zasiłek chorobowy porady

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zasiłek chorobowy porady. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zasiłek chorobowy porady.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Pracodawca może rozwiązać umowę z chorowitym pracownikiem

  Pracodawca może rozwiązać umowę z chorowitym pracownikiem

  Pan Mirosław jest sumiennym i oddanym podwładnym z wieloletnim stażem. Niedawno, w czasie jednego z badań profilaktycznych, pojawiły się niepokojące wyniki. Szczegółowe badanie potwierdziło poważną chorobę. Konieczna jest kilkumiesięczna terapia i rehabilitacja wiążąca się z wielomiesięczną nieobecnością w pracy. Pan Mirosław obawia się, że oznacza to dla niego utratę zatrudnienia. Czy długotrwała choroba może pozbawić go pracy?

  czytaj więcej

 • Jakie korzyści ma pracodawca z zatrudnienia pracownika 50+?

  Jakie korzyści ma pracodawca z zatrudnienia pracownika 50+?

  Rząd prowadzi program aktywizacji zawodowej osób 50+. Wprowadził rozwiązania, które dają pracodawcom wymierne korzyści z zatrudnienia osób w tym wieku.

  czytaj więcej

 • Prawo do bezpłatnego leczenia po wygaśnięciu umowy o pracę

  Prawo do bezpłatnego leczenia po wygaśnięciu umowy o pracę

  W ostatnim dniu października wygasa moja umowa o pracę i wiem, że pracodawca jej już nie przedłuży. Na początek listopada mam wyznaczony termin planowej operacji, na którą czekałam w kolejce od dwóch lat. Czy będę musiała zapłacić za leczenie?

  czytaj więcej

 • Kto i kiedy może starać się o rentę?

  Kto i kiedy może starać się o rentę?

  Brakuje mi kilku lat do emerytury, ale nikt nie chce dać mi pracy z ubezpieczeniem. Czy gdyby coś mi się stało – miałbym na przykład wypadek, to czy otrzymałbym rentę – pyta pan Zbigniew. – Czy nadal ZUS, przyznając to świadczenie, wymaga, by od ostatniego ubezpieczenia nie minęło więcej niż 18 miesięcy – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Podatki 2015: sprawdź najważniejsze zmiany

  Podatki 2015: sprawdź najważniejsze zmiany

  W 2015 wejdą w życie ustawy zmieniające m. in. przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych. Obowiązywać zacznie również czwarta ustawa deregulacyjna dotycząca ułatwienia wykonywania działalności gospodarczej. Kosmetyczki, fryzjerzy czy lekarze będą musieli zaopatrzyć się w kasy fiskalne. Rodzice natomiast otrzymają większe ulgi podatkowe na kolejne dzieci. Prezentujemy najważniejsze zmiany w podatkach, które obowiązywać zaczną już w nowym roku.

  czytaj więcej

 • Czy chorobowe wlicza się do emerytury?

  Czy chorobowe wlicza się do emerytury?

  W czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Oznacza to, że im częściej przebywamy na chorobowym, tym mniejsza emerytura ostatecznie będzie nam przysługiwać.

  czytaj więcej

 • Działalność gospodarcza: Podpisanie dokumentów firmy nie pozbawia zasiłku chorobowego

  Działalność gospodarcza: Podpisanie dokumentów firmy nie pozbawia zasiłku chorobowego

  Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą. Ostatnio rozchorowałem się, byłem u lekarza. Ten zaproponował mi zwolnienie lekarskie. Nie przyjąłem, bo przecież chory czy nie, muszę zajmować się moją firmą. Czytałem, że korzystając ze zwolnienia lekarskiego bez obaw mogę jedynie incydentalnie wykonywać czynności formalno-prawne, bo inaczej zostanę pozbawiony zasiłku chorobowego – pisze pan Michał. – Co to oznacza? Co konkretnie mogę robić – pyta.

  czytaj więcej

 • Czy rencista musi się zwolnić z dotychczasowej pracy

  Czy rencista musi się zwolnić z dotychczasowej pracy

  Pracodawca nie musi żegnać się z pracownikiem, który nabył prawo do świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Dalsze zatrudnienie jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy lekarz medycyny pracy dopuści taką osobę do wykonywania zadań.

  czytaj więcej

 • Lepiej poczekać na decyzję ZUS

  Lepiej poczekać na decyzję ZUS

  Jeśli do końca okresu zasiłkowego pracownik nie wie jeszcze, czy dostanie świadczenie rehabilitacyjne, pracodawca powinien się wstrzymać z wypowiedzeniem. Może się okazać, że będzie zobowiązany przywrócić go do pracy

  czytaj więcej

 • Czy zwolnienia chorobowe obniżą wysokość emerytury?

  Czy zwolnienia chorobowe obniżą wysokość emerytury?

  Pracownicy przebywający na chorobowym muszą się liczyć z tym, że ich przyszłe świadczenie będzie niższe. Osobom pobierającym stare emerytury ten okres jest zaliczany jako nieskładkowy.

  czytaj więcej

 • Renta chorobowa jest dla tych, którzy nie mogą pracować

  Renta chorobowa jest dla tych, którzy nie mogą pracować

  Mąż jest po dwóch zawałach i kilku operacjach. Po pierwszym zawale zwolniono go z pracy, gdyż nie był już przydatny. Od kilku lat nie pracuje, ponieważ schorowanego mężczyzny około pięćdziesiątki nikt nie chce zatrudnić – pisze pani Anna. – Czy ma szanse na rentę – zastanawia się czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Za szkodę na zdrowiu pracownikowi należy się zadośćuczynienie

  Za szkodę na zdrowiu pracownikowi należy się zadośćuczynienie

  W trakcie pełnienia obowiązków służbowych uległam wypadkowi. Zostałam mocno poturbowana, złamałam też nogę, od kilku tygodni przebywam na zwolnieniu – opowiada pani Halina. – Z początku czułam się bardzo źle, ale w miarę jak powracam do zdrowia, coraz częściej myślę, że powinnam zająć się dochodzeniem odszkodowania. Na jakie pieniądze mogę liczyć, skoro nieszczęście przydarzyło mi się w pracy i stało się to w związku z wykonywaniem moich zadań – zastanawia się czytelniczka

  czytaj więcej

 • Rencista może być zwolniony ze składek wstecz

  Rencista może być zwolniony ze składek wstecz

  Przyznanie wstecznie renty osobie współpracującej z prowadzącym działalność gospodarczą powoduje konieczność wyrejestrowania się z ubezpieczenia społecznego w ZUS.

  czytaj więcej

 • Gorsze oblicze opiekuńczego państwa: ZUS odmawiający zasiłków i pozbawione empatii sądy. 500+ nic nie zmieni

  Gorsze oblicze opiekuńczego państwa: ZUS odmawiający zasiłków i pozbawione empatii sądy. 500+ nic nie zmieni

  Rządzący doceniają rodziców. W ciągu ostatnich kilku lat zyskali oni becikowe, urlopy ojcowskie i rodzicielskie, dłuższą ochronę przed zwolnieniem z pracy, 500 zł na dziecko. W ubiegłym roku – głównie dzięki ostatniemu z wymienionych uprawnień – Polska awansowała z 24. na 13. miejsce wśród krajów UE pod względem wsparcia udzielanego rodzicom (raport PwC). Ale ta rodzicielska ziemia obiecana ma też drugie oblicze.

  czytaj więcej

 • ZUS pomaga małym przedsiębiorcom. W każdej placówce darmowe porady

  ZUS pomaga małym przedsiębiorcom. W każdej placówce darmowe porady

  Od 1 lutego we wszystkich placówkach Zakładu doradcy płatników składek udzielają porad w sprawach związanych z ubezpieczeniami. Właściciele firm chwalą nowe rozwiązanie.

  czytaj więcej

 • Rehabilitacja bez limitów i specjaliści bez skierowania: Od 1 lipca niepełnosprawni z dodatkowymi prawami

  Rehabilitacja bez limitów i specjaliści bez skierowania: Od 1 lipca niepełnosprawni z dodatkowymi prawami

  Wiosenny protest rodzin osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, choć nie zakończył się zrealizowaniem wszystkich ich postulatów, przyniósł nowe rozwiązania dla tej grupy.

  czytaj więcej

 • Vademecum dorabiającego emeryta i rencisty [PORADNIK]

  Vademecum dorabiającego emeryta i rencisty [PORADNIK]

  Przepisy nie wprowadzają ograniczeń dotyczących podstawy wykonywania pracy przez emerytów i rencistów. Mogą oni pracować na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło. Dodatkowo ci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, a więc 60 (kobiety) i 65 lat (mężczyźni), nie muszą zwracać uwagi na to, ile dorobią, bo niezależnie od zarobków ZUS nie zmniejszy im świadczenia. Limity przewidziane są dla młodszych świadczeniobiorców.

  czytaj więcej

 • Czy można zwolnić pracownika na zwolnieniu lekarskim? [2019]

  Czy można zwolnić pracownika na zwolnieniu lekarskim? [2019]

  Co do zasady Kodeks pracy zabrania wypowiadania pracownikowi przez pracodawcę umowy w przypadku jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a za taką niewątpliwie należy uznać chorobę. Jednakże ustawa otwiera możliwość rozwiązania takiej umowy w skrajnych tego typu przypadkach – jeżeli choroba trwa za długo lub pracownik zbyt często bierze L4.

  czytaj więcej

 • ZUS organizuje "Tydzień Przedsiębiorcy"

  ZUS organizuje "Tydzień Przedsiębiorcy"

  W dniach 23-27 września w placówkach ZUS w całej Polsce organizowany jest "Tydzień Przedsiębiorcy". Osoby, które wezmą w nim udział, będą mogły skorzystać z porad specjalistów, którzy odpowiedzą na pytania związane z prowadzeniem działalności i nowymi przepisami.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników