tabela zus

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu tabela zus. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące tabela zus.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Urzędnik wyborczy z ubezpieczeniem, ale niższym zasiłkiem

  Urzędnik wyborczy z ubezpieczeniem, ale niższym zasiłkiem

  Jak wiele straci, zależy od tego, ile dni poświęcił na pracę w komisji. Będzie tak, bo otrzymane za nią wynagrodzenie nie jest wliczane do podstawy wymiaru świadczeń.

  czytaj więcej

 • Jaki zasiłek dla chorowitego zleceniobiorcy, który poza stawką godzinową dostaje też premię kwartalną

  Jaki zasiłek dla chorowitego zleceniobiorcy, który poza stawką godzinową dostaje też premię kwartalną

  Od 16 stycznia 2018 r. zatrudniamy zleceniobiorcę, który wynagradzany jest stawką godzinową 18 zł/h. Ponadto otrzymuje on premię kwartalną, która wynosi 10 proc. wypracowanych zysków (zazwyczaj jest to kwota od 700 zł do 1200 zł). W okresie od lutego do lipca otrzymał premie za I i II kwartał. Zleceniobiorca od razu, czyli od 16 stycznia, przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W marcu chorował, przez co jego wynagrodzenie było niższe, z tym że nie uzyskał zasiłku z powodu trwania okresu wyczekiwania. W sierpniu przedłożył nam kolejne zwolnienie lekarskie z powodu pobytu w szpitalu trwającego łącznie 10 dni. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za ten okres? Czy marzec należy przyjąć do obliczeń?

  czytaj więcej

 • Doktoranci będą podlegać ubezpieczeniom społecznym

  Doktoranci będą podlegać ubezpieczeniom społecznym

  Dotychczas byli zgłaszani tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Po zmianach szkoła doktorska będzie musiała odprowadzać za nich składki, które będą częściowo potrącane z wypłacanego im stypendium. Dzięki temu będą mogli mieć prawo do świadczeń chorobowych.

  czytaj więcej

 • Czy zwrot składek ZUS zniechęci do ustalania stosunku pracy

  Czy zwrot składek ZUS zniechęci do ustalania stosunku pracy

  Sprawa dziennikarki telewizyjnej, która spłaca pracodawcy część uregulowanych przez niego składek ZUS po ustaleniu stosunku pracy (pisaliśmy o niej m.in. w Tygodniku Gazeta Prawna z 7 kwietnia 2017 r.), znowu nabrała rozgłosu.

  czytaj więcej

 • Od 2019 roku osoby z minimalną pensją dostaną 150 zł więcej

  Od 2019 roku osoby z minimalną pensją dostaną 150 zł więcej

  Od 1 stycznia 2019 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie z 2100 zł do 2250 zł. Jak zwykle wyższe też będą niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności, a także wszystkie podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą są minimalne pobory. Wzrost wysokości wynagrodzenia minimalnego podnosi również inne obowiązkowe świadczenia i należności. Ta kwota funkcjonuje również jako graniczna, np. przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia, a w przepisach ubezpieczeniowych także jako podstawa wymiaru składek na ZUS z niektórych tytułów.

  czytaj więcej

 • Towarzystwo Sportowe analizuje jak odzyskać przekazane potencjalnym właścicielom akcje Wisły Kraków

  Towarzystwo Sportowe analizuje jak odzyskać przekazane potencjalnym właścicielom akcje Wisły Kraków

  Do bardzo trudnej sytuacji finansowej Wisły Kraków SA, która posiada drużynę w piłkarskiej ekstraklasie, doszły jeszcze dodatkowe komplikacje związane z jej prawnym statusem. Niedługo może ruszyć lawina wniosków zawodników o rozwiązanie kontraktów.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć przychód z odpłatnych świadczeń wspólnika w spółce cywilnej

  Jak rozliczyć przychód z odpłatnych świadczeń wspólnika w spółce cywilnej

  Spółka cywilna działająca w branży budowlanej została założona w Kołobrzegu. Jeden ze wspólników prowadził tylko sprawy spółki, a drugi w okresie od maja do października 2018 r. wykonywał pracę na jej rzecz na podstawie umowy o pracę jako inspektor budowlany za wynagrodzeniem 4000 zł.

  czytaj więcej

 • W 2002 r. głosowałam w II turze na Lecha Kaczyńskiego, a nie na Marka Balickiego. Teraz żałuję [WYWIAD]

  W 2002 r. głosowałam w II turze na Lecha Kaczyńskiego, a nie na Marka Balickiego. Teraz żałuję [WYWIAD]

  - Widać tu wyraźnie uprzywilejowanie niektórych osób - tak sprawę ujawnionych wczoraj zarobków w NBP komentuje była prezes tej instytucji oraz do niedawna prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem mimo wszystko kadencja Adama Glapińskiego nie powinna być przerywana.

  czytaj więcej

 • Emerytki z rocznika 1953 straciły tysiące złotych. A ustawy nie ma

  Emerytki z rocznika 1953 straciły tysiące złotych. A ustawy nie ma

  Aż 2,7 tys. zł miesięcznie więcej otrzymała rekordzistka z Częstochowy, której ZUS przeliczył emeryturę po emeryturze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Średnia krajowa to 245 zł – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

  czytaj więcej

 • Pensje pracowników po zmianach w PIT. Jak rozliczyć?

  Pensje pracowników po zmianach w PIT. Jak rozliczyć?

  Wypłacamy wynagrodzenia 10. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce prezydent podpisze nowelizację przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych [do chwili zamknięcia wydania to nie nastąpiło – red.]. Za nami już prawie połowa września, zastanawiamy się więc, czy według nowych zasad trzeba będzie rozliczać już wynagrodzenia wypłacane za wrzesień?

  czytaj więcej

 • NPBP: Odpływ najlepszych pracowników? Wzrost płacy minimalnej go nie zatrzyma

  NPBP: Odpływ najlepszych pracowników? Wzrost płacy minimalnej go nie zatrzyma

  Obciążenia związane z kosztami pracy w Polsce, przy uwzględnieniu wydajności, są jednymi z większych na świecie, a biorąc pod uwagę obietnice przedwyborcze polityków, sytuacja może jeszcze drastycznie się pogorszyć.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć składkę zdrowotną i zaliczkę PIT przy dochodach z różnych źródeł

  Jak rozliczyć składkę zdrowotną i zaliczkę PIT przy dochodach z różnych źródeł

  Pracownik chorował przez cały październik. Za część miesiąca przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 859,60 zł, a za pozostałą część już zasiłek chorobowy płatny przez pracodawcę w kwocie 1539,40 zł. Pracodawca opłaca za niego także pakiet medyczny w wysokości 65 zł miesięcznie, z czego 5 zł pracownik ma potrącane za zgodą z wynagrodzenia, a 60 zł ponosi pracodawca. Wartość świadczenia w tej wysokości jest zwolniona ze składek na ZUS, ale podlega opodatkowaniu. Pracownik ma prawo do podstawowych kosztów uzysku i ulgi miesięcznej w podatku. Jak rozliczyć przychód za październik, szczególnie z uwzględnieniem zasad dotyczących składki zdrowotnej?

  czytaj więcej

 • Nowa ulga w składkach do ZUS ze stałym limitem przychodu

  Nowa ulga w składkach do ZUS ze stałym limitem przychodu

  Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada wpisanie do ustawy progu 120 000 zł. Nie będzie on automatycznie zmieniany co roku, jak zakładały to dotychczasowe przepisy.

  czytaj więcej

 • Płaca minimalna, stawka godzinowa i inne świadczenia w 2020

  Płaca minimalna, stawka godzinowa i inne świadczenia w 2020

  Od 1 stycznia miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2600 zł. Podwyżka wpływa również na niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności, a także wszystkie te podstawy, progi i wskaźniki, obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą jest krajowe minimalne wynagrodzenie. W górę pójdzie również minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców – będzie wynosić 17 zł

  czytaj więcej

 • Jak skorygować wypłatę świadczenia chorobowego niewłaściwego rodzaju

  Jak skorygować wypłatę świadczenia chorobowego niewłaściwego rodzaju

  Pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków. W listopadzie 2019 r. wypłacił jednemu z pracowników, który chorował cały miesiąc, wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80 proc. za 30 dni, a powinien za 25 dni. Za pozostałe 5 dni przysługiwał już zasiłek chorobowy 80 proc. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie stałe w kwocie 2800 zł brutto, ma stosowane zwykłe koszty uzysku i prawo do ulgi zmniejszającej zaliczkę na podatek. Jak skorygować rozliczenie na liście płac i dokumenty ZUS?

  czytaj więcej

 • Składki na ZUS 2020. Wiemy ile zapłacą przedsiębiorcy [TABELE]

  Składki na ZUS 2020. Wiemy ile zapłacą przedsiębiorcy [TABELE]

  Wraz ze wzrostem w 2020 r. kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia pójdą w górę również składki na ZUS. To zła wiadomość dla przedsiębiorców, którzy zapłacą z tego tytułu więcej niż w 2019 r. W poniższym tekście przedstawiamy dokładne wyliczenia.

  czytaj więcej

 • Alimenciarze już się nie boją. Zmiana prawa nie jest receptą na niepłacących

  Alimenciarze już się nie boją. Zmiana prawa nie jest receptą na niepłacących

  Znowelizowany art. 209 kodeksu karnego miał pomóc skutecznie walczyć o zaległe alimenty. Ministerstwo Sprawiedliwości mówi o sukcesie. Kobiety – o porażce

  czytaj więcej

 • PIT z ulgą dla młodych: Jak go wypełnić?

  PIT z ulgą dla młodych: Jak go wypełnić?

  PROBLEM: Młode osoby, które skorzystały w 2019 r. ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, mają teraz kłopot z rozliczeniem rocznym. Pytają zarówno o koszty uzyskania przychodu, kwotę zmniejszającą podatek, jak i odliczanie składek ZUS. Czy uwzględniać je, skoro dochody są zwolnione z PIT? A jeśli brać pod uwagę, to w jakim zakresie? Odpowiadamy dziś na te pytania. Tekst autoryzowaliśmy w Ministerstwie Finansów.

  czytaj więcej

 • Tarcze antykryzysowe: Kto i z czego może skorzystać

  Tarcze antykryzysowe: Kto i z czego może skorzystać

  Dla tysięcy firm, które ucierpiały z powodu koronawirusa, rząd w ramach trzech tarcz antykryzysowych przygotował dziesiątki form wsparcia w formie zwolnień z ZUS, świadczenia postojowego, dopłat do pensji, pożyczek udzielanych na preferencyjnych warunkach, gwarancji, a także ułatwień podatkowych. Niestety, wielu przedsiębiorców, chcąc skorzystać z pomocy, gubi się w w tym szerokim wachlarzu możliwości. Dlatego dziś w trzeciej części dodatku specjalnego "Tygodnika Gazety Prawnej" (pierwsza ukazała się 3 kwietnia, a druga 17 kwietnia) w przejrzystej formie tabelarycznej pokazujemy, komu przysługuje dany rodzaj wsparcia, na czy ono polega, jakie warunki trzeba spełnić, a także gdzie należy złożyć wniosek. Wszystkie tabele znajdziesz na eDGP >>>>.

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć pensję pracownika z obniżonym wymiarem czasu pracy i zasiłkiem opiekuńczym?

  Jak obliczyć pensję pracownika z obniżonym wymiarem czasu pracy i zasiłkiem opiekuńczym?

  Przedsiębiorca, który wykazał spadek obrotów gospodarczych spowodowanych COVID-19, ma możliwość ograniczenia wymiaru czasu pracy pracownikom do 20 proc. Po takim obniżeniu pracownik powinien być jednak zatrudniony na przynajmniej 0,5 etatu, a jego wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników