termin płatności vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu termin płatności vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące termin płatności vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak rozliczyć nabycie usługi deratyzacji pomieszczeń

  Jak rozliczyć nabycie usługi deratyzacji pomieszczeń

  ABC sp. z o.o. nabyła od firmy X usługę deratyzacji budynku. Znajduje się w nim siedziba spółki ABC. Usługa została wykonana 17 października 2016 r. Na udokumentowanie wykonanej usługi firma X wystawiła 17 października 2016 r. fakturę na kwotę brutto 1230 zł, w tym VAT 230 zł. Niestety otrzymana 24 października 2016 r. faktura zawierała pomyłkę w numerze NIP spółki ABC (tzw. czeski błąd – przestawienie kolejności dwóch cyfr). Zapłaty za wykonaną usługę spółka zamierza dokonać na początku listopada 2016 r. Jak spółka powinna rozliczyć na gruncie CIT i VAT nabytą usługę deratyzacji? Spółka zajmuje się sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną (proporcja wstępna stosowana dla 2016 r. wynosi 80 proc.). Spółka otrzymuje od kontrahentów odszkodowania, odsetki za zwłokę i kary umowne. Czy powinna także stosować prewskaźnik? VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie.

  czytaj więcej

 • Sędziowie strofują fiskusa. Za dużo uznaniowości

  Sędziowie strofują fiskusa. Za dużo uznaniowości

  Jeżeli za umorzeniem zaległości przemawia zarówno interes podatnika, jak i publiczny, to urząd skrabowy nie może odmówić udzielenia ulgi w zapłacie daniny.

  czytaj więcej

 • Zdjęcie ekranu nie jest potwierdzeniem dokonania przelewu

  Zdjęcie ekranu nie jest potwierdzeniem dokonania przelewu

  Trudno uznać, że dwie dorosłe osoby nie potrafią wykonać płatności przez internet i to pomimo dysponowania rachunkiem, który to umożliwia. Wątpliwości budzi także przekonywanie o niewiedzy w kwestii prawidłowego przesłania należności – stwierdził Sąd Rejonowy w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Musimy zmienić mentalność urzędników. Dialog z przedsiębiorcą, zamiast odgórnych decyzji [WYWIAD]

  Morawiecki: Musimy zmienić mentalność urzędników. Dialog z przedsiębiorcą, zamiast odgórnych decyzji [WYWIAD]

  Musi istnieć mechanizm pozwalający zmienić trudno reformowalnych urzędników, którzy siedzą w tym samym miejscu od wielu lat i wydają niekiedy te same, szkodliwe decyzje – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki, minister finansów i minister rozwoju, w rozmowie z prezesem Ryszardem Florkiem, założycielem i właścicielem Fakro.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć usługi ochrony i dozoru mienia

  Jak rozliczyć usługi ochrony i dozoru mienia

  ABC sp. o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się świadczeniem usług budowlanych na terenie Polski. Spółka nabywa od agencji ochrony mienia usługi ochrony i dozoru mienia dotyczące budynku – siedziby spółki. Zgodnie z umową z 19 listopada 2015 r. na świadczenie tych usług termin płatności przypada z góry 20. dnia każdego miesiąca. Z uwagi na chorobę pracownika agencji ochrony (od 18 października do 2 listopada 2016 r.) faktura za październik 2016 r. nie została wystawiona do 20 października 2016 r. Fakturę tę na kwotę 500 zł plus 115 zł VAT agencja ochrony mienia wystawi dopiero 3 listopada 2016 r. Spółka ABC otrzyma tę fakturę 4 listopada 2016 r. Jak i kiedy spółka ABC powinna rozliczyć tę fakturę na gruncie VAT i CIT? VAT i zaliczki na CIT spółka ABC płaci za okresy miesięczne. Rokiem podatkowym spółki ABC jest rok kalendarzowy.

  czytaj więcej

 • Duża nowela VAT: Nowe zasady udzielania zwrotu podatku

  Duża nowela VAT: Nowe zasady udzielania zwrotu podatku

  Procedowana w Sejmie nowela ustawy o podatku od towarów i usług zmienia zasady udzielania zwrotów podatku VAT. Szykują się dokładniejsze prace nad weryfikacją dokumentów uzasadniających zwrot podatku co może sprawić, że podatnik będzie musiał dłużej poczekać na zwrot VAT.

  czytaj więcej

 • Nie zawsze pośrednik musi ewidencjonować sprzedaż w kasie

  Nie zawsze pośrednik musi ewidencjonować sprzedaż w kasie

  Podatnik zdecydował się na pośredniczenie przez aplikację w sprzedaży usług oferowanych przez różne restauracje (usługodawców). Klient może wybrać jedną z trzech form zapłaty: gotówką w lokalu lub przy dostawie płatną do rąk usługodawcy za pokwitowaniem, kartą w lokalu usługodawcy lub poza lokalem przy dostawie, jeśli usługodawca zapewnia taką możliwość, za pośrednictwem aplikacji (w przypadku zarejestrowania konta w serwisie). Wszelkie płatności dokonywane przez klientów za pośrednictwem aplikacji są realizowane za pośrednictwem portalu i na warunkach wskazanych przez jego właścicieli. Podatnik w terminach wskazanych w umowie agencyjnej przelewa środki pieniężne na wskazane przez usługodawcę konto. Nie jest on stroną umowy zawieranej za pośrednictwem aplikacji, a jedynie pośrednikiem w jej zawarciu i nie nabywa ani nie sprzedaje usług. Wszelkie płatności pobierane przy użyciu aplikacji pobierane są w imieniu i na rzecz usługodawców, którzy są zobowiązani wystawić klientowi paragon lub fakturę. Podatnik rozlicza się z usługodawcą na podstawie faktury VAT dokumentującej wysokość prowizji. Do tego typu usług podatnik stosuje 23-proc. stawkę VAT. Podatnik nie dokonuje sprzedaży usług lub towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych i nie przewiduje tego w przyszłości. Czy jest zobligowany do prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej?

  czytaj więcej

 • Szykują się zmiany dla przedsiębiorców. Morawiecki przedstawił "Konstytucję biznesu"

  Szykują się zmiany dla przedsiębiorców. Morawiecki przedstawił "Konstytucję biznesu"

  Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorców, stosowanie wobec nich zasady pewności prawa, gwarantującej, że raz przyjęta interpretacja prawa nie będzie przez urzędy zmieniana - to niektóre elementy projektu ustawy Prawo przedsiębiorców, przygotowanego przez ministerstwo rozwoju. Poniżej załączamy dokument.

  czytaj więcej

 • Konstytucja dla biznesu: Fiskus złagodnieje, obciążenia dla przedsiębiorców spadną

  Konstytucja dla biznesu: Fiskus złagodnieje, obciążenia dla przedsiębiorców spadną

   Będzie ulga na złe długi w podatkach dochodowych. Dziedziczenie firmy będzie nieopodatkowane. Minister finansów będzie musiał wydać interpretację ogólną, gdy wyrok NSA będzie sprzeczny z jego wcześniejszym stanowiskiem

  czytaj więcej

 • Gminy boją się uszczelniania VAT. Będą problemy z realizacją inwestycji i samorządowych budżetów?

  Gminy boją się uszczelniania VAT. Będą problemy z realizacją inwestycji i samorządowych budżetów?

  Opracowane przez rząd nowe zasady wypłat zwrotów podatku od towarów i usług mogą doprowadzić do problemów z realizacją inwestycji i samorządowych budżetów – ostrzegają lokalne władze.

  czytaj więcej

 • Jakie zmiany w podatkach przyniesie „Konstytucja biznesu"?

  Jakie zmiany w podatkach przyniesie „Konstytucja biznesu"?

  Zmiany dla firm wdrażane przez wicepremiera Morawieckiego mają nie tylko usprawnić relacje biznesu z administracją, ale też uprościć system podatkowy dla przedsiębiorców. Skrócenie okresu obowiązkowej dokumentacji sprawozdań finansowych, prostsze zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodu czy likwidacja części obowiązków dokumentacyjnych dla firm to tylko część zmian.

  czytaj więcej

 • Po rozwiązaniu umowy obowiązek podatkowy nie powstaje

  Po rozwiązaniu umowy obowiązek podatkowy nie powstaje

  Spółka leasingowa, która rozwiązała umowę z korzystającym, a po pewnym czasie ją wznowiła, musi rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT zgodnie z nowym harmonogramem opłat leasingowych – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Kiedy należy rozliczyć VAT? Ustalenia kontrahentów nieistotne dla fiskusa

  Kiedy należy rozliczyć VAT? Ustalenia kontrahentów nieistotne dla fiskusa

  Przepisy dotyczące rozliczania VAT przy powtarzalnych dostawach towarów stały się martwe – uważają eksperci, komentując niedawne wyroki sądów i interpretacje podatkowe.

  czytaj więcej

 • Ponad 3 mld złotych wstrzymanych zwrotów VAT

  Ponad 3 mld złotych wstrzymanych zwrotów VAT

  Fiskus coraz bardziej zwleka z oddaniem nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Dzięki temu zapobiega wyłudzeniom, ale też poprawia budżetowe statystki i uderza w uczciwe firmy.

  czytaj więcej

 • Kalendarz podatnika. Terminy, o których musisz pamiętać w 2017 roku

  Kalendarz podatnika. Terminy, o których musisz pamiętać w 2017 roku

  Rok 2017 to czas zmian w systemie podatkowym. Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług czy podatku od dochodów osób fizycznych i prawnych modyfikuje niektóre przepisy stanowiące także o terminach kluczowych dla podatników. Sprawdź, do kiedy uiszczać płatności, składać niezbędne oświadczenia i deklaracje podatkowe w 2017 roku.

  czytaj więcej

 • Taniej jest nie zwracać VAT niż emitować obligacje

  Taniej jest nie zwracać VAT niż emitować obligacje

  Budżet państwa zyskuje na 60-dniowym terminie zwrotu VAT ponad 700 mln zł rocznie. Gdyby wprowadzony został mechanizm split payment (podzielonej płatności), korzyści te byłyby jeszcze większe.

  czytaj więcej

 • Jaromin: Inwestorzy są skłonni dokapitalizować połączoną strukturę KHW z PGG

  Jaromin: Inwestorzy są skłonni dokapitalizować połączoną strukturę KHW z PGG

  - Inwestorzy nie chcą wesprzeć nas jako spółki samodzielnej, ale są skłonni dokapitalizować połączoną strukturę KHW z PGG - mówi Jarosław Jaromin.

  czytaj więcej

 • Nasz przegląd ministerstw: Zobacz, czym powinien w pierwszej kolejności zająć się rząd

  Nasz przegląd ministerstw: Zobacz, czym powinien w pierwszej kolejności zająć się rząd

  Premier Beata Szydło zaczyna przeglądy resortów swojego rządu, my już zajrzeliśmy do najważniejszych. Zanim poznamy oficjalne ustalenia i rekomendacje, wytypowaliśmy istotne cele dla ministrów na ten rok

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników