termin rozliczenia vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu termin rozliczenia vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące termin rozliczenia vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Duża nowela VAT: Nowe zasady udzielania zwrotu podatku

  Duża nowela VAT: Nowe zasady udzielania zwrotu podatku

  Procedowana w Sejmie nowela ustawy o podatku od towarów i usług zmienia zasady udzielania zwrotów podatku VAT. Szykują się dokładniejsze prace nad weryfikacją dokumentów uzasadniających zwrot podatku co może sprawić, że podatnik będzie musiał dłużej poczekać na zwrot VAT.

  czytaj więcej

 • Tyszka: Marszałek Sejmu chce uzupełnić porządek o projekty ws. TK i Obrony Terytorialnej

  Tyszka: Marszałek Sejmu chce uzupełnić porządek o projekty ws. TK i Obrony Terytorialnej

  Marszałek Sejmu chce uzupełnić porządek obrad o projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK, o punkt dot. odwołania minister edukacji Anny Zalewskiej oraz o projekt dot. powołania Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował PAP wicemarszałek Stanisław Tyszka.

  czytaj więcej

 • Rząd idzie na wojnę z wyłudzaniem podatku: Organy ścigania nie pozwolą odzyskać VAT

  Rząd idzie na wojnę z wyłudzaniem podatku: Organy ścigania nie pozwolą odzyskać VAT

  Przedsiębiorca nie odzyska VAT nawet przez trzy miesiące, jeśli wniosek o to złożą: prokuratura, policja, ABW lub CBA. Urząd skarbowy będzie musiał zablokować zwrot podatku na uzasadnione żądanie prokuratury, policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  czytaj więcej

 • Banaś: Utworzenie KAS zwiększy efektywność służb skarbowych [WYWIAD]

  Banaś: Utworzenie KAS zwiększy efektywność służb skarbowych [WYWIAD]

  Dzięki utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej zwiększy się efektywność służb skarbowych - mówi w rozmowie z PAP wiceminister finansów, szef Służby Celnej Marian Banaś. Zapewnia, że zmiana nie będzie wiązała się z dużą liczbą zwolnień pracowników.

  czytaj więcej

 • Prowadzisz jednoosobową firmę? Oto najważniejsze podatkowe prawa i obowiązki, jakie musisz znać

  Prowadzisz jednoosobową firmę? Oto najważniejsze podatkowe prawa i obowiązki, jakie musisz znać

  Trzeba liczyć się z tym, że nie każde dochody z działalności gospodarczej mogą być opodatkowane w formie karty podatkowej lub ryczałtu ewidencjonowanego. Ryczałtem nie można opodatkować m.in. prowadzenia aptek, prowadzenia lombardu czy produkcji wyrobów akcyzowych. Tego rodzaju działalność musi być opodatkowania na zasadach ogólnych.

  czytaj więcej

 • Możliwość rozliczeń kwartalnych VAT uzyskają jedynie mali podatnicy

  Możliwość rozliczeń kwartalnych VAT uzyskają jedynie mali podatnicy

  Od 1 stycznia 2017 r. ma wejść w życie ustawa wprowadzająca zmiany dotyczące rozliczeń podatkowych. Praktyka pokaże, jak nowe pomysły wpłyną na system rozliczeń podatkowych i budżet państwa. Zmiany będą na pewno mocno odczuwalne dla podmiotów rozpoczynających wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Proces weryfikacji tych podmiotów w procesie rejestracyjnym będzie bardzo wnikliwy. Jeśli organ rejestracyjny stwierdzi, że podmiot nie istnieje lub mimo podjęcia udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z nim, a także gdy nie będzie się stawiał na wezwania, będzie mógł odmówić rejestracji takiego podmiotu jako podatnika VAT czynnego lub zwolnionego.

  czytaj więcej

 • Skutki wystawienia spóźnionego rachunku

  Skutki wystawienia spóźnionego rachunku

  Nie ulega wątpliwości, że zbyt późno wystawiona faktura obciąża, z punktu widzenia VAT, jedynie jej wystawcę.

  czytaj więcej

 • Organy skuteczniejsze w kwestionowaniu rozliczeń. Trzeba więc walczyć o swoje

  Organy skuteczniejsze w kwestionowaniu rozliczeń. Trzeba więc walczyć o swoje

  Kontrole skarbowe są coraz skuteczniejsze – chwali się Ministerstwo Finansów. Chodzi głównie o skuteczniejsze ściganie oszustów wyłudzających VAT, ale również kontrolowanie rozliczeń podatników, a także ich kontrahentów.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć w firmie usługi detektywistyczne

  Jak rozliczyć w firmie usługi detektywistyczne

  ABC sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) jest firmą transportową. W maju 2016 r. został skradziony jeden z samochodów ciężarowych będący własnością spółki i ujęty w ewidencji środków trwałych. Kradzież została zgłoszony na policję. Dodatkowo spółka zleciła poszukiwanie samochodu ciężarowego agencji detektywistycznej. Wykonała ona swą usługę 7 listopada 2016 r., wskazując w pisemnym sprawozdaniu miejsce, gdzie samochód się obecnie znajduje. Spółka zamierza podjąć kroki prawne mające na celu odzyskanie pojazdu. Za wykonanie usługi detektywistycznej spółka otrzymała 21 listopada 2016 r. fakturę wystawioną przez agencję detektywistyczną 14 listopada 2016 r. na kwotę 5000 zł plus 1150 zł VAT. Faktura nie została jeszcze zapłacona. Jak spółka powinna rozliczyć tę fakturę na gruncie podatku CIT i VAT, czy może odliczyć VAT, a pozostałą część wynagrodzenia zaliczyć w koszty uzyskania przychodów?

  czytaj więcej

 • Odwrócony VAT: Usługi budowlane rozliczą nabywcy

  Odwrócony VAT: Usługi budowlane rozliczą nabywcy

  Rząd wycofał się z objęcia odwrotnym obciążeniem VAT wypożyczania maszyn budowlanych. Mechanizm rozszerzony zostanie za to na twarde dyski.

  czytaj więcej

 • Plan Morawieckiego: Pierwsza odsłona pakietu dla firm [RAPORT DGP]

  Plan Morawieckiego: Pierwsza odsłona pakietu dla firm [RAPORT DGP]

  Wniesiony do Sejmu rządowy projekt zmiany niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców obejmuje tylko część regulacji, które zdaniem wicepremiera Morawieckiego mają zwiększyć potencjał gospodarczy Polski, a co za tym idzie dochody do budżetu państwa.

  czytaj więcej

 • Sejm zaakceptował "dużą" nowelizację ustawy o VAT

  Sejm zaakceptował "dużą" nowelizację ustawy o VAT

  Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, którą zaakceptował w środę Sejm.

  czytaj więcej

 • Szykują się zmiany dla przedsiębiorców. Morawiecki przedstawił "Konstytucję biznesu"

  Szykują się zmiany dla przedsiębiorców. Morawiecki przedstawił "Konstytucję biznesu"

  Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorców, stosowanie wobec nich zasady pewności prawa, gwarantującej, że raz przyjęta interpretacja prawa nie będzie przez urzędy zmieniana - to niektóre elementy projektu ustawy Prawo przedsiębiorców, przygotowanego przez ministerstwo rozwoju. Poniżej załączamy dokument.

  czytaj więcej

 • Z dawnego projektu został tylko profiskalizm [WYWIAD]

  Z dawnego projektu został tylko profiskalizm [WYWIAD]

  - Nie jestem przeciwna sankcyjności, jeśli jest ona wymierzona w podmioty nadużywające prawa. Mam jednak poważne wątpliwości, czy ofiarą nowych rozwiązań nie padną uczciwi podatnicy - uważa Dorota Kosacka-Olszewska, doradca podatkowy, DK Doradztwo w Białymstoku.

  czytaj więcej

 • Trzeba czasu by przygotować się do zmian w podatkach. Czy politycy o tym wiedzą?

  Trzeba czasu by przygotować się do zmian w podatkach. Czy politycy o tym wiedzą?

  Listopad to miesiąc, w którym zaczynamy się zastanawiać, czy parlament zdąży uchwalić wszystkie zmiany w ustawach podatkowych. Wielu przywołuje tu orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że w podatkach dochodowych (rozliczanych rocznie) oraz gdy zmiany są na niekorzyść podatników, konieczne jest co najmniej miesięczne vacatio legis. Ustawodawca ma więc czas na zmiany w podatkach dochodowych do 30 listopada, ale jak podkreślają eksperci (patrz opinia prof. Adama Mariańskiego), takie vacatio legis powinno dotyczyć wszystkich podatków i co istotne, powinno być dłuższe niż miesiąc.

  czytaj więcej

 • Gminy boją się uszczelniania VAT. Będą problemy z realizacją inwestycji i samorządowych budżetów?

  Gminy boją się uszczelniania VAT. Będą problemy z realizacją inwestycji i samorządowych budżetów?

  Opracowane przez rząd nowe zasady wypłat zwrotów podatku od towarów i usług mogą doprowadzić do problemów z realizacją inwestycji i samorządowych budżetów – ostrzegają lokalne władze.

  czytaj więcej

 • KAS: Od 2017 fiskus przeprowadzi kontrole znienacka

  KAS: Od 2017 fiskus przeprowadzi kontrole znienacka

  Nowe urzędy celno-skarbowe nie będą czekać siedmiu dni na rozpoczęcie kontroli podatnika. Będą ją uruchamiać natychmiast po doręczeniu upoważnienia do jej przeprowadzenia.

  czytaj więcej

 • Sejm zakończył pracę nad nowelizacją ustawy o VAT

  Sejm zakończył pracę nad nowelizacją ustawy o VAT

  Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, nad którą Sejm w czwartek rano zakończył pracę, przyjmując jedną, legislacyjną poprawkę Senatu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników