usługi transportowe vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu usługi transportowe vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące usługi transportowe vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Oszuści buszujący w zbożu: Na tym wyłudza się podatek od towarów i usług

  Oszuści buszujący w zbożu: Na tym wyłudza się podatek od towarów i usług

  Pszenica, olej rzepakowy, a przede wszystkim śruta sojowa – na tym wyłudza się dziś podatek od towarów i usług. Na działalności przestępców cierpią uczciwe firmy.

  czytaj więcej

 • Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Ministerstwo Finansów, dążąc do wyeliminowania wyłudzeń VAT, cały czas pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. We wrześniu Sejm zajmie się kolejnymi legislacyjnymi propozycjami. MF zapowiedziało bowiem nowości w zakresie wyrejestrowania podmiotów prowadzących działalność, zmiany dotyczące odwrotnego obciążenia, likwidację rozliczeń kwartalnych, ograniczenie szybkich (25-dniowych) zwrotów podatku, modyfikację odpowiedzialności solidarnej sprzedawcy i nabywcy, a także wprowadzenie obowiązku składania deklaracji elektronicznych oraz powrót do sankcji VAT. Cel prawidłowy, ale wraz z jego realizacją warto przeanalizować na nowo dorobek orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie pojęć dobrej wiary i należytej staranności, w szczególności przy transakcjach łańcuchowych. Dlaczego? Otóż w trakcie prowadzonego postępowania organy skarbowe analizując dany stan faktyczny, bardzo często przywołują wyroki TSUE, które w danej sprawie nie powinny mieć zastosowania, ponieważ nie dotyczą transakcji łańcuchowych. Fiskus przywołuje bowiem w decyzjach wyroki TSUE, w których trybunał stwierdza, że dobra wiara podatnika nie może rodzić prawa do odliczenia podatku VAT, jeżeli nie są spełnione przesłanki materialne tego prawa. Tak, ale wyroki te nie powinny być powoływane przy transakcjach łańcuchowych, gdzie legalnie działający podatnik może nie dopełnić materialnej przesłanki, a i tak przy zachowaniu dobrej wiary, spełniając przesłanki należytej staranności, powinien mieć prawo do odliczenia VAT. Tak stwierdza TSUE w wyrokach w sprawach ŁWK – 56 EOOD, sygn. C-643/11; Stroj trans EOOD, sygn. C-642/11 i Teleos plc. C-409/04 oraz rzecznik generalny Maciej Szpunar w opinii przedstawionej 11 września 2014 r. w sprawach połączonych C-131/13, C-163/13 i C-164/13. Na te orzeczenia oraz opinie organ choć powinien, to się nie powołuje. Jest to niewłaściwe, ponieważ legalnie działające podmioty mogły nigdy fizycznie nie być w posiadaniu przedmiotu transakcji, a tym samym mogły w ogóle nie wiedzieć, że uczestniczą w oszustwie podatkowym, przyjmując do rozliczenia i wystawiając faktury nieznajdujące pokrycia w rzeczywistym obrocie gospodarczym. Nie znaczy to jednak, że automatycznie w sposób świadomy brały udział w karuzeli podatkowej. Istotne jest bowiem, by podatnik działał w dobrej wierze, dochowując przesłanek należytej staranności.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Musimy zmienić mentalność urzędników. Dialog z przedsiębiorcą, zamiast odgórnych decyzji [WYWIAD]

  Morawiecki: Musimy zmienić mentalność urzędników. Dialog z przedsiębiorcą, zamiast odgórnych decyzji [WYWIAD]

  Musi istnieć mechanizm pozwalający zmienić trudno reformowalnych urzędników, którzy siedzą w tym samym miejscu od wielu lat i wydają niekiedy te same, szkodliwe decyzje – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki, minister finansów i minister rozwoju, w rozmowie z prezesem Ryszardem Florkiem, założycielem i właścicielem Fakro.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć w firmie usługi detektywistyczne

  Jak rozliczyć w firmie usługi detektywistyczne

  ABC sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) jest firmą transportową. W maju 2016 r. został skradziony jeden z samochodów ciężarowych będący własnością spółki i ujęty w ewidencji środków trwałych. Kradzież została zgłoszony na policję. Dodatkowo spółka zleciła poszukiwanie samochodu ciężarowego agencji detektywistycznej. Wykonała ona swą usługę 7 listopada 2016 r., wskazując w pisemnym sprawozdaniu miejsce, gdzie samochód się obecnie znajduje. Spółka zamierza podjąć kroki prawne mające na celu odzyskanie pojazdu. Za wykonanie usługi detektywistycznej spółka otrzymała 21 listopada 2016 r. fakturę wystawioną przez agencję detektywistyczną 14 listopada 2016 r. na kwotę 5000 zł plus 1150 zł VAT. Faktura nie została jeszcze zapłacona. Jak spółka powinna rozliczyć tę fakturę na gruncie podatku CIT i VAT, czy może odliczyć VAT, a pozostałą część wynagrodzenia zaliczyć w koszty uzyskania przychodów?

  czytaj więcej

 • Koniec dyskryminacji cenowej: Klienci zagraniczni kupią produkt za taką samą cenę, jak lokalni

  Koniec dyskryminacji cenowej: Klienci zagraniczni kupią produkt za taką samą cenę, jak lokalni

  Już w przyszłym roku ceny w sklepach internetowych mają być takie same dla rodzimych i zagranicznych klientów. Sprzedawcy online mogą nie wyjść na tym najlepiej.

  czytaj więcej

 • Kaźmierczak: Biznes wciąż z nadzieją patrzy na Morawieckiego. Ale to ostatni moment, aby coś pokazał

  Kaźmierczak: Biznes wciąż z nadzieją patrzy na Morawieckiego. Ale to ostatni moment, aby coś pokazał

  - Oni sami się zabiją. Zwłaszcza przy tym tempie i poziomie wydawania pieniędzy. Żeby się to jakoś zbilansowało, należy się spodziewać radykalnej akcji fiskalnej. A jak policzyliśmy, jedyny ratunek dla budżetu to rozszerzenie brutalnego fiskalizmu na grupy niższej klasy średniej. Co ją dorżnie - uważa Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

  czytaj więcej

 • Monitorowanie przewozu towarów: Branża transportowa niegotowa na zmiany

  Monitorowanie przewozu towarów: Branża transportowa niegotowa na zmiany

  W styczniu ma wejść w życie ustawa o systemie monitorowania przewozu towarów, na co branża transportowa wciąż nie jest gotowa.

  czytaj więcej

 • Elektromobilne pospolite ruszenie

  Elektromobilne pospolite ruszenie

  Na początku było hasło „za 10 lat po polskich drogach ma jeździć milion aut elektrycznych”. Wygląda na to, że w przypadku elektromobilności odległy termin nie uśpił czujności realizatorów tego ambitnego celu.

  czytaj więcej

 • Elektromobilne pospolite ruszenie

  Elektromobilne pospolite ruszenie

  Na początku było hasło „za 10 lat po polskich drogach ma jeździć milion aut elektrycznych”. Wygląda na to, że w przypadku elektromobilności odległy termin nie uśpił czujności realizatorów tego ambitnego celu.

  czytaj więcej

 • Rok 2016 w gospodarce. Skrót najważniejszych wydarzeń

  Rok 2016 w gospodarce. Skrót najważniejszych wydarzeń

  Rok 2016 to czas wielu zmian w polskiej gospodarce. Wiele działo się w podatkach, zmiany objęły też spółki skarbu państwa, doszło do zmian w NBP i RPP. Ważnym wydarzeniem było też przyjęcie przez rząd w lutym "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

  czytaj więcej

 • Nie będzie przelotu bez dojazdu do lotniska

  Nie będzie przelotu bez dojazdu do lotniska

  Fiskus nie może uznawać usługi przewozu członków załogi samolotu za czynność odrębną od obsługi lotów. To element kompleksowego świadczenia – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Podatek prosto do kieszeni fiskusa: Dzieli VAT z automatu, byle poprawić wpływy

  Podatek prosto do kieszeni fiskusa: Dzieli VAT z automatu, byle poprawić wpływy

  Centralny rejestr faktur? Może go nie być. Resort finansów na nowo pisze plany poprawy ściągalności danin. Główną rolę zagra split payment.

  czytaj więcej

 • Spór taksówkarzy z Uberem wjeżdża do UOKiK

  Spór taksówkarzy z Uberem wjeżdża do UOKiK

  ELE Taxi, największa polska sieć taksówkarska, złożyła w ostatnich dniach na ręce prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie dotyczące działalności amerykańskiego potentata. Pojawia się w nim zarzut stosowania przez Ubera porozumień ograniczających konkurencję.

  czytaj więcej

 • Mniejszy VAT za rejsy dla nurków i wędkarzy. Ale część firm i tak ma problem

  Mniejszy VAT za rejsy dla nurków i wędkarzy. Ale część firm i tak ma problem

  \Właściciele łajb i kutrów, oferujący rejsy dla wędkarzy i nurków, płacą 8, a nie 23 proc. VAT, jak jeszcze niedawno utrzymywała skarbówka.

  czytaj więcej

 • Samorządy chcą zmian w finansach. Gminy są za bardzo uzależnione od budżetu i UE

  Samorządy chcą zmian w finansach. Gminy są za bardzo uzależnione od budżetu i UE

  Poziom dochodów po raz pierwszy przekroczył 200 mld zł, ale ich struktura wymaga poprawy. Gminy są za bardzo uzależnione od pieniędzy z budżetu państwa i UE.

  czytaj więcej

 • Pakiet przewozowy: Monitorowanie drogi towarów wrażliwych to nowe obowiązki dla przedsiębiorców

  Pakiet przewozowy: Monitorowanie drogi towarów wrażliwych to nowe obowiązki dla przedsiębiorców

  Najprawdopodobniej od drugiej połowy kwietnia br. przedsiębiorcy, którzy planują drogowy przewóz niektórych towarów (tzw. wrażliwych), będą musieli się zmierzyć z nowymi wymogami i obowiązkami. Chodzi o towary takie jak paliwa silnikowe, oleje smarowe, rozcieńczalniki i rozpuszczalniki, susz tytoniowy, alkohol etylowy całkowicie skażony.

  czytaj więcej

 • Przewóz po budowie. Z odwrotnym obciążeniem czy na zasadach ogólnych?

  Przewóz po budowie. Z odwrotnym obciążeniem czy na zasadach ogólnych?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej otwarcie przyznaje, że nie jest uprawniony do właściwego klasyfikowania towaru lub usługi. Szkoda, że na taki komfort nie może sobie pozwolić podatnik.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników