renta nagroda jubileuszowa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu renta nagroda jubileuszowa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące renta nagroda jubileuszowa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Obniżki pensji w samorządach szybciej niż w Sejmie. Wystarczy zmiana rozporządzenia

  Obniżki pensji w samorządach szybciej niż w Sejmie. Wystarczy zmiana rozporządzenia

  Pensje w dół w ciągu dwóch miesięcy? Tego chce Jarosław Kaczyński. Jeśli dotrzyma obietnicy, to włodarze nowe pobory mogą dostać jeszcze w tej kadencji. Jedyny problem to zgoda radnych.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 14 czerwca 2018

  Poradnia ubezpieczeniowa z 14 czerwca 2018

  Czy sąd może wyrazić zgodę na opłacenie składek po terminie? W jakich przypadkach ZUS odstąpi od żądania zwrotu nienależnego świadczenia Jak zapisać prawo do jubileuszówek, żeby były zwolnione ze składek? Dlaczego małżonek przedsiębiorcy nie zawsze zostanie uznany za współpracownika?

  czytaj więcej

 • Kiedy wójtowi przysługuje nagroda jubileuszowa

  Kiedy wójtowi przysługuje nagroda jubileuszowa

  Czy wójtowi gminy kończącemu pracę w samorządzie przysługuje nagroda jubileuszowa z tytułu 40 lat pracy – jeżeli od daty poprzedniej nagrody jubileuszowej upłynęło pełne 5 lat pracy a do kolejnych 5 lat brakuje 14 dni? Poprzednia nagroda wypłacona została 30 listopada 2013 roku, a zakończenie pracy w urzędzie gminy przypada na 16 listopada 2018 roku.

  czytaj więcej

 • Od 2019 roku osoby z minimalną pensją dostaną 150 zł więcej

  Od 2019 roku osoby z minimalną pensją dostaną 150 zł więcej

  Od 1 stycznia 2019 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie z 2100 zł do 2250 zł. Jak zwykle wyższe też będą niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności, a także wszystkie podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą są minimalne pobory. Wzrost wysokości wynagrodzenia minimalnego podnosi również inne obowiązkowe świadczenia i należności. Ta kwota funkcjonuje również jako graniczna, np. przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia, a w przepisach ubezpieczeniowych także jako podstawa wymiaru składek na ZUS z niektórych tytułów.

  czytaj więcej

 • Zmiany w wynagrodzeniach: Doświadczony pracownik nie zarobi mniej niż młody

  Zmiany w wynagrodzeniach: Doświadczony pracownik nie zarobi mniej niż młody

  Dodatek stażowy będzie wyłączony z płacy minimalnej. Wyeliminuje to sytuacje, kiedy osoba bardziej doświadczona zarabia mniej niż nowo zatrudniony.

  czytaj więcej

 • Od 1 stycznia wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę

  Od 1 stycznia wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę

  Od nowego roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. W 2019 r. najniższe pensje krajowe wzrosną do 2250 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa wyniesie 14,70 zł.

  czytaj więcej

 • Płaca minimalna 2019: Jakie obowiązki ma pracodawca?

  Płaca minimalna 2019: Jakie obowiązki ma pracodawca?

  Wzrost pensji minimalnej oraz minimalnej stawki godzinowej w 2019 roku pociąga za sobą szereg zmian istotnych dla pracodawców, pracowników, zleceniodawców oraz korzystających z obniżonych składek na ZUS.

  czytaj więcej

 • Najniższa krajowa: Co wchodzi w skład minimalnego wynagrodzenia

  Najniższa krajowa: Co wchodzi w skład minimalnego wynagrodzenia

  Minimalne wynagrodzenie za pracę to nie to samo co pensja zasadnicza. Można do niej wliczać także nagrody czy dodatki wyrównawcze. Od 2019 roku z tego katalogu zostały jednak usunięte dodatki: stażowy, za pracę w nocy i za warunki pracy.

  czytaj więcej

 • Resort pracy przedstawi propozycję w sprawie minimalnego wynagrodzenia

  Resort pracy przedstawi propozycję w sprawie minimalnego wynagrodzenia

  Swoją propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. resort przedstawi w wymaganych terminach – zapewniła w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Sądzę, że to będzie w kolejnym tygodniu – dodała.

  czytaj więcej

 • Nowa płaca minimalna od 2020. Sprawdź, o ile wzrośnie wynagrodzenie

  Nowa płaca minimalna od 2020. Sprawdź, o ile wzrośnie wynagrodzenie

  Proponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. to 2450 zł brutto – poinformowała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Proponowana minimalna stawka godzinowa w 2020 r. to 16 zł brutto.

  czytaj więcej

 • Dodatek stażowy będzie wreszcie faktyczną gratyfikacją

  Dodatek stażowy będzie wreszcie faktyczną gratyfikacją

  Obecny rok będzie ostatnim, w którym do pensji minimalnej jest wliczany dodatek za staż pracy. Przewiduje to uchwalona 19 lipca nowela ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (czeka na podpis prezydenta). To kolejny składnik, który przestaje mieć znaczenie dla wysokości tej płacy (w 2017 r. został z niej wyłączony dodatek za pracę w nocy). Na zmianie zyskają przede wszystkim osoby zatrudnione w administracji publicznej, które mimo wieloletniego doświadczenia za pracę otrzymywały płacę niższą niż nowo przyjmowane osoby (taka sytuacja występuje np. w urzędach pracy). Przez to dodatek stażowy przestał spełniać funkcję gratyfikacji. Teraz ma to się zmienić. Pracodawcy obawiają się jednak wzrostu kosztów zatrudnienia i dysproporcji w wysokości wynagrodzenia na różnych stanowiskach. Zastanawiają się też, kogo dokładnie obejmą zmiany oraz co teraz będzie się do niego wliczało. Na te pytania odpowiadają nasi eksperci.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa: [Umorzenie składek, działalność rolnicza]

  Poradnia ubezpieczeniowa: [Umorzenie składek, działalność rolnicza]

  Czy wypadek rolnika podczas zwolnienia lekarskiego zawsze pozbawi go jednorazowego odszkodowania Dlaczego brak przychodów ze spółki jawnej wyłączy obowiązek zapłaty składki zdrowotnej W jaki sposób przekonać ZUS do umorzenia składek spłacanych za zmarłego płatnika Jak często można przyznawać pracownikom nagrody, aby nie trzeba było odprowadzać od nich składek.

  czytaj więcej

 • Które zwolnienie z pracy będzie skuteczne, gdy były dwa oświadczenia? [PORADNIA KADROWA]

  Które zwolnienie z pracy będzie skuteczne, gdy były dwa oświadczenia? [PORADNIA KADROWA]

  Czy zasiłek kompensacyjny uprawnia do preferencji przy nagrodzie jubileuszowej dla nauczycielaKiedy ściąganie na egzaminie będzie rzutować na karę w postępowaniu dyscyplinarnymKtóre zwolnienie z pracy będzie skuteczne, gdy były dwa oświadczenia

  czytaj więcej

 • Wynagrodzenie minimalne 2020: Zmienia się nie tylko kwota

  Wynagrodzenie minimalne 2020: Zmienia się nie tylko kwota

  Od 1 stycznia 2020 roku wzrośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Będzie ona dotyczyła osób zatrudnionych zarówno w oparciu o umowę o pracę, jak i zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

  czytaj więcej

 • Pensja minimalna 2020: Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

  Pensja minimalna 2020: Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

  Od 1 stycznia 2020 roku wzrośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Będzie ona dotyczyła osób zatrudnionych zarówno w oparciu o umowę o pracę, jak i zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

  czytaj więcej

 • Płaca minimalna, stawka godzinowa i inne świadczenia w 2020

  Płaca minimalna, stawka godzinowa i inne świadczenia w 2020

  Od 1 stycznia miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2600 zł. Podwyżka wpływa również na niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności, a także wszystkie te podstawy, progi i wskaźniki, obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą jest krajowe minimalne wynagrodzenie. W górę pójdzie również minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców – będzie wynosić 17 zł

  czytaj więcej

 • Zmiany dla pracowników 2020 [WAŻNE TERMINY]

  Zmiany dla pracowników 2020 [WAŻNE TERMINY]

  W 2020 roku wejdzie w życie kilka istotnych zmian dla pracowników.

  czytaj więcej

 • Oto najważniejsze zmiany w prawie wchodzące w życie w 2020 roku

  Oto najważniejsze zmiany w prawie wchodzące w życie w 2020 roku

  Poniżej przedstawiamy wybór najistotniejszych zmian prawnych, które zostały już zatwierdzone i wejdą w życie w 2020 roku.

  czytaj więcej

 • Jak wyrównać podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego do minimalnego zasiłku w 2020 r.

  Jak wyrównać podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego do minimalnego zasiłku w 2020 r.

  Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy zachorował w styczniu 2020 r. (pięć dni). Poprzednie zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy były w listopadzie 2019 r. Wówczas podstawa wymiaru tego zasiłku wynosiła 1797,71 zł (po odliczeniu składek), lecz bez dodatku służbowego, który wynosi 250 zł i nie jest pomniejszany za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby zgodnie z zapisami regulaminu wynagradzania. Od 1 stycznia 2020 r. wzrosła minimalna podstawa wymiaru zasiłków, ale ze względu na to, że od ostatniego okresu choroby nie minęły pełne trzy miesiące, podstawy nie ustala się na nowo. Jaką więc przyjąć podstawę wynagrodzenia chorobowego za styczeń 2020 r.? Od 1 stycznia 2020 r. wynagrodzenie zostało podniesione do 2350 zł.

  czytaj więcej

 • Tarcza 4.0: Pracownicy ZUS na łasce rządzących

  Tarcza 4.0: Pracownicy ZUS na łasce rządzących

  Redukcje w urzędach nadal możliwe – wprowadzając autopoprawkę do tarczy 4.0, rząd tylko częściowo wycofał się z rozszerzenia przepisów umożliwiających korektę zatrudnienia w całej sferze finansów publicznych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników