  Każdy pracownik, który zachoruje, otrzymuje 80 proc. rocznego średniego uposażenia. Sędzia dostaje tyle samo, ale miesięcznej pensji

  czytaj więcej

 • Dodatki do pensji i trzynastka - czyli 5 powodów, dla których warto zostać urzędnikiem

  Dodatki do pensji i trzynastka - czyli 5 powodów, dla których warto zostać urzędnikiem

  Ograniczenie liczby urzędników w Polsce oraz przysługujących im przywilejów było obiecywane wielokrotnie - nie tylko przez opozycję, konkretne propozycje wysuwał także rząd. Większych zmian jednak wprowadzić się nie udało, liczba pracowników administracji zamiast spadać wciąż rośnie, a praca w urzędzie nadal opłaca się ze względu na dobre warunki zatrudnienia i wynagrodzenia. Zobacz, na jakie dokładnie przywileje może liczyć polski urzędnik.

  czytaj więcej

 • W jakich sytuacjach pracownik budżetówki nie otrzyma trzynastki

  W jakich sytuacjach pracownik budżetówki nie otrzyma trzynastki

  Zwolnienie dyscyplinarne, przebywanie w pracy pod wypływem alkoholu lub nieusprawiedliwiona nieobecność trwająca dłużej niż dwa dni to główne powody, dla których szef może pozbawić podwładnego dodatkowej nagrody rocznej. Ale niejedyne

  czytaj więcej

 • Jak wyliczyć należną trzynastkę za 2014 rok

  Jak wyliczyć należną trzynastkę za 2014 rok

  Jak ustalić dla pracownicy samorządowej (umowa o pracę) dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2014 r., jeżeli łącznie w ubiegłym roku – od 1 stycznia chorowała przez 45 dni z powodu ciąży, z tego za 33 dni było wynagrodzenie chorobowe, a za resztę zasiłek chorobowy. Od 15 lutego przebywała na urlopie macierzyńskim i dodatkowym – razem 182 dni.

  czytaj więcej

 • Dodatek stażowy do trzynastki? Tak, ale proporcjonalny

  Dodatek stażowy do trzynastki? Tak, ale proporcjonalny

  Do końca marca pracodawcy sfery budżetowej byli zobowiązani do wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego pracownikom, którzy nabyli do niego prawo. 

  czytaj więcej

 • Urzędnicy, nauczyciele i rolnicy: Zobacz, jakie przywileje mają pewne grupy w Polsce

  Urzędnicy, nauczyciele i rolnicy: Zobacz, jakie przywileje mają pewne grupy w Polsce

  Nie tylko Grecja przyznała pewnym grupom pracowników szerokie (i często kontrowersyjne) przywileje pracownicze. Także w Polsce istnieją - przez wielu zresztą uważane za relikty odziedziczone po PRL-u - różnego rodzaju ulgi, zwroty czy też specjalne uprawnienia. Ich likwidacja spotyka się zazwyczaj z silnym oporem uprzywilejowanych grup wspieranych przez związki zawodowe, dlatego wielu polskich pracowników nadal otrzymuje te bonusy. Sam sprawdź jakie.

  czytaj więcej

 • Kiedy trzynastka urzędnikowi nie przysługuje

  Kiedy trzynastka urzędnikowi nie przysługuje

  Dodatkowe wynagrodzenie nie zostanie wypłacone, jeżeli pracownik jest zatrudniony w urzędzie krócej niż 6 miesięcy lub ma na przykład dwa dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

  czytaj więcej

 • Emeryci i renciści muszą się rozliczyć z przychodów za 2015 rok

  Emeryci i renciści muszą się rozliczyć z przychodów za 2015 rok

  Do końca lutego osoby uprawnione do tych świadczeń dostarczają do ZUS dokumenty potwierdzające ich ubiegłoroczne zarobki. Powinien w nich zostać wykazany przychód objęty składkami na ubezpieczenia społeczne

  czytaj więcej

 • Trzynastka i płaca minimalna: Jakie zmiany w świadczeniach na przełomie roku

  Trzynastka i płaca minimalna: Jakie zmiany w świadczeniach na przełomie roku

  Jeszcze na koniec roku muszą pracownikowi zostać wypłacone obowiązkowe premie, w tym trzynastka. Z kolei od 2017 roku rośnie płaca minimalna oraz powiązane z nią świadczenia, wprowadzona zostaje także minimalna stawka godzinowa.

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo ustalić trzynastkę dla pracownika urzędu gminy

  Jak prawidłowo ustalić trzynastkę dla pracownika urzędu gminy

  W lutym 2017 r. będą u nas wypłacane dodatkowe wynagrodzenia roczne, tzw. trzynastki, za 2016 r. Jak prawidłowo ustalić taką trzynastkę dla pracownicy urzędu gminy zatrudnionej na umowę o pracę, która w ubiegłym roku miała kilka absencji chorobowych (łącznie 40 dni), przebywała na urlopie wypoczynkowym, bezpłatnym (45 dni) oraz korzystała z dwóch dni opieki nad 10-letnim dzieckiem? Jej wynagrodzenie zasadnicze w stałej stawce wynosi 2650 zł, dodatek za staż pracy – 265 zł (10 proc.). Ma też prawo do zmiennych premii regulaminowych, które łącznie wyniosły 3000 zł. Wynagrodzenie urlopowe wyniosło 101,20 zł. Czy wliczyć do podstawy trzynastki wynagrodzenie za czas opieki nad dzieckiem oraz w jaki sposób przyjąć dodatek stażowy, czy w całości, czy tylko wypłacony za czas faktycznie przepracowany?

  czytaj więcej

 • Jak po zmianie wymiaru czasu pracy wliczyć do podstawy zasiłku nagrodę roczną

  Jak po zmianie wymiaru czasu pracy wliczyć do podstawy zasiłku nagrodę roczną

  Nasz pracownik zachorował w maju br. Jest to jego pierwsza w tym roku niezdolność do pracy. Ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za pięć dni zwolnienia lekarskiego. Jego wynagrodzenie tworzą: pensja zasadnicza – 3900 zł, premia miesięczna w wysokości 15 proc. wynagrodzenia za czas przepracowany oraz nagroda roczna w wysokości od 3 do 7 proc. wypłaconego zasadniczego wynagrodzenia za pracę. W lutym 2018 r. wypłacono nagrodę za 2017 r. w wysokości 1870 zł. Jednak od 1 października 2017 r. pracownik przeszedł z 1/2 na 3/4 etatu (wcześniej zarabiał 2800 zł). Jak obliczyć podstawę wymiaru i wysokość wynagrodzenia chorobowego? Pracownik ma mniej niż 50 lat.

  czytaj więcej

 • Trzynastka dla emerytów to skandal? To jak nazwać sposób finansowania zasiłku dla bezrobotnych? [OPINIA]

  Trzynastka dla emerytów to skandal? To jak nazwać sposób finansowania zasiłku dla bezrobotnych? [OPINIA]

  Zasiłek dla bezrobotnych nie jest wcale zasiłkiem, lecz wypłatą ubezpieczenia. Powinien więc być proporcjonalny do wcześniejszych zarobków.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników