wynajem mieszkania prawo cywilne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wynajem mieszkania prawo cywilne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wynajem mieszkania prawo cywilne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wykonawca wycofał się z umowy? Zapłaci karę lub rekompensatę

  Wykonawca wycofał się z umowy? Zapłaci karę lub rekompensatę

  Zawarłem umowę na wykonanie remontu mieszkania – pisze pan Wojciech. – Wykonawca rozpoczął wprawdzie prace, ale zaprzestał ich, bo otrzymał od innego klienta korzystniejszą propozycję. Chce zrezygnować. Tymczasem w umowie jest zapis o sankcjach w razie wycofania się z ustaleń poczynionych przez obie strony. Podpisując dokument, wykonawca nie miał żadnych zastrzeżeń do jego treści. Czy mimo to może odmówić wykonania w terminie remontu i wycofać się z umowy bez żadnych konsekwencji – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Obowiązki podatników i płatników w styczniu 2016 roku

  Obowiązki podatników i płatników w styczniu 2016 roku

  W pierwszym miesiącu roku istotne są dwa terminy, których muszą dotrzymać podatnicy i płatnicy – 20 stycznia oraz 31 stycznia (a w 2016 r. 1 lutego – ze względu na to, że 31 stycznia wypada w niedzielę).

  czytaj więcej

 • Mieszkaniec bloku też może być prosumentem

  Mieszkaniec bloku też może być prosumentem

  Teoretycznie możliwa jest sytuacja, w której lokator zamieszkujący w budynku wielorodzinnym będzie miał prawo zainwestować w indywidualną instalację OZE. Musi jednak uzyskać stosowne pozwolenie spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty.

  czytaj więcej

 • Nawet jeśli lokator zalega z opłatą, nie wolno go wyrzucić z mieszkania

  Nawet jeśli lokator zalega z opłatą, nie wolno go wyrzucić z mieszkania

  Pani Ewa wynajęła mieszkanie państwu K. Spisała umowę i pobrała trzymiesięczną zaliczkę. Na koniec czwartego miesiąca nie dostała pieniędzy za wynajem. Po wielokrotnych próbach kontaktu okazało się, że lokatorzy wyjechali za granicę, ale swoje rzeczy zostawili w wynajętym mieszkaniu. – Czy mogę je usunąć, zerwać umowę i wynająć lokal komuś innemu – pyta zdenerwowana czytelniczka.

  czytaj więcej

 • To my Polacy - cyfryzacyjni maruderzy

  To my Polacy - cyfryzacyjni maruderzy

  Włochy, Chorwacja, Węgry, Cypr, Grecja, Bułgaria i Rumunia – w takim właśnie towarzystwie znajduje się Polska pod względem zdigitalizowania. 11 tysięcy ogłoszeń dotyczących pokoi, małych mieszkań, apartamentów, a nawet całych domów – tyle ich już jest w polskiej bazie globalnej platformy Airbnb, służącej do wynajmu noclegów turystom.

  czytaj więcej

 • Lokale socjalne: Gminy dopłacą do wynajmowanych pomieszczeń?

  Lokale socjalne: Gminy dopłacą do wynajmowanych pomieszczeń?

  Gminy od lat mają olbrzymi deficyt lokali socjalnych. Jest szansa, by problem ten rozwiązać z pomocą właścicieli prywatnych budynków, którzy są gotowi wynająć swoje mieszkania samorządom.

  czytaj więcej

 • Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Już 1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) wprowadzająca do systemu prawnego zupełnie nowe świadczenie wychowawcze. Jest to realizacja programu „Rodzina 500+” i przełomowe rozwiązanie polityki rodzinnej. Program ten oznacza bardzo znaczącą pomoc finansową dla rodzin wychowujących dzieci. Stanowi wyraźny sygnał ze strony państwa, że rodzina nie jest i nie będzie pozbawiona wsparcia państwa w ponoszeniu kosztów wychowania dzieci.

  czytaj więcej

 • Fiskus chce więcej od przychodów z praw majątkowych

  Fiskus chce więcej od przychodów z praw majątkowych

  Nie można płacić 8,5-proc. ryczałtu od dzierżawy znaku towarowego – twierdzą organy podatkowe. Domagają się zwykłego PIT. Sądy są innego zdania

  czytaj więcej

 • Tanie mieszkania na wynajem w Polsce? Gminy nie budują takich lokali, rząd zapowiada zmiany

  Tanie mieszkania na wynajem w Polsce? Gminy nie budują takich lokali, rząd zapowiada zmiany

  Premier Beata Szydło zapowiada nowe otwarcie mieszkaniowe – tym razem mają to być lokale dla mniej zamożnych. Polska, tak jak to jest w wielu krajach Europy Zachodniej, miałaby postawić na tanie mieszkania na wynajem. Miałyby być one budowane na gruntach należących do Skarbu Państwa. Dlatego koszt budowy też byłby niski – nie przekraczałby 3 tys. zł za mkw. Takie mieszkanie można by wynająć i w przyszłości dochodzić do własności. Miałoby to być tańsze od zaciągania komercyjnego kredytu i w dłuższej perspektywie wyeliminować zadłużanie się Polaków. Wielu dzisiejszym szczęśliwym właścicielom mieszkań, którym daleko do średnich europejskich powierzchni, kredyty spędzają sen z powiek przez 30 lat – czyli praktycznie przez całe zawodowe życie.

  czytaj więcej

 • Pierwszy najemca nie odpowiada za to, że kolejny nie chce płacić tyle co poprzednik

  Pierwszy najemca nie odpowiada za to, że kolejny nie chce płacić tyle co poprzednik

  Po rozwiązaniu umowy najmu właściciel budynku znalazł nowych najemców, ale za niższą stawkę. Spółka będąca pierwotnym lokatorem nie uiści mu jednak rekompensaty z tytułu utraconych przez niego korzyści

  czytaj więcej

 • Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Rodzime programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego sprowadzają się głównie do dopłat dla kupujących własne cztery kąty. Wielokrotnie bardziej efektywny byłby system gwarancji czy zwrotnych pożyczek. O tym, że w Polsce brakuje mieszkań, mało kogo trzeba przekonywać. Efektem jest to, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia. Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie średnia to 48,2 proc.

  czytaj więcej

 • Remont i chemię wolno wliczyć do kosztów najmu

  Remont i chemię wolno wliczyć do kosztów najmu

  Jestem właścicielką mieszkania, które chcę wyremontować i wynająć – pisze pani Katarzyna. – Zamierzam wybrać opodatkowanie według skali (18 i 32 proc.). Czy przy rozliczaniu przychodów z najmu będę mogła uwzględnić w kosztach ich uzyskania wydatki na remont i np. chemię do utrzymania mieszkania w czystości – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Mieszkaniec lokalu socjalnego nie może żądać remontu

  Mieszkaniec lokalu socjalnego nie może żądać remontu

  Osoba uprawniona do wspólnego korzystania z pomieszczeń należących do gminy wraz z jego najemcą nie wywalczy w sądzie poprawy warunków bytowych. Nie jest stroną umowy – przypomniał sąd w Słupsku.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż nieruchomości: Nie zawsze pośrednikowi należy się zapłata

  Sprzedaż nieruchomości: Nie zawsze pośrednikowi należy się zapłata

  Nie można z góry zakładać, że każda transakcja przeprowadzona przez klientów agenta nieruchomości to efekt jego pracy.

  czytaj więcej

 • Drukarz z Łodzi nie chciał wydrukować ulotek LGBT. RPO zaniepokojony oświadczeniem MS

  Drukarz z Łodzi nie chciał wydrukować ulotek LGBT. RPO zaniepokojony oświadczeniem MS

  RPO z "dużym niepokojem" przyjął oświadczenie Ministerstwa Sprawiedliwości ws. drukarza, który odmówił wykonania usługi zleconej przez fundację LGBT. Adam Bodnar napisał do Zbigniewa Ziobry, że odmowa ta była niezgodną z prawem dyskryminacją ze względu na orientację seksualną.

  czytaj więcej

 • Najem okazjonalny jest najlepszym sposobem wynajęcia mieszkania

  Najem okazjonalny jest najlepszym sposobem wynajęcia mieszkania

  Zamierzam udostępnić mieszkanie, które jest moją własnością, matce z dzieckiem i jej partnerowi. Nie mam żadnego doświadczenia w tej kwestii. Jaką umowę powinienem zawrzeć? Polecano mi najem okazjonalny jako najbardziej chroniący właściciela lokalu. Czy rzeczywiście – pyta pan Jerzy.

  czytaj więcej

 • Adwokat, który przejął Chmielną 70: Nigdy nie zachowałem się nieetycznie

  Adwokat, który przejął Chmielną 70: Nigdy nie zachowałem się nieetycznie

  - Pojawia się narracja: skoro bronił mafii, to teraz na pewno wyłudził działkę od miasta. A to jest dla mnie bardzo krzywdzące. I świadczy o ataku na fundamenty prawa do obrony - mówi mec. Grzegorz Majewski w wywiadzie dla DGP.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie dla studenta z pisemną umową

  Mieszkanie dla studenta z pisemną umową

  W październiku zaczynam studia na jednej z warszawskich uczelni. Nie dostałem miejsca w akademiku, więc szukam mieszkania. Pierwszy raz będę wynajmować lokum od obcych ludzi. Na co muszę zwrócić szczególną uwagę – pyta pan Michał.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników