zachowek jak obliczyć

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zachowek jak obliczyć. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zachowek jak obliczyć.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Podrobienie testamentu wyklucza z dziedziczenia

  Podrobienie testamentu wyklucza z dziedziczenia

  Można wystąpić do sądu o uznanie za niegodnego dziedziczenia zapisobiorcy, który na przykład dopuścił się umyślnego ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy, podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia testamentu.

  czytaj więcej

 • Prezes KRN: Pozorna darowizna powinna być objęta podatkiem liniowym

  Prezes KRN: Pozorna darowizna powinna być objęta podatkiem liniowym

  Należy zracjonalizować konstrukcję daniny od spadków i darowizn, rezygnując z progresywnej skali - uważa Tomasz Janik prezes Krajowej Rady Notarialnej.

  czytaj więcej

 • Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Istotą podatku od spadków i darowizn jest to, że są nim opodatkowane wyłącznie czynności nieodpłatne. Zwracają na to uwagę zarówno organy podatkowe, jak i sądy

  czytaj więcej

 • Podatki w wolnych związkach. Dlaczego fiskus woli małżeństwa?

  Podatki w wolnych związkach. Dlaczego fiskus woli małżeństwa?

  Możliwość rozliczenia się wspólne z małżonkiem czy korzystanie z ulg prorodzinnych przy rozliczaniu podatku dochodowego to tylko niektóre przesłanki pozwalające stwierdzić, że fiskus woli małżeństwa. Prawo podatkowe stawia osoby pozostające w wolnych związkach przed wyborem: albo małżeństwo, albo wyższe podatki.

  czytaj więcej

 • Co można zaliczać do kosztów podatkowych: Poradnik na podstawie najnowszych wyroków i interpretacji

  Co można zaliczać do kosztów podatkowych: Poradnik na podstawie najnowszych wyroków i interpretacji

  O tym, co może być kosztem podatkowym, a co nie, można by napisać grubą książkę. Podatnicy cały czas toczą o to boje z fiskusem, bo wyższe koszty oznaczają niższy dochód, a tym samym mniejszy podatek. W spory wchodzą nie tylko przedsiębiorcy, lecz także osoby niemające firm, które chcą np. rozliczyć koszty przy sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia.

  czytaj więcej

 • Co ma się zmienić w PIT i CIT od 2019 roku

  Co ma się zmienić w PIT i CIT od 2019 roku

  Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt dużej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ordynacji podatkowej, które przewidują wiele kontrowersyjnych rozwiązań dla podatników. Projekt nowych regulacji ma przejść szybką ścieżkę legislacyjną i wejść w życie już za niecałe cztery miesiące. Przedstawiamy zestawienie najważniejszych zmian, z jakimi podatnicy i ich doradcy będą musieli zmierzyć się już niedługo.

  czytaj więcej

 • Sukcesja w spółkach handlowych: testament czy zapisy w umowie?

  Sukcesja w spółkach handlowych: testament czy zapisy w umowie?

  Jan Nowak, Anna Kowalska oraz Antoni Wiśniewski są wspólnikami spółki jawnej. Przy okazji jubileuszu 25-lecia firmy w rozmowach pojawił się temat sukcesji na wypadek ich śmierci. Każdy wspólnik ma małżonka oraz dzieci, ale poglądy na sposób podziału majątku spadkowego okazały się odmienne. Co więcej, spółka jawna swoją działalność oraz rynkowy sukces zawdzięcza w głównej mierze bezpośredniej pracy wspólników w firmie. Obawiają się oni zatem, że jeżeli w miejsce zmarłego wspólnika wstąpią osoby bez odpowiedniego doświadczenia i umiejętności, może się to negatywnie odbić na wynikach działalności. Poszczególni wspólnicy zwracają także uwagę, że nie sposób wykluczyć konfliktu pomiędzy spadkobiercami, co mogłoby doprowadzić do paraliżu decyzyjnego w spółce.

  czytaj więcej

 • SN uwzględnił skargę nadzwyczajną Zbigniewa Ziobry w sprawie spadkowej

  SN uwzględnił skargę nadzwyczajną Zbigniewa Ziobry w sprawie spadkowej

  Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie dotyczącej spadku - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. SN uznał, że sąd niższej instancji popełnił błąd rachunkowy. Sprawa zostanie ponownie rozpatrzona.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników