rozwód

Rozwód – rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego przez sąd na żądanie jednego lub obojga małżonków.


 • Jak rozwieść się z małżonkiem i z kredytem?

  Jak rozwieść się z małżonkiem i z kredytem?

  Wspólne życie oznacza często wspólny budżet, wspólne konto i wspólne kredyty. Zaciągając w okresie trwania małżeństwa zobowiązania kredytowe, każdy z małżonków, nawet w przypadku późniejszego zawarcia umowy rozdzielności majątkowej, orzeczenia separacji czy rozwodu, za zobowiązania z tego tytułu odpowiada solidarnie.

  czytaj więcej

 • O zniesieniu separacji rozstrzygnie sąd

  O zniesieniu separacji rozstrzygnie sąd

  Od dwóch lat jesteśmy z mężem w separacji orzeczonej przez sąd. Ostatnio jednak relacje męża ze mną i dziećmi uległy znacznej poprawie, zaczął z nami spędzać niedziele i święta, płaci też znacznie wyższe alimenty od tych, które przyznał sąd. Mówi, że chciałby znów z nami zamieszkać – pisze pani Danuta. – Dzieci też bardzo tego pragną. Zastanawiam się nad zniesieniem separacji. Czy wystarczy podjęcie wspólnego pożycia – pyta czytelniczka

  czytaj więcej

 • 500 plus. W rodzinie, w konkubinacie, po rozwodzie

  500 plus. W rodzinie, w konkubinacie, po rozwodzie

  Już od piątku można składać wnioski o pieniądze na dzieci. Osoby, które chcą uzyskać wsparcie także na pierwszego potomka, muszą policzyć dochody.

  czytaj więcej

 • PIT: Tylko faktyczna opieka nad dzieckiem uprawnia do całej ulgi prorodzinnej

  PIT: Tylko faktyczna opieka nad dzieckiem uprawnia do całej ulgi prorodzinnej

  PODATKI Tylko ten, kto faktycznie zajmuje się potomstwem, skorzysta w całości z ulgi prorodzinnej – potwierdza katowicka izba. Według ekspertów to duża zmiana u fiskusa

  czytaj więcej

 • Zwykli obywatele osądzą sędziów: W składach dyscyplinarnych zasiądą ławnicy

  Zwykli obywatele osądzą sędziów: W składach dyscyplinarnych zasiądą ławnicy

  Składy dyscyplinarne powinny być mieszane. Oprócz zawodowców mieliby zasiadać w nich także ławnicy. Według ministerstwa to sposób na większą przejrzystość postępowań.

  czytaj więcej

 • "Sueddeutsche Zeitung": Papież mówi o miłości, ale odmawia jej gejom

  "Sueddeutsche Zeitung": Papież mówi o miłości, ale odmawia jej gejom

  Opiniotwórczy niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" uznał dokument papieża Franciszka "Amoris laetitia" za postęp. Autor opublikowanego w wydaniu weekendowym komentarza wytyka jednak papieżowi, że mówiąc pięknie o miłości, odmawia jej parom homoseksualnym.

  czytaj więcej

 • Eurosceptyczni następcy Camerona. Konserwatyści popierają Brexit

  Eurosceptyczni następcy Camerona. Konserwatyści popierają Brexit

  Partia Konserwatywna dała swoim członkom wolną rękę w sprawie unijnego referendum. I już widać, po której stronie będą się angażować – 71 proc. z nich jako przyszłego lidera wskazuje polityków popierających Brexit.

  czytaj więcej

 • Wybory w Peru: Fujimori wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich

  Wybory w Peru: Fujimori wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich

  Pierwsze, cząstkowe wyniki wskazują na zwycięstwo Keiko Fujimori, córki byłego szefa państwa, w niedzielnych wyborach prezydenckich w Peru. Prawdopodobnie konieczna będzie jednak druga tura wyborów.

  czytaj więcej

 • Po raz pierwszy w Polsce ukazały się pamiętniki George Sand

  Po raz pierwszy w Polsce ukazały się pamiętniki George Sand

  Po blisko 160 latach od spisania "Histoire de ma vie" przez George Sand ukazało się pierwsze pełne polskie wydanie wszystkich pięciu tomów „Historii mojego życia” w przekładzie prof. Zbigniewa Skowrona. Promocja książki we wtorek 12 kwietnia.

  czytaj więcej

 • Jak Brexit odbije się na Polsce?

  Jak Brexit odbije się na Polsce?

  Brexit stawia w niepewnej sytuacji naszych rodaków na Wyspach. Niepokoją się także eksporterzy. Mogą oni stracić np. z powodu cła. Chociaż do referendum unijnego w Wielkiej Brytanii jeszcze dwa miesiące, to perspektywa opuszczenia Wspólnoty przez Londyn martwi polski rząd. Obawy są tym większe, że ostatnie sondaże nie pozwalają na przewidzenie wyniku plebiscytu. I może być tak, że o wyniku w ostatniej chwili zadecyduje jakieś niespodziewane zdarzenie.

  czytaj więcej

 • 500 zł na dziecko: Drugie dziecko rozwiedzionego ojca jest objęte kryterium dochodowym

  500 zł na dziecko: Drugie dziecko rozwiedzionego ojca jest objęte kryterium dochodowym

  Jestem po rozwodzie bez orzekania o winie, za porozumieniem stron. Wspólnie z byłą żoną mamy władzę rodzicielską nad córką, która ma 14 lat i mieszka z matką. Razem ponosimy koszty jej wychowania i utrzymania. Teraz mam drugie dziecko, które skończyło właśnie rok, z jego matką żyjemy w związku z nieformalnym. Czy mogę się ubiegać o świadczenie 500 zł na syna jako drugie dziecko, czyli niezależnie od kryterium dochodowego – pyta pan Karol.

  czytaj więcej

 • "Fear The Walking Dead" - sezon 1. Wywiad z Kim Dickens

  "Fear The Walking Dead" - sezon 1. Wywiad z Kim Dickens

  - Madison to najciekawsza postać, nad jaką do tej pory pracowałam - mówi w wywiadzie Kim Dickens, odtwórczyni głównej roli w 1. sezonie serialu "Fear The Walking Dead", który od 9 maja będzie można oglądać na kanale AMC

  czytaj więcej

 • Proletariusze są zmęczeni, czyli awans społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce

  Proletariusze są zmęczeni, czyli awans społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce

  Zastanawiam się, co się stało z tą przewodnią siłą narodu, proletariacką, chłoporobotniczą, która całkiem poważnie mówiąc, była przed paroma dekadami napędem polskiego społeczeństwa. Jeśli jej już nie ma, gdzie się podziała? W którą stronę skręciły jej dzieci? Pokończyły wyższe szkoły i awansowały? Potworzyły firmy, zatrudniły mniej zaradnych od siebie, przechodząc na wrogą stronę kapitalistycznych wyzyskiwaczy? A może odpłynęły w stronę Wysp Brytyjskich razem z falą akcesyjnej emigracji? Wszystko to prawda, ale nie do końca. Błądzimy, szukając odpowiedzi, podobnie jak – jako społeczeństwo – wciąż szukamy swojej drogi.

  czytaj więcej

 • Przepisy o porwaniach rodzicielskich wymagają doregulowania

  Przepisy o porwaniach rodzicielskich wymagają doregulowania

  Matka lub ojciec mający pełną władzę rodzicielską nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej, jeśli uprowadzą swoje dziecko. Rodzice, którym eks-partner siłą odebrał wspólnego potomka, nie mają też co liczyć na przepisy prawa cywilnego, które w przypadku porwań rodzicielskich okazuje się nieskuteczne – alarmuje w swoim najnowszym wystąpieniu do Zbigniewa Ziobro, ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego, dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

  czytaj więcej

 • Ślub z obcokrajowcem. Jakie formalności?

  Ślub z obcokrajowcem. Jakie formalności?

  Podróże, otwarte granice i internet spowodowały, że młode pary, gdzie obie strony pochodzą z różnych krajów, nie są wcale takie rzadkie. Według polskiego prawa, by zawrzeć małżeństwo z obywatelem innego państwa trzeba jednak dopełnić kilka dodatkowych wymogów formalnych. Komplet dokumentów należy złożyć w USC najpóźniej miesiąc przed planowaną datą ślubu, a wcześniej konieczna będzie wizyta w ambasadzie lub konsulacie kraju pochodzenia obcokrajowca.

  czytaj więcej

 • Procedura sądowa jest pracochłonna, nieracjonalna, czasami absurdalna. Terapia szokowa musi nadejść

  Procedura sądowa jest pracochłonna, nieracjonalna, czasami absurdalna. Terapia szokowa musi nadejść

  Szukanie odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć równowagę między niezależnością sędziów a ich rozliczalnością, nie jest końcem demokracji. Łaciński dylemat: kto będzie pilnować samych strażników, jest aktualny w każdej epoce. Polskie sądy wymagają naprawy. Jedni się jej boją, drudzy wyczekują.

  czytaj więcej

 • Nie trzeba rozwodu, aby wyegzekwować świadczenia

  Nie trzeba rozwodu, aby wyegzekwować świadczenia

  Mamy dwójkę dzieci, a mąż kompletnie nie uczestniczy w ich wychowaniu – pisze pani Agata. – Codziennie wychodzi z domu wcześnie rano, a wraca w nocy. Mało tego, zaczął zabierać z domu moje pieniądze i kosztowności, a przecież nie zarabiam dużo. Z tego co wiem, mąż nie ma stałego zatrudnienia, ale podejrzewam, że pracuje na czarno. Rozważam wniesienie pozwu rozwodowego, jednak wciąż łudzę się nadzieją, że uda się uratować nasz związek. Zastanawiam się więc, czy sąd może nakazać małżonkowi, aby wspierał mnie finansowo. Chciałabym uzyskać wyrok, w którym będę miała zapewnione comiesięczne świadczenia – wyznaje czytelniczka

  czytaj więcej

 • Ławnicy - od lat marginalizowani, teraz obawiają się całkowitej eliminacji

  Ławnicy - od lat marginalizowani, teraz obawiają się całkowitej eliminacji

  Rzadko się o nich mówi, a jeśli już, to najczęściej pogardliwie. Paprotki, donice, śpiochy. Od lat są marginalizowani, wyśmiewani, wycinani z postępowań. Ławnicy obawiają się, że zostaną całkowicie wyeliminowani

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników