spadek u notariusza ile kosztuje

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu spadek u notariusza ile kosztuje. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące spadek u notariusza ile kosztuje.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Notariusze biednieją

  Notariusze biednieją

  Rynek nieruchomości przeżywa stagnację, maleje liczba aktów notarialnych. Rejenci narzekają na otwarcie zawodu i niskie stawki za czynności. Ministerstwo: wykonywanie zawodu notariusza nadal jest dochodowe.

  czytaj więcej

 • Notariusze nie odzyskają pieniędzy za rejestr poświadczeń dziedziczenia

  Notariusze nie odzyskają pieniędzy za rejestr poświadczeń dziedziczenia

  Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że przepisy nakładające na korporację notarialną koszty utworzenia rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia i jego utrzymania są zgodne z konstytucją.

  czytaj więcej

 • Kto odpowie za błędy źle wykwalifikowanych notariuszy?

  Kto odpowie za błędy źle wykwalifikowanych notariuszy?

  Przykre jest to, że przy obniżającym się poziomie przygotowania do wykonywania zawodu notariat przestanie być „fabryką zaufania”. Odesłanie odpowiedzialności do ubezpieczenia cywilnego osoby wykonującej zawód jest brakiem szacunku dla ludzi, a często narażaniem ich na straty materialne - mówi Waldemar Myga, były prezes Rady Izby Notarialnej we Wrocławiu.

  czytaj więcej

 • Prawnik w pogoni za zarobkiem, czyli jak kancelarie walczą o klientów

  Prawnik w pogoni za zarobkiem, czyli jak kancelarie walczą o klientów

  Tym wszystkim, którzy prawnika widzieli ostatnio w filmie „Filadelfia”, od razu należy się wyjaśnienie: nasz świat prawniczych kancelarii ma się tak do wolnego rynku jak pięść do nosa. Trudno uwierzyć, że w czasach nieustających promocji i wszędobylskiej reklamy czy innych marketingowych chwytów nastawionych na zwiększenie przychodów adwokatom nie wolno się reklamować. Ale mimo to rywalizacja o klienta i jego pieniądze się zaostrza.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie dla Młodych? Odległy ratunek dla budownictwa

  Mieszkanie dla Młodych? Odległy ratunek dla budownictwa

  Łącznie ponad 8 mld zł zamierza przeznaczyć rząd na wspieranie budownictwa mieszkaniowego w nowych programach „Mieszkanie dla Młodych” i tanich mieszkań na wynajem. Kwota ta ma być rozłożona na 5 lat, ale w najbardziej kryzysowym roku 2013 na rynek nie trafi z niej ani złotówka.

  czytaj więcej

 • Jak sporządzić ważny testament odręczny

  Jak sporządzić ważny testament odręczny

  Ważny testament można sporządzić nie tylko u notariusza. Wystarczy własnoręcznie spisać swoją ostatnią wolę na kartce papieru, podpisać ją i opatrzyć datą. Raz sporządzony testament można następnie odwołać, niszcząc go lub spisując nowy dokument

  czytaj więcej

 • Księga wieczysta ułatwi sprzedaż nieruchomości

  Księga wieczysta ułatwi sprzedaż nieruchomości

  Dla domu, który odziedziczyłam po matce, nigdy nie zostały założone księga wieczysta ani zbiór dokumentów – pisze pani Hanna, która postanowiła spadek sprzedać, a wcześniej uporządkować wszystkie sprawy prawne z nim związane. Znajomy prawnik powiedział jej, że łatwiej znajdzie nabywcę, gdy dla nieruchomości będzie prowadzona księga wieczysta. – Jak ją założyć i ile to kosztuje – pyta.

  czytaj więcej

 • Drogi prezent od narzeczonego? Lepiej zgłosić to fiskusowi

  Drogi prezent od narzeczonego? Lepiej zgłosić to fiskusowi

  Narzeczony kupił mi samochód. Czy to prawda, że muszę zgłosić to w urzędzie skarbowym i zapłacić podatek? W dodatku usłyszałam, że jeśli kupuje mi inne prezenty, np. biżuterię, lub płaci czynsz za mieszkanie, to też powinnam to zgłaszać i opodatkować.  To chyba jakiś żart. Przecież żyjemy razem jak mąż z żoną – denerwuje się pani Olga

  czytaj więcej

 • Spadkobierca u rejenta, czyli złożenie wykazu inwentarza

  Spadkobierca u rejenta, czyli złożenie wykazu inwentarza

  Zmiana domyślnej zasady dziedziczenia ustawowego nie tylko przełoży się na lepszą sytuację nabywających spadek, lecz także zwiększy rolę notariuszy w postępowaniu spadkowym.

  czytaj więcej

 • Nieruchomości: Mieszkaniowy balon znowu pęcznieje. I znowu pęknie

  Nieruchomości: Mieszkaniowy balon znowu pęcznieje. I znowu pęknie

  Ceny spadły, lepiej zarabiamy, więc kupujemy chętniej. Ale bez wsparcia ze strony państwa rynek może wkrótce czekać poważne spowolnienie

  czytaj więcej

 • Niełatwe iberyjskie rozliczenia, a eksport rośnie

  Niełatwe iberyjskie rozliczenia, a eksport rośnie

  Gospodarka Hiszpanii ma się coraz lepiej. To dobra wiadomość dla polskich firm sprzedających w tym kraju, dająca nadzieję, że zniknie on z niechlubnej listy najgorszych płatników w Europie

  czytaj więcej

 • Prawo spadkowe 2015: Nie wszystko się zmieni

  Prawo spadkowe 2015: Nie wszystko się zmieni

  Zmiany w prawie spadkowym to przede wszystkim uprawnienia dla spadkobierców. Spowodują, że odziedziczenie samych długów stanie się w praktyce niemożliwe. Gdyby ktoś jednak chciał odpowiadać całym majątkiem za długi spadkowe, nadal będzie miał taką możliwość.

  czytaj więcej

 • Spadki: Można uniknąć przejęcia długów

  Spadki: Można uniknąć przejęcia długów

  Odziedziczenie zobowiązań po zmarłym, które by przekraczały pozyskany majątek, jest od 18 października 2015 roku w zasadzie niemożliwe.

  czytaj więcej

 • Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Istotą podatku od spadków i darowizn jest to, że są nim opodatkowane wyłącznie czynności nieodpłatne. Zwracają na to uwagę zarówno organy podatkowe, jak i sądy

  czytaj więcej

 • Jak znieść współwłasność działki, domu lub mieszkania?

  Jak znieść współwłasność działki, domu lub mieszkania?

  Zniesienia współwłasności działki, domu, mieszkania lub innej nieruchomości można dokonać notarialnie lub sądowo. U notariusza będzie drożej, ale za to szybciej. W sądzie będzie taniej, ale wolniej. Oczywiście, nie każda nieruchomość może być podzielona, np. z powodu jej charakteru lub nieznacznej wielkości. W przypadku konfliktu współwłaścicieli sąd może dokonać fizycznego podziału, przyznać nieruchomość jednemu lub niektórym współwłaścicielom z obowiązkiem spłaty pozostałych albo może zarządzić sprzedaż tejże i podział uzyskanej sumy pomiędzy uprawnionych.

  czytaj więcej

 • Jak napisać pismo procesowe do sądu?

  Jak napisać pismo procesowe do sądu?

  Pisma wnoszone do sądu np. w sprawie o zapłatę, sprawie spadkowej lub rodzinnej, musi spełniać określone wymogi co do formy i treści. W niektórych typach spraw obowiązują formularze urzędowe (np. wniosek o wpis do księgi wieczystej).

  czytaj więcej

 • Przed nami widmo braku komorników sądowych

  Przed nami widmo braku komorników sądowych

  Do piątku można było zgłaszać się na egzamin na aplikację komorniczą. Do poszczególnych izb spłynęło jednak średnio dwa razy mniej wniosków niż jeszcze rok temu. A może być gorzej.

  czytaj więcej

 • Warszawa. Nowelizacja zahamuje dziką reprywatyzację, ale miasto i tak ma kłopoty

  Warszawa. Nowelizacja zahamuje dziką reprywatyzację, ale miasto i tak ma kłopoty

  Problem: Zamieszanie wokół zwrotu działki przy Pałacu Kultury i Nauki podgrzało atmosferę wokół reprywatyzacji gruntów warszawskich. Deklaracje prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz, że Platforma Obywatelska w ciągu miesiąca przygotuje tzw. dużą ustawę reprywatyzacyjną, spowodowały, iż na drugi plan zeszła ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1271). To tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna. Wchodzi ona w życie 17 września 2016 r. i będzie stosowana, choć prezydent Warszawy idzie dalej i zapowiada, że dopóki nie zostanie przyjęta proponowana przez PO duża ustawa reprywatyzacyjna, dopóty żadna nieruchomość objęta roszczeniami nie zostanie zwrócona.

  czytaj więcej

 • Handel ziemią zamarł. Rolnicy nie śpieszą się do zakupów

  Handel ziemią zamarł. Rolnicy nie śpieszą się do zakupów

  Z rynku ziemi rolnej zniknęli nie tylko inwestorzy. Z nabywaniem gruntów wstrzymują się też farmerzy.

  czytaj więcej

 • Nieruchomości rolne: Spadają ceny i liczba transakcji

  Nieruchomości rolne: Spadają ceny i liczba transakcji

  Ograniczenia w dostępie do ziemi spowodowały, że spadły zarówno jej ceny, jak i liczba transakcji. – Ten rok zapowiada się jeszcze gorzej – wróżą eksperci.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników