zasady dziedziczenia lokat bankowych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zasady dziedziczenia lokat bankowych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zasady dziedziczenia lokat bankowych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Bank pokryje koszty pogrzebu klienta

  Bank pokryje koszty pogrzebu klienta

  Każdy, kto zapłacił za pochówek osoby, która posiadała środki na rachunku oszczędnościowym, może zwrócić się do jej banku o zwrot wydatków. Podstawą są faktury dokumentujące zorganizowanie pogrzebu.

  czytaj więcej

 • Konto poza zasięgiem spadkobierców

  Konto poza zasięgiem spadkobierców

  Klient banku może sam zadecydować, w czyje ręce trafią zgromadzone przez niego oszczędności w razie jego śmierci. Wypłacona w ten sposób kwota nie wchodzi do spadku.

  czytaj więcej

 • Można rozdysponować pieniądze z konta na wypadek śmierci

  Można rozdysponować pieniądze z konta na wypadek śmierci

  Przepisy przewidują możliwość skorzystania przez osoby fizyczne z dyspozycji wkładem z rachunku bankowego na wypadek śmierci. Zapis ten stanowi wyjątek od ogólnych zasad dziedziczenia i ma praktyczne zastosowanie, ponieważ pozwala ominąć część formalności, jakie należy załatwić po śmierci najbliższych.

  czytaj więcej

 • Prawdziwa rewolucja w OFE dokonała się dawno

  Prawdziwa rewolucja w OFE dokonała się dawno

  Nacjonalizacja, kradzież, przekręt – takie określenia padają z ust polityków i komentatorów mówiących o zmianach w systemie emerytalnym. Prawnicy licytują się zaś na ekspertyzy i zwracają uwagę na konieczność zbadania ustawy przez Trybunał Konstytucyjny. Lecz prawdziwa rewolucja w OFE dokonała się pięć i pół roku temu. Wtedy niemal wszyscy siedzieli cicho. Teraz, dla odmiany, nie powinni zabierać głosu, bo nie wiedzą, co mówią.

  czytaj więcej

 • Jak ubiegać się o uzyskanie spadku po krewnym zmarłym za granicą

  Jak ubiegać się o uzyskanie spadku po krewnym zmarłym za granicą

  Spadek po członku rodziny zmarłym za granicą można uzyskać przed sądem w Polsce bądź jego zagranicznym odpowiednikiem. Już od przyszłego roku kwestie dziedziczenia kompleksowo będzie regulować unijne prawo

  czytaj więcej

 • Spadkobiercy mogą odzyskać oszczędności zgromadzone przez zmarłego

  Spadkobiercy mogą odzyskać oszczędności zgromadzone przez zmarłego

  Kiedy zmarł mój ojciec, jego przyjaciel powiedział, że zgromadził on w kilku bankach spore oszczędności. Zdziwiłem się, bo sądziłem, że mu się nie przelewało – pisze pan Jerzy. – Nie wiem jednak, co powinienem zrobić, by je odzyskać? Czy spadkobiercy dostaną też środki odkładane przez zmarłego na emeryturę – zastanawia się czytelnik

  czytaj więcej

 • Jak odziedziczyć oszczędności zmarłego

  Jak odziedziczyć oszczędności zmarłego

  Po śmierci ojca byliśmy zmuszeni rozpocząć poszukiwania majątku spadkowego. Oprócz niewielkiego mieszkania i kilkuletniego samochodu pozostawił również oszczędności, które gromadził na poczet przyszłej emerytury. Prawnik poinformował nas, że spadkobiercy mają prawo również do tych pieniędzy. Gdzie ich szukać i kto nam może pomóc w odziedziczeniu oszczędności i załatwieniu wszystkich formalności? Czy pieniądze odłożone na poczet przyszłej emerytury możemy odziedziczyć?

  czytaj więcej

 • Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Istotą podatku od spadków i darowizn jest to, że są nim opodatkowane wyłącznie czynności nieodpłatne. Zwracają na to uwagę zarówno organy podatkowe, jak i sądy

  czytaj więcej

 • Sprzedałeś nieruchomość - 2 maja mija termin na złożenie PIT-39 i zapłatę podatku

  Sprzedałeś nieruchomość - 2 maja mija termin na złożenie PIT-39 i zapłatę podatku

  PIT-39 muszą złożyć nie tylko sprzedający nieruchomość, lecz także ci, którzy dokonali zamiany.

  czytaj więcej

 • Polski system emerytalny – pytania i odpowiedzi na temat trzeciego filaru (IKE, IKZE, PPE)

  Polski system emerytalny – pytania i odpowiedzi na temat trzeciego filaru (IKE, IKZE, PPE)

  System emerytalny, nie tylko zresztą w Polsce, jest rzeczą rozbudowaną i skomplikowaną, zwłaszcza biorąc pod uwagę względnie częste w ostatnim czasie zmiany dotyczące wysokości wieku emerytalnego w naszym kraju – co na pewno będzie miało przełożenie na funkcjonowanie całego systemu w przyszłości. Jest on podzielony na trzy filary: pierwszy – oparty o Zakład Ubezpieczeń Społecznych, drugi – oparty o Otwarte Fundusze Emerytalne, oraz trzeci – oparty o indywidualne konta emerytalne, indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego i pracownicze programy emerytalne (PPE), czyli odprowadzanie przez pracodawcę składek, które mają tworzyć w przyszłości emeryturę danego pracownika. Spróbujmy wejść w ten labirynt i poznać przynajmniej niektóre jego kręte ścieżki.

  czytaj więcej

 • Zastrzyk finansowy po sześćdziesiątce. Oto zasady działania PPK

  Zastrzyk finansowy po sześćdziesiątce. Oto zasady działania PPK

  Pieniądze gromadzone w PPK przeznaczone są na emeryturę, dlatego w pełni będzie można z nich korzystać dopiero po ukończeniu 60 lat i to niezależnie od płci. Wtedy przyjdzie czas na decyzję, jak zagospodarować oszczędności.

  czytaj więcej

 • Kiedy bank musi zwrócić koszty pogrzebu

  Kiedy bank musi zwrócić koszty pogrzebu

  Obowiązki banków nie sprowadzają się jedynie do prowadzenia rachunków bankowych. Na tego rodzaju instytucjach ciąży wiele powinności również po śmierci ich klienta. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o wypłatę do rąk spadkobierców środków zgromadzonych na kontach i lokatach.

  czytaj więcej

 • PPK: Wpłaty i wypłaty. Kiedy z podatkiem, a kiedy bez niego

  PPK: Wpłaty i wypłaty. Kiedy z podatkiem, a kiedy bez niego

  Czy wpłaty do PPK są opodatkowane? A co z wypłatami? Czy dziedziczący oszczędności PPK zapłaci podatek od spadków i darowizn? A jeśli się rozwiedzie, to czy może pieniądze z PPK otrzymać w gotówce? Wyjaśniamy, jak to jest z opodatkowaniem wpłat do PPK oraz wypłat z pracowniczych planów kapitałowych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników