radca prawny nowa sól

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu radca prawny nowa sól. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące radca prawny nowa sól.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rodzic zapłaci za opiekę dziecka w przedszkolu

  Rodzic zapłaci za opiekę dziecka w przedszkolu

  Przedszkole publiczne musi zapewnić bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę przez nie mniej niż 5 godzin dziennie. Za pozostały czas opieki gmina będzie mogła pobierać opłatę.

  czytaj więcej

 • Mieszkaniowy ciężar na barkach samorządów

  Mieszkaniowy ciężar na barkach samorządów

  Komunalne, socjalne, tymczasowe. Gospodarka lokalowa gminy wiąże się z wieloma kosztami i niemałymi problemami. Często też z niezadowoleniem mieszkańców, wśród których dalej panuje typowo komunistyczne myślenie: mienie państwowe, znaczy niczyje. Można je więc niszczyć

  czytaj więcej

 • Zadania zlecone. Mazowsze – rząd 1:0

  Zadania zlecone. Mazowsze – rząd 1:0

  1,8 mln zł – tyle wraz z odsetkami musi oddać Skarb Państwa za jedno z niesfinansowanych zadań zleconych. W kolejce z roszczeniami ustawiają się też inni, w tym Poznań, któremu sądy zasądzają sporne pieniądze od lat. A inne samorządy – powiatu nowosolskiego, czekają na rozwiązania systemowe w TK

  czytaj więcej

 • Zadania zlecone: Co instytucja, to inne zdanie

  Zadania zlecone: Co instytucja, to inne zdanie

  Interpretacje sądów, izb obrachunkowych czy prokuratorii potęgują stan niepewności prawnej polskich samorządów. Przeważa jednak pogląd, że środków własnych na cele wskazane przez rząd wykorzystywać nie można.

  czytaj więcej

 • Pielęgniarki dostaną podwyżki na raty

  Pielęgniarki dostaną podwyżki na raty

  W szpitalach jest nerwowo. Wyższe pensje miały być od września. Nie dość, że będą z opóźnieniem, to na razie niższe niż obiecane

  czytaj więcej

 • Economicusy rozdane: Zobacz najlepsze książki ekonomiczne 2016 roku

  Economicusy rozdane: Zobacz najlepsze książki ekonomiczne 2016 roku

  Economicusy rozdane. Podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym wręczyliśmy nagrody dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych 2016 r. Wszystkim nagrodzonym, nominowanym autorom oraz wydawcom gratulujemy. I zaczynamy odliczanie do Economicusa 2017.

  czytaj więcej

 • Reforma k.p.a.: Nie jest jasne, jaką funkcję mają pełnić kolegia odwoławcze

  Reforma k.p.a.: Nie jest jasne, jaką funkcję mają pełnić kolegia odwoławcze

  Dyskusja nad zmianami zaproponowanymi w kodeksie postępowania administracyjnego trwa. Jedną z najistotniejszych zmian ma być skrócenie i usprawnienie postępowań, a w przyszłości ograniczenie liczby spraw w drugiej instancji. Czyli z reguły w samorządowym kolegium odwoławczym (SKO). Rządowy projekt przewiduje ograniczenie do minimum decyzji kasatoryjnych i przekazywania spraw do ponownego rozpatrzenia. Z kolei zdaniem samorządowców problem dotyczy przede wszystkim decyzji reformatoryjnych, zwłaszcza w zakresie zadań własnych gminy. Samorządowcy zastanawiają się też nad zasadnością istnienia SKO w obecnym kształcie.

  czytaj więcej

 • Urzędnik też człowiek. Czasem wbrew prawu

  Urzędnik też człowiek. Czasem wbrew prawu

  Zamiast wdawać się w kosztowne spory sądowe i upierać przy swoim, zazwyczaj łatwiej się po prostu dogadać. Jednak wydaje się, że urzędnicy tego prawa zostali pozbawieni.

  czytaj więcej

 • Coraz więcej zwolnień dla Kościoła

  Coraz więcej zwolnień dla Kościoła

  Związki wyznaniowe nie będą musiały uiszczać nowej opłaty środowiskowej. I to bez względu na to, co wybudują na swoim gruncie – świątynię, biurowiec czy aquapark.

  czytaj więcej

 • Budżety samorządów w rękach Trybunału Konstytucyjnego

  Budżety samorządów w rękach Trybunału Konstytucyjnego

  Po trzech latach sędziowie pochylą się nad działaniami rządu i parlamentu, które nakładają na samorządy dodatkowe obowiązki, nie dając pieniędzy na ich realizację.

  czytaj więcej

 • W restauracji musisz wiedzieć co jesz. Właściciele często zapominają o tych informacjach

  W restauracji musisz wiedzieć co jesz. Właściciele często zapominają o tych informacjach

  Od 13 grudnia 2014 roku lokale gastronomiczne zobowiązane są informować konsumentów o składzie serwowanych potraw i zawartych w nich alergenach. Pomimo upływu znacznego okresu czasu wydaje się, że tylko część restauratorów dostosowała się do wymogów prawa.

  czytaj więcej

 • RODO szansą na rozwój centrów usług wspólnych. Ale potrzeba jasnych wytycznych dla samorządów

  RODO szansą na rozwój centrów usług wspólnych. Ale potrzeba jasnych wytycznych dla samorządów

  Jednostki pomocnicze mogłyby scedować zadania związane z nowymi przepisami na centra usług wspólnych. Pomysł się samorządom podoba, jednak są wątpliwości, czy prawo na takie działania pozwala.

  czytaj więcej

 • Płacą i płaczą, czyli rady nadzorcze pod ścianą

  Płacą i płaczą, czyli rady nadzorcze pod ścianą

  Kończą się przerwane walne spółek Skarbu Państwa. Nie udało się zablokować wypłat zmiennej części wynagrodzeń dla zarządów za 2017 r. – wynika z informacji DGP.

  czytaj więcej

 • Aplikacja adwokacka do likwidacji [FELIETON]

  Aplikacja adwokacka do likwidacji [FELIETON]

  Zwolennicy samorządowej aplikacji adwokackiej (z reguły wykładowcy dla aplikantów) zaklinają się, że jest ona najlepszym sposobem przygotowania do wykonywania zawodu adwokata. Tak istotnie było w zamierzchłej przeszłości, teraz jednak pora zastanowić się nad celowością utrzymania tak kosztowej i dysfunkcjonalnej instytucji, która koniec końców nie przynosi efektów na miarę oczekiwań. Zamiast tego wprowadzić należy instytucję adwokatów na próbę, wpisywanych zaraz po zdaniu egzaminu adwokackiego.

  czytaj więcej

 • W ustawie pekaesowej zapomniano o związkach międzygminnych

  W ustawie pekaesowej zapomniano o związkach międzygminnych

  Projekt ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (z 11 marca 2019 r.; dalej: ustawa pekaesowa), według jego pomysłodawców, ma dokonać rewolucji w finansowaniu przewozów autobusowych w Polsce powiatowej. Przewoźnicy mają powrócić na dawno zapomniane trasy i dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, czyli specjalnie utworzonemu funduszowi, otrzymywać za to godziwy zysk. Jednak choć projektowana ustawa jest intencjonalnie słuszna, to może spowodować niemały chaos i dyskryminację niewystarczająco szybkich organizatorów publicznego transportu zbiorowego. Może też wcale nie poprawić sytuacji wykluczenia transportowego znacznych części kraju.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników