rozwód a kurator sądowy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu rozwód a kurator sądowy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące rozwód a kurator sądowy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Sąd nie stopniuje winy małżonków

  Sąd nie stopniuje winy małżonków

  Dla przypisania w wyroku rozwodowym odpowiedzialności za rozpad związku nie ma znaczenia okoliczność, które z partnerów przyczyniło się do tego bardziej, a które mniej

  czytaj więcej

 • Uprawiając ziemię możesz nabyć do niej prawo

  Uprawiając ziemię możesz nabyć do niej prawo

  Rodzice mają niewielką posiadłość, do której przylega łąka – pisze pan Wojciech z Augustowa. – Niestety, nie zdołaliśmy ustalić, kto jest jej właścicielem. Od wielu lat moi rodzice zajmują się tą łąką, dbają o ziemię. Pomyśleliśmy, że może warto byłoby zrobić porządek w dokumentach. Czy jest szansa na przejęcie takiej niczyjej ziemi

  czytaj więcej

 • Po rozwodzie każde z rodziców ma równe prawo do kontaktów z małoletnim dzieckiem

  Po rozwodzie każde z rodziców ma równe prawo do kontaktów z małoletnim dzieckiem

  Po rozwodzie państwa Julii i Piotra ich córeczka pozostała przy matce, która jednak po pewnym czasie zaczęła utrudniać panu Piotrowi spotkania z dzieckiem, a wreszcie całkowicie je uniemożliwiła. – Czy mogła tak postąpić – zastanawia się pan Piotr i pyta, co powinien uczynić, aby znów widywać córeczkę

  czytaj więcej

 • Postanowienie sądu ustalające kontakty z dzieckiem też można zmienić

  Postanowienie sądu ustalające kontakty z dzieckiem też można zmienić

  Naturalnym środowiskiem rozwoju dziecka jest rodzina, dlatego jego kontakt z obydwojgiem rodziców jest szczególnie ważny. Zerwanie osobistej styczności negatywnie odbija się nie tylko na wzajemnych relacjach, ale także narusza szeroko rozumiane dobro dziecka. Gdy ze względu na okoliczności (rozwód, separacja, unieważnienie małżeństwa) dziecko nie może stale przebywać z obojgiem rodziców pojawia się zagrożenie zerwania więzi rodzicielskiej.

  czytaj więcej

 • Osoba dotknięta chorobą psychiczną może wziąć ślub

  Osoba dotknięta chorobą psychiczną może wziąć ślub

  Już w dzieciństwie u córki pani Bożeny stwierdzono niedorozwój umysłowy. Z tego powodu szkolę podstawową ukończyła z trzyletnim opóźnieniem. Nie jest ubezwłasnowolniona. Po dojściu do pełnoletności rozpoczęła pracę w zakładzie, który zatrudnia niepełnosprawnych. Poznała tam swojego partnera życiowego, z którym pozostaje w konkubinacie i ma z nim dziecko. Oboje chcą zalegalizować związek i zawrzeć małżeństwo. – Przyjaciółka powiedziała mi, że jest to możliwe, pod warunkiem że sąd na to pozwoli. Czy sytuacja zdrowotna mojej córki ma wpływ na jej plany matrymonialne – pyta czytelniczka

  czytaj więcej

 • Przepisy o porwaniach rodzicielskich wymagają doregulowania

  Przepisy o porwaniach rodzicielskich wymagają doregulowania

  Matka lub ojciec mający pełną władzę rodzicielską nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej, jeśli uprowadzą swoje dziecko. Rodzice, którym eks-partner siłą odebrał wspólnego potomka, nie mają też co liczyć na przepisy prawa cywilnego, które w przypadku porwań rodzicielskich okazuje się nieskuteczne – alarmuje w swoim najnowszym wystąpieniu do Zbigniewa Ziobro, ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego, dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

  czytaj więcej

 • Brak adresu pozwanego nie musi zamknąć drogi do procesu

  Brak adresu pozwanego nie musi zamknąć drogi do procesu

  Mąż opuścił panią Karolinę kilka lat temu. Nie wymeldował się jednak i nie zabrał rzeczy ze wspólnego mieszkania. Co pewien czas przysyła pocztówkę z innego miasta, informując przy okazji, że nie zamierza wracać. – W tej sytuacji postanowiłam się rozwieść, ale nie znam miejsca pobytu męża. Czy mimo to mogę wnieść sprawę o rozwód – zastanawia się czytelniczka

  czytaj więcej

 • MS planuje podniesienie granicy wieku małoletniej ofiary przestępstwa seksualnego

  MS planuje podniesienie granicy wieku małoletniej ofiary przestępstwa seksualnego

  Resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie karnym, zgodnie z którymi do 16 lat podniesiona ma być granica wieku małoletniej ofiary przestępstwa seksualnego - poinformował PAP wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

  czytaj więcej

 • Prawo rodzinne: Oręż do walki z utrudnianiem kontaktów pilnie potrzebny

  Prawo rodzinne: Oręż do walki z utrudnianiem kontaktów pilnie potrzebny

  Alienacja dziecka od jednego z rodziców jest formą przemocy emocjonalnej. Przemocy, która wciąż jest zbyt powszechna. Wszystko przez to, że choć prawo daje dzieciom gwarancję wychowywania przez oboje rodziców, to rzeczywistość mu się przeciwstawia. Tak uważa Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

  czytaj więcej

 • Prości ludzie rozstają się ładniej. Ewa Milewska-Celińska: Nie płacą mi za to, żebym przyczyniała się do cierpienia

  Prości ludzie rozstają się ładniej. Ewa Milewska-Celińska: Nie płacą mi za to, żebym przyczyniała się do cierpienia

  Jestem wielką zwolenniczką instytucji adwokata dziecka. Powinien być ktoś, kto spojrzy na wszystkie trudne sprawy z dystansu, zwłaszcza że zmienił się rodzaj spraw dotyczących dzieci - mówi w wywiadzie dla DGP Ewa Milewska-Celińska, adwokat w kancelarii NWS-MCB Prawo Rodzinne Milewska-Celińska, Banasik, Szperl i Wspólnicy. Specjalizuje się w prawie rodzinnym. Członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego.

  czytaj więcej

 • Jak rozwiązać problem alienacji rodzicielskiej? RPD proponuje wprowadzenie "adwokata dla dziecka"

  Jak rozwiązać problem alienacji rodzicielskiej? RPD proponuje wprowadzenie "adwokata dla dziecka"

  Izolowanie dziecka przez jednego z rodziców jest formą przemocy; należy podjąć działania w celu zwiększenia ochrony prawnej dziecka w trakcie konfliktów rodzicielskich - wskazał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

  czytaj więcej

 • Będzie uproszczona ścieżka dochodzenia alimentów

  Będzie uproszczona ścieżka dochodzenia alimentów

  460 zł na jedno dziecko, 840 zł na dwoje, a 1140 zł na troje – tyle wyniosłyby dziś stawki alimentów podstawowych, czyli świadczeń wypłacanych rodzicowi bez konieczności prowadzenia żmudnej, często wielomiesięcznej batalii sądowej. Ich wysokość będzie ustalana na podstawie ogłaszanej co roku kwoty przeliczeniowej, uzależnionej m.in. od minimalnego wynagrodzenia netto oraz współczynnika dzietności.

  czytaj więcej

 • Warszawa: Były policjant z KSP przyznał się do współpracy z "laweciarzami"

  Warszawa: Były policjant z KSP przyznał się do współpracy z "laweciarzami"

  W warszawskim sądzie ruszył proces byłych funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji oskarżonych o odpłatne powiadamianie "laweciarzy" o kolizjach drogowych. Domniemany organizator procederu Piotr R. przyznał w czwartek, że za pieniądze przekazywał takie informacje.

  czytaj więcej

 • Zmiany w egzekwowaniu obowiązku alimentacyjnego. Rząd przyjął reformę prawa rodzinnego

  Zmiany w egzekwowaniu obowiązku alimentacyjnego. Rząd przyjął reformę prawa rodzinnego

  Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami, ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia przyjętego dziś przez Radę Ministrów projektu reformy prawa rodzinnego.

  czytaj więcej

 • Rozwód: Od czego zacząć [KROK PO KROKU]

  Rozwód: Od czego zacząć [KROK PO KROKU]

  Rozwód to rozwiązanie małżeństwa przez sąd, gdy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Jak uzyskać rozwód? Oto 4 kroki (czynności) – jakie trzeba wykonać, by sprawa trafiła na wokandę.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników