zachowek dla brata

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zachowek dla brata. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zachowek dla brata.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Pożyczasz pieniądze rodzinie? Dla bezpieczeństwa podpisz umowę

  Pożyczasz pieniądze rodzinie? Dla bezpieczeństwa podpisz umowę

  Moja siostra wykupiła mieszkanie od gminy za pieniądze, które otrzymała od córki. W zamian za to obiecała zapisać wykupiony lokal córce w testamencie albo zrobić na jej rzecz darowiznę. Teraz rodzina się podzieliła, bo po śmierci jej syn wystąpił z testamentem, w którym widnieje zapis, że mieszkanie jest jego. Dokument jest ważny, a w dodatku jest to jedyny testament, który pozostawiła. Czy jej córka, a moja siostrzenica ma jakieś prawa do mieszkania, skoro dała pieniądze na jego wykupienie – pyta nasza czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Komu przysługuje zachowek, jeżeli testament pomija najbliższych

  Komu przysługuje zachowek, jeżeli testament pomija najbliższych

  Każdemu wolno zapisać w testamencie wszystko, co ma, komukolwiek. Prawo spadkowe czuwa jednak, by rodzinie nie stała się krzywda. Służy temu instytucja zachowku. I chociaż został on pomyślany jako korekta swobody testowania, to nie ma na razie powodów do przypuszczeń, że wkrótce to się zmieni. Trybunał Konstytucyjny odpowiedział bowiem 25 lipca 2013 r. (sygn. akt P 56/11) bezwzględnym liberałom, że prawo do zachowku stanowi uzasadnione konstytucyjnie ograniczenie praw podmiotowych.

  czytaj więcej

 • Wniosek o spadek wpływa na zachowek

  Wniosek o spadek wpływa na zachowek

  Złożenie do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku przerywa bieg przedawnienia roszczenia o zachowek – uchwalił Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Fiskus może zaskoczyć przy sprzedaży domu

  Fiskus może zaskoczyć przy sprzedaży domu

  Wielu podatników jest przekonanych, że zapłacą podatek wtedy, gdy podejmą świadomą decyzję o zbyciu nieruchomości. Nic bardziej mylnego

  czytaj więcej

 • Łatwo obalić ustny testament

  Łatwo obalić ustny testament

  Wkrótce ma się odbyć rozprawa dotycząca podziału spadku po moim ojcu – mówi pani Barbara. Poszłam do sądu, żeby przejrzeć dokumenty, i okazało się, że w aktach jest testament. Wynika z niego, że ojciec zapisuje cały majątek mojemu bratu. Jest to podejrzane, bo ojciec nigdy nie wspominał o testamencie, a brat się ojcem nie zajmował. Nie wiem, kto pisał testament, ale na pewno nie wyszedł spod ręki ojca. Jako świadkowie podpisali się trzej koledzy brata. Czy taki dokument w ogóle jest ważny – pyta czytelniczka

  czytaj więcej

 • Jak bezdzietne małżeństwo ustrzeże się przed zachłannością rodziny zmarłego

  Jak bezdzietne małżeństwo ustrzeże się przed zachłannością rodziny zmarłego

  Na wypadek śmierci spadkodawca swobodnie dysponuje swoim majątkiem. Jednak bezdzietny małżonek może wyłączyć od dziedziczenia rodziców i rodzeństwo jedynie wtedy, gdy sporządzi ważny testament na rzecz drugiego.

  czytaj więcej

 • Podatki w wolnych związkach. Dlaczego fiskus woli małżeństwa?

  Podatki w wolnych związkach. Dlaczego fiskus woli małżeństwa?

  Możliwość rozliczenia się wspólne z małżonkiem czy korzystanie z ulg prorodzinnych przy rozliczaniu podatku dochodowego to tylko niektóre przesłanki pozwalające stwierdzić, że fiskus woli małżeństwa. Prawo podatkowe stawia osoby pozostające w wolnych związkach przed wyborem: albo małżeństwo, albo wyższe podatki.

  czytaj więcej

 • Spieniężenie udziału w nieruchomości jest bez PIT

  Spieniężenie udziału w nieruchomości jest bez PIT

  Spłata z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości nieprzekraczająca wartości udziału nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym, bo podatnik nie ma z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego – uznał WSA w Gliwicach.

  czytaj więcej

 • NSA: Zachowek nie jest kosztem przy sprzedaży mieszkania

  NSA: Zachowek nie jest kosztem przy sprzedaży mieszkania

  Nie da się zmniejszyć przychodu ze zbycia odziedziczonego lokalu o wypłacony zachowek – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników