radwański prawo cywilne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu radwański prawo cywilne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące radwański prawo cywilne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nagroda Bona Lex i Złoty Paragraf

  Nagroda Bona Lex i Złoty Paragraf

  Nagroda Bona Lex pod patronatem marszałka Sejmu przyznawana jest przez Gazetę Prawną co roku. Wręczaliśmy ją wczoraj po raz dziewiąty. Jest to szczególna inicjatywa polegająca na promowaniu najlepszych rozwiązań legislacyjnych - regulujących ważną i potrzebną dla państwa i obywateli materię, odważnych w swej konstrukcji. Nagroda ta ma także wskazywać dobre prawo sprzyjające rozwojowi gospodarki i przedsiębiorczości.

  czytaj więcej

 • Zbigniew Ćwiąkalski nagrodzony za reformę prokuratury

  Zbigniew Ćwiąkalski nagrodzony za reformę prokuratury

  Profesor Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, otrzymał doroczną nagrodę "Dziennika Gazety Prawnej" - Bona Lex. W ten sposób został uhonorowany za nowelizację rozdzielającą funkcje ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego.

  czytaj więcej

 • Konkurs na szefa NFZ: Wygrywa ten, kto z góry został wybrany

  Konkurs na szefa NFZ: Wygrywa ten, kto z góry został wybrany

  Naczelna Izba Lekarska żąda przejrzystości przy wybieraniu prezesa NFZ. To kolejny nabór na funkcje publiczne, krytykowany za brak jasnych kryteriów. Powoduje to, że wygrywa nie najlepszy, ale ten, kto z góry został wybrany.

  czytaj więcej

 • Stawiasz altanę w ogrodzie? Spytaj dewelopera o zgodę lub zapłacisz karę

  Stawiasz altanę w ogrodzie? Spytaj dewelopera o zgodę lub zapłacisz karę

  Czy nieruchomość zakupiona od dewelopera może podlegać jakimkolwiek zmianom? Okazuje się, że za wprowadzenie modyfikacji w projekcie firmy żądają nawet 40 tys. złotych kary.

  czytaj więcej

 • Stanisław Sołtyński: Kodyfikator

  Stanisław Sołtyński: Kodyfikator

  Odejście prof. Stanisława Sołtysińskiego z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego oznacza koniec pewnej epoki

  czytaj więcej

 • Kodeks cywilny: Nowy albo znowelizowany

  Kodeks cywilny: Nowy albo znowelizowany

  Prace na projektem nowego kodeksu cywilnego rozpoczęły się niemal dziesięć lat temu, w 2006 roku. Wtedy powołano Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego II kadencji. Do dziś jednak trwa dyskusja, czy rzeczywiście potrzebujemy całkowicie nowego kodeksu, czy dla uporządkowania prawa regulującego stosunki prywatnoprawne wystarczy jego nowelizacja.

  czytaj więcej

 • Śmierć nie kończy sporu o wizerunek

  Śmierć nie kończy sporu o wizerunek

  Sąd wykluczył możliwość spadkobrania w obrębie prawa do wizerunku. Można mieć jednak wątpliwość, czy słusznie. Sąd Apelacyjny w Warszawie w postanowieniu z 7 stycznia 2015 r. odmówił spadkobiercom zmarłej w 2014 r. Anny Przybylskiej* wstąpienia we wszczęty za jej życia spór sądowy w zakresie bezprawnie rozpowszechnionego, powszechnie znanego wizerunku aktorki (sygn. akt I ACz 2501/14, niepublikowane). Chodzi o proces z wydawcą jednego z poczytnych tabloidów. Sąd umorzył postępowanie w tym zakresie.

  czytaj więcej

 • Michał Romanowski: Praktyk z zacięciem naukowym

  Michał Romanowski: Praktyk z zacięciem naukowym

  Nie boi się wyzwań, ceni zdrowy rozsądek wolny od dogmatyzmu. Profesor Michał Romanowski stanął na czele podkomisji ds. prawa spółek w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

  czytaj więcej

 • Męcina: 12 zł za godzinę na zleceniu to odchodzenie od zasady autonomii stron

  Męcina: 12 zł za godzinę na zleceniu to odchodzenie od zasady autonomii stron

  To, co możliwe, a nawet uzasadnione w warunkach zatrudnienia pracowniczego, nie powinno być rozciągane bez dokładnej analizy na wszystkie stosunki cywilnoprawne.

  czytaj więcej

 • Pierwszym kobietom na polskich uniwersytetach przyporządkowywano role niższe

  Pierwszym kobietom na polskich uniwersytetach przyporządkowywano role niższe

  Pierwszym kobietom na uniwersytetach przyporządkowywano role niższe, administracyjne czy mniej prestiżowe. Co nie znaczy, że ich wkład, praca i zaangażowanie były mniejsze – mówi PAP dr Iwona Dadej, historyk z PAN. 100 lat temu, 28 listopada 1918 r., Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej, w którym m.in. przyznawano czynne i bierne prawo wyborcze kobietom.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników