ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczenia społeczne wraz z pomocą społeczną stanowią podstawowy instrument polityki socjalnej państwa.


 • Zatrudnieni w KAS z niepełnym zasiłkiem, choć płacili składki

  Zatrudnieni w KAS z niepełnym zasiłkiem, choć płacili składki

  PROBLEM: Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i związana z tym likwidacja izb skarbowych, celnych i urzędów kontroli skarbowej wywołały już wiele kontrowersji. Funkcjonariusze i pracownicy obawiali się przede wszystkim utraty swoich przywilejów, pogorszenia warunków pracy, tymczasem nieoczekiwanie pojawił się kolejny problem, który, jak się okazuje, dotyczy wszystkich ubezpieczonych już od lat. Chodzi mianowicie o sposób obliczania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, a dokładniej o niefortunny art. 41 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; dalej: ustawa zasiłkowa. 

  czytaj więcej

 • Od czerwca praca tymczasowa bez nadużyć

  Od czerwca praca tymczasowa bez nadużyć

  Od 1 czerwca w gruntowny sposób zmienią się zasady pracy tymczasowej. Wtedy wejdzie w życie reforma, która m.in. uniemożliwi długotrwałe kierowanie danej osoby do pracy w tej samej firmie i wprowadzi sankcje np. za prowadzenie pośrednictwa w zatrudnieniu tymczasowym bez wpisu do rejestru agencji.

  czytaj więcej

 • Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  OPIS SYTUACJI: Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży zdrowej żywności. W związku z dynamicznym rozwojem branży spowodowanym rosnącym popytem na produkty ekologiczne, także poza granicami, przedsiębiorstwo stale się rozwija i osiąga coraz większe dochody. Przedsiębiorca od jakiegoś czasu zastanawia się nad zmianą formy prowadzenia działalności. Najbardziej pożądanym przez niego rozwiązaniem jest prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z brakiem odpowiedzialności wspólników za zobowiązania. Uważa też, że jego przedsiębiorstwo będzie lepiej oceniane przez potencjalnych kontrahentów – jako duża i profesjonalna firma. Pan Jan nie ma jednak zaufanej osoby, z którą mógłby zawiązać spółkę, w związku z tym chciałby ją poprowadzić sam. Na początku działalności pan Jan chciałby posiadać pełną kontrolę w spółce i decydować o wszystkich sprawach. Jednak w przyszłości nie wyklucza wstąpienia do niej małżonki, przy czym objęłaby udziały na minimalnym poziomie. Pan Jan będzie w spółce wykonywał czynności, które dotychczas wykonywał w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. składał zamówienia, pozyskiwał nowych klientów, uczestniczył w targach, kontrolował jakość zamówień itp., ale nie będzie już bezpośrednio otrzymywał zysków z prowadzonej działalności. Z uwagi na to pan Jan chciałby z tytułu wykonywanych dla firmy prac otrzymywać wynagrodzenie. Jeżeli spółka będzie się rozwijać w takim tempie jak dotychczas prowadzona działalność, intencją pana Jana jest zatrudnienie w odpowiednim czasie profesjonalnego menedżera, który przejmie zarządzanie firmą oraz będzie pełnił funkcję w zarządzie, przy czym on sam nie chciałby zostać pozbawiony wpływu na podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących działalności. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków i przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zmiany formy prowadzenia działalności pan Jan postanowił zwrócić się po profesjonalną poradę do radcy prawnego.

  czytaj więcej

 • Co to jest państwo prawa? Odpowiadają polityka prawa i darwinizm społeczny

  Co to jest państwo prawa? Odpowiadają polityka prawa i darwinizm społeczny

  Uważa się, że nie może być mowy o demokracji, jeśli nie połączą się prawa polityczne, socjalne i ekonomiczne. Także dlatego część dzisiejszych polityków widzi siebie jako walczących w słusznej sprawie trybunów ludowych.

  czytaj więcej

 • Pracujący we Francji muszą mieć zaświadczenie A1

  Pracujący we Francji muszą mieć zaświadczenie A1

  Osoby wybierające się do pracy w tym kraju muszą pamiętać o otrzymaniu z ZUS zaświadczenia A1 o podleganiu obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu w Polsce.

  czytaj więcej

 • NIK: Samorządy boją się zatrudniać wykluczonych

  NIK: Samorządy boją się zatrudniać wykluczonych

  Tylko nieco ponad 5 proc. samorządów stosuje przy zamówieniach publicznych przepisy, które pomogłyby w aktywizacji osób bezrobotnych, niepełnosprawnych czy młodych. Powód? Strach przed unieważnieniem przetargu.

  czytaj więcej

 • Hojne zasiłki rodem z Holandii i Niemiec

  Hojne zasiłki rodem z Holandii i Niemiec

  Prawie 7,8 tys. Polaków pobierało w ubiegłym roku pomoc finansową dla bezrobotnych przysyłaną z zagranicy. To o 6 proc. więcej niż w poprzednim roku – wynika z danych resortu pracy.

  czytaj więcej

 • Auto na minuty albo godziny zamiast własnego

  Auto na minuty albo godziny zamiast własnego

  Na razie komercyjnie wypożyczać można głównie auta spalinowe. Firmy boją się inwestować w elektryki z powodu braku stacji do ładowania.

  czytaj więcej

 • Okres ochronny może osłabić falę odejść na emeryturę

  Okres ochronny może osłabić falę odejść na emeryturę

  Po wejściu w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny milion osób może nie obawiać się zwolnienia z pracy, jeśli nie będą chciały zakończyć kariery.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał zmiany w prawie ułatwiające elektroniczny kontakt z administracją

  Prezydent podpisał zmiany w prawie ułatwiające elektroniczny kontakt z administracją

  Prezydent podpisał we wtorek zmiany w prawie, które umożliwiają obywatelom załatwienie spraw związanych z administracją publiczną za pośrednictwem systemów teleinformatycznych - poinformowało w środę Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta.

  czytaj więcej

 • Akcja ZUS przeciw przedsiębiorczym matkom: ZUS żąda korekty dokumentów i zwrotu zasiłku za lata wstecz

  Akcja ZUS przeciw przedsiębiorczym matkom: ZUS żąda korekty dokumentów i zwrotu zasiłku za lata wstecz

  ZUS, żądając korekty dokumentów, w istocie zmusza osoby prowadzące działalność gospodarczą do wyrejestrowania się z ubezpieczenia chorobowego. W efekcie przedsiębiorcze matki tracą prawo do zasiłku macierzyńskiego i muszą zwrócić już pobrane świadczenia - donosi na swoim blogu Katarzyna Kalata. 

  czytaj więcej

 • Dorabiający emeryci i renciści mogą uniknąć zawieszenia świadczenia

  Dorabiający emeryci i renciści mogą uniknąć zawieszenia świadczenia

  Nawet jeśli ich zarobki przekroczyły wyższy próg, to mogą uratować część swojej emerytury lub renty. Wystarczy, że wpłacą do ZUS nadwyżkę nad tym limitem pomniejszoną o zaliczkę na podatek.

  czytaj więcej

 • Emerytury: Więcej odwołań od decyzji ZUS w sprawie kapitału początkowego

  Emerytury: Więcej odwołań od decyzji ZUS w sprawie kapitału początkowego

  Z roku na rok rośnie liczba odwołań od decyzji ZUS w sprawie zgromadzonego kapitału. O ile jeszcze w 2014 r. było ich 2,5 tys., to już w ubiegłym – 3,5 tys. Tym samym rośnie liczba spraw rozpatrywanych przez sądy, do których trafiają sprawy nie uwzględnione przez oddziały.

  czytaj więcej

 • Wszystko o kontroli ZUS: Jak przebiega, kto jej podlega

  Wszystko o kontroli ZUS: Jak przebiega, kto jej podlega

  Nowe zasady jej przeprowadzania powodują, że wizyty inspektora powinni spodziewać się między innymi ci, którzy w porównaniu z liczbą ubezpieczonych wypłacają zbyt dużo świadczeń chorobowych. Mogą oni zostać zaliczeni do grupy ryzyka.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 13 kwietnia

  Poradnia ubezpieczeniowa z 13 kwietnia

  ● Za ile niań budżet państwa zapłaci składki do ZUS● Mam troje małych dzieci, a prowadzenie firmy pochłania coraz więcej mojego czasu. Mam więc zamiar zatrudnić aż dwie nianie, bo żadna z kandydatek nie chciała zajmować się samodzielnie trojgiem maluchów. Słyszałam, że ZUS może zapłacić składki za nianię, ale co w przypadku gdy chcę zatrudnić dwie osoby? Czy w związku z tym muszę podpisać z nimi umowy jako przedsiębiorca?

  czytaj więcej

 • Spory o liczne wyjątki od zakazu handlu w niedzielę

  Spory o liczne wyjątki od zakazu handlu w niedzielę

  W ponad 30 przypadkach sprzedaż w niedzielę ma być dopuszczalna. Zakres tych wyłączeń dzieli rząd i wnioskodawców obywatelskiego projektu w sprawie ograniczeń.

  czytaj więcej

 • Świadczenie kompensacyjne: Poradnia to nie szkoła, uprawnienia są inne

  Świadczenie kompensacyjne: Poradnia to nie szkoła, uprawnienia są inne

  Okres pracy w poradni pedagogiczno-psychologicznej nie może być zaliczony do stażu pracy w jednostkach oświatowych, od którego zależy prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników