testament wspólnota majątkowa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu testament wspólnota majątkowa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące testament wspólnota majątkowa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Po rozwodzie składki OFE do podziału

  Po rozwodzie składki OFE do podziału

  Rozwiodłem się kilka lat temu, ale nie przeprowadziłem podziału majątku. Teraz zamierzam uporządkować swoje sprawy majątkowe, w tym podzielić z byłą żoną pieniądze zgromadzone w otwartym funduszu emerytalnym. Jak najprościej mogę to zrobić i czy mogę liczyć na otrzymanie swojej części w gotówce? – pyta pan Marek.

  czytaj więcej

 • Jak po zmianach wygląda dziedziczenie składek w OFE?

  Jak po zmianach wygląda dziedziczenie składek w OFE?

  Chciałbym się dowiedzieć, jak teraz – po kolejnym wyborze ZUS-u lub OFE – wygląda sytuacja z dziedziczeniem składek emerytalnych. Czy zgromadzone pieniądze dostaje się w gotówce? – pyta pan Mikołaj.

  czytaj więcej

 • Kto może dziedziczyć składki w OFE?

  Kto może dziedziczyć składki w OFE?

  Jesteśmy z mężem 25 lat po ślubie, nie mamy dzieci i nie mamy wspólnoty majątkowej, ale prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Mąż wskazał mnie jako beneficjenta składek w otwartym funduszu emerytalnym. Mąż ma też inny majątek. Gdyby zmarł, a mnie uczynił spadkobierczynią w testamencie, to czy będę płacić podatek od spadku do urzędu skarbowego jak obca osoba (jako grupa II lub III pokrewieństwa), czy jakiś inny – pyta pani Małgorzata.

  czytaj więcej

 • Żyjesz w nieformalnym związku? Sprawdź, czy możesz liczyć na małżeńskie przywileje

  Żyjesz w nieformalnym związku? Sprawdź, czy możesz liczyć na małżeńskie przywileje

  Zanim zostanie uchwalona ustawa o związkach partnerskich, konkubenci powinni skorzystać z obowiązujących przepisów, aby chronić swoje prawa przy rozliczeniach finansowych w razie rozstania się i przy dziedziczeniu. Natomiast ich wspólne dzieci mają takie same uprawnienia jak urodzone w małżeństwie

  czytaj więcej

 • Dziedziczenie spadków ponad granicami

  Dziedziczenie spadków ponad granicami

  Międzynarodowe sprawy spadkowe wymagają przede wszystkim ustalenia, jakie prawo zastosować. Nowa regulacja wychodzi naprzeciw potrzebom obywateli UE, wprowadzając jednolite reguły we wszystkich państwach członkowskich.

  czytaj więcej

 • Czy można sporządzić testament małżeński lub testament wzajemny?

  Czy można sporządzić testament małżeński lub testament wzajemny?

  Zdarza się, że ze względów organizacyjnych, darzący się wielkim zaufaniem małżonkowie chcą spisać wspólny testament. Jedni wolą oszczędzić sobie problemów, jakie mogłyby wyniknąć z dzielenia majątku pomiędzy dzieci, zostawiając tę kwestię na czas po swojej śmierci. Inni nie posiadają dzieci i wolą, by wspólny dorobek życia pozostał do dyspozycji męża czy żony, niż gdyby miał trafić w ręce dalszych krewnych. Wielu może po prostu nie orientować się, w jaki sposób rozrządza się majątek wspólny na wypadek śmierci.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 1) [KOMENTARZ]

  Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 1) [KOMENTARZ]

  Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. poz. 1629) weszła w życie 25 listopada 2018 r. Ten długo oczekiwany przez przedsiębiorców akt prawny reguluje zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, oraz kontynuowania działalności z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

  czytaj więcej

 • Gmina nie zawsze pokryje szkody wyrządzone przez jej jednostki

  Gmina nie zawsze pokryje szkody wyrządzone przez jej jednostki

  Gdy spadnie śnieg lub marznąca mżawka, o nieszczęście nietrudno. Za szkody związane ze złamaną nogą na nieodśnieżonej drodze zapłaci gmina. I to nawet wtedy, gdy za nieusunięcie śniegu z ciągów komunikacyjnych czy nieposypanie piaskiem odpowiedzialna jest komunalna spółka.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników