ustawa

Ustawa – akt prawny o charakterze powszechnie obowiązującym, najczęściej obecnie uchwalany przez parlament (w niektórych państwach zatwierdzany później przez organ władzy wykonawczej).


 • Potocki: PiS oraz Likud w jednym stali domu

  Potocki: PiS oraz Likud w jednym stali domu

  Gdyby historia potoczyła się inaczej i 9 proc. obywateli Polski wciąż stanowili nasi żydowscy rodacy, Prawo i Sprawiedliwość spokojnie mogłoby utworzyć koalicję z Likudem Binjamina Netanjahu. I choć na tę odrobinę prowokacyjną tezę z równym oburzeniem odpowiedzieliby zarówno pisowcy, jak i „likudniki”, ugrupowania te – i w ogóle sceny polityczne w obu państwach – łączy dużo więcej, niż zwykliśmy sądzić. I być może właśnie dlatego konflikt o ustawę o IPN wybuchł z taką siłą.

  czytaj więcej

 • Archiwa działające bez rejestracji będą karane

  Archiwa działające bez rejestracji będą karane

  Przedsiębiorcy zajmujący się przechowywaniem dokumentacji osobowej i płacowej muszą dokonać wpisu do rejestru prowadzonego przez urzędy marszałkowskie. Dotychczas nie było sankcji za niedopełnienie tego obowiązku. Po nowelizacji przepisów sytuacja uległa zmianie. Jeśli firma nie zarejestruje się do końca 2018 r., będzie musiała zamknąć działalność. Jeśli zignoruje obowiązek, grozi jej administracyjna kara pieniężna w wysokości do 100 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Warszawa planuje przenieść spór PO-PiS na salę sądową

  Warszawa planuje przenieść spór PO-PiS na salę sądową

  Będzie precedens w historii polskiej samorządności. Stolica chce pozwać Skarb Państwa za naruszenie zasady samodzielności gminy. Dokonać miał jej wojewoda mazowiecki.

  czytaj więcej

 • Ochrona danych osobowych. Nadchodzą nowe przepisy o prywatności

  Ochrona danych osobowych. Nadchodzą nowe przepisy o prywatności

  Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych ma być jednak wybierany tak jak dzisiaj GIODO, a nie wskazywany przez premiera. Ministerstwo Cyfryzacji uwzględniło uwagi wysuwane podczas konsultacji.

  czytaj więcej

 • Weryński: Wehikuł czasu się zepsuł

  Weryński: Wehikuł czasu się zepsuł

  Wbrew pozorom nie będzie dziś o zwierzętach, tylko o obywatelach: ich prawach i obowiązkach. Sejmowe komisje: ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz rolnictwa i rozwoju wsi, przedstawiły sprawozdanie z prac nad nowelizacją prawa łowieckiego. W zarekomendowanym do uchwalenia tekście znalazła się istotna różnica wobec projektu rządowego – bardzo dla obywateli korzystna.

  czytaj więcej

 • NSA: Najpierw myśleć, potem smrodzić. A nie na odwrót

  NSA: Najpierw myśleć, potem smrodzić. A nie na odwrót

  Przy budowie inwestycji uciążliwej zapachowo trzeba zbadać jej wpływ na zdrowie psychiczne ludzi – stwierdził wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Poród nie musi boleć. Boli, bo brakuje anestezjologów

  Poród nie musi boleć. Boli, bo brakuje anestezjologów

  Znieczulenie ma być dostępne dla każdej rodzącej. Resort zdrowia pracuje nad nowymi standardami. Mają być gotowe w marcu.

  czytaj więcej

 • Jońca: Za kulisami sądu Salomona

  Jońca: Za kulisami sądu Salomona

  Z uważniejszej niż zwykle lektury biblijnej opowieści o dwóch matkach można wyciągnąć inne wnioski niż tylko powszechnie przyjmowana na wiarę mądrość króla, który stał się wzorcem sędziego.

  czytaj więcej

 • Minister zdrowia chce postawić na leczenie prewencyjne. Eksperci są sceptyczni

  Minister zdrowia chce postawić na leczenie prewencyjne. Eksperci są sceptyczni

  Minister zdrowia chce postawić na leczenie prewencyjne. Pomysł dobry, ale wykonanie mało realne – komentują specjaliści.

  czytaj więcej

 • Kolejne grupy pracowników ochrony zdrowia z gwarantowaną pensją

  Kolejne grupy pracowników ochrony zdrowia z gwarantowaną pensją

  Salowe, rejestratorki, sekretarki medyczne i sanitariusze zostaną objęci przepisami o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Tak wynika z projektu, który przekazano do zaopiniowania parterom społecznym.

  czytaj więcej

 • Oferta do przetargu tylko przez internet

  Oferta do przetargu tylko przez internet

  Firmy, które nie mają bezpiecznego podpisu elektronicznego, powinny go szybko wyrobić. Już od 18 kwietnia część dokumentów będą mogły przesyłać wyłącznie z jego użyciem.

  czytaj więcej

 • Terapia onkologiczna może być refundowana bez umowy

  Terapia onkologiczna może być refundowana bez umowy

  Spółka E., prowadząca działalność leczniczą w zakresie terapii onkologicznych, zwróciła się do Narodowego Funduszu Zdrowia o refundację blisko 80 zabiegów radioterapii ogólnej i brachyterapii (rodzaj radioterapii, gdzie napromieniowywanie prowadzone jest punktowo, bezpośrednio w zmienione nowotworowo tkanki). Ich koszt wyniósł łącznie ok. 400 tys. zł. Większość miała charakter terapeutyczny, zmierzający do wyleczenia nowotworu, choć niektóre z nich miały też charakter tylko paliatywny. NFZ odmówił jednak refundacji wszystkich zabiegów, twierdząc, że nie są to świadczenia ratujące życie. Spółka skierowała pozew do sądu.

  czytaj więcej

 • TSUE: Zmowa przedsiębiorstw może być także marketingowa

  TSUE: Zmowa przedsiębiorstw może być także marketingowa

  Przedsiębiorcy nie mogą fałszować opisu towaru, w tym jego specyfikacji, w celu kształtowania popytu i podaży – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Takie porozumienia są niedozwolone.

  czytaj więcej

 • Jak nie stracić zezwolenia na sprzedaż alkoholu?

  Jak nie stracić zezwolenia na sprzedaż alkoholu?

  Przedsiębiorcy, którzy do 31 stycznia z różnych przyczyn nie złożyli oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych za ubiegły rok lub nie wnieśli raty należnej opłaty, mają jeszcze szansę uniknąć utraty zezwolenia. Obecnie obowiązujące przepisy dają im 30 dodatkowych dni na nadrobienie zaległości. Termin ten upływa 2 marca. Spóźnialscy muszą jednak w tym dodatkowym terminie nie tylko dopełnić obowiązków, których nie zrealizowali na czas, lecz także uiścić dodatkową opłatę w wysokości 30 proc. opłaty podstawowej (a nie tylko wpłacanej raty, jak sądzą niektórzy). Taką interpretację potwierdził niedawno WSA w Krakowie i tak interpretuje przepisy Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

  czytaj więcej

 • Wicedyrektor szkoły za darmo

  Wicedyrektor szkoły za darmo

  Od nowego roku szefowie placówek mają 35 dni urlopu wypoczynkowego do wykorzystania w dowolnym momencie. Samorządy robią wszystko, by nie zwiększyło to kosztów prowadzenia małych szkół

  czytaj więcej

 • Czaputowicz: Być może sprawa art. 7 zakończy się bez głosowania

  Czaputowicz: Być może sprawa art. 7 zakończy się bez głosowania

  Nie jest przesądzone, że dojdzie do głosowania Rady UE ws. stwierdzenia ryzyka naruszenia przez Polskę unijnych wartości; być może sprawa art. 7 zakończy się bez głosowania - uważa szef MSZ Jacek Czaputowicz.

  czytaj więcej

 • Kandydaci do KRS powiązani z Ziobrą. Gasiuk-Pihowicz apeluje o ujawnienie tożasmości osób, które ich poprały

  Kandydaci do KRS powiązani z Ziobrą. Gasiuk-Pihowicz apeluje o ujawnienie tożasmości osób, które ich poprały

  Szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zaapelowała we wtorek do wszystkich osób, które wsparły swym podpisem kandydatów do KRS, by ujawniły swą tożsamość. Wskazywała też, że większość kandydatów to osoby powiązane z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników