termin rozliczenia vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu termin rozliczenia vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące termin rozliczenia vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • VAT: Fiskus skontaktuje się ze sprzedawcami z serwisów aukcyjnych, którzy nie wystawiają faktur

  VAT: Fiskus skontaktuje się ze sprzedawcami z serwisów aukcyjnych, którzy nie wystawiają faktur

  Wkrótce fiskus skontaktuje się z podatnikami VAT, którzy na serwisach aukcyjnych sprzedają nowe towary, ale nie wystawiają faktur VAT - informuje resort finansów w środowym komunikacie. Zdaniem MF praktyka taka jest niezgodna z prawem i wskazuje na zaniżenie podatku.

  czytaj więcej

 • Ułatwienia dla podatników mają wejść w życie w 2019 roku

  Ułatwienia dla podatników mają wejść w życie w 2019 roku

  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podtrzymało pomysł ulgi na złe długi w podatkach dochodowych oraz jednorazowego rozliczania do 5 mln zł straty. Przedsiębiorcy wrzucaliby w koszty wynagrodzenie małżonka i małoletnich dzieci.

  czytaj więcej

 • Poradnia rachunkowa z dnia 26 lutego 2018

  Poradnia rachunkowa z dnia 26 lutego 2018

  Jak ująć fakturę otrzymaną na przełomie roku w ewidencji księgowej i sprawozdawczości jednostki budżetowej? Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu rachunkowości.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć dofinansowanie do ferii na dzieci?

  Jak rozliczyć dofinansowanie do ferii na dzieci?

  X spółka z o.o. zgodnie z zapisami regulaminu wynagradzania dofinansowała wypoczynek zimowy dla dzieci pracowników. Dofinansowaniem objęto wypoczynek w formach zorganizowanych (ferie), organizowany przez podmioty prowadzące działalność w zakresie organizowania wypoczynku dzieci na zasadach określonych w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży. Kwota dofinansowania wynosi 1500 zł (bez względu na liczbę dzieci danego pracownika korzystających z wypoczynku). Wypoczynek był dofinansowany ze środków obrotowych pracodawcy, a nie ze środków funkcjonującego w spółce zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przyznanie świadczeń nie było też uzależnione od statusu materialnego. Wypłaty dofinansowań spółka dokonała 25 lutego 2018 r. (dotyczyło dzieci, których wypoczynek zakończył się najpóźniej 11 lutego 2018 r.). Łączna kwota tych dofinansowań wyniosła 15 000 zł (otrzymało je 10 uprawnionych pracowników). Dofinansowania zostały przelane na ich rachunki bankowe. Zgodnie z regulaminem wynagrodzenia pracownik powinien złożyć wniosek o dofinansowanie wraz z dokumentami potwierdzającymi wydatek na wypoczynek (np. fakturę) i jego charakter w terminie siedmiu dni od zakończenia wypoczynku, a pracodawca ma siedem dni na przelanie dofinansowania na rachunek bankowy pracownika. Jak spółka powinna rozliczyć przedmiotowe dofinansowanie w zakresie CIT, VAT i PIT (obowiązki płatnika)? VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

  czytaj więcej

 • Mija termin na złożenie JPK. Teraz czas na Ministerstwo Finansów

  Mija termin na złożenie JPK. Teraz czas na Ministerstwo Finansów

  Przedsiębiorcy wywiążą się z obowiązków wobec fiskusa. Żeby JPK skutecznie pozwolił eliminować oszustwa w VAT, organy skarbowe muszą przeanalizować setki milionów plików.

  czytaj więcej

 • Fiskus przestał strzelać na oślep. Urzędnicy kontrolują dużo rzadziej, ale za to efektywniej

  Fiskus przestał strzelać na oślep. Urzędnicy kontrolują dużo rzadziej, ale za to efektywniej

  Kontroli podatkowych czy celno-skarbowych jest mniej, ale są bardziej efektywne. Skarbówka więcej analizuje, a rzadziej szuka nieprawidłowości po omacku – taki obraz działalności KAS w 2017 r. wyłania się z danych zebranych przez DGP.

  czytaj więcej

 • Pułapki jednolitego pliku kontrolnego, czyli na co zwrócić uwagę przy wysyłce

  Pułapki jednolitego pliku kontrolnego, czyli na co zwrócić uwagę przy wysyłce

  26 lutego minął ostateczny termin przesłania JPK_VAT w ramach struktur jednolitego pliku kontrolnego. To nowy obowiązek dla mikroprzedsiębiorców. Na co zwrócić uwagę przy każdej kolejnej wysyłce, by nie popełnić błędów?

  czytaj więcej

 • Split payment: Czy podzielona płatność wpłynie na płynność finansową?

  Split payment: Czy podzielona płatność wpłynie na płynność finansową?

  Od 1 lipca 2018 r. podatnicy VAT będą musieli mierzyć się ze skutkami wprowadzenia podzielonej płatności. Z uwagi na ograniczenia w dysponowaniu środkami na rachunku VAT przez podatnika należy już teraz przygotować się do tych zmian, tak aby przewidzieć wpływ tego mechanizmu na płynność przedsiębiorstwa i ewentualnie zminimalizować negatywne skutki.

  czytaj więcej

 • Faktura korygująca nie zawsze właściwa. Sądy nie ułatwiają życia podatnikom

  Faktura korygująca nie zawsze właściwa. Sądy nie ułatwiają życia podatnikom

  Wykładnia krajowych przepisów o fakturowaniu przyjęta w części interpretacji podatkowych i orzeczeń, m.in. w lutowych wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, może prowadzić do nieracjonalnego formalizmu. W efekcie zaś zmuszać podatników do podejmowania dodatkowych, często uciążliwych dla nich działań.

  czytaj więcej

 • Od 2019 r. mogą zniknąć deklaracje VAT

  Od 2019 r. mogą zniknąć deklaracje VAT

  Ministerstwo Finansów (MF) rozpoczęło prace, które mają doprowadzić do likwidacji przekazywania deklaracji VAT. Według minister Teresy Czerwińskiej, rezygnacja z nich możliwa jest z początkiem 2019 r.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo Finansów chwali się sukcesem JPK

  Ministerstwo Finansów chwali się sukcesem JPK

  94,5 proc. wszystkich podatników VAT złożyło w terminie jednolite pliki kontrolne. Tylko 85 tys. spośród 650 mln wykazanych przez nich faktur okazała się podejrzana.

  czytaj więcej

 • Obowiązkowy split payment nie przed 1 stycznia 2019 roku [WYWIAD]

  Obowiązkowy split payment nie przed 1 stycznia 2019 roku [WYWIAD]

  - Nie ma takiej możliwości, żeby naczelnik bał się uwolnić pieniądze z rachunku VAT, a w tym czasie firma splajtowała - mówi Wojciech Śliż w rozmowie z DGP.

  czytaj więcej

 • VAT można odzyskać nawet po upływie pięciu lat

  VAT można odzyskać nawet po upływie pięciu lat

  Jeżeli sprzedawca błędnie rozliczał transakcje, a po ponad pięciu latach je skorygował i wystawił faktury z VAT, to nabywca może odliczyć wynikający z nich podatek – orzekł wczoraj unijny trybunał.

  czytaj więcej

 • Czy kaucja podlega podatkowi od towarów i usług

  Czy kaucja podlega podatkowi od towarów i usług

  Skutki fiskalne ustalenia gwarancji pieniężnej przez strony umowy zależą od tego, czy będzie ona podlegać zwrotowi, czy zaliczeniu na poczet ceny bądź kary umownej. Powyższe rozróżnienie może w praktyce rodzić trudności z prawidłowym rozliczeniem i udokumentowaniem na gruncie przepisów o VAT.

  czytaj więcej

 • Samochód w firmie. Zobacz, jak rozliczyć podatek do służbowego auta

  Samochód w firmie. Zobacz, jak rozliczyć podatek do służbowego auta

  Służbowy samochód jest jednym z podstawowych narzędzi wykonywania działalności gospodarczej. Jednocześnie jednym z najbardziej problematycznych. I to zarówno pod względem podatku dochodowego i VAT od firm, jak i opodatkowania przychodów ich pracowników – użytkowników samochodów osobowych.

  czytaj więcej

 • Czy można odliczyć VAT z faktur podatnika, który nie jest zarejestrowany jako czynny

  Czy można odliczyć VAT z faktur podatnika, który nie jest zarejestrowany jako czynny

  KOWTECH spółka z o.o. jest producentem zaawansowanych urządzeń przemysłowych. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej spółka nabywa towary i usługi od licznych kontrahentów. Niejednokrotnie są to niewielkie podmioty, w tym osoby fizyczne wykonujące jednoosobowo działalność gospodarczą. KOWTECH jest czynnym podatnikiem VAT, a całość jego sprzedaży podlega opodatkowaniu VAT. Część produkowanych urządzeń dostarczana jest do kontrahentów poza Polską – do UE i państw trzecich. Wówczas dostawy opodatkowane są VAT obliczonym według stawki 0 proc., odpowiednio jako WDT lub eksport. W związku z powyższym spółka dokonuje odliczenia VAT zawartego w cenie nabywanych towarów i usług.

  czytaj więcej

 • Zwycięzcy rankingu doradców podatkowych w 2017 roku

  Zwycięzcy rankingu doradców podatkowych w 2017 roku

  Oto wyróżnieni eksperci z zakresu akcyzy, sporów sądowych, PIT i międzynarodowego prawa podatkowego.

  czytaj więcej

 • Resort finansów chwali jednolity plik kontrolny. Jakie efekty przynosi?

  Resort finansów chwali jednolity plik kontrolny. Jakie efekty przynosi?

  „To narzędzie do budowy zaufania pomiędzy uczciwymi przedsiębiorcami a administracją skarbową”. W takich słowach resort finansów podsumowuje efekty wprowadzenia jednolitego pliku kontrolnego. Od stycznia tego roku pliki z ramach JPK przesyłają skarbówce już wszystkie firmy.

  czytaj więcej

 • MF do końca kwietnia opublikuje część danych podatkowych największych firm

  MF do końca kwietnia opublikuje część danych podatkowych największych firm

  Ministerstwo Finansów do końca kwietnia opublikuje część danych podatkowych największych firm - poinformował w środę PAP Paweł Jurek z biura prasowego MF. Eksperci z PwC ostrzegają przed pochopną ich interpretacją. Dodali, że niski CIT nie oznacza unikania opodatkowania.

  czytaj więcej

 • Nadwyżka budżetu po marcu to 3,1 mld zł

  Nadwyżka budżetu po marcu to 3,1 mld zł

  Nadwyżka budżetu po marcu wyniosła 3,1 mld zł - podało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników