wynajem mieszkania prawo cywilne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wynajem mieszkania prawo cywilne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wynajem mieszkania prawo cywilne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Tanie mieszkanie sprzedam jeszcze taniej, czyli blues pośrednika po deregulacji

  Tanie mieszkanie sprzedam jeszcze taniej, czyli blues pośrednika po deregulacji

  Ludzie się łapią na oferty: „Pośrednictwo mieszkaniowe: ZERO marży”. Oczywista bzdura, bo przecież ktoś musi za usługę zapłacić. I klienci płacą, słono.

  czytaj więcej

 • Ostrożnie z ograniczeniami przy najmie lokali

  Ostrożnie z ograniczeniami przy najmie lokali

  Rada gminy powinna określić maksymalny pułap dochodów, które wykluczają wynajęcie mieszkania komunalnego. Niewyznaczenie tego kryterium może być przyczyną unieważnienia uchwały

  czytaj więcej

 • MS: Nowe przepisy o upadłości konsumenckiej zadziałały

  MS: Nowe przepisy o upadłości konsumenckiej zadziałały

  "Po wejściu w życie nowych przepisów o upadłości konsumenckiej do sądów wpłynęło 1135 wniosków o ogłoszenie takiej upadłości. Jak na razie rozpoznano 283 z nich, i 133 sprawy zakończyły się ogłoszeniem upadłości. Dla porównania: po wejściu w życie ustawy w 2009 r., która też regulowała tę problematykę, takich wniosków było 975. I na te 975 wniosków upadłość ogłoszono zaledwie w 10 sprawach. Różnica jest zatem ogromna" - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Wynajem lokalu od gminy: Znaczenie ma ciasnota, a nie brak zadłużenia

  Wynajem lokalu od gminy: Znaczenie ma ciasnota, a nie brak zadłużenia

  Rady gmin nie zawsze dobrze sobie radzą z określeniem warunków zamieszkiwania, które wymagają poprawy i uprawniają do ewentualnego przydziału lokalu. Zwłaszcza ustalenie kolejności budzi kontrowersje.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczać najem nieruchomości?

  Jak rozliczać najem nieruchomości?

  Najważniejsze jest ustalenie, czy robimy to w ramach działalności gospodarczej, czy prywatnie. Jako formę opodatkowania można wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z niską 8,5-proc. stawką, lecz trzeba być ostrożnym, bo nie zawsze się to opłaca.

  czytaj więcej

 • Darowizna dla wnuka: Dorośnie i rozliczy tego, kto zarządzał jego majątkiem

  Darowizna dla wnuka: Dorośnie i rozliczy tego, kto zarządzał jego majątkiem

  Dziadkowie zamierzają sporządzić umowę darowizny i przekazać wnukowi mieszkanie. Dziecko nie ukończyło jeszcze 18 lat, więc samo nie będzie mogło nim zarządzać ani go wynajmować. Nie mają zaufania do swojego syna i synowej, którzy nadużywają alkoholu i być może wkrótce zostaną pozbawieni praw rodzicielskich. Darczyńcy chcą zabezpieczyć podarowany majątek przed skutkami złego zarządu. Czy mogą wyznaczyć na zarządcę kogoś innego niż rodziców? Czy po osiągnięciu przez wnuka pełnoletniości zarządca powinien mu złożyć rachunek końcowy z zarządu?

  czytaj więcej

 • Urzędnicy, nauczyciele i rolnicy: Zobacz, jakie przywileje mają pewne grupy w Polsce

  Urzędnicy, nauczyciele i rolnicy: Zobacz, jakie przywileje mają pewne grupy w Polsce

  Nie tylko Grecja przyznała pewnym grupom pracowników szerokie (i często kontrowersyjne) przywileje pracownicze. Także w Polsce istnieją - przez wielu zresztą uważane za relikty odziedziczone po PRL-u - różnego rodzaju ulgi, zwroty czy też specjalne uprawnienia. Ich likwidacja spotyka się zazwyczaj z silnym oporem uprzywilejowanych grup wspieranych przez związki zawodowe, dlatego wielu polskich pracowników nadal otrzymuje te bonusy. Sam sprawdź jakie.

  czytaj więcej

 • Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

  Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

  Wynajmujący mogą żądać od lokatorów kaucji i zobowiązać ich do dbania o porządek w mieszkaniu. Dzięki zgłoszeniu umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego zyskują możliwość przeprowadzenia ekspresowej eksmisji bez wyroku sądowego

  czytaj więcej

 • Nieodpłatna pomoc prawna: czasu jest mało, a wątpliwości dużo

  Nieodpłatna pomoc prawna: czasu jest mało, a wątpliwości dużo

  Źle przygotowany system zamiast pomóc, może zaszkodzić zarówno samorządom, jak i adresatom porad. Wątpliwości budzi nie tylko korzystanie z usług magistrów bez aplikacji, lecz także niedofinansowanie zadań powiatów.

  czytaj więcej

 • Umowa, czynsz i kaucja: Jakie formalności są niezbędne przy wynajmie mieszkania

  Umowa, czynsz i kaucja: Jakie formalności są niezbędne przy wynajmie mieszkania

  Podpisanie odpowiedniej umowy najmu i protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu, a także pobranie kaucji - to najważniejsze formalności, jakie muszą zostać dopełnione przy wynajmie mieszkania.

  czytaj więcej

 • Ten, kto składa pozew do sądu, musi oszacować wartość przedmiotu sporu

  Ten, kto składa pozew do sądu, musi oszacować wartość przedmiotu sporu

  Mój najemca zalega z opłatami za wynajem mieszkania. Toczyłem długi bój, by zmusić go do uregulowania zaległości, wreszcie skłaniałem do opuszczenia mieszkania. W końcu wyprowadził się, ale zabrał też moją pralkę i telewizor. Chciałbym odzyskać pieniądze z zaległego czynszu oraz skradzione przedmioty. Zamierzam złożyć pozew do sądu. Czy w takiej sytuacji muszę napisać dwa różne pozwy? – pyta Piotr z Katowic

  czytaj więcej

 • Wykonawca wycofał się z umowy? Zapłaci karę lub rekompensatę

  Wykonawca wycofał się z umowy? Zapłaci karę lub rekompensatę

  Zawarłem umowę na wykonanie remontu mieszkania – pisze pan Wojciech. – Wykonawca rozpoczął wprawdzie prace, ale zaprzestał ich, bo otrzymał od innego klienta korzystniejszą propozycję. Chce zrezygnować. Tymczasem w umowie jest zapis o sankcjach w razie wycofania się z ustaleń poczynionych przez obie strony. Podpisując dokument, wykonawca nie miał żadnych zastrzeżeń do jego treści. Czy mimo to może odmówić wykonania w terminie remontu i wycofać się z umowy bez żadnych konsekwencji – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Obowiązki podatników i płatników w styczniu 2016 roku

  Obowiązki podatników i płatników w styczniu 2016 roku

  W pierwszym miesiącu roku istotne są dwa terminy, których muszą dotrzymać podatnicy i płatnicy – 20 stycznia oraz 31 stycznia (a w 2016 r. 1 lutego – ze względu na to, że 31 stycznia wypada w niedzielę).

  czytaj więcej

 • Mieszkaniec bloku też może być prosumentem

  Mieszkaniec bloku też może być prosumentem

  Teoretycznie możliwa jest sytuacja, w której lokator zamieszkujący w budynku wielorodzinnym będzie miał prawo zainwestować w indywidualną instalację OZE. Musi jednak uzyskać stosowne pozwolenie spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty.

  czytaj więcej

 • Nawet jeśli lokator zalega z opłatą, nie wolno go wyrzucić z mieszkania

  Nawet jeśli lokator zalega z opłatą, nie wolno go wyrzucić z mieszkania

  Pani Ewa wynajęła mieszkanie państwu K. Spisała umowę i pobrała trzymiesięczną zaliczkę. Na koniec czwartego miesiąca nie dostała pieniędzy za wynajem. Po wielokrotnych próbach kontaktu okazało się, że lokatorzy wyjechali za granicę, ale swoje rzeczy zostawili w wynajętym mieszkaniu. – Czy mogę je usunąć, zerwać umowę i wynająć lokal komuś innemu – pyta zdenerwowana czytelniczka.

  czytaj więcej

 • To my Polacy - cyfryzacyjni maruderzy

  To my Polacy - cyfryzacyjni maruderzy

  Włochy, Chorwacja, Węgry, Cypr, Grecja, Bułgaria i Rumunia – w takim właśnie towarzystwie znajduje się Polska pod względem zdigitalizowania. 11 tysięcy ogłoszeń dotyczących pokoi, małych mieszkań, apartamentów, a nawet całych domów – tyle ich już jest w polskiej bazie globalnej platformy Airbnb, służącej do wynajmu noclegów turystom.

  czytaj więcej

 • Lokale socjalne: Gminy dopłacą do wynajmowanych pomieszczeń?

  Lokale socjalne: Gminy dopłacą do wynajmowanych pomieszczeń?

  Gminy od lat mają olbrzymi deficyt lokali socjalnych. Jest szansa, by problem ten rozwiązać z pomocą właścicieli prywatnych budynków, którzy są gotowi wynająć swoje mieszkania samorządom.

  czytaj więcej

 • Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Już 1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) wprowadzająca do systemu prawnego zupełnie nowe świadczenie wychowawcze. Jest to realizacja programu „Rodzina 500+” i przełomowe rozwiązanie polityki rodzinnej. Program ten oznacza bardzo znaczącą pomoc finansową dla rodzin wychowujących dzieci. Stanowi wyraźny sygnał ze strony państwa, że rodzina nie jest i nie będzie pozbawiona wsparcia państwa w ponoszeniu kosztów wychowania dzieci.

  czytaj więcej

 • Fiskus chce więcej od przychodów z praw majątkowych

  Fiskus chce więcej od przychodów z praw majątkowych

  Nie można płacić 8,5-proc. ryczałtu od dzierżawy znaku towarowego – twierdzą organy podatkowe. Domagają się zwykłego PIT. Sądy są innego zdania

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników