rozwód a alkoholizm

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu rozwód a alkoholizm. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące rozwód a alkoholizm.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Brak pracy: największa udręka singlowych rodziców

  Brak pracy: największa udręka singlowych rodziców

  Wśród wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych jest 211 tys. osób samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko w wieku do 18. roku życia – wynika z danych za styczeń tego roku GUS. Oznacza to, że liczba samotnych rodziców bez zajęcia zwiększyła się w ciągu roku o 5,3 proc. W efekcie obecnie już co 10. bezrobotny samotnie wychowuje dzieci. Co ciekawe, w tej grupie gwałtownie przybywa mężczyzn.

  czytaj więcej

 • Pokolenie z syndromem rozwodowym: Rozpada się co trzecie małżeństwo

  Pokolenie z syndromem rozwodowym: Rozpada się co trzecie małżeństwo

  W Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Efekt jest taki, że już co ósme małoletnie dziecko doświadczyło rozstania się jego rodziców

  czytaj więcej

 • Masz dziecko, ale nie pracę? Państwo nie poda ci ręki

  Masz dziecko, ale nie pracę? Państwo nie poda ci ręki

  Tylko co czternasty bezrobotny samotny rodzic ma prawo do zasiłku.

  czytaj więcej

 • Podpisując intercyzę rezygnujemy ze wspólnoty małżeńskiej

  Podpisując intercyzę rezygnujemy ze wspólnoty małżeńskiej

  Na wrzesień zaplanowaliśmy ślub. Jesteśmy już kilka lat ze sobą, mieszkamy razem, wspólnie gospodarujemy, nigdy nie mieliśmy konfliktów na gruncie finansowym. Jednak kiedy obwieściliśmy wiadomość o ślubie rodzinie mojego przyszłego męża, jego brat, a wkrótce także rodzice, zaczęli nalegać na spisanie intercyzy przedmałżeńskiej. Wspólnie z moim narzeczonym prowadzą oni rodzinny biznes, niewielkie przedsiębiorstwo handlowe. Nie wiem, jak się zachować w takiej sytuacji. – opowiada pani Małgorzata. – Z jednej strony rozumiem ich potrzeby, z drugiej jest mi trochę przykro. Jakie konsekwencje rodzi rozdzielność majątkowa – pyta czytelniczka

  czytaj więcej

 • Król: Poglądy polskiego Kościoła

  Król: Poglądy polskiego Kościoła

  Zpewnym zdumieniem zdałem sobie ostatnio sprawę z tego, że nikt nie komentuje wypowiedzi hierarchów polskiego Kościoła, chyba że w celu radykalnej krytyki lub równie radykalnej pochwały. Normalna debata, która w społeczeństwie – z tradycji katolickim – powinna się toczyć na temat poglądów Kościoła tak jak na temat poglądów wszystkich, którzy głoszą ważne rzeczy – nie istnieje. Będziemy więc przy stosownych okazjach tym się zajmowali. Bez niechęci, a nawet z życzliwością, jednak krytyczną.

  czytaj więcej

 • Jak chronić się przed skutkami alkoholizmu?

  Jak chronić się przed skutkami alkoholizmu?

  Mąż pani Marii codziennie wieczorem pije w domowym zaciszu. – Ja nie pracuję zawodowo, prowadzę dom, wychowuję dzieci. Mąż jest osobą na stanowisku, o nieposzlakowanej reputacji w pracy, ale w moim małżeństwie zapanował rozłam – pisze czytelniczka. – Nie angażuje się w obowiązki domowe, deprecjonuje mnie, wydziela pieniądze, rozlicza z zakupów. Choć nie stosuje przemocy fizycznej, nie mam wątpliwości, że jest alkoholikiem. Jestem załamana psychicznie, a dzieci stały się nadpobudliwe, mają kłopoty w nauce i stwarzają problemy wychowawcze. Co mogę zrobić w tej sytuacji – pyta załamana pani Maria.

  czytaj więcej

 • Jak chronić przy rozwodzie swoje prawa i majątek

  Jak chronić przy rozwodzie swoje prawa i majątek

  Uregulowanie sytuacji rozchodzących się małżonków często jest przyczyną prowadzenia skomplikowanych spraw w sądzie. Do takich sytuacji dochodzi np. wtedy, gdy jedno z nich w znacznie większym stopniu przyczyniło się do powstania majątku niż drugie, albo wówczas, gdy tylko mąż lub żona roztrwonili wspólny dorobek

  czytaj więcej

 • Można się pozbyć alkoholika, jeśli nie da się z nim żyć

  Można się pozbyć alkoholika, jeśli nie da się z nim żyć

  Mąż pani Krystyny nadużywa alkoholu. Jest bezrobotny, większość czasu spędza z kolegami. Wraca do domu późno, w stanie upojenia alkoholowego. Kilkakrotnie z tego powodu przebywał w izbie wytrzeźwień, utracił też prawo jazdy. Nie godzi się na leczenie, które zalecił sąd. Odrzuca każdą pomoc i nie liczy się z najbliższymi. Lokal, w którym mieszkają małżonkowie, jest wyłączną własnością pani Krystyny. Mąż nie zamierza się z niego dobrowolnie wyprowadzić, mimo że ma własny dom. – Czy muszę składać pozew o rozwód, czy też o eksmisję, aby sądownie nakazać mojemu mężowi opuszczenie mojego domu – pyta czytelniczka, dodając, że krępuje się poprosić sąsiadów, by złożyli zeznania w sądzie o nagannym zachowaniu męża.

  czytaj więcej

 • Sąd ustanowi rozdzielność majątkową, nawet gdy chce tego tylko jeden małżonek

  Sąd ustanowi rozdzielność majątkową, nawet gdy chce tego tylko jeden małżonek

  Gdy mąż z żoną nie mogą porozumieć się co do sposobu prowadzenia wspólnych finansów, pozostają od lat w separacji faktycznej albo jeden trwoni majątek, drugi może bez jego zgody wystąpić do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej

  czytaj więcej

 • "Debil to takie brzydkie słowo". Dlaczego coraz więcej dzieci cierpi na choroby psychiczne?

  "Debil to takie brzydkie słowo". Dlaczego coraz więcej dzieci cierpi na choroby psychiczne?

  Czy załatwianie się do kociej kuwety można już uznać za nienormalne? Albo niszczenie? Tak jak ona niszczyła jej bluzki i jego buty. Nożyczkami wycinała z nich kwiatki. Potem przyklejała na lustrze. Tak, żeby widzieli

  czytaj więcej

 • Samotne matki: Próżno ich szukać na marszach. Skupiają się, by przetrwać

  Samotne matki: Próżno ich szukać na marszach. Skupiają się, by przetrwać

  Nie sposób stwierdzić, ile ich jest. Kobiety z dziećmi, które uciekły od kata, od patologii. Próżno ich szukać na marszach, czarnych czy białych. Skupiają się na swoim „tu i teraz”. By przeżyć, by przetrwać

  czytaj więcej

 • Zaczyna się od wstydu. Skąd się wzięła polska bieda?

  Zaczyna się od wstydu. Skąd się wzięła polska bieda?

  Udało nam się zmniejszyć polską biedę – ogłosili rządzący po tym, jak GUS podał najnowsze dane o zasięgu ubóstwa. To prawda. Ale tylko częściowo.

  czytaj więcej

 • Sakrament małżeństwa z ograniczoną odpowiedzialnością

  Sakrament małżeństwa z ograniczoną odpowiedzialnością

  W 2015 r. sądy kościelne orzekły, że 2609 małżeństw zostało zawartych nieważnie. To aż 4 razy więcej niż w 1989 r.

  czytaj więcej

 • Kiedy stypendium, kiedy zasiłek. Na jaką pomoc może liczyć uczeń z biednej rodziny

  Kiedy stypendium, kiedy zasiłek. Na jaką pomoc może liczyć uczeń z biednej rodziny

  Liczne orzecznictwo sądów administracyjnych i organów nadzoru świadczy o tym, że JST wciąż mają problem z właściwym określeniem treści regulaminów w sprawie pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym.

  czytaj więcej

 • Równy podział majątku po rozwodzie? Niekoniecznie

  Równy podział majątku po rozwodzie? Niekoniecznie

  Po rozwodzie ustaje pomiędzy byłymi już małżonkami wspólność ustawowa. Od tego momentu mają równe udziały w dotąd wspólnym majątku. Zasada równości udziałów może zostać jednak zmodyfikowana poprzez wskazanie, że udział jednego z małżonków jest większy niż drugiego.

  czytaj więcej

 • Na rozwód najczęściej decydują się kobiety

  Na rozwód najczęściej decydują się kobiety

  W 2017 roku rozpadło się 17,5 tys. małżeństw z co najmniej 20-letnim stażem. To o ponad 4 proc. więcej niż rok wcześniej i prawie trzykrotnie więcej niż w 1990 r.

  czytaj więcej

 • Jurasz: O pytaniu Czukczy, które rządzi polską debatą [OPINIA]

  Jurasz: O pytaniu Czukczy, które rządzi polską debatą [OPINIA]

  Minister Jadwiga Emilewicz, komentując na Twitterze pożar katedry Notre Dame, napisała „Płonie Francja, której już nie ma... symbolicznie w Wielkim Tygodniu”. Tłumacząc z prawicowego na polski: członek rządu kraju, w którym każde ministerstwo prowadzi własną, niezależną od innych ministerstw, politykę i który stojąc w obliczu zagrożenia ze strony Rosji był w stanie podnieść wydatki na armię „aż” z 1,95 proc. do 2,00 proc. i przez pięć lat od chwili wybuchu wojny 1000 km od swoich granic nie był w stanie, nie licząc kilku haubic, nijak dozbroić swoich sił zbrojnych – powiedziała, że Francja, która co i rusz prowadzi zagraniczne operacje wojskowe, chyli się ku upadkowi.

  czytaj więcej

 • Alkoholizm kobiet: Czy picie w trakcie ciąży powinno być karalne?

  Alkoholizm kobiet: Czy picie w trakcie ciąży powinno być karalne?

  Z autyzmem i ADHD się udało. Rodzice przebili się ze swoimi problemami do świadomości ludzi i uzyskali wsparcie. Dzieci chore, bo matki piły w ciąży, nie miały na razie tyle szczęścia.

  czytaj więcej

 • Fijewski: Strach nie jest czymś, czego należy się wstydzić [WYWIAD]

  Fijewski: Strach nie jest czymś, czego należy się wstydzić [WYWIAD]

  W chwilach kryzysu ujawniają się w nas pewne cechy, których na co dzień nie widać. Choćby takie jak np. zdolność samoorganizacji – mówi Piotr Fijewski, psycholog i psychoterapeuta, współzałożyciel Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej „Intra”.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników