stawka vat 8

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu stawka vat 8. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące stawka vat 8.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • VAT: Najważniejsze zmiany w 2016 roku

  VAT: Najważniejsze zmiany w 2016 roku

  Trwa migracja firm w urzędach skarbowych, nowy prewspółczynnik nie obejmuje firmowych samochodów, podatek na sprzęt przeciwpożarowy wzrósł a korekty deklaracji VAT nie trzeba już uzasadniać. To tylko część zmian, z jakimi podatnicy będą się mierzyć w 2016 roku.

  czytaj więcej

 • Szafki mocowane na klej czy na kołki? Dla fiskusa jest różnica

  Szafki mocowane na klej czy na kołki? Dla fiskusa jest różnica

  Nie ma znaczenia to, jaką metodą są mocowane do ścian poszczególne elementy zabudowy. Każdy sposób połączenia jest dobry tak długo, jak jest on trwały – orzekł WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Kowalczyk: Rząd nie planuje likwidacji 8-proc. VAT

  Kowalczyk: Rząd nie planuje likwidacji 8-proc. VAT

  To są jakieś pomysły, które pewnie gdzieś tam w środowiskach czysto dyskusyjnych i dość swobodnych wypowiedziach krążyły; na pewno nie ma takiego projektu ani takiego zamysłu wśród rządu - mówi minister Henryk Kowalczyk o zastąpieniu 8-procentowego VAT-u, 20-procentowym.

  czytaj więcej

 • Wzrośnie VAT na soczewki do okularów słonecznych

  Wzrośnie VAT na soczewki do okularów słonecznych

  Z początkiem wakacji mogą wzrosnąć ceny okularów słonecznych. Z opublikowanego projektu nowelizacji ustawy o VAT wynika, że od lipca 2016 r. wzrośnie z 8 do 23 proc. stawka podatku na soczewki kontaktowe i okularowe, które nie służą korekcie wzroku.

  czytaj więcej

 • Komisja Europejska musi uwierzyć w polski plan cięcia deficytu

  Komisja Europejska musi uwierzyć w polski plan cięcia deficytu

  Prezentacja przed KE polskiego programu konwergencji będzie testem wiarygodności politycznej i ekonomicznej naszego rządu. W przyszłym miesiącu rząd musi przyjąć Aktualizację Programu Konwergencji i wysłać ją do Brukseli. To dokument, w którym ma być zawarta prognoza deficytu i długu sektora finansów publicznych w najbliższych latach wraz z zapisem działań, które mają uwiarygadniać te prognozy.

  czytaj więcej

 • Kto płaci podatek leśny?

  Kto płaci podatek leśny?

  Podatek leśny płacą właściciele, posiadacze i użytkownicy wieczyści lasów. Daninę uiszcza się kwartalnie (osoby fizyczne) lub comiesięcznie (osoby prawne, spółki) na konto właściwej gminy. Każdy moment powstania lub wygaśnięcia podatku (np. po kupnie lub sprzedaży lasu) należy zgłosić w gminie na odpowiednim miejscowo formularzu. Stawka podstawowa za rok podatkowy 2016 wynosi 42,19 zł od 1 hektara (gminy mogą tę stawkę obniżyć uchwałą).

  czytaj więcej

 • Szydło: Obniżenie wieku emerytalnego po wakacjach

  Szydło: Obniżenie wieku emerytalnego po wakacjach

  Nowela obniżająca wiek emerytalny powinna zostać uchwalona przez Sejm po wakacjach - poinformowała w czwartek w Sygnałach Dnia premier Beata Szydło. Zapowiedziała jednocześnie, że wkrótce rząd przyjmie projekt ustawy o podatku od hipermarketów.

  czytaj więcej

 • Szałamacha: Spodziewamy się pozytywnego wpływu 500 plus na gospodarkę

  Szałamacha: Spodziewamy się pozytywnego wpływu 500 plus na gospodarkę

  Minister finansów Paweł Szałamacha spodziewa się pozytywnego wpływu programu 500 plus na polską gospodarkę. Zaznaczył, że prognoza wzrostu PKB na ten rok na poziomie 3,8 proc. jest realnym celem.

  czytaj więcej

 • Kowalczyk: Nie zabierzemy pieniędzy z OFE jak PO. Każdy musi jednak wiedzieć, ile pieniędzy idzie na emeryturę

  Kowalczyk: Nie zabierzemy pieniędzy z OFE jak PO. Każdy musi jednak wiedzieć, ile pieniędzy idzie na emeryturę

  Ubezpieczeni powinni być poinformowani o realnych skutkach członkostwa w OFE. Dobry byłby kalkulator pokazujący, ile ze składki idzie na zarządzanie, a ile jest odkładane na emeryturę - mówi w wywiadzie dla DGP Minister Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu RM.

  czytaj więcej

 • Czy kierowcy Ubera lub ogłaszający się w BlaBlaCar muszą pamiętać o fiskusie?

  Czy kierowcy Ubera lub ogłaszający się w BlaBlaCar muszą pamiętać o fiskusie?

  Pan Michał kupił niedawno nowoczesne auto. Znajomi pochwalili zakup i wspomnieli o czymś, co nie daje mu teraz spokoju. Podobno nie trzeba już być taksówkarzem, aby móc dorobić na przewozie ludzi. – Sprawdziłem informacje na ten temat w internecie. Okazało się, że mogę wykorzystywać w ten sposób auto zarówno w mieście, jak i poza jego granicami, gdy np. wybieram się w dłuższą trasę. Pomagają w tym internetowe aplikacje Uber i BlaBlaCar. Chciałbym skorzystać z takiej możliwości, szybciej zwróci mi się zakup, ale czy nie będą mnie czekały problemy z fiskusem – martwi się czytelnik.

  czytaj więcej

 • Kwota wolna od podatku: Dla samorządów żadnej rekompensaty nie będzie

  Kwota wolna od podatku: Dla samorządów żadnej rekompensaty nie będzie

  Aby pokryć straty samorządów z tytułu podniesienia kwoty wolnej do 8 tys. zł, rząd musiałby zwiększyć ich udział w PIT do prawie 60 proc. Resort finansów zapowiada stopniowe podwyższanie ulgi, ale nie zamierza niczego wyrównywać

  czytaj więcej

 • Wiceszef MF: Chcemy wyższych kar za wystawianie fikcyjnych faktur [WYWIAD]

  Wiceszef MF: Chcemy wyższych kar za wystawianie fikcyjnych faktur [WYWIAD]

  Lepsza ściągalność podatków da budżetowi minimum 12 mld zł w 2017 r., 10 mld zł w 2018 r. i 8 mld zł w kolejnym - mówi PAP wiceszef MF Wiesław Jasiński. Dodaje, że jego resort postuluje także zmiany legislacyjne wprowadzające wyższe kary za wystawianie fikcyjnych faktur.

  czytaj więcej

 • Szałamacha dla DGP: Z obniżką VAT musimy poczekać. Należy odbudować dochody podatkowe

  Szałamacha dla DGP: Z obniżką VAT musimy poczekać. Należy odbudować dochody podatkowe

  - Obniżka VAT? Najpierw musimy odbudować dochody podatkowe. Przez kilka miesięcy nie da się tego zrobić. Nie da się odwrócić procesów, które trwały 8 lat.

  czytaj więcej

 • Szałamacha: PO dopuściło do sytuacji, w której unikanie podatków stało się sportem

  Szałamacha: PO dopuściło do sytuacji, w której unikanie podatków stało się sportem

  W przyszłym roku raczej nie będzie powrotu do niższych stawek VAT. Nie zarekomenduję takiego rozwiązania. Najpierw musimy odbudować dochody podatkowe. Przez kilka miesięcy nie da się tego zrobić. Nie da się odwrócić procesów, które trwały 8 lat – mówi minister finansów Paweł Szałamacha.

  czytaj więcej

 • Biura podróży: Jak rozliczyć usługę turystyczną

  Biura podróży: Jak rozliczyć usługę turystyczną

  Podatnik VAT czynny prowadzi niewielkie biuro podróży. 1 kwietnia 2016 r. nabył we własnym imieniu i na własny rachunek od dużej firmy turystycznej (podatnika VAT czynnego) dwa miejsca na dwutygodniowe wczasy na Maderze (1–15 czerwca). Zapłaty dokonał 4 kwietnia. Nabyta usługa ma charakter kompleksowej usługi turystycznej obejmującej przelot samolotem na Maderę i z powrotem, zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu, ubezpieczenie, dodatkowe atrakcje. Koszt zakupu jednego miejsca to 7000 zł. Zakup usługi udokumentowano fakturą, którą przedsiębiorca otrzymał 8 kwietnia, na łączną kwotę 14 000 zł (faktura nie zawierała stawki i kwoty VAT, lecz adnotację „procedura marży dla biur podróży”). Nabyte miejsca na wczasy przedsiębiorca sprzedał we własnym imieniu i na własny rachunek 29 kwietnia osobie indywidualnej w cenie 8230 zł za miejsce, łącznie otrzymał 16 460 zł (pobierając z góry zapłatę). Sprzedaż udokumentował paragonem fiskalnym.

  czytaj więcej

 • Rzecznik rządu PiS: Finalna wersja podatku od supermarketów w ciągu 2-3 tygodni

  Rzecznik rządu PiS: Finalna wersja podatku od supermarketów w ciągu 2-3 tygodni

  Finalną wersję podatku od handlu MF przygotuje w ciągu 2-3 tygodni - poinformował w czwartek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

  czytaj więcej

 • Janczyk: Handel w internecie nie będzie opodatkowany

  Janczyk: Handel w internecie nie będzie opodatkowany

  Handel internetowy nie zostanie opodatkowany, podatek od sprzedaży detalicznej nie będzie też obejmować sieci franczyzowych, a płatnicy będą identyfikowani na podstawie NIP - powiedział PAP wiceminister finansów Wiesław Janczyk o nowych założeniach tzw. podatku od handlu.

  czytaj więcej

 • Ważą się losy opłat komorniczych

  Ważą się losy opłat komorniczych

  Sąd Najwyższy będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, czy komornicy mogą doliczać VAT do stawek egzekucyjnych. To kwestia nie tylko interesów tej grupy zawodowej, lecz kosztów postępowań w ogóle.

  czytaj więcej

 • Deficyt w ryzach, ale nie za darmo

  Deficyt w ryzach, ale nie za darmo

  Ceną, jaką zapłacimy za spełnienie unijnego wymogu dyscypliny w finansach publicznych, będzie częściowe rozmycie obietnic wyborczych. W projekcie aktualizacji programu konwergencji Ministerstwo Finansów z jednej strony wyraźnie podniosło tzw. ścieżkę deficytu finansów publicznych (według założeń ma być on wyższy od planowanego przez poprzedni rząd o 1,1 pkt proc. PKB w przyszłym roku i o 0,7 pkt proc. rok później), a z drugiej – chce modyfikacji kluczowych obietnic, jak podwyższenie kwoty wolnej w PIT.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników