rozwód

Rozwód – rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego przez sąd na żądanie jednego lub obojga małżonków.


 • "Fear The Walking Dead" - sezon 1. Wywiad z Kim Dickens

  "Fear The Walking Dead" - sezon 1. Wywiad z Kim Dickens

  - Madison to najciekawsza postać, nad jaką do tej pory pracowałam - mówi w wywiadzie Kim Dickens, odtwórczyni głównej roli w 1. sezonie serialu "Fear The Walking Dead", który od 9 maja będzie można oglądać na kanale AMC

  czytaj więcej

 • Proletariusze są zmęczeni, czyli awans społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce

  Proletariusze są zmęczeni, czyli awans społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce

  Zastanawiam się, co się stało z tą przewodnią siłą narodu, proletariacką, chłoporobotniczą, która całkiem poważnie mówiąc, była przed paroma dekadami napędem polskiego społeczeństwa. Jeśli jej już nie ma, gdzie się podziała? W którą stronę skręciły jej dzieci? Pokończyły wyższe szkoły i awansowały? Potworzyły firmy, zatrudniły mniej zaradnych od siebie, przechodząc na wrogą stronę kapitalistycznych wyzyskiwaczy? A może odpłynęły w stronę Wysp Brytyjskich razem z falą akcesyjnej emigracji? Wszystko to prawda, ale nie do końca. Błądzimy, szukając odpowiedzi, podobnie jak – jako społeczeństwo – wciąż szukamy swojej drogi.

  czytaj więcej

 • Przepisy o porwaniach rodzicielskich wymagają doregulowania

  Przepisy o porwaniach rodzicielskich wymagają doregulowania

  Matka lub ojciec mający pełną władzę rodzicielską nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej, jeśli uprowadzą swoje dziecko. Rodzice, którym eks-partner siłą odebrał wspólnego potomka, nie mają też co liczyć na przepisy prawa cywilnego, które w przypadku porwań rodzicielskich okazuje się nieskuteczne – alarmuje w swoim najnowszym wystąpieniu do Zbigniewa Ziobro, ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego, dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

  czytaj więcej

 • Ślub z obcokrajowcem. Jakie formalności?

  Ślub z obcokrajowcem. Jakie formalności?

  Podróże, otwarte granice i internet spowodowały, że młode pary, gdzie obie strony pochodzą z różnych krajów, nie są wcale takie rzadkie. Według polskiego prawa, by zawrzeć małżeństwo z obywatelem innego państwa trzeba jednak dopełnić kilka dodatkowych wymogów formalnych. Komplet dokumentów należy złożyć w USC najpóźniej miesiąc przed planowaną datą ślubu, a wcześniej konieczna będzie wizyta w ambasadzie lub konsulacie kraju pochodzenia obcokrajowca.

  czytaj więcej

 • Procedura sądowa jest pracochłonna, nieracjonalna, czasami absurdalna. Terapia szokowa musi nadejść

  Procedura sądowa jest pracochłonna, nieracjonalna, czasami absurdalna. Terapia szokowa musi nadejść

  Szukanie odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć równowagę między niezależnością sędziów a ich rozliczalnością, nie jest końcem demokracji. Łaciński dylemat: kto będzie pilnować samych strażników, jest aktualny w każdej epoce. Polskie sądy wymagają naprawy. Jedni się jej boją, drudzy wyczekują.

  czytaj więcej

 • Nie trzeba rozwodu, aby wyegzekwować świadczenia

  Nie trzeba rozwodu, aby wyegzekwować świadczenia

  Mamy dwójkę dzieci, a mąż kompletnie nie uczestniczy w ich wychowaniu – pisze pani Agata. – Codziennie wychodzi z domu wcześnie rano, a wraca w nocy. Mało tego, zaczął zabierać z domu moje pieniądze i kosztowności, a przecież nie zarabiam dużo. Z tego co wiem, mąż nie ma stałego zatrudnienia, ale podejrzewam, że pracuje na czarno. Rozważam wniesienie pozwu rozwodowego, jednak wciąż łudzę się nadzieją, że uda się uratować nasz związek. Zastanawiam się więc, czy sąd może nakazać małżonkowi, aby wspierał mnie finansowo. Chciałabym uzyskać wyrok, w którym będę miała zapewnione comiesięczne świadczenia – wyznaje czytelniczka

  czytaj więcej

 • Ławnicy - od lat marginalizowani, teraz obawiają się całkowitej eliminacji

  Ławnicy - od lat marginalizowani, teraz obawiają się całkowitej eliminacji

  Rzadko się o nich mówi, a jeśli już, to najczęściej pogardliwie. Paprotki, donice, śpiochy. Od lat są marginalizowani, wyśmiewani, wycinani z postępowań. Ławnicy obawiają się, że zostaną całkowicie wyeliminowani

  czytaj więcej

 • Johnny Depp z zakazem kontaktów z Amber Heard. Aktor miał znęcać się nad żoną

  Johnny Depp z zakazem kontaktów z Amber Heard. Aktor miał znęcać się nad żoną

  Gwiazdor filmowy Johnny Depp otrzymał w piątek sądowy zakaz kontaktów z żoną aktorką Amber Heard po tym jak oskarżyła ona go o pobicie. Heard złożyła w sądzie w Los Angeles pozew o rozwód.

  czytaj więcej

 • Unieważnienie małżeństwa w ekspresowym tempie

  Unieważnienie małżeństwa w ekspresowym tempie

  Zgodnie z nowymi przepisami postępowanie może trwać tylko 45 dni. Jeżeli pożycie było krótkie, nupturient dopuścił się romansu lub jest chory psychicznie, władze kościelne nie będą wydłużać oczekiwania na decyzję.

  czytaj więcej

 • Ostatnie chwile premiera Camerona? Coraz więcej zwolenników Brexitu

  Ostatnie chwile premiera Camerona? Coraz więcej zwolenników Brexitu

  Na trzy tygodnie przed głosowaniem szala przechyla się na korzyść zwolenników Brexitu. Pierwszą jego ofiarą będzie najpewniej szef rządu. W trwającej kampanii referendalnej premier wspiera obóz zwolenników pozostania w Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Żurek: Czy chodzi o przejęcie Sądu Najwyższego?

  Żurek: Czy chodzi o przejęcie Sądu Najwyższego?

  Wystarczy węgierskim modelem pomanipulować i już połowa Sądu Najwyższego idzie w stan spoczynku. Wtedy, aby obsadzać „swojakami” trzeba mieć uległą, spolegliwą, pełną chętnych do awansu Krajową Radę Sądownictwa. Może właśnie dlatego toczy się dzisiejsza batalia o KRS - pisze sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.

  czytaj więcej

 • Brytyjscy prawnicy chcą zarobić na groźbie Brexitu

  Brytyjscy prawnicy chcą zarobić na groźbie Brexitu

  Większość brytyjskich prawników nie chce, aby ich kraj opuścił Unię Europejską. Ale też nie ma nic przeciwko temu, żeby obawy swoich klientów przekuć w dodatkowe zyski.

  czytaj więcej

 • Kryszkiewicz: Kilka słów o wyroku, czyli dlaczego sędzia Pszczółkowski wprawiłby w osłupienie Einsteina

  Kryszkiewicz: Kilka słów o wyroku, czyli dlaczego sędzia Pszczółkowski wprawiłby w osłupienie Einsteina

  „Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna”. Kiedy Albert Einstein wygłaszał ten osąd miał zapewne na myśli nauki ścisłe. I pewnie nawet nie przyszło mu do głowy, że będzie on pasować jak ulał do tak odmiennej dziedziny wiedzy, jak prawo. Cóż, Albert Einstein nie żył w Polsce i nie przysłuchiwał się ogłaszaniu dzisiejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

  czytaj więcej

 • Brak adresu pozwanego nie musi zamknąć drogi do procesu

  Brak adresu pozwanego nie musi zamknąć drogi do procesu

  Mąż opuścił panią Karolinę kilka lat temu. Nie wymeldował się jednak i nie zabrał rzeczy ze wspólnego mieszkania. Co pewien czas przysyła pocztówkę z innego miasta, informując przy okazji, że nie zamierza wracać. – W tej sytuacji postanowiłam się rozwieść, ale nie znam miejsca pobytu męża. Czy mimo to mogę wnieść sprawę o rozwód – zastanawia się czytelniczka

  czytaj więcej

 • Jeśli Londyn zostanie w Unii, będzie o jeden kryzys mniej

  Jeśli Londyn zostanie w Unii, będzie o jeden kryzys mniej

  Konsekwencje Brexitu, zwłaszcza te negatywne, byłyby odczuwalne daleko poza Wielką Brytanią. I nie chodzi tylko o straty finansowe.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników