prawo spedycyjne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo spedycyjne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo spedycyjne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Długołęka - gmina wielu możliwości

  Długołęka - gmina wielu możliwości

  Gmina Długołęka to prężna jednostka: rozwojowa, dynamiczna, postępowa. Potwierdzeniem tych słów jest wiele inwestycji zrealizowanych z powodzeniem w ubiegłych latach. Chodzi nie tylko o wielomilionowe działania, ale także te na mniejszą skalę, równie potrzebne mieszkańcom jednej z największych gmin w Polsce.

  czytaj więcej

 • Czy przewoźnik może notę obciążeniową zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności

  Czy przewoźnik może notę obciążeniową zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności

  PROBLEM: Przewoźnik otrzymał zlecenie przewiezienia szkła. Towar został załadowany na samochód przez zleceniodawcę, a nie kierowcę zatrudnionego przez przewoźnika. W czasie rozładunku stwierdzono zacieki na szkle. Przyczyną ich powstania nie było jednak uszkodzenie pojazdu, lecz warunki atmosferyczne, które spowodowały skraplanie się wody pod plandeką. Przy czym towar nie został odpowiednio zabezpieczony przez zleceniodawcę – szkło nie zostało zafoliowane, tylko było przewożone w kartonowych opakowaniach. Ponadto zleceniodawca nie zastrzegł, iż towar ma być przewieziony odpowiednio przystosowaną do tego naczepą. Przewoźnik został jednak obciążony przez firmę spedycyjną notą obciążeniową. Czy przedsiębiorca może zaliczyć tę notę do kosztów prowadzonej działalności?

  czytaj więcej

 • Premier: Więcej wolnego rynku na jednolitym rynku europejskim

  Premier: Więcej wolnego rynku na jednolitym rynku europejskim

  Więcej wolnego rynku na jednolitym rynku europejskim - to byłaby taka recepta, którą my z Europy Środkowej zdecydowanie byśmy zalecali - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, na tym rynku zmniejsza się swoboda świadczenia usług.

  czytaj więcej

 • Podzielona płatność to jedna wielka niewiadoma, ale i tak trzeba się do niej przygotować

  Podzielona płatność to jedna wielka niewiadoma, ale i tak trzeba się do niej przygotować

  Grupę kapitałową Tech Met tworzą cztery spółki, których głównym przedmiotem działalności jest produkcja urządzeń przemysłowych. Zgodnie z ustalonymi grupowymi zasadami dystrybucji tylko jedna spółka zajmuje się sprzedażą produktów do zagranicznych kontrahentów – jest to Tech Met International Sp. z o.o. (TMI Sp. z o.o.).

  czytaj więcej

 • To nie nazwa kontraktu decyduje o tym, jaką zawarto umowę

  To nie nazwa kontraktu decyduje o tym, jaką zawarto umowę

  To nie nazwa kontraktu decyduje o tym, jaką zawarto umowę – stwierdził Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć przewóz towarów na Ukrainę na zlecenie polskiego spedytora

  Jak rozliczyć przewóz towarów na Ukrainę na zlecenie polskiego spedytora

  X sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) z siedzibą w Katowicach jest firmą transportową działającą od 2010 r. Nie posiada statusu małego podatnika CIT i VAT. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne. Spółka X na zlecenie polskiego spedytora (podatnik VAT czynny mający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce i nieposiadający poza Polską stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej) przewiozła taborem samochodowym towary z Polski (Wrocław) na Ukrainę (Lwów).

  czytaj więcej

 • Jakość, solidność, innowacyjność, 15 lat SOLIDARIS

  Jakość, solidność, innowacyjność, 15 lat SOLIDARIS

  Rozmowa z Piotrem Groegerem, Prezesem Zarządu przedsiębiorstwa transportowego SOLIDARIS Sp. z o.o. (Kędzierzyn-Koźle).Firma drugi rok z rzędu zdobyła właśnie tytuł i godło QI w Prestiżowym Programie Najwyższa Jakość Quality Interntional.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć świadczenie usługi przez firmę spedycyjną

  Jak rozliczyć świadczenie usługi przez firmę spedycyjną

   Organy podatkowe przyjmują, że w przypadku usługi spedycyjnej za moment jej wykonania należy uważać moment wykonania ostatniej czynności wchodzącej w skład usługi spedycyjnej. 

  czytaj więcej

 • Rzeczywistość transportowa wchodzi w nowy wymiar

  Rzeczywistość transportowa wchodzi w nowy wymiar

  Możliwe jest, że konkurencją dla spółki transportowej czy logistycznej będzie za chwilę firma informatyczna. Jesteśmy w samym środku rewolucji, która wykorzystuje potężną siłę analityki danych – mówi Michał Bałakier, dyrektor generalny DKV Ero Service Polska

  czytaj więcej

 • Jak właściciel ma rozliczyć bezumowne korzystanie z jego lokalu użytkowego

  Jak właściciel ma rozliczyć bezumowne korzystanie z jego lokalu użytkowego

  Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność polegającą głównie na wynajmie lokali użytkowych. Spółka nie ma statusu małego podatnika. Rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne. Spółka zawarła umowę najmu m.in. z firmą X (podatnik VAT czynny). Zgodnie z umową czynsz najmu w wysokości 1300 zł za okresy miesięczne był płatny z góry do 10. dnia danego miesiąca. Media we własnym zakresie nabywał najemca. Z uwagi na zaległości w czynszu spółka wypowiedziała umowę najmu lokalu firmie X z dniem 30 listopada 2017 r. i na ten sam dzień wyznaczyła termin opuszczenia lokalu. Najemca nie opuścił jednak lokalu w wyznaczonym terminie i nadal prowadził w nim działalność gospodarczą. W związku z tym spółka podjęła kroki prawne zmierzające do eksmisji najemcy. Wyrokiem sądu rejonowego z 5 listopada 2018 r. najemca został zobowiązany do opuszczenia lokalu i zapłaty stosowanego odszkodowania wraz z odsetkami. W wyniku wyroku sądowego najemca opuścił lokal 12 listopada 2018 r., a 19 listopada 2018 r. spółka otrzymała od firmy X należne odszkodowanie (w kwocie odpowiadającej poniesionym stratom i utraconym korzyściom) wraz z odsetkami za zwłokę w łącznej wysokości 18 756,02 zł. W okresie od dnia następującego po dniu, jaki spółka wyznaczyła na opuszczenie lokalu, spółka w żaden sposób, nawet dorozumiany, nie akceptowała przebywania dotychczasowego najemcy w lokalu, wszelkie kroki prawne zmierzały do eksmisji najemcy. W związku z tym nie wystawiała faktur za okres bezumownego korzystanie z lokalu. Jak spółka powinna rozliczyć otrzymane odszkodowanie z tytułu bezumownego korzystania z lokalu użytkowego? 

  czytaj więcej

 • Jacek Kapica zeznawał przed komisją śledczą ds. VAT. "Nikt specjalnie nie rozszczelnił systemu podatkowego"

  Jacek Kapica zeznawał przed komisją śledczą ds. VAT. "Nikt specjalnie nie rozszczelnił systemu podatkowego"

  Były wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica, zeznający we wtorek przed komisją śledczą ds. VAT wyraził przekonanie, że nikt z premedytacją nie dopuścił do rozszczelnienia systemu podatkowego w Polsce.

  czytaj więcej

 • Miasto w zgodzie z naturą już było czy dopiero będzie?

  Miasto w zgodzie z naturą już było czy dopiero będzie?

  Nie ma sensu idealizować przeszłości, tak samo jak nie ma do niej powrotu. Ekologiczne podejście nie polega na tym, by było „jak kiedyś”.

  czytaj więcej

 • Spór o karty paliwowe. Interpretacja ministra pozwoliłaby uniknąć chaosu i niepewności [WYWIAD]

  Spór o karty paliwowe. Interpretacja ministra pozwoliłaby uniknąć chaosu i niepewności [WYWIAD]

  - W czerwcu 2014 r. niemieckie ministerstwo finansów wydało interpretację ogólną dotyczącą transakcji łańcuchowych z użyciem kart paliwowych. Określiło przesłanki, które musi spełniać taka transakcja, aby na żadnym etapie nie było zagrożone odliczenie VAT - mówi Tomasz Staruch dla DGP.

  czytaj więcej

 • Uczniowie o reformie edukacji: Niektórzy przestali się do siebie uśmiechać. Bo kolega z ławki stał się konkurentem"

  Uczniowie o reformie edukacji: Niektórzy przestali się do siebie uśmiechać. Bo kolega z ławki stał się konkurentem"

  Wiele razy mówiłam bliskim, że czuję się jak jakiś laboratoryjny zwierzak. Świnka w klatce, na której ktoś przeprowadza eksperymenty. Ci, co wcielili reformę edukacji w życie, tak mnie potraktowali.

  czytaj więcej

 • Naruszenie prawa konkurencji? To mogą być także działania firm w obszarze HR

  Naruszenie prawa konkurencji? To mogą być także działania firm w obszarze HR

  Niektóre porozumienia firm dotyczące spraw pracowniczych czy choćby tylko wymiana informacji w tym zakresie mogą naruszać reguły konkurencji. W Polsce nie przywykliśmy do patrzenia na te działania jak na potencjalne ograniczenie konkurencji. Jednak w ślad za światowymi trendami również UOKiK może zacząć się nimi interesować.

  czytaj więcej

 • Koronawirus a biznes. Czy epidemia to siła wyższa? [ANALIZA]

  Koronawirus a biznes. Czy epidemia to siła wyższa? [ANALIZA]

  Koronawirus nie tylko pokrzyżował plany podróżnicze, miesza także w polskiej i światowej gospodarce. Czy przedsiębiorcy, którzy z jego powodu nie wykonają swych zobowiązań, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności?

  czytaj więcej

 • Kuczmierowski: Zakupy środków medycznych realizowane były pod olbrzymią presją [ROZMOWA z prezesem Agencji Rezerw Materiałowych]

  Kuczmierowski: Zakupy środków medycznych realizowane były pod olbrzymią presją [ROZMOWA z prezesem Agencji Rezerw Materiałowych]

  - Wraz z nadejściem pandemii rozpoczęliśmy intensywne poszukiwania materiałów ochronnych. Konkurencja była niezwykle mocna – wszystkie kraje polowały już nie tyle na okazje, co na wszystko, co było dostępne do kupienia- mówi Michał Kuczmierowski, od kwietnia prezes Agencji Rezerw Materiałowych, były członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników