radca prawny online

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu radca prawny online. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące radca prawny online.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Link do zdjęcia bez zezwolenia autora narusza prawa autorskie

  Link do zdjęcia bez zezwolenia autora narusza prawa autorskie

  PROBLEM: Umieszczenie na stronie internetowej linku odsyłającego do utworów chronionych prawem autorskim i opublikowanych bez zezwolenia autora w innej witrynie internetowej nie stanowi publicznego udostępniania, ale tylko wtedy, gdy osoba umieszczająca link działa bez celu zarobkowego i bez wiedzy o niezgodności publikacji tych utworów z prawem – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku w sprawie GS Media, wydanym 8 września 2016 r. Inaczej mówiąc – osoba umieszczająca link w internecie nie narusza prawa, jeśli nie wie, że prowadzi on do pirackich treści, oraz nie działa w celu zarobkowym. Długo oczekiwane orzeczenie rodzi jednak wiele wątpliwości prawników i przedsiębiorców. Pojawiły się obawy, że wyrok jest wręcz szkodliwy, bo stwarza zbyt szerokie możliwości nadużywania prawa przez linkujących, zasłaniających się brakiem zarobku czy brakiem wiedzy. W efekcie ochrona praw twórców będzie jeszcze bardziej utrudniona.

  czytaj więcej

 • Zabezpieczanie wifi przez centra handlowe i restauracje w niczym nie pomoże [WYWIAD]

  Zabezpieczanie wifi przez centra handlowe i restauracje w niczym nie pomoże [WYWIAD]

  Środki stosowane do ochrony praw autorskich powinny być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Nie mogą też być nadmiernie skomplikowane czy kosztowne - mówi w wywiadzie dla DGP Witold Chomiczewski, radca prawny i wspólnik w kancelarii Lubasz i Wspólnicy.

  czytaj więcej

 • Rozmowy w sieci pod kontrolą UE. Skype i WhatsApp objęte nowymi regulacjami

  Rozmowy w sieci pod kontrolą UE. Skype i WhatsApp objęte nowymi regulacjami

  Skype, WhatsApp i inne komunikatory internetowe będą musiały przestrzegać tych samych przepisów dotyczących prywatności użytkowników i wymogów bezpieczeństwa, co tradycyjni operatorzy telekomunikacyjni.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: E-paragony powinny służyć kontrolowaniu sprzedawców, a nie klientów

  Debata DGP: E-paragony powinny służyć kontrolowaniu sprzedawców, a nie klientów

  Początkowo dane z nowych kas fiskalnych nie będą przekazywane do Ministerstwa Finansów w czasie rzeczywistym, tylko w paczkach – co 72 godziny. Rozpatrywane jest dodanie funkcji zdalnego blokowania tych urządzeń. To jednak już dziś budzi zastrzeżenia doradców podatkowych. Podobnie jak na razie rozważany tylko pomysł identyfikowania nabywców, a zatem śledzenia, co robią z kupowanymi przez nich towarami.

  czytaj więcej

 • Rząd: Obywatele kupią tylko ekologiczne piece. Samorząd: Nie ma pieniędzy, będzie czarny rynek

  Rząd: Obywatele kupią tylko ekologiczne piece. Samorząd: Nie ma pieniędzy, będzie czarny rynek

  PROBLEM: Od początku 2018 r. w całym kraju będzie można legalnie kupować tylko ekologiczne, ale zarazem drogie piece na paliwa stałe. Taki projekt rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe o mocy nie większej niż 500 kW przedstawiło niedawno Rządowe Centrum Legislacji. Eksperci z zakresu środowiska są zgodni, że to dobry kierunek w budowaniu proekologicznego systemu. Dodają jednak, że słabym ogniwem będzie człowiek. Bez jego odpowiedniej edukacji nie dojdzie do ograniczenia niskiej emisji. Niektórzy samorządowcy są zdania, że rozporządzenie, zawierające rozwiązania nakazowo-zakazowe, nie ma szans na powodzenie. Wprowadzenie nakazu sprzedaży, a tym samym nabywania lepszych, ale drogich i skomplikowanych w eksploatacji kotłów, może spowodować skutek odwrotny do zamierzonego. Doprowadzi do powstania czarnego rynku tańszych kotłów czy produkcji urządzeń grzewczych metodą chałupniczą. To z kolei zamiast polepszyć stan powietrza w kraju, tylko ten problem pogłębi.

  czytaj więcej

 • Dane internautów nie posłużą do walki z piractwem

  Dane internautów nie posłużą do walki z piractwem

  Gromadzenie i identyfikacja adresów IP użytkowników przez dostawców internetu mogłoby pozwolić na większą ochronę własności intelektualnej w sieci. Jednak system filtrowania połączeń może naruszać prawa do ochrony danych osobowych oraz wolność otrzymywania i przekazywania informacji.

  czytaj więcej

 • VAT: Wykreślenie firmy z rejestru to dopiero początek kłopotów

  VAT: Wykreślenie firmy z rejestru to dopiero początek kłopotów

  Kto nie dochowa należytej staranności, straci status podatnika VAT. Nadal będzie mógł wystawiać faktury, ale kontrahenci mogą już nie chcieć robić z nim interesów.

  czytaj więcej

 • Koniec dyskryminacji cenowej: Klienci zagraniczni kupią produkt za taką samą cenę, jak lokalni

  Koniec dyskryminacji cenowej: Klienci zagraniczni kupią produkt za taką samą cenę, jak lokalni

  Już w przyszłym roku ceny w sklepach internetowych mają być takie same dla rodzimych i zagranicznych klientów. Sprzedawcy online mogą nie wyjść na tym najlepiej.

  czytaj więcej

 • Jeśli kurier odmawia, odpowiedzialność spada na sprzedawcę: Elektrośmieci do poprawki

  Jeśli kurier odmawia, odpowiedzialność spada na sprzedawcę: Elektrośmieci do poprawki

  Kupujący sprzęt elektroniczny może żądać zabrania wysłużonego. Jeśli kurier odmawia, odpowiedzialność spada na sprzedawcę. Branża chce zmian.

  czytaj więcej

 • Martwe płody szokują w Chojnicach. Usunięcie bulwersującego billboardu nie jest łatwe

  Martwe płody szokują w Chojnicach. Usunięcie bulwersującego billboardu nie jest łatwe

  PROBLEM: Wkrótce Chojnice mogą kojarzyć się wszystkim z krucjatą antyaborcyjną. A to za sprawą kontrowersyjnych billboardów z martwymi płodami tuż przy ruchliwej trasie wojewódzkiej. Ustawione są jednak na prywatnej działce, poza pasem drogowym. Zdaniem włodarzy miasta i powiatu to wiąże ręce samorządowi. I choć reklamy są w odbiorze drastyczne dla mieszkańców i rozpraszają kierowców, to nie ma podstaw prawnych do ich usunięcia. Prawnicy twierdzą, że zadanie faktycznie jest trudne, ale posłużyć się można różnymi przepisami – poczynając od prawa budowlanego, przez ustawę o drogach publicznych, po zgłoszenie do prokuratury i... regulacje o immisjach. Kłopotów przysporzyć może natomiast próba skorzystania z ustawy krajobrazowej. Opisywana przez nas sytuacja to tylko punkt wyjścia do rozważań na temat tego, jak samorządy mogą walczyć z banerami o kontrowersyjnych treściach oraz reklamą audiowizualną, która umieszczona przy drogach często rozprasza kierowców animacją świetlną.

  czytaj więcej

 • W dniu dostawy drożej niż na stronie internetowej. Tesco: Ceny są tylko orientacyjne

  W dniu dostawy drożej niż na stronie internetowej. Tesco: Ceny są tylko orientacyjne

  Produkty zamawiane w serwisie Ezakupy.tesco.pl w dniu dostawy niejednokrotnie okazują się droższe niż na stronie. Sieć tłumaczy, że nie prowadzi typowego sklepu internetowego, a ceny są tylko... orientacyjne.

  czytaj więcej

 • Mapa niezgody. Czy mapy podlegają prawu autorskiemu?

  Mapa niezgody. Czy mapy podlegają prawu autorskiemu?

  Mapy kartograficzne w urzędach mogą być uznane za utwór w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prawem autorskim są objęte jednak tylko te, którym można przypisać cechy utworu i są przejawem działalności twórczej.

  czytaj więcej

 • Nowe prawa konsumentów: Oglądanie filmów w płatnych serwisach możliwe też za granicą

  Nowe prawa konsumentów: Oglądanie filmów w płatnych serwisach możliwe też za granicą

  Już w przyszłym roku mają zniknąć blokady, które dziś uniemożliwiają oglądanie za granicą filmów w płatnych serwisach. Osoby, które zakupią online wadliwe aplikacje czy pliki muzyczne, zyskają też więcej praw w starciu ze sprzedawcami.

  czytaj więcej

 • Wielomiliardowa kara dla Google'a. Za nadużywanie dominującej pozycji na rynku

  Wielomiliardowa kara dla Google'a. Za nadużywanie dominującej pozycji na rynku

  Komisja Europejska poinformowała we wtorek o nałożeniu na koncern Google ponad 2,4 mld euro kary za nadużywanie dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych. Zdaniem Brukseli koncern faworyzował własny serwis zakupowy w wynikach wyszukiwania.

  czytaj więcej

 • Gorzej dla banków, lepiej dla klientów. Już od stycznia

  Gorzej dla banków, lepiej dla klientów. Już od stycznia

  Rynek usług finansowych musi być bardziej konkurencyjny. Potrzebne więc jest ustawowe wzmocnienie niebankowych usługodawców płatniczych. Tak by dla klientów było taniej i lepiej – tłumaczy resort finansów.

  czytaj więcej

 • MF przed TSUE. Pokerowa rozgrywka nierozstrzygnięta

  MF przed TSUE. Pokerowa rozgrywka nierozstrzygnięta

  Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości uznał, że grę w brydża w Anglii należy uznać za sport. Na polskim gruncie rozważania te można by odnieść do pokera sportowego. Jednak resort finansów, jakby uprzedzając ten wyrok, od 1 kwietnia br. zaliczył pokera do gier hazardowych podlegających opodatkowaniu. To jednak nie koniec batalii.

  czytaj więcej

 • Kolasiński: Tradycyjne prawo konkurencji nienależycie uwzględnia specyfikę e-handlu

  Kolasiński: Tradycyjne prawo konkurencji nienależycie uwzględnia specyfikę e-handlu

  - Tradycyjne prawo konkurencji nienależycie uwzględnia specyfikę e-handlu - twierdzi Marcin Kolasiński, radca prawny, wspólnik w kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, ekspert w sprawach związanych m.in. ze zwalczaniem nieuczciwej konkurencji.

  czytaj więcej

 • Wakacje za granicą. Jakie ubezpieczenie NNW, OC lub AC warto mieć?

  Wakacje za granicą. Jakie ubezpieczenie NNW, OC lub AC warto mieć?

  WAKACJE | Zasłużony i długo wyczekiwany urlop nareszcie nadchodzi. Ryzyko niespodziewanych zdarzeń zawsze istnieje - czy to na greckiej plaży czy francuskim wybrzeżu. Jakie zatem ubezpieczenie NNW, OC czy AC/ASS warto mieć, by nieoczekiwane przygody nie zrujnowały domowego budżetu?

  czytaj więcej

 • TSUE rozstrzygnie, czy kurier pozwoli przeczytać umowę zawieraną na odległość

  TSUE rozstrzygnie, czy kurier pozwoli przeczytać umowę zawieraną na odległość

  Czy udostępnienie konsumentom zawierającym umowę na odległość pakietu dokumentów, ale uniemożliwienie zapoznania się z nimi w obecności dostawcy, jest agresywną praktyką rynkową? Rozstrzygnie to Trybunał Sprawiedliwości UE.

  czytaj więcej

 • Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Najwcześniej zaczęło obowiązywać przesyłanie przez duże firmy ewidencji VAT w jednolitym pliku kontrolnym. Kolejne zmiany posypały się jedna za drugą. Przygotowany przez DGP raport jest zestawieniem tych najważniejszych. Następne duże nowelizacje uszczelniające pobór podatków przed nami. Wcale nie jest ich mniej, co widać po drugiej tabeli, zamieszczonej na stronach B4–B5

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników