prawo wspólnot mieszkaniowych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo wspólnot mieszkaniowych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo wspólnot mieszkaniowych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wspólnota mieszkaniowa nie może terroryzować swoich członków

  Wspólnota mieszkaniowa nie może terroryzować swoich członków

  Mieszkam od kilku lat w tym samym mieszkaniu, należę do wspólnoty mieszkaniowej. Dotychczas żyliśmy zgodnie, bezkonfliktowo, sympatycznie. Jakiś czas temu zmienił się zarządca i coś się wraz z nim zmieniło – opowiada pan Krzysztof. – Najpierw na klatkach pojawiły się kartki o zakazie dokarmiania bezdomnych kotów. Zaraz potem, skoro nikt nie zareagował, zakaz wyprowadzania zwierząt na terenie należącym do wspólnoty. Trzepać dywany wolno jedynie w godzinach 10–14. Grać w piłkę (mamy malutkie boisko do kosza) – tylko do 16. Papierosów nie wolno palić nie tylko na skwerku przed domem, ale i na własnym balkonie.

  czytaj więcej

 • Zachowanie ciszy nocnej od godz. 6 do 22 utrwalono zwyczajem

  Zachowanie ciszy nocnej od godz. 6 do 22 utrwalono zwyczajem

  Mieszkamy w świeżo powstałej wspólnocie mieszkaniowej, tworzymy dla niej podstawy, zarząd, regulaminy – opowiada pan Karol. – Podczas jednego ze spotkań roboczych wywiązała się między nami dyskusja, w jakich godzinach powinna u nas obowiązywać cisza nocna. Jedni byli za tym, by wyznaczyć ją na godziny 22–6, tak jak jest wszędzie. Inni znów, że to anachronizm, że ludzie teraz później chodzą spać i później wstają, więc i godziny ciszy nocnej powinniśmy ustawić po nowemu.

  czytaj więcej

 • O zwrot z funduszu remontowego trzeba się upomnieć

  O zwrot z funduszu remontowego trzeba się upomnieć

  Sprzedałem mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej. Na moim koncie dotyczącym funduszu remontowego figurowała nadpłata w wysokości kilku tysięcy złotych, stanowiąca nadwyżkę wpłat ponad koszty przeprowadzonych prac remontowych. Poprosiłem o zwrot tych pieniędzy, odpowiedziano mi jednak, że to niemożliwe. Czy mam szansę na odzyskanie pieniędzy – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Waszczykowski: Europa nie ma możliwości dać milionom ludzi miejsca pracy i mieszkania

  Waszczykowski: Europa nie ma możliwości dać milionom ludzi miejsca pracy i mieszkania

  Nie możemy się uspokajać, że Polska nie jest na głównym froncie walki z terroryzmem. Przywódcy terrorystów mogą wziąć pod uwagę, że właśnie z tego powodu najmniej się spodziewamy ataku i jesteśmy słabym ogniwem. W ich rozumowaniu uderzenie na któryś z krajów naszego regionu, który żyje w iluzji, że nasza chata z kraja, bo nie mamy mniejszości, problemów z ludnością, może okazać się łatwiejsze. To także spełni cele, bo jesteśmy częścią Zachodu, a atak wywoła strach - mówi Witold Waszczykowski

  czytaj więcej

 • Fucha na boku nie może prowadzić do podejrzeń o stronniczość urzędnika

  Fucha na boku nie może prowadzić do podejrzeń o stronniczość urzędnika

  Nie jest jednak jasne, co to konkretnie są obowiązki służbowe. Wątpliwości budzi też, czy zakazane są tylko zajęcia związane z tymi obowiązkami, czy także te wywołujące podejrzenia o interesowność

  czytaj więcej

 • Szkoły i przedszkola bez osobowości prawnej

  Szkoły i przedszkola bez osobowości prawnej

  Jednostki budżetowe nie mają zdolności prawnej ani zdolności do czynności prawnych. Zawsze działają w imieniu i na rachunek organu założycielskiego, tj. gminy, powiatu czy województwa. Nie oznacza to, że nie mogą mieć rachunku w banku. Do tego wystarczy pełnomocnictwo.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także mogą przystępować do takich spółek. (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 236 ze zm.)

  czytaj więcej

 • Byle nie do Warszawy

  Byle nie do Warszawy

  Nie tylko Trybunał Konstytucyjny, ale też wiele innych publicznych instytucji należałoby wyprowadzić ze stolicy. Z pożytkiem dla tych instytucji, ich pracowników, obywateli i całego kraju

  czytaj więcej

 • Mieszkaniec bloku też może być prosumentem

  Mieszkaniec bloku też może być prosumentem

  Teoretycznie możliwa jest sytuacja, w której lokator zamieszkujący w budynku wielorodzinnym będzie miał prawo zainwestować w indywidualną instalację OZE. Musi jednak uzyskać stosowne pozwolenie spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty.

  czytaj więcej

 • Kominek w bloku? To możliwe

  Kominek w bloku? To możliwe

  Jeśli lokal położony w niskim budynku wielorodzinnym połączony jest z miejską siecią grzewczą, możliwe jest zamontowanie w nim kominka z płaszczem wodnym w miejsce zdemontowanego pieca – wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Odpracowanie długów czynszowych. Zaległości nie muszą kończyć się eksmisją

  Odpracowanie długów czynszowych. Zaległości nie muszą kończyć się eksmisją

  Odpracowywanie długów czynszowych przez lokatorów daje słabe wyniki. Ale gminy stawiają na wychowanie.

  czytaj więcej

 • Zmiana nazwy miejscowości musi być poprzedzona konsultacjami z mieszkańcami

  Zmiana nazwy miejscowości musi być poprzedzona konsultacjami z mieszkańcami

  Do końca marca rada gminy może wnieść stosowny wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji o zmianę lub zniesienie urzędowej nazwy miejscowości. Składa się go na ręce wojewody.

  czytaj więcej

 • Szałamacha: PO dopuściło do sytuacji, w której unikanie podatków stało się sportem

  Szałamacha: PO dopuściło do sytuacji, w której unikanie podatków stało się sportem

  W przyszłym roku raczej nie będzie powrotu do niższych stawek VAT. Nie zarekomenduję takiego rozwiązania. Najpierw musimy odbudować dochody podatkowe. Przez kilka miesięcy nie da się tego zrobić. Nie da się odwrócić procesów, które trwały 8 lat – mówi minister finansów Paweł Szałamacha.

  czytaj więcej

 • Nieruchomości: Wieczyste użytkowanie przechodzi na własność. Koniec z corocznymi opłatami

  Nieruchomości: Wieczyste użytkowanie przechodzi na własność. Koniec z corocznymi opłatami

   1 stycznia 2017 r. użytkowanie wieczyste gruntów pod budynkami wielolokalowymi ma zostać zniesione. Z mocy ustawy. 1 stycznia 2017 r. mieszkańcy bloków stojących na ziemi nienależącej do nich mogą obudzić się już jako jej właściciele. Jednak za przekształcenie gruntu prawdopodobnie będą musieli zapłacić.

  czytaj więcej

 • Nie tylko monitoring: W komunikacji miejskiej, na ulicy i w szpitalu jesteśmy również podsłuchiwani

  Nie tylko monitoring: W komunikacji miejskiej, na ulicy i w szpitalu jesteśmy również podsłuchiwani

  W komunikacji miejskiej, w oddziałach NFZ i szpitalach, a także na ulicy jesteśmy nie tylko obserwowani przez kamery, lecz także podsłuchiwani. Potrzebna jest ustawa określająca, na jakich zasadach można korzystać z monitoringu w urzędach czy autobusach.

  czytaj więcej

 • Spółdzielnie pracy przetrwały. Jeszcze niejednemu mogą dać pracę

  Spółdzielnie pracy przetrwały. Jeszcze niejednemu mogą dać pracę

  Stałe zatrudnienie i równe zyski. Spółdzielnie pracy przetrwały. I chociaż można się z nich śmiać, to jeszcze mogą niejednemu z nas dać pracę. Czy działają w branży spożywczej, kosmetycznej, czy porządkowej, spółdzielnie pracy pozostają najstabilniejszymi pracodawcami na rynku. Niektóre spośród 560 istniejących działają niemal bez przerwy od ponad stu lat.

  czytaj więcej

 • Upadek wielkiej wspólnej szarej płyty. Nadchodzi kres spółdzielni mieszkaniowych?

  Upadek wielkiej wspólnej szarej płyty. Nadchodzi kres spółdzielni mieszkaniowych?

  Niewydolny relikt komunizmu, mafia, patologia, siedliska partyjnych aparatczyków – to najpopularniejsze określenia pod każdym z naszych tekstów o spółdzielniach mieszkaniowych. Czy to oznacza, że nastaje ich zmierzch? A może wzorem wielu europejskich krajów spółdzielczość w Polsce złapie drugi oddech?

  czytaj więcej

 • Proletariusze są zmęczeni, czyli awans społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce

  Proletariusze są zmęczeni, czyli awans społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce

  Zastanawiam się, co się stało z tą przewodnią siłą narodu, proletariacką, chłoporobotniczą, która całkiem poważnie mówiąc, była przed paroma dekadami napędem polskiego społeczeństwa. Jeśli jej już nie ma, gdzie się podziała? W którą stronę skręciły jej dzieci? Pokończyły wyższe szkoły i awansowały? Potworzyły firmy, zatrudniły mniej zaradnych od siebie, przechodząc na wrogą stronę kapitalistycznych wyzyskiwaczy? A może odpłynęły w stronę Wysp Brytyjskich razem z falą akcesyjnej emigracji? Wszystko to prawda, ale nie do końca. Błądzimy, szukając odpowiedzi, podobnie jak – jako społeczeństwo – wciąż szukamy swojej drogi.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników