testament wzór

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu testament wzór. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące testament wzór.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Większa ochrona dla spadkobierców już wkrótce

  Większa ochrona dla spadkobierców już wkrótce

  Nawet gdy spadkobiercy nie złożą żadnego oświadczenia o sposobie objęcia spadku, będzie to jednoznaczne z przyjęciem go z dobrodziejstwem inwentarza. Za długi spadkowe będą wówczas odpowiadali tylko do wartości stanu czynnego majątku spadkodawcy, ustalonego w wykazie lub spisie inwentarza. Dziś jest odwrotnie – brak oświadczenia jest równoznaczny z prostym przyjęciem spadku i nieograniczoną odpowiedzialnością za długi spadkowe.

  czytaj więcej

 • Islam to religia wojen i nienawiści? Stereotypy krzywdzą muzłumanów

  Islam to religia wojen i nienawiści? Stereotypy krzywdzą muzłumanów

  Rozciągnięta na kilka dni i zamieniona w ponure reality show relacja z ataku muzułmańskich ekstremistów na redakcję satyrycznego magazynu w Paryżu podkręciła emocje i wywołała dyskusje. Niestety, znowu dalekie od merytorycznej wymiany argumentów.

  czytaj więcej

 • Zmiany w prawie spadkowym korzystne dla spadkobierców

  Zmiany w prawie spadkowym korzystne dla spadkobierców

  Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza jako domyślna forma pomoże wielu osobom. Jednak niektóre z nich oraz wierzyciele zmarłego będą narażeni na niespodziewane koszty.

  czytaj więcej

 • Zmiany w prawie spadkowym. Spis inwentarza może się wiązać z kosztami

  Zmiany w prawie spadkowym. Spis inwentarza może się wiązać z kosztami

  Ustawodawca chce ograniczyć wydatki spadkobierców. Mimo to w niektórych sytuacjach zapłacą oni nawet kilka tysięcy złotych za inwentaryzację spadku.

  czytaj więcej

 • Spadkobierca u rejenta, czyli złożenie wykazu inwentarza

  Spadkobierca u rejenta, czyli złożenie wykazu inwentarza

  Zmiana domyślnej zasady dziedziczenia ustawowego nie tylko przełoży się na lepszą sytuację nabywających spadek, lecz także zwiększy rolę notariuszy w postępowaniu spadkowym.

  czytaj więcej

 • Najpierw stwierdzenie nabycia spadku, potem sprzedaż auta

  Najpierw stwierdzenie nabycia spadku, potem sprzedaż auta

  Jestem wdową. Po śmierci męża kilka lat temu nie odbył się podział spadku, bo wydawało się, że wszystkie należące do nas składniki majątkowe zostały podzielone za życia męża, kiedy razem przepisaliśmy posiadane nieruchomości na trójkę dzieci. Ostatnio zrozumiałam, że wszyscy w rodzinie byliśmy w błędzie. Otóż w chwili śmieci męża należał do niego kupiony w czasie trwania związku samochód. Po jego odejściu nie korzystałam z auta, które stało przez lata w garażu. Teraz jednak pojawiła się okazja jego sprzedaży. Problem polega na tym, że formalnie nie był on przedmiotem postępowania spadkowego. W związku z tym chyba nie mogę go tak po prostu sprzedać – zastanawia się pani Marianna. – Samochód był kupiony w czasie trwania małżeństwa, ale zarejestrowany na męża – dodaje czytelniczka

  czytaj więcej

 • Podatek dochodowy bywa antyrodzinny. A to sprzeczne z konstytucją

  Podatek dochodowy bywa antyrodzinny. A to sprzeczne z konstytucją

  Przykładem jest sytuacja, gdy wypłatę zmarłego pracownika otrzymuje jego rodzina. Najwięcej pieniędzy oddadzą fiskusowi współmałżonek i dzieci

  czytaj więcej

 • Postępowanie spadkowe na terenie UE będzie uproszczone

  Postępowanie spadkowe na terenie UE będzie uproszczone

  Prawo cywilne: Wczoraj Sejm przyjął ustawę nowelizującą kodeks postępowania cywilnego oraz prawo o notariacie, która dookreśla procedury unijnego rozporządzenia.

  czytaj więcej

 • Rewolucja w spadkach transgranicznych: Co z pieniędzmi odziedziczonymi za granicą?

  Rewolucja w spadkach transgranicznych: Co z pieniędzmi odziedziczonymi za granicą?

  Nowe regulacje, które dziś weszły w życie, oznaczają, że spadek po polskim obywatelu, który w dniu śmierci przebywał na terenie określonego kraju i miał z nim ścisły i stabilny związek, będziemy nabywać odpowiednio według prawa tego kraju. Chyba że zmarły zamieścił w testamencie zastrzeżenie, że chce aby dziedziczenie po nim odbywało się wedle zasad prawa polskiego.

  czytaj więcej

 • Długi spadkowe na nowych zasadach

  Długi spadkowe na nowych zasadach

  Obawiam się, że spadek, który najprawdopodobniej już wkrótce odziedziczę, będzie zadłużony i mimo przyjęcia go z dobrodziejstwem inwentarza będę musiała uregulować długi, przynajmniej do pewnej wysokości. Nie chcę go jednak odrzucić – masa spadkowa obejmuje kilka cennych rodzinnych pamiątek, które pragnę zatrzymać – pisze pani Marta. – Czy regulacje zawarte w nowych przepisach spadkowych pozwolą objąć zadłużony spadek na korzystniejszych zasadach? Czy wierzyciel zmarłego może domagać się sporządzenia spisu inwentarza, nawet gdy sama to zrobię – pyta czytelniczka

  czytaj więcej

 • Zmiany w dziedziczeniu długów: Nowelizacja kodeksu cywilnego obniży wpływy do ZUS

  Zmiany w dziedziczeniu długów: Nowelizacja kodeksu cywilnego obniży wpływy do ZUS

  Przepisy, które wejdą w życie 18 października, ograniczają odpowiedzialność spadkobierców do wartości spadku. Zmniejszy to możliwości ściągnięcia długów składkowych

  czytaj więcej

 • Dziedziczenie spadków transgranicznych: Jeden spadek, jeden sąd, jedno prawo

  Dziedziczenie spadków transgranicznych: Jeden spadek, jeden sąd, jedno prawo

  17 sierpnia tego roku weszły w życie przepisy dotyczące spadków transgranicznych. Celem jest ułatwienie postępowań spadkowych w sytuacjach, w których trzeba załatwiać sprawy związane z nabyciem spadku w różnych państwach UE.

  czytaj więcej

 • Darmowa opieka zdrowotna to wynalazek, z którego trzeba zrezygnować?

  Darmowa opieka zdrowotna to wynalazek, z którego trzeba zrezygnować?

  O tym, że medycyna to worek bez dna, o czym przekonują się nawet najbogatsze państwa. A darmowa opieka zdrowotna to niedawny wynalazek, z którego trzeba będzie zrezygnować

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć z fiskusem dochody małoletniego

  Jak rozliczyć z fiskusem dochody małoletniego

  Rodzice powinni co do zasady doliczać zarobki swoich dzieci do własnych i wykazać całość w urzędzie skarbowym. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki.

  czytaj więcej

 • Nie można odziedziczyć konta na Facebooku

  Nie można odziedziczyć konta na Facebooku

  Przeczytałam o tym, że niemiecki sąd uznał, iż można odziedziczyć prawo do konta na Facebooku. Czy w naszym kraju też istnieją podobne rozwiązania – zastanawia się pani Halina. – Mam do tego ambiwalentny stosunek. Z jednej strony nie jestem przekonana, czy chcę, by ktoś po mojej śmierci czytał moją prywatną korespondencję, a zwłaszcza by robiły to moje dzieci, czyli naturalni spadkobiercy – pisze czytelniczka. – A z drugiej nie chciałabym, by wszystkie opublikowane tam zdjęcia i wpisy znikły zupełnie z pamięci i świadomości przyjaciół i znajomych...

  czytaj więcej

 • Testament a przekazanie firmy: Plan sukcesji pomoże uniknąć paraliżu

  Testament a przekazanie firmy: Plan sukcesji pomoże uniknąć paraliżu

  Dyspozycje w testamencie mogą nie wystarczyć, by przejęcie spółki przez spadkobierców nastąpiło płynnie. Warto zadbać o zapisy w umowie

  czytaj więcej

 • Europejskie poświadczenia spadkowe też będą zarejestrowane

  Europejskie poświadczenia spadkowe też będą zarejestrowane

  Unijne przepisy nie wymagają, aby wpisywać EPS do krajowych rejestrów obejmujących dokumenty potwierdzające prawa do spadku. Polski ustawodawca uznał jednak, że zarejestrowanie w Rejestrze Spadkowym ma trzy zalety: zwiększa skuteczność EPS-ów wydawanych przez polskie sądy lub sporządzanych przez polskich rejentów, czyni bardziej wiarygodnym Rejestr Spadkowy i ogranicza ryzyko wydawania sprzecznych orzeczeń bądź dokumentów potwierdzających prawo do spadku.

  czytaj więcej

 • Bezpłatna pomoc prawna. Gdzie można ją uzyskać

  Bezpłatna pomoc prawna. Gdzie można ją uzyskać

  Od początku roku 2016 na terenie całej Polski funkcjonuje jednolity system darmowej pomocy prawnej. Zapewnienie najuboższym prawa bezpłatnego dostępu do prawnika na etapie przedsądowym jest wymogiem europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Karty Praw Unii Europejskiej i standardów polskiej konstytucji.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników