prawo podatkowe 2011

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo podatkowe 2011. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo podatkowe 2011.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Co po likwidacji OFE? Wybór ZUS czy IKE nie taki oczywisty

  Co po likwidacji OFE? Wybór ZUS czy IKE nie taki oczywisty

  Rada Ministrów przyjęła 26 listopada b.r. projekt ustawy o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i podpisana przez Prezydenta, a nic nie wskazuje, by miało być inaczej, to 1 czerwca 2020 r. II Filar Systemu Emerytalnego przestanie istnieć. Po ich likwidacji będziemy mogli wybrać, co zrobić z odłożonymi w nich środkami. Wybór między ZUS i IKE nie jest jednak taki oczywisty.

  czytaj więcej

 • Wydanie interpretacji może trwać w nieskończoność. Eksperci: W przepisach jest luka

  Wydanie interpretacji może trwać w nieskończoność. Eksperci: W przepisach jest luka

  Nie może być tak, że gdy dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwraca się do szefa KAS o opinię, czy w sprawie może wchodzić w grę klauzula o unikaniu opodatkowania, to nie wiążą go żadne terminy.

  czytaj więcej

 • Gmina nie zawsze pokryje szkody wyrządzone przez jej jednostki

  Gmina nie zawsze pokryje szkody wyrządzone przez jej jednostki

  Gdy spadnie śnieg lub marznąca mżawka, o nieszczęście nietrudno. Za szkody związane ze złamaną nogą na nieodśnieżonej drodze zapłaci gmina. I to nawet wtedy, gdy za nieusunięcie śniegu z ciągów komunikacyjnych czy nieposypanie piaskiem odpowiedzialna jest komunalna spółka.

  czytaj więcej

 • Spór samorządów z kopalniami. Gminy zwracają ponad 350 mln zł podatku od nieruchomości

  Spór samorządów z kopalniami. Gminy zwracają ponad 350 mln zł podatku od nieruchomości

  Ponad 350 mln zł z tytułu niesłusznie pobranego - zdaniem sądów - podatku od nieruchomości zwracają kopalniom śląskie samorządy skupione w Stowarzyszeniu Gmin Górniczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że sprawa, która stała się przyczyną sporów, nadal nie została precyzyjnie uregulowana.

  czytaj więcej

 • Granica między prywatnym zarządem a obrotem profesjonalnym. Fiskus patrzy szeroko

  Granica między prywatnym zarządem a obrotem profesjonalnym. Fiskus patrzy szeroko

  Oceniając, czy podatnik prowadzi profesjonalny obrót nieruchomościami, organy podatkowe mogą wziąć pod uwagę aktywność w dłuższym okresie niż ten, którego dotyczy kontrola – potwierdził NSA.

  czytaj więcej

 • 120 zł netto dla doradcy podatkowego? Co pełnomocnik musi w sprawie zrobić, by dostać godziwe wynagrodzenie

  120 zł netto dla doradcy podatkowego? Co pełnomocnik musi w sprawie zrobić, by dostać godziwe wynagrodzenie

  Nie ma przeszkód, aby dyrektor urzędu skarbowego przy wycenie wynagrodzenia doradcy podatkowego w sprawie podatnika odstąpił od stawek określonych w widełkach. Organ może przyznać wynagrodzenie adekwatne do stopnia wyjaśnienia i rozstrzygnięcia sprawy podatkowej – stwierdził WSA w Kielcach.

  czytaj więcej

 • Od stycznia nowe zasady stosowania przy WDT zerowego VAT. A implementacji dyrektywy brak

  Od stycznia nowe zasady stosowania przy WDT zerowego VAT. A implementacji dyrektywy brak

  Rok 2020 za pasem, a polski ustawodawca nie przygotował dawno zapowiadanej nowelizacji ustawy o VAT dotyczącej wewnątrzunijnych transakcji towarowych. Firmy się obawiają, że brak spójności przepisów krajowych z prawem UE może utrudnić im prowadzenie handlu z przedsiębiorstwami z innych państw członkowskich.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Jedną z kompetencji jednostek samorządu terytorialnego jako organów prowadzących szkoły jest ustalenie wysokości i warunków przyznawania dodatków do pensji nauczycieli. Po raz pierwszy ustawodawca ją ograniczył. Odgórnie ustalił bowiem minimalną wysokość dodatku za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. Od 1 września 2019 r. nie może być ona niższa niż 300 zł. Rozwiązanie to, wprowadzone komentowaną ustawą z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1287; dalej: ustawa zmieniająca), wywołało więcej kontrowersji. Otóż w nowym art. 34a Karty nauczyciela (dalej: KN) określono, że dodatek ten przysługuje za wychowawstwo klasy. Funkcję wychowawcy wykonują także przedszkolanki. Sęk w tym, że w przedszkolach nie ma klas, a są oddziały. Czy zatem ten dodatek należy się nauczycielom w tych placówkach? Spory na ten temat miała uciąć nowelizacja rozporządzenia wykonawczego, w której minister edukacji narodowej wyraźnie wskazał, że tym nauczycielom dodatek również się należy. Czy ta zmiana ucina wszystkie spekulacje? Niestety nie. Przede wszystkim wątpliwości dotyczą tego, czy minimalna wysokość dodatku obejmuje także nauczycieli przedszkoli. Samorząd uważa, że nie. Dlatego w niektórych nowelizacjach regulaminów wynagradzania uchwalonych przez rady gmin nie zagwarantowano dla przedszkolanek tego dodatku w wysokości 300 zł.

  czytaj więcej

 • Jak stosować białą listę VAT? Fiskus rozwiewa najważniejsze wątpliwości

  Jak stosować białą listę VAT? Fiskus rozwiewa najważniejsze wątpliwości

  Podatkowe sankcje nie obejmą płatności kartami kredytowymi ani transakcji internetowych realizowanych przez elektronicznych pośredników, takich jak Blue Media czy PayPal.

  czytaj więcej

 • Podatek od cukru: Coca-cola podreperuje bilans służby zdrowia

  Podatek od cukru: Coca-cola podreperuje bilans służby zdrowia

  Pieniądze na zdrowie pilnie poszukiwane. Podatek cukrowy może wspomóc napięty budżet Narodowego Funduszu Zdrowia.

  czytaj więcej

 • Wspólne rozliczenie małżonków PIT. Dłużnikiem mąż, ale cierpi i żona

  Wspólne rozliczenie małżonków PIT. Dłużnikiem mąż, ale cierpi i żona

  Naczelnik urzędu skarbowego może przekazać komornikowi nadpłatę z małżeńskiego PIT, nawet gdy z zapłatą wobec banku zalega tylko jeden z małżonków – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze wyroki sądów i trybunałów w 2019 roku

  VAT: Najważniejsze wyroki sądów i trybunałów w 2019 roku

  Liczba sporów sądowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak co roku w naszym podsumowaniu zwracamy uwagę na wyroki, które kształtują linie orzecznicze w sprawie sposobu opodatkowania różnego rodzaju zdarzeń, a także te, które zmieniają dotychczasowe – wydawałoby się, że utrwalone – podejście sądów. Liczymy na to, że przygotowany przez nas bilans roku będzie wskazówką dla podatników i pozwoli im rozliczyć się z fiskusem bez późniejszych negatywnych konsekwencji. Kładziemy nacisk na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyroki składów siedmioosobowych, a także standardowe wyroki NSA, oraz – i to istotne novum na tle poprzednich lat – orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

  czytaj więcej

 • PIT, ulgi podatkowe i korespondencja z fiskusem: Najważniejsze wyroki sądów i trybunałów w 2019 roku

  PIT, ulgi podatkowe i korespondencja z fiskusem: Najważniejsze wyroki sądów i trybunałów w 2019 roku

  Liczba sporów sądowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak co roku w naszym podsumowaniu zwracamy uwagę na wyroki, które kształtują linie orzecznicze w sprawie sposobu opodatkowania różnego rodzaju zdarzeń, a także te, które zmieniają dotychczasowe – wydawałoby się, że utrwalone – podejście sądów. Liczymy na to, że przygotowany przez nas bilans roku będzie wskazówką dla podatników i pozwoli im rozliczyć się z fiskusem bez późniejszych negatywnych konsekwencji. Kładziemy nacisk na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyroki składów siedmioosobowych, a także standardowe wyroki NSA, oraz – i to istotne novum na tle poprzednich lat – orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

  czytaj więcej

 • Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2020 r.

  Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2020 r.

  Podatnicy, którzy chcieliby skorzystać z ulgi na złe długi i 0-proc. stawki VAT w eksporcie, oczekują na rozstrzygnięcia TSUE. W Luksemburgu zostaną też rozpatrzone wątpliwości dotyczące m.in. pakietu paliwowego czy podatku od fast foodów. Problemów jest wiele. Niektórymi będzie musiał się zająć Trybunał Konstytucyjny.

  czytaj więcej

 • Jak przygotować się do kontroli cen transferowych

  Jak przygotować się do kontroli cen transferowych

  Przedstawiamy, jak krok po kroku podatnik powinien przygotować się do kontroli przeprowadzanych przez niego transakcji czy innych zdarzeń z udziałem podmiotów powiązanych.

  czytaj więcej

 • Montaż markizy tarasowej bez prawa do ulgi mieszkaniowej

  Montaż markizy tarasowej bez prawa do ulgi mieszkaniowej

  Markiza tarasowa jest tylko dodatkowym wyposażeniem domu, nawet gdy nie da się jej zdemontować i zainstalować w innym miejscu bez zniszczenia elewacji budynku – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Ustawa z 14 grudnia 2016 r. − Prawo oświatowe (wyciąg) (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2198) – cz. 1. Po nie do końca udanej reformie szkolnictwa zawodowego ustawą z 2011 r. przyszła kolejna próba uzdrowienia kształcenia branżowego.

  czytaj więcej

 • Jedyny udany Projekt. Dlaczego mamy tylko jednego narodowego czempiona?

  Jedyny udany Projekt. Dlaczego mamy tylko jednego narodowego czempiona?

  Po 30 latach kapitalizmu w Polsce mamy na globalnej arenie gospodarczej tylko jednego czempiona – spółkę, która stworzyła grę „Wiedźmin”. Dlaczego akurat ta firma, ta branża i dlaczego tylko ona?

  czytaj więcej

 • Nasz raj nierówności. Negatywne konsekwencje dawnej decyzji PiSu dopiero przed nami [OPINIA]

  Nasz raj nierówności. Negatywne konsekwencje dawnej decyzji PiSu dopiero przed nami [OPINIA]

  Niewielu z nas jeszcze pamięta, że pierwsze rządy PiS nie były tak socjalne i etatystyczne, jak obecny – gabinety Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego były jednymi z najbardziej liberalnych w III RP.

  czytaj więcej

 • PIT za 2019 r. Ulga na internet: Kiedy można pomniejszyć swój podatek

  PIT za 2019 r. Ulga na internet: Kiedy można pomniejszyć swój podatek

  Wypełniając formularz PIT, można odliczyć od dochodu wydatki na internet i w konsekwencji zapłacić niższy podatek. Uwaga, ulga internetowa przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach, wielu podatników wyczerpało więc już prawo do preferencji.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników