renta emisyjna

Renta emisyjna, inaczej renta z monopolu emisyjnego lub seniorat, jest to realna wartość zasobów państwa pozyskanych dzięki posiadanemu monopolowi na emisję pieniądza.


 • Ile nas kosztuje używanie gotówki

  Ile nas kosztuje używanie gotówki

  Wydając banknoty i monety w sklepie, płacimy także za możliwość używania pieniędzy. Transakcje gotówkowe mogą nas kosztować nawet do 1 proc. PKB.

  czytaj więcej

 • Poczta Polska musi się zmienić w bank. Inaczej nie przetrwa

  Poczta Polska musi się zmienić w bank. Inaczej nie przetrwa

  Poczta Polska - największe pod względem zatrudnionych osób polskie przedsiębiorstwo powinno ograniczyć koszty i mocniej oprzeć się na usługach finansowych. W przeciwnym wypadku nie uda mu się utrzymać przewagi nad rywalami, którzy mocniej zaatakują po uwolnieniu rynku usług pocztowych w 2013 r. Tym bardziej że konkurencja będzie ostra, ponieważ ilość korespondencji papierowej systematycznie spada.

  czytaj więcej

 • Inflacja przeraża Europę, a w USA nikt się jej nie obawia

  Inflacja przeraża Europę, a w USA nikt się jej nie obawia

  Polska – 4,3 procent, Wielka Brytania – 4,4 procent, Chiny – 5,5 procent, Indie – 10 procent. O tyle spada wartość pieniądza wskutek wzrostu cen. Inflacja – napędzana podwyżkami cen paliwa oraz żywności – wymknęła się spod kontroli rządów i rujnuje założenia budżetowe. Niespotykany od lat wzrost cen ujawnił fundamentalną różnicę między największymi bankami centralnymi świata, które spierają się o to, czy należy w ogóle walczyć z inflacją, a jeśli tak, to jakimi metodami.

  czytaj więcej

 • Finanse: Amerykański sen przeradza się w koszmar

  Finanse: Amerykański sen przeradza się w koszmar

  Nawet jeśli Ameryka uniknie w sierpniu niewypłacalności, widmo bankructwa Waszyngtonu nie zniknie. Konieczne są trudne reformy, tylko nikt nie ma odwagi ich przeprowadzić

  czytaj więcej

 • Europejskie luzowanie ilościowe, czyli złoto dla zuchwałych

  Europejskie luzowanie ilościowe, czyli złoto dla zuchwałych

  W sławnej kiedyś komedii wojennej „Złoto dla zuchwałych”, z udziałem Clinta Eastwooda i Telly Savalasa, pluton amerykańskiego zwiadu dowiaduje się, że w małym francuskim miasteczku za linią frontu jest bank, a w nim złoto. Amerykanie przedostają się przez linię frontu, ale w miasteczku pojawia się problem. Na rynku stoi niemiecki tygrys, który broni banku. Eastwood i Savalas namawiają dowódcę czołgu, by zamiast bronić banku, wystrzelił pocisk w jego żelazną bramę, a jeśli tak się stanie, to załoga czołgu dostanie swój udział w złocie. W następnej scenie wieżyczka czołgu obraca się we właściwą stronę. Trudno oprzeć się wrażeniu, że ten fragment filmu w istocie streszcza historię podjęcia programu luzowania ilościowego (QE; quantitative easing) przez EBC.

  czytaj więcej

 • Elektromobilność z prądem czy pod prąd? PR przykrywa chłodną analizę

  Elektromobilność z prądem czy pod prąd? PR przykrywa chłodną analizę

  Elektromobilność to obecnie najpopularniejsze słowo w przemyśle motoryzacyjnym. Nie ma konferencji branżowej, na której nie poruszono by tej tematyki. W dominującym przekazie sprawa jawi się jako prosta i jednoznaczna: kierunek rozwoju motoryzacji jest dobrze rozpoznany, więc możemy dyskutować jedynie nad tempem zmian.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników