rozwód

Rozwód – rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego przez sąd na żądanie jednego lub obojga małżonków.


 • Gdy ojciec nie łoży na dzieci, alimenty zapłaci ojczym

  Gdy ojciec nie łoży na dzieci, alimenty zapłaci ojczym

  Pani Olga ma dwie córki z poprzedniego związku. Zamierza ponownie wyjść za mąż za dobrze sytuowanego przedsiębiorcę. – Nowy mąż nie chce adoptować moich dzieci, więc zastanawiam się, czy będą na nim ciążyły jakieś obowiązki w stosunku do nich. Czy powinien łożyć na ich utrzymanie, skoro nie otrzymują alimentów od biologicznego ojca. Czy mogą zostać jego spadkobiercami i przyjąć jego nazwisko – zastanawia się kobieta.

  czytaj więcej

 • Separacja małżeńska nie zawsze jest możliwa

  Separacja małżeńska nie zawsze jest możliwa

  Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia. Jednakże separacja jest niedopuszczalna, gdy mogłoby przez to ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci albo gdy separacja byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

  czytaj więcej

 • TSUE rozstrzygnie, jak zmiana płci wpływa na świadczenie emerytalne

  TSUE rozstrzygnie, jak zmiana płci wpływa na świadczenie emerytalne

  Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie czy Brytyjka, która 21 lat temu przeszła operację zmiany płci, ma prawo do emerytury jako mężczyzna czy jako kobieta. Sprawę do Luksemburga skierował Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii.

  czytaj więcej

 • Podlaskie: 25 lat więzienia za podpalenie żony. Obrońca złożył apelację

  Podlaskie: 25 lat więzienia za podpalenie żony. Obrońca złożył apelację

  Zamiar bezpośredni czy ewentualny - tę kwestię będzie rozstrzygał sąd odwoławczy w procesie mieszkańca okolic Białegostoku, oskarżonego o zabójstwo żony. Kobieta została oblana benzyną i podpalona. Sąd pierwszej instancji skazał jej męża na 25 lat więzienia.

  czytaj więcej

 • Stawki za urzędówki: Wynagrodzenia dla prawników bez zmian

  Stawki za urzędówki: Wynagrodzenia dla prawników bez zmian

  Czy ministerstwo rozważa całkowite zlikwidowanie kosztów pomocy prawnej, przyznawanych adwokatom i radcom prawnym, i tym samym zerwanie z iluzją, iż faktycznie otrzymują oni wynagrodzenie za wykonaną pracę? Takie pytanie znalazło się w interpelacji przesłanej resortowi sprawiedliwości przez posła Tomasza Jaskółę (Kukiz’15).

  czytaj więcej

 • "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham" we wrześniu w kinach

  "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham" we wrześniu w kinach

  "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham", nowy dokument Pawła Łozińskiego, trafi do kin 23 września. Reżyser "Ojca i syna" po raz kolejny odsłania intymne relacje rodzinne - tym razem filmował rozmowy matki i córki w gabinecie psychoterapeuty.

  czytaj więcej

 • Rozwód syna nie uderza w godność osobistą teściowej

  Rozwód syna nie uderza w godność osobistą teściowej

  Będąca przyczyną rozwodu niewierność małżeńska nie stanowi rażącej niewdzięczności wobec teściów jako darczyńców – stwierdził Sąd Rejonowy w Opocznie. Rozpoznawał on sprawę z powództwa kobiety, która domagała się zobowiązania byłej synowej do złożenia oświadczenia woli co do przeniesienia na teściową własności nieruchomości. Chodziło o udziały w kilku działkach, które kobieta przekazała w drodze darowizny synowi i synowej w 2006 roku. Po ich rozwodzie – orzeczonym z winy synowej – chciała ziemię odzyskać.

  czytaj więcej

 • Kinga i Magda, historia pewnego biznesu

  Kinga i Magda, historia pewnego biznesu

  Spór Kingi Rusin z firmą Aromeda reprezentowaną przez Magdalenę Hajduk krąży po internecie, zajmują się nim strony "pudelkowe", zajmują te branżowe związane z kosmetyką, kotłuje się po Facebooku. Ale też piszą o nim dziennikarze działów biznesowych największych dzienników. Temat jest gorący: przyciąga uwagę osoba znanej dziennikarki telewizyjnej, w grę wchodzą spore pieniądze, w powietrzu latają wzajemne pretensje, sypią się oświadczenia. Jeśli wgryźć się głębiej, sprawa robi się jeszcze bardziej interesująca. Ze względu na złożone aspekty prawne. Oraz relacje międzyludzkie, które się rwą w zderzeniu z kwestiami materialnymi.

  czytaj więcej

 • Co konkretnie znaczy Brexit? [OPINIA]

  Co konkretnie znaczy Brexit? [OPINIA]

  Brytyjczycy podjęli brzemienną w skutki decyzję. Brexit znaczy Brexit – potwierdziła Theresa May, nowa brytyjska premier, która podczas kampanii opowiadała się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Jednak nikt ani w Londynie, ani w Brukseli nie wie, co ten Brexit dokładnie oznacza.

  czytaj więcej

 • Feminizm w świecie islamu

  Feminizm w świecie islamu

  Według obiegowego stereotypu chusta, hidżab lub burka to symbole zniewolenia muzułmanek. Nic bardziej mylnego: walka o równouprawnienie kobiet w świecie islamu toczy się wzdłuż zupełnie innych linii frontu i hidżaby są w niej co najwyżej drugorzędnym rekwizytem. Ba, potrzebnym bardziej kobietom niż mężczyznom

  czytaj więcej

 • Przed zmianą płci konieczny jest rozwód

  Przed zmianą płci konieczny jest rozwód

  Pani Anita zamierza się poddać operacji zmiany płci. – Sęk w tym, że pozostaję w związku małżeńskim, a mąż za nic nie chce mi dać rozwodu – mówi czytelniczka. – Jakie będzie rozstrzygnięcie sądu, jeżeli wniosę powództwo o ustalenie płci – pyta

  czytaj więcej

 • "Ślub od pierwszego wejrzenia" - show, które budzi wątpliwości prawników

  "Ślub od pierwszego wejrzenia" - show, które budzi wątpliwości prawników

  Czy chęć udziału w medialnym show wystarczy do zawarcia ważnego związku małżeńskiego? Prawnicy mają poważne wątpliwości.  „Ślub od pierwszego wejrzenia” to program telewizji TVN, którego emisja miała wystartować wraz z nową, jesienną ramówką.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników