rozwód eksmisja

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu rozwód eksmisja. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące rozwód eksmisja.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zarabiające dzieci powinny płacić część czynszu za mieszkanie

  Zarabiające dzieci powinny płacić część czynszu za mieszkanie

  Jestem po rozwodzie, mieszkam jednak nadal z byłą żoną, więc czynsz za nasze własnościowe mieszkanie opłacamy po połowie. Problem w tym, że mieszka z nami również dwoje dorosłych, zarabiających dzieci, które nie dokładają się do utrzymania mieszkania. Chciałbym, aby i one partycypowały w kosztach związanych z czynszem. Czy mam prawo żądać od dzieci, by płaciły część czynszu za mieszkanie – pyta pan Karol.

  czytaj więcej

 • Jak podzielić majątek po rozwodzie

  Jak podzielić majątek po rozwodzie

  Po uprawomocnieniu się wyroku każdy z małżonków zachowuje dorobek osobisty. Wspólny mogą podzielić: samodzielnie, przed sądem lub u notariusza.

  czytaj więcej

 • Separacja: alternatywa dla rozwodu?

  Separacja: alternatywa dla rozwodu?

  W pierwszym półroczu 2013 roku w Polsce zawarto 64,1 tys. małżeństw – najmniej od 10 lat. Liczba przeprowadzonych rozwodów w analogicznym okresie bije kolejny rekord z wynikiem 35,8 tys. Kraj przechodzi kryzys instytucji małżeństwa. W polskim prawie funkcjonuje jednak również instytucja separacji. Czy jest ona alternatywnym rozwiązaniem na zakończenie wspólnego pożycia?

  czytaj więcej

 • Jak chronić majątek w konkubinacie

  Jak chronić majątek w konkubinacie

  Partner nie ma żadnych praw do rzeczy nabytych przez drugiego. Po rozpadzie związku nie może się domagać podziału majątku na równe części. Aby zatrzymać konkretne przedmioty, musi udowodnić, które należą do niego

  czytaj więcej

 • W jaki sposób można rozwieść się najszybciej, a w jaki najkorzystniej

  W jaki sposób można rozwieść się najszybciej, a w jaki najkorzystniej

  Procesy często ciągną się latami i są kosztowne. Można jednak rozstać się szybko, pod warunkiem, że obie strony tego chcą i potrafią porozumieć się przed sądem, rezygnując z wysuwania nadmiernych roszczeń

  czytaj więcej

 • Separacja czy rozwód: co przyniesie więcej korzyści?

  Separacja czy rozwód: co przyniesie więcej korzyści?

  Przez ostatnie lata moje małżeństwo było ciągłym pasmem awantur i wzajemnych pretensji o majątek. Pół roku temu wynajęłam mieszkanie i wyprowadziłam się tam razem z córką. Wbrew prośbom męża nie chcę do niego wrócić – pisze pani Monika. Chcę się rozwieść, by dokonać podziału wspólnego majątku i na drodze sądowej zobowiązać do płacenia alimentów na dziecko. Czy to jedyna droga?

  czytaj więcej

 • Separację można po prostu znieść

  Separację można po prostu znieść

  Od kilku lat pani Magda pozostaje w separacji orzeczonej przez sąd. Mąż wprawdzie proponował rozwód, ale ona nie chciała się zgodzić, bo miała nadzieję, że kryzys małżeński okaże się przejściowy. Rzeczywiście, niedawno małżonkowie pogodzili się, chcą być razem i mieć takie same prawa i obowiązki jak przed orzeczeniem separacji. – Czy w tym celu musimy ponownie pobrać się, czy wystarczy dopełnić innych formalności – pyta pani Magda

  czytaj więcej

 • Co sąd rozwodowy może uregulować w stosunkach między małżonkami

  Co sąd rozwodowy może uregulować w stosunkach między małżonkami

  Sąd nie tylko rozwiązuje małżeństwo. Określa również sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i kontakty rodziców z dziećmi. Wskazuje też, jak będą łożyli na ich utrzymanie, oraz rozstrzyga o sprawach mieszkaniowych i majątkowych rodziny

  czytaj więcej

 • Mąż alkoholik jest właścicielem mieszkania. Czy może eksmitować żonę, która złożyła pozew o rozwód?

  Mąż alkoholik jest właścicielem mieszkania. Czy może eksmitować żonę, która złożyła pozew o rozwód?

  Mąż pani Danuty często wraca do domu pod wpływem alkoholu i ma wtedy niekontrolowane napady agresji. – Chcę złożyć pozew o rozwód – mówi nasza czytelniczka – ale wiem, że takie sprawy trwają bardzo długo. Boję się, jak zareaguje mąż, gdy wróci do mieszkania pijany i zobaczy wezwanie na rozprawę. Co gorsza, lokal jest jego własnością. Czy sąd może go eksmitować – pyta pani Danuta

  czytaj więcej

 • SN: Rodziny żołnierzy nie trafią na bruk. Mają prawo do kwater

  SN: Rodziny żołnierzy nie trafią na bruk. Mają prawo do kwater

  Prawo do korzystania z kwatery stałej przydzielonej wojskowemu między 1976 a 1989 rokiem wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. Tak stwierdził wczoraj Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Można się pozbyć alkoholika, jeśli nie da się z nim żyć

  Można się pozbyć alkoholika, jeśli nie da się z nim żyć

  Mąż pani Krystyny nadużywa alkoholu. Jest bezrobotny, większość czasu spędza z kolegami. Wraca do domu późno, w stanie upojenia alkoholowego. Kilkakrotnie z tego powodu przebywał w izbie wytrzeźwień, utracił też prawo jazdy. Nie godzi się na leczenie, które zalecił sąd. Odrzuca każdą pomoc i nie liczy się z najbliższymi. Lokal, w którym mieszkają małżonkowie, jest wyłączną własnością pani Krystyny. Mąż nie zamierza się z niego dobrowolnie wyprowadzić, mimo że ma własny dom. – Czy muszę składać pozew o rozwód, czy też o eksmisję, aby sądownie nakazać mojemu mężowi opuszczenie mojego domu – pyta czytelniczka, dodając, że krępuje się poprosić sąsiadów, by złożyli zeznania w sądzie o nagannym zachowaniu męża.

  czytaj więcej

 • Jak uregulować sprawy majątkowe w trakcie separacji

  Jak uregulować sprawy majątkowe w trakcie separacji

  Po jej orzeczeniu między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Niezależnie od tego mogą oni w dalszym ciągu zajmować to samo mieszkanie, a nawet łożyć na swoje utrzymanie.

  czytaj więcej

 • Nieodpłatna pomoc prawna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem

  Nieodpłatna pomoc prawna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem

  Nieodpłatna pomoc prawna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Tak przynajmniej jest w Nowym Sączu. Bezpłatne porady ekspertów oferowane są od stycznia tego roku w ponad 1500 punktach w całej Polsce.

  czytaj więcej

 • O zniesieniu separacji rozstrzygnie sąd

  O zniesieniu separacji rozstrzygnie sąd

  Od dwóch lat jesteśmy z mężem w separacji orzeczonej przez sąd. Ostatnio jednak relacje męża ze mną i dziećmi uległy znacznej poprawie, zaczął z nami spędzać niedziele i święta, płaci też znacznie wyższe alimenty od tych, które przyznał sąd. Mówi, że chciałby znów z nami zamieszkać – pisze pani Danuta. – Dzieci też bardzo tego pragną. Zastanawiam się nad zniesieniem separacji. Czy wystarczy podjęcie wspólnego pożycia – pyta czytelniczka

  czytaj więcej

 • Eksmisja byłego policjanta sprawą dla sądu

  Eksmisja byłego policjanta sprawą dla sądu

  Sprawy dotyczące eksmisji emerytowanego policjanta z mieszkania służbowego mają rozpoznawać sądy cywilne, a nie organy policji w trybie administracyjnym. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Orzeczenie o separacji – o czym rozstrzyga sąd?

  Orzeczenie o separacji – o czym rozstrzyga sąd?

  Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z nich może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Jeśli separacji żąda jeden z małżonków, powinien wnieść pozew do sądu, który następnie rozpoznaje sprawę według przepisów o postępowaniach odrębnych. Z kolei, jeśli małżonkowie są zgodni co do żądania orzeczenia separacji, kierują wniosek do sądu, który rozpatruje go w postępowaniu nieprocesowym.

  czytaj więcej

 • Frankowicze rusząją po odszkodowania i zadośćuczynienia

  Frankowicze rusząją po odszkodowania i zadośćuczynienia

  Kredytobiorcy, którzy wygrali z bankami w sądach, chcą teraz uzyskać odszkodowania i zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Są już pierwsze powództwa

  czytaj więcej

 • Jak pozbyć się byłego małżonka z mieszkania. Czy meldunek ochroni przed eksmisją?

  Jak pozbyć się byłego małżonka z mieszkania. Czy meldunek ochroni przed eksmisją?

  "Jeśli jestem właścicielem domu i była żona jest w tym domu zameldowana, ale jesteśmy po rozwodzie, to co trzeba zrobić żeby ją eksmitować? Żona nie chce się wyprowadzić" - pyta nasz czytelnik.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników