stalking kodeks karny

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu stalking kodeks karny. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące stalking kodeks karny.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Będą kary za stalking - prezydent podpisał ustawę

  Uporczywe, złośliwe nękanie mogące wywołać poczucie zagrożenia - czyli tzw. stalking - będzie karany. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu karnego, przewidującą karę do 3, a nawet 10 lat więzienia za takie przestępstwa.

  czytaj więcej

 • Stalking: 3 lata więzienia za uporczywe nękanie

  Stalking: 3 lata więzienia za uporczywe nękanie

  Od poniedziałku ofiary uporczywego nękania otrzymają narzędzie, które pozwoli im bronić się przed oprawcami. W tym dniu wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego zawierająca nowy rodzaj przestępstwa polegającego na stosowaniu przemocy emocjonalnej. Jest to tzw. stalking. Zgodnie z dodanym do k.k. art. 190a odpowiedzialności karnej będzie podlegał każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Za takie zachowanie będzie groziła kara pozbawienia wolności do trzech lat.

  czytaj więcej

 • Guza: Odszkodowania i więzienie, czyli jak skutecznie walczyć z mobbingiem

  Guza: Odszkodowania i więzienie, czyli jak skutecznie walczyć z mobbingiem

  Prawo powinno mobilizować pracodawców do tego, by w swoich firmach przeciwdziałali nękaniu

  czytaj więcej

 • Stalking: Sąd może skazać autora głuchych telefonów

  Stalking: Sąd może skazać autora głuchych telefonów

  Uporczywe telefony, zapychanie skrzynki pocztowej czy systematyczne kręcenie się w okolicy domu wybranej osoby może zostać uznane za karalny stalking.

  czytaj więcej

 • Czy wysyłanie przypomnień o zaległej płatności może być uznane za stalking

  Czy wysyłanie przypomnień o zaległej płatności może być uznane za stalking

  Jaki wpływ na działania zmierzające do wyegzekwowania należności mogą mieć nowe przepisy o stalkingu?

  czytaj więcej

 • Uwaga na fałszywe rekrutacje w sieci. Kradną tożsamość i pieniądze

  Uwaga na fałszywe rekrutacje w sieci. Kradną tożsamość i pieniądze

  Przestępcy zbierają informacje podczas fałszywych rekrutacji do pracy. Przejmują także dane osobowe użytkowników portali aukcyjnych. Potem na ich konto biorą pożyczki.

  czytaj więcej

 • Starsze osoby są oszukiwane przez akwizytorów i nękane przez firmy windykacyjne

  Starsze osoby są oszukiwane przez akwizytorów i nękane przez firmy windykacyjne

  Seniorzy są oszukiwani przez akwizytorów i firmy sprzedające towary na wycieczkach, a później nękani przez firmy windykacyjne. Osoby starsze nie są jednak bezradne – mogą np. wystąpić do sądu o odszkodowanie

  czytaj więcej

 • Kiedy można pociągnąć do odpowiedzialności za nękanie

  Kiedy można pociągnąć do odpowiedzialności za nękanie

  Osoby nękane głuchymi telefonami czy niechcianymi SMS-ami coraz częściej nie wahają się zawiadamiać o tym organów ścigania. Obowiązujące od prawie dwóch lat przepisy wprowadzają kary za stalking (m.in. uporczywe nękanie). Tylko w pierwszym półroczu 2012 r. policja wszczęła 2085 postępowań karnych w związku z zawiadomieniami o podejrzeniu popełniania takich występków, z czego ponad 30 proc. skończyło się skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko sprawcom.

  czytaj więcej

 • Co może, a czego nie ma prawa robić windykator

  Co może, a czego nie ma prawa robić windykator

  Trudna sytuacja finansowa pana Andrzeja spowodowała, że pożyczył od znajomego 7,5 tys. zł. – Miałem problemy ze spłatą i dług został przekazany do ściągnięcia firmie windykacyjnej, której pracownik dzwonił kilka razy w tygodniu z pytaniem o termin zapłaty należności i informował, że sprawa zostanie skierowana do komornika, wysyłał też e-maile w tej sprawie. Otrzymałem również pismo, w którym firma windykacyjna powiadomiła mnie, że jej przedstawiciel pojawi się w moim domu w celu oszacowania ruchomości, które przedstawiają wartość 7,5 tys. zł. Czy takie działania są zgodne z prawem – pyta nasz czytelnik.

  czytaj więcej

 • Stalking strażnika miejskiego, czyli kamera budzi zagrożenie

  Stalking strażnika miejskiego, czyli kamera budzi zagrożenie

  Można filmować urzędnika czy funkcjonariusza na służbie. Prawne problemy mogą się jednak zacząć, gdy takie nagranie zostanie upublicznione, np. na stronie internetowej.

  czytaj więcej

 • Jak się chronić przed stalkingiem?

  Jak się chronić przed stalkingiem?

  Osoby nękane niechcianymi telefonami, e-mailami lub wizytami w domu mają prawo się przed tym bronić. Na podejrzanych o takie działanie może zostać nałożony zakaz kontaktowania się z ofiarą i zbliżania się do niej.

  czytaj więcej

 • Nękanie jest przestępstwem, więc trzeba je zgłosić

  Nękanie jest przestępstwem, więc trzeba je zgłosić

  Pani Krystyna od dłuższego czasu czuje, że jest obserwowana przez sąsiada. Na początku tylko ją podglądał, gdy nie zasunęła zasłon. Potem zaczęła dostawać e-maile o treści erotycznej, kwiaty do pracy z pikantnymi bilecikami. Wpadała na mężczyznę „przypadkiem” na klatce schodowej, w windzie, w sklepach, na ulicy – wtedy nierzadko próbował jej dotknąć. Prosiła, aby przestał, ale on stał się jeszcze bardziej natarczywy, proponował randki. Jak się może od niego uwolnić – pyta udręczona czytelniczka

  czytaj więcej

 • Windykator nie jest bezkarny. Ściąganie długów ma określone granice

  Windykator nie jest bezkarny. Ściąganie długów ma określone granice

  Pani Krystyna prowadzi firmę odzieżową. Od pewnego czasu ma poważne problemy finansowe, bo odbiorcy nie płacą za dostarczony towar. W związku z tym czytelniczka nie spłaca w terminie m.in. zaciągniętych kredytów. Nachodzi ją windykator – puka do drzwi o różnych porach, zostawia karteczki u jej rodziców, wykonuje zastraszające telefony. – Tłumaczę, że dług spłacę w pierwszym realnym terminie, jak tylko otrzymam pieniądze za swój towar. Niestety nie wiem, kiedy to nastąpi. Czy windykator postępuje zgodnie z prawem? Co mogę zrobić w tej sytuacji – pyta przerażona kobieta

  czytaj więcej

 • Tysiąc stalkerów z wyrokami: W Polsce trudno jest walczyć z uporczywym nękaniem

  Tysiąc stalkerów z wyrokami: W Polsce trudno jest walczyć z uporczywym nękaniem

  Przybywa osób, które stają przed sądem za uporczywe nękanie. Ale i tak prawna walka z nimi jest bardzo trudna. Większość spraw jest umarzana.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników