przeciętne miesięczne wynagrodzenie gus

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu przeciętne miesięczne wynagrodzenie gus. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące przeciętne miesięczne wynagrodzenie gus.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • składka na ubezpieczenie zdrowotne

  składka na ubezpieczenie zdrowotne

  czytaj więcej

 • Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w Polsce i w Europie

  Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w Polsce i w Europie

  Większość krajów UE przeznacza większe fundusze na politykę prorodzinną niż Polska- taki wniosek płynie z raportu opublikowanego przez PwC. Okazuje się, że zwykle skala ulg podatkowych, świadczeń prorodzinnych i szeroko rozumianego wsparcia ze strony państwa idzie w parze wraz ze stanem demograficznym kraju. Jak pod tym względem prezentuje się Polska na tle państw UE?

  czytaj więcej

 • Wyższe pensje lekarzy, pielęgniarek i techników. O ile?

  Wyższe pensje lekarzy, pielęgniarek i techników. O ile?

  Przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców poznali we wtorek propozycje resortu zdrowia dotyczące wzrostu płac dla pracowników medycznych. I chcą nad nimi dalej pracować – dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o system płac minimalnych, który ustawowo objąłby wszystkie placówki lecznicze, zarówno prywatne jak i publiczne, niezależnie czy korzystają z pieniędzy NFZ, czy np. świadczą usługi wyłącznie komercyjnie. W ciągu kolejnych 5 lat płace będą stopniowo dostosowywane do wskazanych w nowej ustawie.

  czytaj więcej

 • Kiedy pracownik dostanie świadczenie urlopowe

  Kiedy pracownik dostanie świadczenie urlopowe

  Brak prawa do wystarczająco długiego urlopu wypoczynkowego uniemożliwia skorzystanie z finansowej pomocy pracodawcy. Dotyczy to wszystkich pracowników, z wyjątkiem nauczycieli.

  czytaj więcej

 • Osiecki: Poczekaj z emeryturą. Dostaniesz dużo więcej

  Osiecki: Poczekaj z emeryturą. Dostaniesz dużo więcej

  Po wakacjach Sejm zacznie prace nad ustawą obniżającą wiek emerytalny. By pokazać przyszłym emerytom, czy warto będzie skorzystać z obniżonego wieku, przeprowadziliśmy wyliczenia, oparte na opublikowanych w  tym roku tablicach dalszego trwania życia GUS. Symulacja została przeprowadzona dla czterech osób, którym składka po osiągnięciu 60. roku życia pozwala na uzyskanie kolejno emerytury w wysokości minimalnej, świadczenia na poziomie 1500 zł, przeciętnej emerytury w wysokości 2231 zł oraz takiej na relatywnie wysokim poziomie 3000 zł.

  czytaj więcej

 • Biuro TK ujawnia zarobki i "przywileje" sędziów oraz pracowników

  Biuro TK ujawnia zarobki i "przywileje" sędziów oraz pracowników

  Trybunał Konstytucyjny w celu wyjaśnienia medialnych doniesień na temat przywilejów przysługujących sędziom wystosował następujący komunikat.

  czytaj więcej

 • Wolna niedziela, ale nie dla każdego. Zakaz handlu nie musi oznaczać zwolnień, ale wywoła chaos w prawie pracy

  Wolna niedziela, ale nie dla każdego. Zakaz handlu nie musi oznaczać zwolnień, ale wywoła chaos w prawie pracy

  Zakaz prowadzenia działalności handlowej w niedzielę wraca jak bumerang. Jednak teraz, kiedy PiS dysponuje większością w Sejmie, jego wejście w życie wydaje się bardziej prawdopodobne niż wcześniej. Szczególnie że NSZZ „Solidarność”, który wrócił do pomysłu wprowadzenia ograniczenia, zdobył 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem. W piątek dokument złożył w Sejmie. Ograniczenie handlu w ostatni dzień tygodnia nie musi oznaczać zwolnień. Ale wywoła chaos w uprawnieniach pracowniczych.

  czytaj więcej

 • Arak: Ubezpieczenie, czyli wyłudzenie

  Arak: Ubezpieczenie, czyli wyłudzenie

  Państwo każe płacić za ubezpieczenie zdrowotne 23 tysiącom Polaków rocznie. Nie sposób nie nazwać tego wyłudzeniem, skoro w naszym kraju istnieje system powszechnej ochrony zdrowia. W Polsce są dwie drogi do uzyskania prawa do ochrony zdrowia. Pierwsza to uczyć się i być ubezpieczonym razem z rodzicami, być żoną lub mężem osoby opłacającej składkę, zarejestrować się w urzędzie pracy, gdy nie ma się pracy, lub pracować na umowę o pracę czy zlecenie, gdzie składki zdrowotne są odprowadzane. Można też posiadać status studenta (lub doktoranta), który umożliwia dostęp do publicznej ochrony zdrowia.

  czytaj więcej

 • Nie zawsze zapłata po terminie będzie naruszeniem dyscypliny finansów publicznych

  Nie zawsze zapłata po terminie będzie naruszeniem dyscypliny finansów publicznych

  Pracuję w dziale księgowości w urzędzie gminy. Niestety wskutek przeoczenia musieliśmy zapłacić za kilka faktur nie tylko kwoty główne, lecz także odsetki. Były to kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych, jedna kwota odsetek wyniosła 320 zł, w sumie nie przekroczyły 500 zł za cały rok. Czy stanowi to naruszenie dyscypliny finansów publicznych?

  czytaj więcej

 • PiS może liczyć na dwa lata wysokich płac i niskiego bezrobocia

  PiS może liczyć na dwa lata wysokich płac i niskiego bezrobocia

  Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach jest w tym roku najwyższy od 2008 r. i wynosi 5 proc. W przyszłym ma być to 5,7 proc.

  czytaj więcej

 • Koniec płacowego eldorado w spółkach Skarbu Państwa

  Koniec płacowego eldorado w spółkach Skarbu Państwa

  Niższe pensje prezesów, mniejsze odprawy i zakaz konkurencji – państwowe firmy wprowadzają nową ustawę kominową. Na pierwszy ogień poszedł PGNiG.

  czytaj więcej

 • Pracownicy socjalni chcą wzrostu dodatku terenowego

  Pracownicy socjalni chcą wzrostu dodatku terenowego

  Kwota, która stanowi element wynagrodzenia osób przeprowadzających wywiady środowiskowe, nie zmieniła się od 11 lat. Dlatego Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS) postuluje jej podniesienie.

  czytaj więcej

 • Podwyżką składek OC ubezpieczyciele łatają swoje finanse?

  Podwyżką składek OC ubezpieczyciele łatają swoje finanse?

  Wojna cenowa ubezpieczycieli trwa już wiele miesięcy. Straty firm ubezpieczeniowych w ubiegłym roku wyniosły aż miliard złotych. Dlatego średnia cena polisy OC wzrosła już w niektórych przypadkach prawie o 50 proc. Pod względem ich cen gonimy Zachód. A jak twierdzą eksperci, to nie koniec.

  czytaj więcej

 • Rynek pracy w Polsce: W obcych firmach płacą więcej niż w krajowych

  Rynek pracy w Polsce: W obcych firmach płacą więcej niż w krajowych

  Średnie zarobki w firmach zagranicznych są u nas o 68 proc. wyższe niż w polskim biznesie prywatnym.

  czytaj więcej

 • Obrona Terytorialna: Pracujący żołnierz nie straci na służbie w armii. Dostanie wyrównanie

  Obrona Terytorialna: Pracujący żołnierz nie straci na służbie w armii. Dostanie wyrównanie

  Dowódca będzie miał 30 dni na wypłatę pieniędzy osobie służącej w Obronie Terytorialnej za utracony dochód wynikający ze stosunku pracy lub prowadzonej działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową świadczenia pieniężnego oraz trybu postępowania w tych sprawach. Dokument trafił do konsultacji społecznych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników