upoważnienie do zus

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu upoważnienie do zus. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące upoważnienie do zus.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Emeryci i renciści dostaną dodatek. Ile ZUS przeleje na twoje konto?

  Emeryci i renciści dostaną dodatek. Ile ZUS przeleje na twoje konto?

  Już w tym miesiącu emeryci i renciści, których świadczenia nie przekraczają 2000 zł, otrzymają jednorazowy dodatek. W zależności od kwoty pobieranej emerytury lub renty wyniesie on od 50 do 400 zł.

  czytaj więcej

 • Walka z ZUS o jawność

  Walka z ZUS o jawność

  Czy opinia publiczna ma prawo wiedzieć, jak kontrolowani są pracownicy organu rentowego? Fundacja Panoptykon twierdzi, że tak. I walczy o dostęp do tych informacji w sądzie. W 2015 r. rozesłała do wielu instytucji ankiety z prośbą o wskazanie, czy wykorzystują one narzędzia służące automatycznemu zbieraniu informacji o aktywności swoich pracowników. Przykładowo: czy urząd monitoruje wejścia i wyjścia z budynku, czy komputery pracowników są na podglądzie itd.

  czytaj więcej

 • Sztuczny podział firmy nie uchroni przed wpłatą na PFRON

  Sztuczny podział firmy nie uchroni przed wpłatą na PFRON

  Jeśli oddział nie spełnia wymogów odrębnego pracodawcy wynikających z kodeksu pracy, to przy ustalaniu tego, czy powinien płacić na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nie może być traktowany jako samodzielny podmiot.

  czytaj więcej

 • 500 zł na dziecko: Ministerstwo wyjaśnia przepisy

  500 zł na dziecko: Ministerstwo wyjaśnia przepisy

  We wszystkich województwach odbyły się szkolenia dla samorządów, podczas których pracownicy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pomagali rozwikłać niejasności przepisów i wyjaśniali, jak radzić sobie z przyznawaniem świadczeń wychowawczych. Przedstawiamy najważniejsze poruszane na spotkaniach zagadnienia. Publikujemy także pytania zadawane przez przedstawicieli gmin. Liczymy, że taki podsumowujący spotkanie materiał przyda się w gorącym okresie przed startem programu Rodzina 500+.

  czytaj więcej

 • Sejm: Rolnik indywidualny nie będzie musiał należeć do KRUS

  Sejm: Rolnik indywidualny nie będzie musiał należeć do KRUS

  Sejmowa komisja rolnictwa poparła poprawkę do projektu ustawy ws. obrotu ziemią, która z definicji rolnika indywidualnego wykreśla zapis o konieczności przynależności do KRUS. Kluby zgłosiły 53 poprawki, akceptację zyskały tylko te zaproponowane przez PiS.

  czytaj więcej

 • Pracownik nie może pozostać bierny

  Pracownik nie może pozostać bierny

  Z początkiem roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące sposobu wystawiania przez lekarzy zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy ZUS ZLA (L4). Od 1 stycznia zaświadczenia te co do zasady są wystawiane przez lekarzy w formie elektronicznej i przesyłane bezpośrednio do ZUS. Przy czym w 2-letnim okresie przejściowym w obrocie funkcjonują jeszcze równolegle stare, czyli papierowe zaświadczenia.

  czytaj więcej

 • Emerytowani górnicy bez wyboru: Ekwiwalent pieniężny zamiast bezpłatnego węgla

  Emerytowani górnicy bez wyboru: Ekwiwalent pieniężny zamiast bezpłatnego węgla

  Emerytowani górnicy, renciści oraz osoby pobierające renty rodzinne po zmarłych pracownikach kopalni nie będą mieć możliwości wyboru między ekwiwalentem pieniężnym a pobieraniem bezpłatnego węgla w naturze. Taką możliwość znosi projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej do finansowania ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla i rent wyrównawczych.

  czytaj więcej

 • Jakich dokumentów warto poszukać, aby podwyższyć emeryturę?

  Jakich dokumentów warto poszukać, aby podwyższyć emeryturę?

  Do wyliczenia, ile odłożyliśmy na starość przed reformą systemu, ważne są przede wszystkim staż pracy i wysokość zarobków.

  czytaj więcej

 • Niezdolność do pracy jest wliczana do okresu wyczekiwania

  Niezdolność do pracy jest wliczana do okresu wyczekiwania

  Za chorobę, która rozpoczęła się i trwa przed upływem 30 dni od zatrudnienia, pracownik nie otrzyma wynagrodzenia ani zasiłku. Jego nieobecność będzie jednak usprawiedliwiona

  czytaj więcej

 • Komentarz do rozporządzenia o kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich

  Komentarz do rozporządzenia o kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich

  Omawiamy dziś dwa akty wykonawcze do ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372; dalej: ustawa zasiłkowa). Dotyczą one zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

  czytaj więcej

 • Zasiłek chorobowy możliwy nawet bez zwolnienia lekarskiego

  Zasiłek chorobowy możliwy nawet bez zwolnienia lekarskiego

  Zwolnienie to tylko jeden ze sposobów na udokumentowanie choroby. Jeśli zostało nieprawidłowo wystawione albo nie ma go w ogóle, sąd i tak może przyznać świadczenie.

  czytaj więcej

 • SN: ZUS ma prawo sprawdzać, ale nie zawsze każdego

  SN: ZUS ma prawo sprawdzać, ale nie zawsze każdego

  Organ nie ma prawa wykraczać poza upoważnienia kontrolne , bo takie naruszenie powoduje, że decyzja zakładu staje się aktem nieistniejącym – uznał Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Sprawdź zmiany w kodeksie cywilnym. Właśnie weszły w życie

  Sprawdź zmiany w kodeksie cywilnym. Właśnie weszły w życie

  Prezentujemy szereg zmian w kodeksie cywilnym oraz kodeksie postępowania cywilnego, które wchodzą w życie 8 września 2016.

  czytaj więcej

 • Podatnicy powoli przerzucają obowiązki na innych

  Podatnicy powoli przerzucają obowiązki na innych

  W ciągu dwóch miesięcy zarejestrowano blisko 16 tys. pełnomocnictw ogólnych . Zdaniem ekspertów to niedużo, ale też niewielu jest chętnych do przyjęcia takich upoważnień.

  czytaj więcej

 • Pseudokorupcja w ZUS to ostrzeżenie dla instytucji publicznych

  Pseudokorupcja w ZUS to ostrzeżenie dla instytucji publicznych

  W ostatnich dniach dużym echem w mediach odbiła się sprawa zatrzymania przez policję Marcina Wojewódki, wiceprezesa ZUS, w związku z rzekomym złożeniem przez niego dyrektorowi jednego z oddziałów zakładu propozycji o charakterze korupcyjnym. Pierwotne doniesienia medialne wskazywały na to, jakoby Krzysztof Bułkowski, dyrektor regionalny ZUS w Bydgoszczy, otrzymał propozycję, wedle której miał pozostać pracownikiem ZUS z wyższą pensją i nawet bez konieczności chodzenia do pracy, ale pod warunkiem, że zrezygnuje z aktualnego stanowiska. Dyrektor miał nie przyjąć propozycji, ale przebieg rozmowy nagrał i przekazał organom ścigania.

  czytaj więcej

 • Wspólny VAT dla gminy oraz jej jednostek organizacyjnych

  Wspólny VAT dla gminy oraz jej jednostek organizacyjnych

  Gmina udostępnia odpłatnie na rzecz mieszkańców lub zainteresowanych podmiotów gospodarczych swoje zasoby lokalowe. W tym celu zawarła umowy, a otrzymane od najemców opłaty rozliczała i nadal rozlicza na gruncie VAT. Od 2004 r. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników