testament własnoręczny świadek

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu testament własnoręczny świadek. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące testament własnoręczny świadek.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


  • Zapis windykacyjny może znacznie skrócić drogę do objęcia spadku

    Zapis windykacyjny może znacznie skrócić drogę do objęcia spadku

    Pani Weronika chciałaby sporządzić testament i zapisać swoim trojgu dzieciom mieszkanie, domek letniskowy wraz z działką oraz samochód. – Największą wartość ma mieszkanie i planuję je przeznaczyć dla córki, która jest w najtrudniejszej sytuacji.

    czytaj więcej

  • W jaki sposób najlepiej zapewnić wykonanie naszej ostatniej woli

    W jaki sposób najlepiej zapewnić wykonanie naszej ostatniej woli

    Na ważność testamentu nie wpływa sposób jego wyrażenia przez testatora. Może zrobić to ustnie w obecności trzech świadków w swoim mieszkaniu lub w urzędzie w obecności dwóch świadków i wójta.

    czytaj więcej

  • Jak sporządzić testament, który będzie ważny w świetle prawa?

    Jak sporządzić testament, który będzie ważny w świetle prawa?

    Majątek, który zebraliśmy za życia, możemy rozdysponować w akcie ostatniej woli, zwanym testamentem. Jeśli nie zdecydujemy się na pozostawienie testamentu, wówczas dziedziczenie odbywać się będzie według ustawy. W jakiej formie można dokonać zapisu ostatniej woli, tak by został on uznany za ważny w świetle prawa?

    czytaj więcej

  • Testament ustny jest ważny pod pewnymi warunkami

    Testament ustny jest ważny pod pewnymi warunkami

    Pani Anna zadzwoniła do znajomej, mówiąc, że bardzo źle się czuje. Poprosiła, żeby jak najszybciej przyszła. Gdy znajoma przybyła do niej ze swoim synem, pani Anna stwierdziła, że w razie śmierci chce przekazać cały majątek (dom i działkę) bratanicy swojego nieżyjącego już męża. Świadkami rozmowy byli także syn koleżanki pani Anny i sąsiad.

    czytaj więcej

  • Jak skutecznie unieważnić testament

    Jak skutecznie unieważnić testament

     Każdy zapis można obalić, jeśli został sporządzony pod wpływem wady oświadczenia, woli np. groźby.

    czytaj więcej

  • Koniec testamentów ustnych, ograniczone prawo do zachowku. Nadchodzi wielka reforma prawa spadkowego

    Koniec testamentów ustnych, ograniczone prawo do zachowku. Nadchodzi wielka reforma prawa spadkowego

    Nie będzie już testamentów ustnych – zapowiada Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego. Są bowiem masowo fałszowane. Ograniczone ma też zostać prawo do zachowku.

    czytaj więcej

  • Jak sporządzić ważny testament odręczny

    Jak sporządzić ważny testament odręczny

    Ważny testament można sporządzić nie tylko u notariusza. Wystarczy własnoręcznie spisać swoją ostatnią wolę na kartce papieru, podpisać ją i opatrzyć datą. Raz sporządzony testament można następnie odwołać, niszcząc go lub spisując nowy dokument

    czytaj więcej

  • Ostatnią wolę warto umieścić w rejestrze testamentów

    Ostatnią wolę warto umieścić w rejestrze testamentów

    Pani Sabina jest osobą samotną i ma tylko siostrę oraz dalekich powinowatych, którzy niedawno wyemigrowali za granicę. Chce przekazać im w spadku kilka pamiątek rodzinnych, w tym cennych obrazów. Powinowaci nie dziedziczą po niej z mocy ustawy, więc postanowiła sporządzić na ich rzecz testament. Obawia się jednak, że gdy po jej śmierci siostra będzie likwidowała mieszkanie, to kartka, na której spisze dokument, zaginie i to właśnie ona odziedziczy wszystko z mocy ustawy. – Sąsiadka poradziła, że uniknę tych problemów, jeśli testament sporządzi notariusz, a następnie zarejestruje go w specjalnym rejestrze – opowiada pani Sabina i zastanawia się, co na tym zyskają jej spadkobiercy. – Czy dzięki temu testament nabierze większej wartości – pyta czytelniczka.

    czytaj więcej

  • Zniszczenie wypisu nie unieważni testamentu

    Zniszczenie wypisu nie unieważni testamentu

    Zniszczenie wypisu testamentu notarialnego nie jest równoznaczne ze zniszczeniem jego oryginału. Takie działanie nie skutkuje więc odwołaniem ostatniej woli – stwierdził Sąd Okręgowy w Siedlcach.

    czytaj więcej

  • Spadkobiercy mogą odzyskać oszczędności zgromadzone przez zmarłego

    Spadkobiercy mogą odzyskać oszczędności zgromadzone przez zmarłego

    Kiedy zmarł mój ojciec, jego przyjaciel powiedział, że zgromadził on w kilku bankach spore oszczędności. Zdziwiłem się, bo sądziłem, że mu się nie przelewało – pisze pan Jerzy. – Nie wiem jednak, co powinienem zrobić, by je odzyskać? Czy spadkobiercy dostaną też środki odkładane przez zmarłego na emeryturę – zastanawia się czytelnik

    czytaj więcej

  • Łatwo obalić ustny testament

    Łatwo obalić ustny testament

    Wkrótce ma się odbyć rozprawa dotycząca podziału spadku po moim ojcu – mówi pani Barbara. Poszłam do sądu, żeby przejrzeć dokumenty, i okazało się, że w aktach jest testament. Wynika z niego, że ojciec zapisuje cały majątek mojemu bratu. Jest to podejrzane, bo ojciec nigdy nie wspominał o testamencie, a brat się ojcem nie zajmował. Nie wiem, kto pisał testament, ale na pewno nie wyszedł spod ręki ojca. Jako świadkowie podpisali się trzej koledzy brata. Czy taki dokument w ogóle jest ważny – pyta czytelniczka

    czytaj więcej

  • Jak sporządzić ważny testament ustny?

    Jak sporządzić ważny testament ustny?

    Mama pani Aldony jest ciężko chora. Jej stan się pogarsza. Starsza pani postanowiła rozporządzić swoim majątkiem i zabezpieczyć przede wszystkim córkę, która opiekuje się nią i razem z nią mieszka. Nie chce nic pozostawiać synowi, który nawet jej nie odwiedza. Z powodu stanu zdrowia nie może napisać własnoręcznie testamentu ani pojechać do notariusza. Chciała podyktować testament sąsiadce i tylko go podpisać, ale ta wyjaśniła, że taki dokument nie będzie ważny i zaproponowała, aby swoją ostatnią wolę wyraziła przy świadkach. Czego powinna się wystrzegać przy sporządzaniu takiego testamentu, aby pominięty syn go nie zakwestionował?

    czytaj więcej

  • Testament ogłoszony częściowo jest w całości nieważny

    Testament ogłoszony częściowo jest w całości nieważny

    Sporządzając ostatnią wolę w formie ustnej, należy postępować ściśle według przepisów kodeksu cywilnego. Tylko częściowe ogłoszenie woli spadkobiercy – przy świadkach, w sytuacji zagrożenia śmiercią – powoduje w efekcie nieważność całego testamentu – orzekł Sąd Najwyższy.

    czytaj więcej

  • Jak przepisać nieruchomość na dziecko?

    Jak przepisać nieruchomość na dziecko?

    Przepisanie domu, mieszkania, działki lub innej nieruchomości na dziecko może mieć różną formę. Do wyboru są trzy podstawowe warianty: umowa darowizny, umowa dożywocia lub testament (pisemny lub ustny przy świadkach). Każda opcja ma nieco inną naturę i konsekwencje prawne.

    czytaj więcej

  • Testamenty: Lepiej sporządzić samemu, czy skorzystać z pomocy notariusza?

    Testamenty: Lepiej sporządzić samemu, czy skorzystać z pomocy notariusza?

    Jestem wdową, mam trójkę dzieci, ale wszystkie od lat mieszkają i pracują za granicą – pisze pani Stanisława. – Chciałabym im przekazać pamiątki rodzinne, tzn. numizmaty, białą broń i portrety, ale uważam, że największą część mojego majątku, w skład którego wchodzą różne nieruchomości, powinnam pozostawić kuzynce, która opiekuje się mną od kilku lat. Waham się, jak mam postąpić: czy wystarczy, że sama napiszę testament, czy lepiej będzie, jeśli skorzystam z pomocy notariusza – zastanawia się czytelniczka.

    czytaj więcej

  • Podpis spadkodawcy nie wystarczy, by testament zakwalifikować jako odręczny

    Podpis spadkodawcy nie wystarczy, by testament zakwalifikować jako odręczny

    Przed spisaniem ostatniej woli warto zapoznać się z przepisami. Nieodpowiedni sposób sporządzenia oraz zły wybór świadków mogą doprowadzić do nieważności dokumentu.

    czytaj więcej

  • Testament własnoręczny a notarialny [JAK SPORZĄDZIĆ TESTAMENT - WZÓR]

    Testament własnoręczny a notarialny [JAK SPORZĄDZIĆ TESTAMENT - WZÓR]

    Tylko trzynastu na stu Polaków powyżej 50 roku życia napisało testament. Częściej testamenty piszą kobiety. Mając do wyboru testament własnoręczny lub notarialny, więcej niż 7 na 10 badanych decyduje się na ten drugi, odwiedzając notariusza. Ci zaś, którzy napisali testament w domowym zaciszu (własnoręczny) twierdzą, że taki dokument wystarczy, aby przekazać spadkobiercom to, co posiadają (69 proc.).

    czytaj więcej

  • Spadki a konkubinat [DZIEDZICZENIE PO KONKUBENCIE, ZAPIS MAJĄTKU]

    Spadki a konkubinat [DZIEDZICZENIE PO KONKUBENCIE, ZAPIS MAJĄTKU]

    Prawo spadkowe traktuje konkubentów jak osoby obce w stosunku do siebie. Dlatego nie dziedziczą oni po sobie z mocy ustawy. Jeśli nie chcą dopuścić do sytuacji, że spadek po nich w ramach dziedziczenia ustawowego obejmie członek dalszej lub bliższej rodziny, a nawet gmina albo Skarb Państwa (zdarza się tak, gdy nie ma krewnych dziedziczących z mocy ustawy), powinni sporządzić testament i powołać w nim do dziedziczenia swojego partnera.

    czytaj więcej

  • Kiedy testament jest ważny [PORADNIK]

    Kiedy testament jest ważny [PORADNIK]

    Jeżeli testament został sporządzony z zachowaniem wszystkich wymogów przewidzianych przez prawo spadkowe (np. nie naruszono przepisów dotyczących jego formy i zawiera rozporządzenie tylko jednego spadkodawcy), to jest ważny, mimo że np. do dziedziczenia została w nim powołana osoba, która już nie żyje. Nawet jeśli testator wie o zgonie, nie musi uaktualniać dokumentu.

    czytaj więcej

  • Testament ustny: Kiedy można go sporządzić

    Testament ustny: Kiedy można go sporządzić

    Testament najczęściej kojarzy nam się z dokumentem sporządzonym własnoręcznie przez spadkodawcę lub przed notariuszem. Prawo dopuszcza jednak również w szczególnych sytuacjach inne jego formy. Jedną z nich jest testament ustny. Kiedy można go sporządzić?

    czytaj więcej

  • zobacz więcej wyników