termin płatności vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu termin płatności vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące termin płatności vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Split payment zacznie obowiązywać od kwietnia 2018 r.

  Split payment zacznie obowiązywać od kwietnia 2018 r.

  To będzie rewolucja w VAT. Zapłata będzie wpływać na dwa konta: na jedno kwota netto, na drugie – sam podatek. Początkowo budżet na tym straci, ale z czasem korzyści przeważą.

  czytaj więcej

 • Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców (firm do 10 osób) dołączy do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres. Dane do jego utworzenia są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych firmy.

  czytaj więcej

 • Split Payment: Podzielona płatność wystartuje dopiero latem

  Split Payment: Podzielona płatność wystartuje dopiero latem

  Rząd pójdzie na rękę bankom i wejście w życie split paymentu w VAT znów zostanie opóźnione. Miał być kwiecień, a będzie prawdopodobnie lipiec.

  czytaj więcej

 • Zalewski: Walka z oszustwami VAT trwa. Nie wolno jej odpuszczać

  Zalewski: Walka z oszustwami VAT trwa. Nie wolno jej odpuszczać

  Dobra sytuacja budżetu państwa, to efekt przede wszystkim wzrostu wpływów z VAT dochodzący nawet do 20 proc. w stosunku do roku ubiegłego. To jednak nie powinno nikomu mydlić oczu. Walka z oszustwami VAT trwa w najlepsze i potrzebne są nowe instrumenty, żeby była jeszcze bardziej skuteczna.

  czytaj więcej

 • Podatek od nieruchomości 2018. Podatnicy, terminy, stawki

  Podatek od nieruchomości 2018. Podatnicy, terminy, stawki

  Jedno jest pewne. Stawki opłat lokalnych, w tym podatku od nieruchomości wzrosną na skutek inflacji. Tak wynika z obwieszczenia Ministra Rozwoju i Finansów ws. górnych granic stawek podatków w 2018 r. Wyjaśniamy, na kim spoczywa obowiązek zapłaty, jakich kwot spodziewać się w przyszłym roku i kiedy mija termin uiszczenia należności.

  czytaj więcej

 • Podatkowe uszczelki: Fiskus kupi puste faktury, aby wyłapywać lewe koszty

  Podatkowe uszczelki: Fiskus kupi puste faktury, aby wyłapywać lewe koszty

  Projekt przepisów, który umożliwi fiskusowi kupowanie pustych faktur, jest gotowy. Z nowego prawa urzędnicy skorzystają zapewne dopiero w drugiej połowie roku.

  czytaj więcej

 • Konstytucja biznesu wchodzi do Sejmu

  Konstytucja biznesu wchodzi do Sejmu

  Umiarkowany optymizm. Tak można określić nastroje wśród przedsiębiorców. Projekt nowych przepisów ich cieszy. Ale inne działania władzy, które są sprzeczne z ideą zaufania na linii państwo – biznes, już nie.

  czytaj więcej

 • PFRON: Problem z ulgami dla gminnych jednostek

  PFRON: Problem z ulgami dla gminnych jednostek

  Sprzeczne interpretacje przepisów powodują, że firmy nie wiedzą komu powinny wystawiać informacje o obniżeniach we wpłatach na PFRON.

  czytaj więcej

 • Prace Sejmu 2017: Wotum zaufania dla rządu i ordynacja

  Prace Sejmu 2017: Wotum zaufania dla rządu i ordynacja

  Podczas 54. posiedzenia Sejm udzielił wotum zaufania rządowi, na czele którego stanął Mateusz Morawiecki. Dotychczasowa premier Beata Szydło została w nim wicepremierem ds. społecznych. Pozostali ministrowie pozostali na swoich stanowiskach. Parlament sfinalizował też prace nad kilkoma ustawami, ważnymi z punktu widzenia parlamentarnej większości. Po całej serii nocnych prac w senackich komisjach - prezydenckie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa zostały skierowane do podpisu prezydenta. Sejm natomiast uchwalił zmiany w ordynacji wyborczej.

  czytaj więcej

 • W 2018 r. fiskus będzie miał nową broń przeciwko oszustom. Blokada konta nawet przez 3 miesiące

  W 2018 r. fiskus będzie miał nową broń przeciwko oszustom. Blokada konta nawet przez 3 miesiące

  Senat bez poprawek przyjął ustawę o STIR . Parlament zakończył też prace nad podzieloną płatnością. Te dwie kluczowe zmiany wymierzone w oszustów wyłudzających VAT trafią teraz do podpisu prezydenta. Rząd liczy, że dzięki nim w ciągu dekady do budżetu wpłynie dodatkowo prawie 130 mld zł.

  czytaj więcej

 • Podatki 2018: W życie wejdzie 35 fundamentalnych zmian. Zobacz jakich

  Podatki 2018: W życie wejdzie 35 fundamentalnych zmian. Zobacz jakich

  W przyszłym roku wejdzie w życie 35 fundamentalnych zmian podatkowych. Zebraliśmy te, nad którymi prace zostały już zakończone lub właśnie są na finiszu.

  czytaj więcej

 • Po przedawnieniu nie da się odzyskać nadpłaty

  Po przedawnieniu nie da się odzyskać nadpłaty

  Nawet korzystny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE nie pomoże temu, kto pięć lat wcześniej zapłacił nienależny podatek, a potem nie poszedł do sądu.

  czytaj więcej

 • Opłata recyklingowa za foliówki: w jaki sposób ją naliczyć oraz jak się z niej rozliczyć

  Opłata recyklingowa za foliówki: w jaki sposób ją naliczyć oraz jak się z niej rozliczyć

  Od 1 stycznia 2018 r. na przedsiębiorców, którzy sprzedają towary w lekkich torbach (foliówkach, reklamówkach), nałożono nowy obowiązek: są zobligowani do pobierania opłaty recyklingowej za każdą sprzedaną sztukę. Ta opłata następnie będzie przekazywana na rachunek Skarbu Państwa. Jednostkowa stawka daniny została określona w drodze rozporządzenia przez ministra środowiska na 20 gr. Obowiązek jest wprowadzany na mocy ustawy z 12 października 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2056; dalej: nowelizacja). W przypadku zaniechania wykonania obowiązku przez sprzedawcę będzie nakładana na niego administracyjna kara pieniężna w wysokości od 500 zł do 20 000 zł.

  czytaj więcej

 • JPK_VAT dla wszystkich firm. Śliż: Liczymy na to, że podatnicy poradzą sobie z nowym obowiązkiem

  JPK_VAT dla wszystkich firm. Śliż: Liczymy na to, że podatnicy poradzą sobie z nowym obowiązkiem

  - Byłoby zupełnym nieporozumieniem, gdybym powiedział, że wprowadzamy przepisy i nie będziemy ich egzekwować. Z całą pewnością będziemy to robić, szczególną uwagę przykładając do terminowego składania JPK_VAT- mówi Wojciech Śliż w rozmowie z DGP.

  czytaj więcej

 • Kalendarz podatnika. Terminy, o których musisz pamiętać w 2018 roku

  Kalendarz podatnika. Terminy, o których musisz pamiętać w 2018 roku

  Rok 2018 to czas zmian w systemie podatkowym. Sprawdź, do kiedy uiszczać płatności, składać niezbędne oświadczenia i deklaracje podatkowe.

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają. Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Dziś prezentujemy te, które dotyczyły podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Zmiany w VAT w 2018 roku

  Zmiany w VAT w 2018 roku

  Uszczelnianie podatków stało się specjalnością rządu. W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej założono, że wpływy z podatku od towarów i usług wzrosną do 331 mld złotych. Lepszą ściągalność podatku mają zapewnić zmiany w prawie podatkowym, które w 2018 roku mogą zaskoczyć przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Bankowcy objaśnią przedsiębiorcom split payment w VAT

  Bankowcy objaśnią przedsiębiorcom split payment w VAT

  Na maj Ministerstwo Finansów zaplanowało początek kampanii informacyjnej w sprawie stosowania split payment w VAT. Resort liczy na to, że zaangażują się w nią banki.

  czytaj więcej

 • Split payment – dochodowy interes dla budżetu państwa. A co z biznesem?

  Split payment – dochodowy interes dla budżetu państwa. A co z biznesem?

  Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że powitanie Nowego Roku wiąże się z szeregiem zmian w prawie podatkowym. Nie inaczej jest także w 2018 r., w którym m.in. nastąpi rewolucja w płaceniu podatku VAT należnego z tytułu transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników, czyli transakcji B2B.

  czytaj więcej

 • Przegląd zmian w VAT i akcyzie. Praktyczna ściągawka na 2018 r.

  Przegląd zmian w VAT i akcyzie. Praktyczna ściągawka na 2018 r.

  Przedstawiajmy nowości w dwóch ustawach – o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W przypadku VAT niewątpliwie największym wyzwaniem będzie mechanizm podzielonej płatności, który zacznie działać od 1 lipca br. Wprawdzie korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale może on wpłynąć niekorzystnie na płynność finansową części przedsiębiorców. Nie będą oni bowiem mogli swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na odrębnym rachunku VAT, co może utrudnić im uregulowanie bieżących zobowiązań z innych tytułów, w szczególności wobec kontrahentów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników