renta planistyczna

Renta planistyczna, opłata planistyczna - forma daniny publicznej płaconej jednorazowo przez właściciela nieruchomości na rzecz gminy.


 • Renta planistyczna także od części nieruchomości

  Renta planistyczna także od części nieruchomości

  Gmina może wystąpić do właściciela działki o wniesienie opłaty w ciągu 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy stały się obowiązujący.

  czytaj więcej

 • Na jakim poziomie gmina może ustalić stawkę renty planistycznej

  Na jakim poziomie gmina może ustalić stawkę renty planistycznej

  Czy gmina może ustalić stawkę opłaty planistycznej na poziomie 0 procent?

  czytaj więcej

 • Miasta zarabiają na rencie planistycznej. Mieszkańcy się z nimi sądzą

  Miasta zarabiają na rencie planistycznej. Mieszkańcy się z nimi sądzą

  Przepisy o rencie planistycznej dają fory gminom. Pozwalają ściągać opłaty od mieszkańców i nie płacić im odszkodowań.

  czytaj więcej

 • Samorządy na drogach do bankructwa

  Samorządy na drogach do bankructwa

  Gminy mają poważny kłopot z wypłatami odszkodowań za drogi. Zawierają porozumienia, procesują się, ale problem wraz ze wzrostem cen ziemi rośnie.

  czytaj więcej

 • Odszkodowania za grunty pod drogi zrujnują budżety samorządów

  Odszkodowania za grunty pod drogi zrujnują budżety samorządów

  Samorządowcy boją się, że wnioski o odszkodowania za grunty pod drogi zrujnują ich budżety. W gminach, które mają gotowe plany zagospodarowania przestrzennego, rośnie liczba wniosków o odszkodowania za grunty przeznaczone w przyszłości na drogi. Niektóre, jak np. podwarszawski Prażmów, Komorniki czy Czerwonak pod Poznaniem, niemal o połowę będą musiały w przyszłym roku zwiększyć środki przeznaczone na ten cel.

  czytaj więcej

 • Spadek cen ziemi rolnej? To tylko pozory

  Spadek cen ziemi rolnej? To tylko pozory

  Hektar ziemi rolnej kosztuje w Polsce średnio 25,2 tys. zł – wynika z danych GUS za I kwartał br. Oznacza to kwartalny spadek cen o 4,2%. Nie jest to jednak zwiastun zmiany trendu na rynku, ale efekt tego, że więcej transakcji przeprowadzono w województwach, w których grunty są tańsze.

  czytaj więcej

 • Jakie koszty podatkowe uwzględnia się przy sprzedaży nieruchomości

  Jakie koszty podatkowe uwzględnia się przy sprzedaży nieruchomości

  Przychód ze zbycia działki, domu czy mieszkania można pomniejszyć o cenę ich zakupu, a także o wydatki poniesione w trakcie ich posiadania. Na wszystko jednak trzeba mieć dowód, czyli np. fakturę lub rachunek.

  czytaj więcej

 • Renta planistyczna nie zmniejszy PIT

  Renta planistyczna nie zmniejszy PIT

  Uiszczona po sprzedaży gruntu opłata na rzecz gminy nie jest kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tej działki. Tak orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Czy w ziemię warto inwestować? Tak, ale nie zawsze

  Czy w ziemię warto inwestować? Tak, ale nie zawsze

  Tylko nieliczne grunty rolne mają szansę stać się atrakcyjną inwestycją (ich udział w całości można szacować na nie więcej niż 5-10 proc.). Mimo to inwestorzy skuszeni atrakcyjnymi cenami nieruchomości rolnych często podejmują pochopne decyzje nie mając pełnej wiedzy o statusie prawnym gruntu.

  czytaj więcej

 • Od decyzji o nałożeniu opłaty planistycznej można się odwołać

  Od decyzji o nałożeniu opłaty planistycznej można się odwołać

  Pan Jacek otrzymał decyzję ustalającą bardzo wysoką opłatę planistyczną. – Jest to spowodowane nieprawidłowym określeniem charakteru mojej działki w planie zagospodarowania przestrzennego – tłumaczy czytelnik. – W 2009 r. władze miasta błędnie zmieniły przeznaczenie działki – na drogę dojazdową. Dwa lata później, po mojej interwencji, przyznały się do pomyłki i przywróciły właściwy charakter – terenu zabudowy mieszkaniowej. Kiedy w 2015 r. sprzedałem działkę, naliczona została opłata. Dlaczego mam płacić za błędy planistów – denerwuje się pan Jacek.

  czytaj więcej

 • Ziemia rolna pułapką dla dewelopera

  Ziemia rolna pułapką dla dewelopera

  Problem: Deweloperzy i inni przedsiębiorcy, którzy posiadają ziemię rolną np. w celach inwestycyjnych, z niepokojem przyglądają się pracom nad projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, który wprowadza wiele ograniczeń związanych z obrotem gruntami rolnymi. Ich obawy okazują się całkowicie zasadne. Projektowane zmiany utrudnią bowiem przedsiębiorcom sprzedaż posiadanych gruntów inwestycyjnych. I znacznie zawężą krąg potencjalnych nabywców. Sprawdzamy zatem, co w świetle planowanej ustawy będzie mógł po 30 kwietnia 2016 r. zrobić właściciel nieruchomości rolnej chcący dokonać jej sprzedaży. Niestety, już za dwa miesiące, w sytuacji gdy deweloper zechce sprzedać posiadane działki na rzecz innego podmiotu niż rolnik indywidualny, jednostka samorządu terytorialnego bądź Skarb Państwa, jedynym korzystnym dla niego wyjściem może się okazać wyłączenie działek z produkcji rolnej. A to wiąże się z wysokimi kosztami. Po 30 kwietnia deweloperzy mogą zatem na sprzedaży ziemi rolnej stracić.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie Plus to krzywda wyrządzona nam wszystkim. Po co budować tam, gdzie nikt nie chce mieszkać?

  Mieszkanie Plus to krzywda wyrządzona nam wszystkim. Po co budować tam, gdzie nikt nie chce mieszkać?

  Mieszkania są za drogie, a rynek nie działa. Rząd chce rozwiązać problem, inwestując w mieszkaniówkę. Niestety, sam jest największym problemem tej branży.

  czytaj więcej

 • Kres planowania przestrzennego? Specustawa mieszkaniowa to chaos urbanistyczny i zachęta do korupcji

  Kres planowania przestrzennego? Specustawa mieszkaniowa to chaos urbanistyczny i zachęta do korupcji

  Takie będą efekty specustawy, która ma przyspieszyć realizację rządowego programu „Mieszkanie plus” – mówią zgodnie eksperci i samorządowcy. Ich zdaniem akt, który ma wyeliminować problemy z lokalizacją nowych inwestycji, jest też wątpliwy pod względem konstytucyjnym

  czytaj więcej

 • Mieszkanie+ poprawione, ale wciąż daleko do ideału

  Mieszkanie+ poprawione, ale wciąż daleko do ideału

  O lokalizacji inwestycji mieszkaniowej zdecyduje rada gminy po konsultacjach z mieszkańcami, specjalne przepisy nie będą miały zastosowania do działek mających plan zagospodarowania przestrzennego, a radni będą mogli w uchwale zwiększyć lub zmniejszyć standardy urbanistyczne – tak wygląda przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm specustawa mieszkaniowa. Jej pierwotny projekt budził olbrzymie kontrowersje, w efekcie go zmodyfikowano. Czy zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wszystkich stron? Na to pytanie odpowiadają nam odpowiedzialny za nowe przepisy sekretarz stanu w resorcie inwestycji i rozwoju Artur Soboń oraz prof. Tadeusz Markowski i dr Dominik Drzazga z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem Uniwersytetu Łódzkiego. 

  czytaj więcej

 • Jeśli nie kodeks urbanistyczno-budowlany, to co? Będzie inna reforma

  Jeśli nie kodeks urbanistyczno-budowlany, to co? Będzie inna reforma

  Jak twierdzi biuro komunikacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, choć porzuciło prace nad domknięciem założeń kodeksu urbanistycznego, to reformę prawa budowlanego oddało w ręce specjalnie powołanego zespołu. Specjaliści z różnych dziedzin urbanistyki mają wykorzystać dotychczasowe rozwiązania kodeksowe, ale stawiają przede wszystkim na uproszenia. Wszystko to w ramach nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

  czytaj więcej

 • Co zmienić w systemie dochodów jednostek samorządu terytorialnego?

  Co zmienić w systemie dochodów jednostek samorządu terytorialnego?

  Gminy i powiaty osiągają etap, w którym dla ich skutecznego działania niezbędne będzie wprowadzenie głębokich zmian w systemie dochodów. Pomysłów na to jest wiele.

  czytaj więcej

 • Właściciele gruntów nie uciekną przed rentą planistyczną

  Właściciele gruntów nie uciekną przed rentą planistyczną

  Na nowych przepisach dotyczących gospodarowania przestrzenią stracą osoby, które będą chciały sprzedać swoją działkę po zmianie planu miejscowego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników