status bezrobotnego a umowa o dzieło

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu status bezrobotnego a umowa o dzieło. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące status bezrobotnego a umowa o dzieło.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wyrok TSUE nie przesądza o uprawnieniach stażystów

  Wyrok TSUE nie przesądza o uprawnieniach stażystów

  PROBLEM: W poprzednim numerze tygodnika Kadry i Płace (nr 136 z 16 lipca) pisaliśmy o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 9 lipca 2015 r. w sprawie C 229/14 (Ender Balkaya przeciwko Kiesel Abbruch und Recycling Technik GmbH). Tym orzeczeniem TSUE uznał, że stażystę również należy zaliczyć do grona pracowników firmy. Nie jest bowiem ważne, jak definiuje pracownika prawo krajowe, pod uwagę należy wziąć kryteria stosowane przez prawo UE.

  czytaj więcej

 • Jednolite zatrudnienie korzystne dla wszystkich stron

  Jednolite zatrudnienie korzystne dla wszystkich stron

  Zrównywanie podstaw i warunków pracy już się rozpoczęło. Może być lekiem na bolączki rynku, o ile będzie odpowiadało współczesnym potrzebom firm i pracowników oraz nie usztywni zasad zatrudnienia. O wadach i zaletach takich rozwiązań dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej przez DGP

  czytaj więcej

 • Raport DGP: Legislacja pod dyktando wyborów i politycznej rywalizacji

  Raport DGP: Legislacja pod dyktando wyborów i politycznej rywalizacji

  Projekty ważnych ustaw, nad którymi od dawna pracował rząd, poszły w odstawkę. Parlament zajął się za to takimi, które pojawiły się w ostatnich miesiącach, a nawet tygodniach.

  czytaj więcej

 • Nie każdy bezrobotny otrzyma zasiłek

  Nie każdy bezrobotny otrzyma zasiłek

  Zwolnienie z pracy wiąże się z utratą źródła dochodów. Ich brak może zostać częściowo zrekompensowany przez zasiłek dla bezrobotnych, jednak aby uzyskać pomoc, trzeba spełnić ściśle określone warunki.

  czytaj więcej

 • Zmiany w zasiłku macierzyńskim w 2016 roku: Zyskały matki oszczędne i przedsiębiorcze

  Zmiany w zasiłku macierzyńskim w 2016 roku: Zyskały matki oszczędne i przedsiębiorcze

  Ustawodawca zwolnił ze składki zdrowotnej kobiety, które mają firmę i zgłosiły niski ZUS. O tych, które płaciły więcej, by ich zasiłek wynosił np. 1005 zł, nie pomyślał, tak samo jak o zatrudnionych na umowach-zleceniach.

  czytaj więcej

 • Radziwiłł o podwyżkach i in vitro. "Punkt widzenia lekarski, nie tylko katolicki"

  Radziwiłł o podwyżkach i in vitro. "Punkt widzenia lekarski, nie tylko katolicki"

  Procedura in vitro jest legalna, lecz to nie znaczy, że państwo musi ją finansować. Problem niepłodności zaczyna się w obszarze profilaktyki, więc będziemy się zajmować wszystkimi aspektami leczenia - mówi w wywiadzie dla DGP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

  czytaj więcej

 • Koniec niskich składek od zleceń [20 PYTAŃ I ODPOWIEDZI]

  Koniec niskich składek od zleceń [20 PYTAŃ I ODPOWIEDZI]

  Na nowych regulacjach, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 r., zyskają osoby, które, pracując dotychczas na niskopłatnych zleceniach, nie miały szans na zasiłek ani na minimalną emeryturę.

  czytaj więcej

 • Zasiłek macierzyński nie będzie niższy niż świadczenie rodzicielskie

  Zasiłek macierzyński nie będzie niższy niż świadczenie rodzicielskie

  Pani Sylwia w maju zostanie po raz drugi mamą. – Moje główne źródło dochodów to umowy o dzieło. Tak jest już od wielu lat. Ze względu na składki i ubezpieczenia jestem jednak zatrudniona na 1/8 etatu. Pieniądze są praktycznie żadne, ale w sumie to nie one były najważniejsze przy podjęciu decyzji o zatrudnieniu. Słyszałam, że teraz kobiety, które dotychczas nie były uprawnione do zasiłku, mogą dostać tysiąc złotych miesięcznie. Z tytułu pracy zasiłek nie przekracza 200 zł, zastanawiam się więc, co powinnam zrobić – rozwiązać umowę, a może kontynuować pracę – prosi o radę czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Boom na dotacje na szkolenia pracowników po zniesieniu limitu wiekowego

  Boom na dotacje na szkolenia pracowników po zniesieniu limitu wiekowego

  Wnioski o dotacje na szkolenia pracowników pracodawcy mogą składać w urzędach pracy już od dwóch lat. W tym roku mamy istny boom po zdjęciu limitu wiekowego. Kryteria oceny wniosków są jednak ogólne i nieprecyzyjne. Zdaniem urzędników przepisy regulujące udzielanie dofinansowań wymagają zmiany.

  czytaj więcej

 • Poprawa na rynku pracy. Problem znalezienia zatrudnienia stopniowo maleje

  Poprawa na rynku pracy. Problem znalezienia zatrudnienia stopniowo maleje

  W końcu 2015 r. stopa bezrobocia rejestrowanego spadła po raz pierwszy od siedmiu lat do jednocyfrowego poziomu. Natomiast w tym roku jest szansa na uzyskanie wyniku najlepszego od ćwierć wieku.

  czytaj więcej

 • Spółdzielnie pracy przetrwały. Jeszcze niejednemu mogą dać pracę

  Spółdzielnie pracy przetrwały. Jeszcze niejednemu mogą dać pracę

  Stałe zatrudnienie i równe zyski. Spółdzielnie pracy przetrwały. I chociaż można się z nich śmiać, to jeszcze mogą niejednemu z nas dać pracę. Czy działają w branży spożywczej, kosmetycznej, czy porządkowej, spółdzielnie pracy pozostają najstabilniejszymi pracodawcami na rynku. Niektóre spośród 560 istniejących działają niemal bez przerwy od ponad stu lat.

  czytaj więcej

 • Nie trzeba rozwodu, aby wyegzekwować świadczenia

  Nie trzeba rozwodu, aby wyegzekwować świadczenia

  Mamy dwójkę dzieci, a mąż kompletnie nie uczestniczy w ich wychowaniu – pisze pani Agata. – Codziennie wychodzi z domu wcześnie rano, a wraca w nocy. Mało tego, zaczął zabierać z domu moje pieniądze i kosztowności, a przecież nie zarabiam dużo. Z tego co wiem, mąż nie ma stałego zatrudnienia, ale podejrzewam, że pracuje na czarno. Rozważam wniesienie pozwu rozwodowego, jednak wciąż łudzę się nadzieją, że uda się uratować nasz związek. Zastanawiam się więc, czy sąd może nakazać małżonkowi, aby wspierał mnie finansowo. Chciałabym uzyskać wyrok, w którym będę miała zapewnione comiesięczne świadczenia – wyznaje czytelniczka

  czytaj więcej

 • Przepowiednia Kaddafiego: Jak uchodźcy zalewali Europę

  Przepowiednia Kaddafiego: Jak uchodźcy zalewali Europę

  Jeżeli Libia nie otrzyma od UE środków na rozwiązanie problemu imigracji, Europę zaleją uciekinierzy – dowodził na szczycie UE-Afryka w 2010 r. libijski dyktator. Zażądał 5 mld euro. Dostał kilkadziesiąt milionów, ale wystarczyło.

  czytaj więcej

 • Rafalska: Nie będzie emerytur za cztery grosze. Nie cofniemy się przed radykalnymi krokami [WYWIAD]

  Rafalska: Nie będzie emerytur za cztery grosze. Nie cofniemy się przed radykalnymi krokami [WYWIAD]

  Minister pracy Elżbieta Rafalska nie wyklucza, że jeśli pracodawcy będą omijać minimalną stawkę godzinową, ozusowane mogą zostać także umowy o dzieło.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 12 października

  Poradnia ubezpieczeniowa z 12 października

  ● Czy po zamknięciu jednoosobowej działalności gospodarczej zwolniony pracownik uzyska świadczenie przedemerytalne z ZUS

  czytaj więcej

 • Czy osoba bezrobotna może dorabiać na umowie zlecenie?

  Czy osoba bezrobotna może dorabiać na umowie zlecenie?

  Osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy nie ma prawa wykonywać żadnej pracy zarobkowej, także na podstawie zlecenia czy umowy o dzieło.

  czytaj więcej

 • Polskę zalewa kicz. Ale państwowy mecenat nie jest lekarstwem na niego

  Polskę zalewa kicz. Ale państwowy mecenat nie jest lekarstwem na niego

  Jak artyści uprawiający „sztukę wysoką” radzą sobie na wolnym rynku? Na pierwszy rzut oka nie radzą sobie wcale. Oto stan naszego podwórka – w muzyce palmę pierwszeństwa wyrywają sobie napakowany raper z wytatuowanymi gałkami ocznymi, którego ulubioną tematyką jest seks, oraz wąsaty aktor piosenkarz uprawiający kunktatorski mariaż rocka i disco polo; w kinie rekordy biją filmy wulgarnie karykaturujące służbę zdrowia i gloryfikujące szumowiny, a w telewizji coraz mocniej okopują się formaty reality show i paradokumentu, których siłą przyciągania jest podglądactwo; teatr komercyjny oferuje niezbyt mądre komedie o zdradach małżeńskich, a pisarze najlepiej czują się w oklepanych formułach kryminału i powieści fantasy.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa: O ile mogą sobie obniżyć składki ZUS przedsiębiorcy, którzy w 2018 r. uzyskali niski przychód?

  Poradnia ubezpieczeniowa: O ile mogą sobie obniżyć składki ZUS przedsiębiorcy, którzy w 2018 r. uzyskali niski przychód?

  Dlaczego były żołnierz nie zawsze ma zagwarantowaną najniższą emeryturę? Jak oblicza się zasiłek macierzyński dla pracownika, którego pracodawca ogłosił upadłość? Na jakiej podstawie brak adresu zainteresowanego wstrzyma sprawę przed sądem? Czy niezłożenie odpisu z KRS wraz z odwołaniem od decyzji ZUS wstrzymuje jego bieg? O ile mogą sobie obniżyć składki przedsiębiorcy, którzy w 2018 r. uzyskali niski przychód?

  czytaj więcej

 • Na jaki okres ZUS może podwyższyć składkę wypadkową?

  Na jaki okres ZUS może podwyższyć składkę wypadkową?

  Jakie świadczenia może uzyskać bezrobotny skierowany do prac społecznych, który uległ wypadkowi?Czy sposób rozliczeń między stronami wpływa na charakter umowy i podleganie ubezpieczeniom?Dlaczego przedsiębiorca, który jest niezdolny do pracy po kilku dniach podlegania ubezpieczeniu, może otrzymać zasiłek?Na jaki okres ZUS może podwyższyć składkę wypadkową?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników