ustawa

Ustawa – akt prawny o charakterze powszechnie obowiązującym, najczęściej obecnie uchwalany przez parlament (w niektórych państwach zatwierdzany później przez organ władzy wykonawczej).


 • Kryszkiewicz: Dublerami w SN mogą być tylko prezesi

  Kryszkiewicz: Dublerami w SN mogą być tylko prezesi

   Trwający właśnie konkurs na 11 miejsc w Sądzie Najwyższym wywołuje spore emocje. I nic dziwnego, skoro dotyczy miejsc zwolnionych wcześniej przez sędziów odesłanych w stan spoczynku nie tylko wbrew ich woli, lecz również najprawdopodobniej wbrew konstytucji. Atmosferę podgrzewa również fakt, że w puli jest stanowisko przypisywane Małgorzacie Gersdorf, która zdaniem wielu prawników nadal pełni funkcję I prezesa SN.

  czytaj więcej

 • Chcesz handlować na chodniku? Sprawdź, jak uzyskać zezwolenie

  Chcesz handlować na chodniku? Sprawdź, jak uzyskać zezwolenie

  Zajęcie pasa drogowego (w tym chodnika czy pobocza) na cele takie jak działalność handlowa (czy inne niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg) wymaga zezwolenia zarządcy drogi. Tak wynika z ustawy o drogach publicznych i z rozporządzenia w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego. Ale zezwolenie to nie wszystko. W zależności od tego, jaką powierzchnię przedsiębiorca zamierza zająć na swoją działalność i na jak długo, taką będzie musiał wnieść opłatę. Jeśli przedsiębiorca rozpocznie działalność handlową na chodniku bez odpowiedniego zezwolenia, grozi mu grzywna w wysokości 10-krotności opłaty, którą wniósłby za legalne zajęcie pasa.

  czytaj więcej

 • Tylko wirtualne biura muszą podjąć walkę z praniem pieniędzy

  Tylko wirtualne biura muszą podjąć walkę z praniem pieniędzy

  A wszystko przez nieprecyzyjne przepisy ustawy, wskazujące osoby do tego zobowiązane. Co prawda Ministerstwo Finansów uspokaja, że chodzi m.in. tylko o wirtualne biura, ale wątpliwości nie rozwiewa.

  czytaj więcej

 • Deweloper pozbędzie się ziemi, ale nie kłopotów

  Deweloper pozbędzie się ziemi, ale nie kłopotów

  Wiele firm deweloperskich czy budowlanych staje przed dylematem, co począć z ziemią z wykopu pod budowę domu albo próchniczną warstwą gleby z terenu pod pas drogi. Rzecz w tym, że nawet niezanieczyszczona gleba, która jest pozyskiwana w czasie tych prac, a nie jest wykorzystywana na danym terenie, jest w myśl prawa traktowana jako odpad. Przekazanie jej firmie posiadającej specjalistyczne zezwolenia jest kosztowne. Okazuje się, że najbardziej korzystne dla przedsiębiorców może być oddanie gleby osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej, tyle że konieczne jest przy tym spełnienie dość rygorystycznych warunków i ograniczeń, w tym ilościowych - nie więcej niż 200 kg na jeden metr kwadratowy powierzchni, na którą jest nawożona gleba. Naruszenie obostrzeń skutkuje obowiązkiem usunięcia przewiezionej ziemi.

  czytaj więcej

 • Rząd za wykonywaniem zawodu fizjoterapeuty w formie praktyk zawodowych

  Rząd za wykonywaniem zawodu fizjoterapeuty w formie praktyk zawodowych

  Umożliwienie fizjoterapeutom wykonywania zawodu w ramach praktyki zawodowej zakłada projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, który we wtorek przyjął rząd.

  czytaj więcej

 • Gowin: Nie wolno oczekiwać od środowiska akademickiego reformy bez wzrostu nakładów na szkolnictwo wyższe

  Gowin: Nie wolno oczekiwać od środowiska akademickiego reformy bez wzrostu nakładów na szkolnictwo wyższe

  Nie wolno oczekiwać od środowiska akademickiego, że będzie się reformować bez znaczącego wzrostu nakładów na szkolnictwo wyższe - powiedział w Szczecinie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

  czytaj więcej

 • Prezydent Lublina zakazał Marszu Równości i kontrmanifestacji

  Prezydent Lublina zakazał Marszu Równości i kontrmanifestacji

  Prezydent Lublina Krzysztof Żuk ze względów bezpieczeństwa wydał we wtorek zakaz organizacji planowanego na 13 października Marszu Równości w tym mieście, a także planowanej tego dnia kontrmanifestacji środowisk narodowych.

  czytaj więcej

 • Rosario Silva de Lapuerta nowym wiceprezesem TSUE. Zadecyduje o skardze KE w sprawie polskiego SN

  Rosario Silva de Lapuerta nowym wiceprezesem TSUE. Zadecyduje o skardze KE w sprawie polskiego SN

  Hiszpańska sędzia Rosario Silva de Lapuerta została wybrana we wtorek przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na nowego wiceprezesa – poinformowały służby prasowe Trybunału. TSUE wybrał Hiszpankę po odejściu na emeryturę Włocha Antonia Tizzano.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników