stawki zus na 2011

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu stawki zus na 2011. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące stawki zus na 2011.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Tak zatrudnia się Polaków. Gdzie jedni dopłacają, tam inni korzystają

  Tak zatrudnia się Polaków. Gdzie jedni dopłacają, tam inni korzystają

  Na niedawnej konferencji Polityki Insight premier Mateusz Morawiecki opowiedział się za stosowaniem w praktyce teorii sprawiedliwości Johna Rawlsa. Zgadujemy, że chodziło mu o zasadę dotyczącą nierówności, która mówi, że mogą one być usprawiedliwione tylko wtedy, jeśli osoby w najgorszej sytuacji mają się lepiej, niż miałyby się w warunkach pełnej równości. W praktyce oznacza to, że państwo powinno zapewniać merytokrację, równość szans i dbać o obywateli w najgorszej sytuacji.

  czytaj więcej

 • Samozatrudnienie najkorzystniejsze składkowo. Otrzymujesz więcej, niż płacisz

  Samozatrudnienie najkorzystniejsze składkowo. Otrzymujesz więcej, niż płacisz

  Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą uzyskują benefity znacznie większe od wpłacanych składek – wynika z analizy Instytutu Badań Strukturalnych.

  czytaj więcej

 • Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa-zlecenie jest popularną formą zatrudnienia stanowiącą alternatywę dla stosunku pracy. Niestety prawna sytuacja tej umowy jest niejasna i nie do końca wiadomo, jaki status ma zleceniobiorca. Coraz głośniej mówi się też o znacznym ograniczeniu, a nawet likwidacji umów-zleceń. Wyeliminowanie świadczenia pracy na tej podstawie jest jednym z założeń projektu nowego kodeksu pracy, który po zakończeniu nad nim prac przez komisję kodyfikacyjną trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie coraz częściej zawierane są obecnie kontrakty menedżerskie, które stanowią tak naprawdę szczególny przypadek umowy-zlecenia.

  czytaj więcej

 • Lubnauer o propozycjach PiS: Brak pomysłów na organizację państwa

  Lubnauer o propozycjach PiS: Brak pomysłów na organizację państwa

  Większość pomysłów PiS przedstawionych na konwencji jest związana z finansami; nie ma żadnych pomysłów na organizację państwa - powiedziała PAP w sobotę szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

  czytaj więcej

 • PwC: Polska jest w środku rankingu łącznych obciążeń PIT i ZUS wśród krajów UE

  PwC: Polska jest w środku rankingu łącznych obciążeń PIT i ZUS wśród krajów UE

  Polska pozostaje w środku rankingu łącznych obciążeń PIT i ZUS na tle innych krajów Unii Europejskiej (UE) , wynika z raportu PwC "Praca w Unii Europejskiej - podatki i składki 2018". Wynagrodzenie netto przeciętnie zarabiającej polskiej rodziny (po odjęciu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek pracowniczych na ubezpieczenia społeczne) wynosi obecnie 77% wynagrodzenia brutto i 79%  wobec średniej w UE, co daje 18. miejsce w zestawieniu 28 krajów UE.

  czytaj więcej

 • Podatek solidarnościowy już działa, ale na innych zasadach

  Podatek solidarnościowy już działa, ale na innych zasadach

  Przykłady krajów unijnych pokazują, że podatki solidarnościowe mogą mieć różną konstrukcję. Ich wspólną cechą jest jednak wspieranie całej gospodarki, a nie określonych grup społecznych.

  czytaj więcej

 • Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje reprywatyzacyjne ws. Dahlberga 5

  Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje reprywatyzacyjne ws. Dahlberga 5

  Komisja weryfikacyjna uchyliła w całości decyzje reprywatyzacyjne ws. Dahlberga 5 - poinformował w czwartek przewodniczący komisji Patryk Jaki. Nakazała też m.st. Warszawie przejęcie nieruchomości w zarząd.

  czytaj więcej

 • Więcej pieniędzy dla emerytów, za mało dla budżetówki

  Więcej pieniędzy dla emerytów, za mało dla budżetówki

  Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2019 r. wyniesie nie mniej niż 3,26 proc. Płace w sferze budżetowej wzrosną jedynie o wartość inflacji. Takie propozycje przyjął wczoraj rząd i przedstawi je związkom zawodowym oraz organizacjom pracodawców reprezentowanym w Radzie Dialogu Społecznego.

  czytaj więcej

 • Czerwińska: 2,4 mld zł na podwyżki dla budżetówki [WYWIAD]

  Czerwińska: 2,4 mld zł na podwyżki dla budżetówki [WYWIAD]

  Wzrost płac w budżetówce nie będzie równomierny, ale fundusz wynagrodzeń zwiększy się o inflację, czyli 2,3 proc. To pozwoli dysponentom budżetowym rozdysponować wśród pracowników około 2,4 mld zł – informuje w wywiadzie dla DGP minister finansów Teresa Czerwińska.

  czytaj więcej

 • Powtarzające się małe dzieła nie uchronią przed ZUS

  Powtarzające się małe dzieła nie uchronią przed ZUS

  Jeśli wystepują jedno po drugim, to mozna je uznać za świadczenie usług. A to oznacza, że od całości przychodu trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

  czytaj więcej

 • Od 2019 roku osoby z minimalną pensją dostaną 150 zł więcej

  Od 2019 roku osoby z minimalną pensją dostaną 150 zł więcej

  Od 1 stycznia 2019 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie z 2100 zł do 2250 zł. Jak zwykle wyższe też będą niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności, a także wszystkie podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą są minimalne pobory. Wzrost wysokości wynagrodzenia minimalnego podnosi również inne obowiązkowe świadczenia i należności. Ta kwota funkcjonuje również jako graniczna, np. przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia, a w przepisach ubezpieczeniowych także jako podstawa wymiaru składek na ZUS z niektórych tytułów.

  czytaj więcej

 • Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2019 roku

  Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2019 roku

  Na rozstrzygnięcie TSUE oczekują m.in. podatnicy, którzy chcieliby skorzystać z ulgi na złe długi i ze stawki 0 proc. VAT w eksporcie. NSA natomiast zajmie się podatkiem od najmu nieruchomości na doby, zawiadomieniami o zawieszaniu terminu przedawnienia i 50-proc. kosztami uzyskania przychodu

  czytaj więcej

 • To będzie rok bez emocji: Żaden projekt podwyżki nie przejdzie. Przynajmniej do wyborów

  To będzie rok bez emocji: Żaden projekt podwyżki nie przejdzie. Przynajmniej do wyborów

  Żaden projekt zakładający podwyżkę danin czy opłat nie dostanie błogosławieństwa kancelarii premiera. Przynajmniej do wyborów.

  czytaj więcej

 • Kto rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą? Test przedsiębiorcy lekiem na lukę w PIT

  Kto rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą? Test przedsiębiorcy lekiem na lukę w PIT

  Bardzo duże różnice w dochodach w tej grupie podatników to dobre uzasadnienie, by sprawdzać, którzy z nich rzeczywiście prowadzą działalność gospodarczą.

  czytaj więcej

 • Zaniżysz wynagrodzenie, zapłacisz podwójnie ZUS

  Zaniżysz wynagrodzenie, zapłacisz podwójnie ZUS

  Jolanta K. była zatrudniona przez firmę I. na podstawie kolejno zawieranych umów zleceń na wykonywanie usług sprzątania i mycia pomieszczeń, obsługiwanych przez tę spółkę. Oprócz tej umowy pani K. była jeszcze równolegle zatrudniona przez spółkę I.2 – faktycznie spółkę-córkę firmy I. – dla której wykonywała bardzo podobne usługi (w umowie były one określone jako „mycie powierzchni przeszklonych”, usługi reklamacyjne itp.). Obie firmy miały tę samą siedzibę i jak później ustalono – nawet te same osoby zasiadały w ich zarządach.

  czytaj więcej

 • Narodowy spis powszechny: Gmina zapewni lokale do przeprowadzenia samospisu

  Narodowy spis powszechny: Gmina zapewni lokale do przeprowadzenia samospisu

  Samorządy będą musiały zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzenia samospisu osobom, które nie mogą tego zrobić w domu. Będą też zajmować się organizacją szkoleń i egzaminów dla rachmistrzów terenowych.

  czytaj więcej

 • „Sklep ze spółkami”? Najlepszy adres w Polsce

  „Sklep ze spółkami”? Najlepszy adres w Polsce

  Co wspólnego mają ze sobą Emitel, PKP Energetyka, GetBack, Multikino, kopalnia Krupiński czy CVC, do którego należy m.in. Żabka? Za ruchami właścicielskimi udokumentowanymi w KRS stoi zawsze ta sama osoba – Luksemburczyk legitymujący się paszportem Wielkiej Brytanii Christian Guy Gaunt.

  czytaj więcej

 • Co po likwidacji OFE? Wybór ZUS czy IKE nie taki oczywisty

  Co po likwidacji OFE? Wybór ZUS czy IKE nie taki oczywisty

  Rada Ministrów przyjęła 26 listopada b.r. projekt ustawy o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i podpisana przez Prezydenta, a nic nie wskazuje, by miało być inaczej, to 1 czerwca 2020 r. II Filar Systemu Emerytalnego przestanie istnieć. Po ich likwidacji będziemy mogli wybrać, co zrobić z odłożonymi w nich środkami. Wybór między ZUS i IKE nie jest jednak taki oczywisty.

  czytaj więcej

 • Obliczamy dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2019 r. dla pracownika samorządowego

  Obliczamy dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2019 r. dla pracownika samorządowego

  Pracownicy samorządowi mają prawo do tzw. trzynastej pensji na podstawie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Jest to więc rodzaj dodatkowej premii mającej charakter obowiązkowy, niezależny od uznania pracodawcy lub postanowień regulaminowych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników