stawka vat 8

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu stawka vat 8. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące stawka vat 8.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak rozliczyć sprzedaż piekarni

  Jak rozliczyć sprzedaż piekarni

  ABC sp. z o.o. w 2005 r. oddała do używania wybudowany na własnym gruncie budynek piekarni. Budynek ten wraz z ogrodzeniem i parkingiem stanowią jeden środek trwały, tj. budynek piekarni. Wartość początkowa budynku wyniosła 1 000 000 zł. Podatek naliczony od wydatków inwestycyjnych związanych z budową budynku piekarni w łącznej wysokości 210 000 zł został w całości odliczony w okresie od maja 2004 r. do czerwca 2005 r., kiedy to realizowana była inwestycja. Budynek jest amortyzowany metodą liniową z zastosowaniem ustawowej 2,5-proc. rocznej stawki amortyzacyjnej. Budynek oddano od używania i wprowadzono do ewidencji środków trwałych w czerwcu 2005 r. Pierwszego odpisu amortyzacyjnego spółka dokonała za lipiec 2005 r. Odpisy amortyzacyjne od tego budynku spółka nalicza za okresy miesięczne. Na budynek piekarni po oddaniu go do używania nie były ponoszone nakłady o charakterze ulepszeniowym, które podniosłyby wartość początkową tego środka trwałego. Do środków trwałych spółka zaliczyła nabyty w sierpniu 2003 r. grunt, na którym został wybudowany budynek piekarni. Gruntu spółka nie amortyzuje. Wartość początkowa gruntu wyniosła 80 000 zł (grunt został nabyty bez podatku VAT). 1 czerwca 2017 r. spółka sprzedała firmie X (podatnik VAT czynny) nieruchomość, na której znajduje się budynek piekarni, za łączną kwotę 1 400 000 zł, w tym wartość gruntu wyceniono w akcie notarialnym na kwotę 150 000 zł. Faktura dokumentująca sprzedaż nieruchomości została wystawiona w dniu sporządzenia aktu notarialnego i wydania nieruchomości, tj. 1 czerwca 2017 r. Zapłatę za sprzedaną nieruchomość spółka otrzymała w dniu sprzedaży przelewem na rachunek bankowy. Przedmiotem sprzedaży była wyłącznie nieruchomości, tj. grunt wraz ze znajdującym się na nim budynkiem piekarni, ogrodzeniem i parkingiem. Koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego pokrył nabywca. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym od początku swego istnienia, tj. od 1998 r. Na gruncie CIT spółka nie posiada statusu małego podatnika. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. Pomiędzy spółką a firmą X nie występują żadne powiązania o charakterze osobistym, rodzinnym czy kapitałowym. VAT i zaliczki na CIT spółka płaci za okresy miesięczne. Jak spółka powinna rozliczyć podatkowo (VAT, CIT i PCC) sprzedaż tej nieruchomości?

  czytaj więcej

 • Wyższy VAT na wodę z butelki zgodny z prawem UE

  Wyższy VAT na wodę z butelki zgodny z prawem UE

  Woda butelkowana i z kranu to dwa różne produkty i dlatego podatek na nie może być inny – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • JPK przekreślił szansę na niższe odsetki

  JPK przekreślił szansę na niższe odsetki

  Kto skoryguje deklarację po otrzymaniu z urzędu skarbowego zawiadomienia o błędzie wynikającym z danych przesłanych w jednolitym pliku, musi zapłacić fiskusowi pełne, a czasem nawet o połowę wyższe oprocentowanie.

  czytaj więcej

 • Morawiecki zarobi na wczesne emerytury

  Morawiecki zarobi na wczesne emerytury

  Po maju deficyt jest najniższy od ćwierć wieku. Dobra koniunktura napełnia budżet, a dzięki poprawie ściągalności podatków w kasie państwa jest coraz więcej luzu. Przyszły rok będzie jednak trudny

  czytaj więcej

 • Emerytury i 13 zł za godzinę na kongresie partii Kaczyńskiego: Czym się PiS pochwali, a co przemilczy

  Emerytury i 13 zł za godzinę na kongresie partii Kaczyńskiego: Czym się PiS pochwali, a co przemilczy

  Po okresie burzy i naporu teraz partia Jarosława Kaczyńskiego – jak mówią jej politycy – chce tonować nastroje i wyciszać, na ile to możliwe, konflikty. Ma to jej zapewnić głosy wyborców zbliżonych do centrum.

  czytaj więcej

 • Kto szybko naprawi błąd, może mieć szansę na niższe oprocentowanie

  Kto szybko naprawi błąd, może mieć szansę na niższe oprocentowanie

  Ministerstwo Finansów łagodzi swoje stanowisko w sprawie odsetek za zwłokę. – Zależy nam na tym, żeby podatnicy jak najszybciej korygowali deklaracje, gdy tylko okaże się to konieczne po analizie danych z JPK – powiedział DGP Tomasz Strąk, dyrektor departamentu poboru podatków w MF

  czytaj więcej

 • Jak klasyfikować świadczenia powiązane z nieruchomością (cz. 1)

  Jak klasyfikować świadczenia powiązane z nieruchomością (cz. 1)

  Na szczęście w VAT prawo krajowe i unijne jest zgodne. Jednak problemem jest brak jednoznacznej wykładni, co powoduje powstawanie sporów, w którym państwie i przez kogo powinny być opodatkowane konkretne usługi.

  czytaj więcej

 • Jeden VAT na żywność to mniej sądowych sporów

  Jeden VAT na żywność to mniej sądowych sporów

  Ministerstwo Finansów szacuje, że na obniżeniu z 8 proc. do 5 proc. podatku na żywność i usługi gastronomiczne budżet straciłby 1,5 mld zł. Z analizy firmy Grant Thornton wynika, że państwo mogłoby zyskać na ujednoliceniu stawek, gdyby wprowadzić jedną – 8 proc.

  czytaj więcej

 • Fiskus ogłosił właśnie pierwsze konsultacje podatkowe

  Fiskus ogłosił właśnie pierwsze konsultacje podatkowe

  Do 28 lipca można przesyłać do Ministerstwa Finansów propozycje w sprawie należytej staranności w VAT. Na tej podstawie resort wyda objaśnienia podatkowe.

  czytaj więcej

 • Finanse: Znad Tamizy płynie VAT nad Wisłę. Emigranci napełniają polski budżet

  Finanse: Znad Tamizy płynie VAT nad Wisłę. Emigranci napełniają polski budżet

  30 mld zł trafiło do publicznej kasy z podatku od wartości dodanej i akcyzy dzięki pracy rodaków za granicą i transferowi zarobków do kraju.

  czytaj więcej

 • Kto odpowie za składanie deklaracji kwartalnych VAT zamiast miesięcznych

  Kto odpowie za składanie deklaracji kwartalnych VAT zamiast miesięcznych

  Spółka z o.o. utraciła z początkiem 2017 r. możliwość składania deklaracji kwartalnych. Mimo to nie złożyła deklaracji VAT-7 za styczeń, luty i marzec 2017 r., lecz deklarację VAT-7K za I kwartał 2017 r. Czy z tego tytułu grozi jej odpowiedzialność karna skarbowa?

  czytaj więcej

 • Poskromić apetyt ministrów. W 2018 trzeba będzie ograniczyć wydatki

  Poskromić apetyt ministrów. W 2018 trzeba będzie ograniczyć wydatki

  Szefowie części resortów muszą się liczyć z koniecznością ograniczenia wydatków w 2018 r.

  czytaj więcej

 • Śmieciówki źle widziane w przetargu

  Śmieciówki źle widziane w przetargu

  Zamawiający coraz chętniej uwzględniają klauzule społeczne, zwłaszcza dotyczące zatrudnienia na etat. Niechlubnym wyjątkiem jest branża ochroniarska.

  czytaj więcej

 • Uszczelnianie CIT i PIT ciągle jeszcze w obróbce

  Uszczelnianie CIT i PIT ciągle jeszcze w obróbce

  Limit jednorazowej amortyzacji może zostać podniesiony z 3,5 tys. zł do 10 tys. zł, a wydatki na profesjonalnych doradców być może nie będą ograniczane.

  czytaj więcej

 • Gruza: Pomożemy uczciwym płatnikom [WYWIAD]

  Gruza: Pomożemy uczciwym płatnikom [WYWIAD]

  - Osoby, które szybciej zapłacą VAT, otrzymają rodzaj rabatu w wysokości zobowiązania podatkowego. Chcemy też wykluczyć lub utrudnić stosowanie agresywnej optymalizacji - mówi Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

  czytaj więcej

 • 1,1 mld zł za ujednolicenie VAT na żywność

  1,1 mld zł za ujednolicenie VAT na żywność

   Ministerstwo Finansów oszacowało skutki obniżenia z 8 proc. do 5 proc. podatku na żywność. Dziś jest ona objęta stawką podstawową 23 proc., a także dwiema stawkami obniżonymi: 8 proc. i 5 proc.

  czytaj więcej

 • MF obniży stawki VAT na żywność?

  MF obniży stawki VAT na żywność?

  MF nie wyklucza zmian w stosowaniu obniżonych stawek VAT na żywność, weźmie pod uwagę propozycję stawek 5 proc. i 23 proc. - napisał resort w odpowiedzi na interpelację poselską.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników