spółdzielnie mieszkaniowe

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu spółdzielnie mieszkaniowe. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące spółdzielnie mieszkaniowe.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Certyfikaty bezpieczeństwa już nie u każdego

  Certyfikaty bezpieczeństwa już nie u każdego

   Spółdzielnie mieszkaniowe, operatorzy kablówki i inni mali przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie będą już musieli pozyskiwać świadectw bezpieczeństwa przemysłowego. Zwolnienie ich z tego obowiązku znalazło się w projekcie rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji.

  czytaj więcej

 • Członkostwo w spółdzielni nie dla oczekujących

  Członkostwo w spółdzielni nie dla oczekujących

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Powinna ona zlikwidować kłopoty spółdzielców z tzw. członkami oczekującymi, a tym samym pozwolić mieszkańcom decydować o swoim losie.

  czytaj więcej

 • Kluby osiedlowe nie zniknęły wraz z Polską Ludową. Wciąż z powodzeniem działają

  Kluby osiedlowe nie zniknęły wraz z Polską Ludową. Wciąż z powodzeniem działają

  Warszawa, połowa 1990 r., jedno z osiedli na Woli. U zbiegu ulic Skierniewickiej i Siedmiogrodzkiej, na tyłach zajezdni tramwajowej stoi niepozorny trzypiętrowy budynek z przyległym pawilonem. Poza mieszkańcami zbierają się tutaj ludzie z całego osiedla. Transformacja ustrojowa dała pole do popisu animatorom działań lokalnych. Ludzie mają zapał, chcą zrobić coś dla wspólnoty. W pawilonie przy Siedmiogrodzkiej 11 powstaje klubokawiarnia, w której Waldemar Czapski, jeden z inicjatorów nowego miejsca, prowadzi warsztaty plastyczne. Ludzie wpadają tam nie tylko porysować, lecz także pogadać o muzyce, obejrzeć wspólnie ambitny film. Klientela szybko zaczyna się krystalizować. – W naszym klubie osiedlowym odbywały się pierwsze zloty fanów The Doors – wspomina Czapski. – Pamiętam, że na tę okazję pożyczyliśmy od kolegi z bloku telewizor Rubin, ale przy próbie odtworzenia kasety VHS poszedł z dymem. Puszczaliśmy też dużo muzyki punkowej i progresywnego rocka.

  czytaj więcej

 • Współwłaściciele mogą odzyskać część podatku od nieruchomości za 2017 rok

  Współwłaściciele mogą odzyskać część podatku od nieruchomości za 2017 rok

  Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wyłączyła stosowanie zasady solidarnej odpowiedzialności za podatek od nieruchomości, rolny i leśny w przypadku, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli lub posiadaczy jest zwolnionych z podatku. Gminy muszą więc zmienić dotychczasową praktykę. Zdaniem ekspertów współwłaściciele mogą jednak odzyskać podatek nie tylko za ten rok, ale i za poprzednie

  czytaj więcej

 • Ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji [KOMENTARZ]

  Ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji [KOMENTARZ]

  W dziesiątej części komentarza omawiamy środki egzekucyjne w egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym. Przez takie w piśmiennictwie rozumie się zinstytucjonalizowane formy przymusu państwowego stosowane w celu doprowadzenia do wykonania obowiązków.

  czytaj więcej

 • Zadłużeni lokatorzy pod większą ochroną

  Zadłużeni lokatorzy pod większą ochroną

  Kierownictwo spółdzielni nie pozbędzie się już tak łatwo niechcianych mieszkańców. Decyzję w takich sprawach będzie podejmował tylko sąd.

  czytaj więcej

 • Pół miliona długu za mieszkanie. Sprawdź, gdzie mieszkają najbardziej zadłużeni lokatorzy

  Pół miliona długu za mieszkanie. Sprawdź, gdzie mieszkają najbardziej zadłużeni lokatorzy

  Kwota zadłużenia wobec wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz gminnych zarządów lokali wynosi 372 mln zł, podczas gdy przed dwoma laty przekraczała 400 mln zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Zmieniła się też struktura zaległości. O ile w 2015 r. 82 proc. przypadało na osoby indywidualne, a 18 proc. na firmy, teraz zadłużone przedsiębiorstwa to tylko 8 proc. Zadłużenie osób prywatnych zwiększyło się z 328 mln zł do 341 mln zł.

  czytaj więcej

 • Wtargnięcie do cudzego mieszkania i nie tylko. Jakie zachowania spowodują naruszenie miru domowego?

  Wtargnięcie do cudzego mieszkania i nie tylko. Jakie zachowania spowodują naruszenie miru domowego?

  Ocena, czy dane działanie powoduje naruszenie dobra osobistego innej osoby winna być dokonana w oparciu o kryteria obiektywne, poprzez odniesienie się do poglądów panujących w społeczeństwie i posłużenie się wzorcem przeciętnego, ale świadomego swoich praw i obowiązków oraz dobrze zorientowanego obywatela. Jednostkowe odczucia i oceny pokrzywdzonego nie nogą tu być wystarczającym kryterium. Należy uwzględnić powszechnie przyjmowane i zasługujące na akceptację normy postępowania, w tym wynikające z tradycji i obyczajów.

  czytaj więcej

 • Zapłata za zrzeczenie się lokalu nie jest zwolniona z PIT

  Zapłata za zrzeczenie się lokalu nie jest zwolniona z PIT

  Osoba, która oddała prawo do nieruchomości spółdzielni mieszkaniowej i dostała za nią zapłatę odpowiadającą wartości rynkowej , musi uiścić podatek – uznał NSA.

  czytaj więcej

 • Trzeba się pospieszyć, by uzyskać białe certyfikaty

  Trzeba się pospieszyć, by uzyskać białe certyfikaty

  2 października br. mija ostatecznie termin składania wniosków o przyznanie świadectw efektywności energetycznej za modernizacje wykonane od 1 stycznia 2014 r. do 30 września 2016 r.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie Plus: Zachęty i bariery

  Mieszkanie Plus: Zachęty i bariery

  Uzyska niedrogo grunt, a część wybudowanych lokali będzie mógł przeznaczyć na cele komercyjne. Jednak spoczywać na nim będzie masa biurokratycznych obowiązków i pod groźbą kary nie będzie mógł przekroczyć ustawowych regulacji.

  czytaj więcej

 • Spółdzielnie mieszkaniowe: Członkowie silniejsi kosztem prezesów

  Spółdzielnie mieszkaniowe: Członkowie silniejsi kosztem prezesów

  Koniec z przedłużającymi się kadencjami prezesów spółdzielni mieszkaniowych. Koniec z drużynami, które zapewniają im większość głosów podczas walnych zebrań.

  czytaj więcej

 • Rząd chce sukcesu? Musi być elastyczny

  Rząd chce sukcesu? Musi być elastyczny

  Wśród prywatnych inwestorów nie ma wielu chętnych do budowania tanich czynszówek na państwowych gruntach.

  czytaj więcej

 • Zamiana mieszkania. Jak to zrobić poprawnie? Dokumenty i ważne szczegóły

  Zamiana mieszkania. Jak to zrobić poprawnie? Dokumenty i ważne szczegóły

  Zamiana lokalu na mniejszy lub bardziej przestronny jest łatwiejszą procedurą w porównaniu z transakcją kupna mieszkania. W przypadku zamiany mieszkań własnościowych będących odrębnymi nieruchomościami procedura wygląda nieco inaczej niż w przypadku, gdy strony są najemcami lokali komunalnych lub posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników