spółki prawa handlowego

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu spółki prawa handlowego. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące spółki prawa handlowego.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ujawnianie danych o CIT: Resort finansów opublikuje dochody i wysokość podatku największych podatników

  Ujawnianie danych o CIT: Resort finansów opublikuje dochody i wysokość podatku największych podatników

  Pomysł resortu finansów, by upubliczniać informacje o daninach płaconych przez wielkie firmy, podzielił ekspertów. Jedni są za tym, by jawność dotyczyła wszystkich, inni ostrzegają, że może to zahamować inwestycje.

  czytaj więcej

 • PKP nielegalnie zajmuje nieruchomości? Samorządy chcą odzyskać grunty

  PKP nielegalnie zajmuje nieruchomości? Samorządy chcą odzyskać grunty

  Samorządy chcą przejąć nieruchomości, które ich zdaniem PKP od lat zajmują nielegalnie. Kolejowa spółka ma własne analizy prawne mówiące o jej prawie do gruntów. Szykuje się seria batalii sądowych.

  czytaj więcej

 • Quo Vadis hazardzie w Polsce?

  Quo Vadis hazardzie w Polsce?

  1 kwietnia 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy hazardowej, której nadrzędnym celem jest ograniczenie występującej na szeroką skalę szarej strefy oraz ochrona samych graczy, którzy często popadają w uzależnienie od hazardu.

  czytaj więcej

 • Pracodawca nie zawsze się ukryje za prawną zasłoną

  Pracodawca nie zawsze się ukryje za prawną zasłoną

  Podjęcie sporu zbiorowego przeciwko spółce dominującej, a nie tej zależnej, która formalnie zatrudnia, jest możliwe już teraz. Ale tylko w wyjątkowych sytuacjach

  czytaj więcej

 • Raiffeisen Bank Polska kontra UOKiK. SN: Bank musi ponosić konsekwencje błędów swych poprzedników

  Raiffeisen Bank Polska kontra UOKiK. SN: Bank musi ponosić konsekwencje błędów swych poprzedników

  Korporacja, która przejęła inną spółkę, pozyskuje nie tylko klientów, budynki i pracowników, lecz także niekorzystne dla przejmowanego decyzje prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Taki wniosek płynie z dzisiejszego wyroku Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej

 • Sejm za prawem otwierania nowych aptek tylko dla farmaceutów

  Sejm za prawem otwierania nowych aptek tylko dla farmaceutów

  Sejm opowiedział się w piątkowym głosowaniu za rozwiązaniem, by prawo otwierania nowych aptek mieli tylko farmaceuci. Nowelizacja prawa farmaceutycznego zakłada też m.in. wprowadzenie ograniczeń demograficznych i geograficznych dla nowo otwieranych aptek.

  czytaj więcej

 • Bank musi ponosić konsekwencje błędów swoich poprzedników

  Bank musi ponosić konsekwencje błędów swoich poprzedników

  Korporacja, która przejęła inną spółkę, pozyskuje nie tylko klientów, budynki i pracowników, lecz także niekorzystne dla przejmowanego decyzje prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej

 • Fundacja Republikańska: Finanse ZAiKS-u powinny być bardziej transparentne

  Fundacja Republikańska: Finanse ZAiKS-u powinny być bardziej transparentne

  Finanse polskich organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ), m.in. ZAiKS-u wymagają lepszego nadzoru i większej transparentności - przekonuje Fundacja Republikańska. ZAiKS wykazuje ponad 1 mld zł na kontach; dzieli je tak, że kwota ta zamiast maleć, rośnie - wskazuje.

  czytaj więcej

 • Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  OPIS SYTUACJI: Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży zdrowej żywności. W związku z dynamicznym rozwojem branży spowodowanym rosnącym popytem na produkty ekologiczne, także poza granicami, przedsiębiorstwo stale się rozwija i osiąga coraz większe dochody. Przedsiębiorca od jakiegoś czasu zastanawia się nad zmianą formy prowadzenia działalności. Najbardziej pożądanym przez niego rozwiązaniem jest prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z brakiem odpowiedzialności wspólników za zobowiązania. Uważa też, że jego przedsiębiorstwo będzie lepiej oceniane przez potencjalnych kontrahentów – jako duża i profesjonalna firma. Pan Jan nie ma jednak zaufanej osoby, z którą mógłby zawiązać spółkę, w związku z tym chciałby ją poprowadzić sam. Na początku działalności pan Jan chciałby posiadać pełną kontrolę w spółce i decydować o wszystkich sprawach. Jednak w przyszłości nie wyklucza wstąpienia do niej małżonki, przy czym objęłaby udziały na minimalnym poziomie. Pan Jan będzie w spółce wykonywał czynności, które dotychczas wykonywał w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. składał zamówienia, pozyskiwał nowych klientów, uczestniczył w targach, kontrolował jakość zamówień itp., ale nie będzie już bezpośrednio otrzymywał zysków z prowadzonej działalności. Z uwagi na to pan Jan chciałby z tytułu wykonywanych dla firmy prac otrzymywać wynagrodzenie. Jeżeli spółka będzie się rozwijać w takim tempie jak dotychczas prowadzona działalność, intencją pana Jana jest zatrudnienie w odpowiednim czasie profesjonalnego menedżera, który przejmie zarządzanie firmą oraz będzie pełnił funkcję w zarządzie, przy czym on sam nie chciałby zostać pozbawiony wpływu na podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących działalności. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków i przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zmiany formy prowadzenia działalności pan Jan postanowił zwrócić się po profesjonalną poradę do radcy prawnego.

  czytaj więcej

 • Rejestracja znaku towarowego "cyberpunk". CD Projekt zastrzegł dla siebie kawałek pola kultury

  Rejestracja znaku towarowego "cyberpunk". CD Projekt zastrzegł dla siebie kawałek pola kultury

  Polski producent gier zarejestrował znak towarowy o nazwie „Cyberpunk”. To słowo od 34 lat określające podgatunek w sztuce. Część ekspertów twierdzi, że urząd rejestrujący popełnił błąd.

  czytaj więcej

 • Już trzeba wdrażać nową ustawę kominową. Jak skutecznie zrobić to w spółkach z udziałem miasta

  Już trzeba wdrażać nową ustawę kominową. Jak skutecznie zrobić to w spółkach z udziałem miasta

  Ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz.U. z 2016 r. poz. 1202 ze zm., dalej: nowa ustawa kominowa) nakazuje wójtom i burmistrzom podjęcie działań zmierzających do wdrożenia jej zasad w zakresie wynagrodzeń członków organów zarządzających i organów nadzorczych. Będący podmiotami uprawnionymi do wykonywania praw udziałowych włodarze gmin odpowiednie działania muszą podjąć najpóźniej do dnia odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia dotyczącego rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdań zarządu z działalności spółki i finansowego za rok obrotowy rozpoczynający się w 2016 r. Najpóźniejszy termin zwołania takiego zgromadzenia to ostatni dzień czerwca 2017 r. Przy czym samorządy muszą pamiętać, że nie zawsze mają wpływ na wyznaczenie daty zgromadzenia, a także o tym, że wiele spółek zwołuje walne już w maju. Aby uniknąć kłopotów, władze wykonawcze gmin już teraz powinny sporządzić harmonogram działań mających na celu wykonanie ustawowych obowiązków. Tym bardziej że zaniechania w tym zakresie grożą grzywną, i to wysoką.

  czytaj więcej

 • Zamówienia in-house od 1 stycznia 2017 r. - pytania i odpowiedzi

  Zamówienia in-house od 1 stycznia 2017 r. - pytania i odpowiedzi

  Początkowo, podobnie jak w prawie unijnym, planowano, aby umowy publiczno-publiczne zawierane na warunkach określonych w art. 12 dyrektywy 2014/24/UE były całkowicie wyłączone spod prawa zamówień publicznych (dalej: p.z.p.). Ostatecznie jednak polski ustawodawca wprowadził możliwość udzielenia zamówienia z wolnej ręki w sytuacjach analogicznych do opisanych w art. 12 ust. 1–4 dyrektywy 2014/24/UE, a wymienionych w art. 67 ust. 1 pkt 12–15 p.z.p.

  czytaj więcej

 • VAT: Można wygrać z fiskusem, ale udaje się to nielicznym

  VAT: Można wygrać z fiskusem, ale udaje się to nielicznym

  Sądy i organy kontroli skarbowej niezwykle rzadko przyznają, że podatnik dochował dobrej wiary i należytej staranności. A jednak się to zdarza. Najtrudniej jest wtedy, gdy transakcja dotyczy wrażliwych towarów, takich jak stal, złom, elektronika, paliwa.

  czytaj więcej

 • Nie każdy konflikt w spółce przekona sąd do jej rozwiązania

  Nie każdy konflikt w spółce przekona sąd do jej rozwiązania

  Zdarza się, że wspólnicy spółki z o.o. nie są w stanie porozumieć się w kwestii jej rozwiązania. W rezultacie konflikt wewnątrz spółki szkodzi interesom niektórych wspólników. Czy w takiej sytuacji można żądać rozwiązania spółki przez sąd?

  czytaj więcej

 • OSW: KE chce opóźnić realizację Nord Stream 2

  OSW: KE chce opóźnić realizację Nord Stream 2

  Komisja Europejska zdając sobie sprawę z braku twardych argumentów prawnych przeciw Nord Stream 2 gra na zwłokę, usiłując opóźnić realizację projektu - piszą w swej analizie eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników