prawo pierwokupu ziemi

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo pierwokupu ziemi. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo pierwokupu ziemi.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Komisja Europejska: Nierolnik powinien móc kupić ziemię

  Komisja Europejska: Nierolnik powinien móc kupić ziemię

  Komisja Europejska przedstawiła właśnie zalecenia państwom członkowskim co do tego, jakie ograniczenia w handlu ziemią są dopuszczalne z perspektywy prawa unijnego. Jest to odpowiedź na serię postępowań o naruszenie europejskich regulacji wszczętych przeciwko rządom, które w ostatnich latach nałożyły restrykcje dotyczące zakupu ziemi np. na inwestorów mających siedzibę w innym kraju Unii. Na razie wśród pozwanych nie ma Polski, ale jak wynika z dokumentów, Bruksela nadal tego nie wyklucza.

  czytaj więcej

 • Problem z polskimi przepisami o ziemi wciąż jest aktualny

  Problem z polskimi przepisami o ziemi wciąż jest aktualny

  - Wymóg zamieszkiwania przez pięć lat na obszarze gminy, w której znajduje się nieruchomość. Drugi problem dotyczy osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Wreszcie wątpliwy jest wymóg posiadania kwalifikacji rolniczych. TSUE nieraz uznawał w swoim orzecznictwie, że takie warunki są nieproporcjonalne - mówi dr Piotr Bogdanowicz Katedra Prawa Europejskiego WPiA Uniwersytetu Warszawskiego.

  czytaj więcej

 • Rolnicy obawiają się, że ziemia rolna będzie przejmowana pod biznes

  Rolnicy obawiają się, że ziemia rolna będzie przejmowana pod biznes

  Projekt ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji opracowany przez ministra rozwoju i finansów przewiduje rozszerzenie możliwości korzystania przez firmy z przywilejów (głównie podatkowych), które dotąd były dostępne wyłącznie dla podmiotów działających w specjalnych strefach ekonomicznych. Po zmianach z ułatwień będzie można skorzystać praktycznie na terenie całego kraju. Pozwoli to uniknąć długotrwałej i uciążliwej procedury zmiany granic SSE i rozszerzyć obszary, na których możliwe jest uzyskanie wsparcia dla nowych inwestycji. Jedynym czynnikiem, który będzie determinował możliwość skorzystania z ułatwień, będzie przeznaczenie terenu.

  czytaj więcej

 • Będą ułatwienia w nabywaniu ziemi rolnej? Resort rolnictwa przygotował nowelizację

  Będą ułatwienia w nabywaniu ziemi rolnej? Resort rolnictwa przygotował nowelizację

  Ziemię rolną, za zgodą dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, będą mogły kupić uczelnie publiczne, państwowe i samorządowe osoby prawne na cele publiczne oraz spółki prawa handlowego - przewiduje projekt zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.

  czytaj więcej

 • Ustawa o obrocie ziemią: Państwo nie da się wyprowadzić w pole

  Ustawa o obrocie ziemią: Państwo nie da się wyprowadzić w pole

  Spółki nie będą już mogły się wycofać z umowy sprzedaży udziałów lub akcji objętych prawem pierwokupu agencji państwowej

  czytaj więcej

 • Obrót gruntami mniej rygorystyczny

  Obrót gruntami mniej rygorystyczny

  Z 10 do 5 lat skrócony zostanie okres, przez który rolnik musi osobiście prowadzić gospodarstwo na nowo nabytej ziemi.

  czytaj więcej

 • Restrykcje przy sprzedaży ziemi na licytacjach zostają

  Restrykcje przy sprzedaży ziemi na licytacjach zostają

  Ministerstwo Rolnictwa wycofuje się z pomysłu usunięcia restrykcji w zakupie ziemi rolnej na licytacjach komorniczych. Oznacza to, że nadal wyłącznie rolnicy indywidualni będą mogli w takim trybie nabywać działki o powierzchni minimum 0,3 ha bez zgody dyrektora Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa (KOWR).

  czytaj więcej

 • Ziemia rolna nie tylko dla rolników, o ile leży w granicy miasta

  Ziemia rolna nie tylko dla rolników, o ile leży w granicy miasta

  Grunt rolny do 1 ha znów będzie można sprzedać mieszczuchowi. Inwestorzy łatwiej kupią też od rolników ziemie położone w administracyjnych granicach miast.

  czytaj więcej

 • Restrykcje w obrocie ziemią przestaną obejmować kopalnie

  Restrykcje w obrocie ziemią przestaną obejmować kopalnie

  Spółki wydobywcze znowu będą mogły nabywać ziemię rolną bez ograniczeń. Taką furtkę otworzy im nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nad którą kończą się prace w resorcie rolnictwa.

  czytaj więcej

 • Będzie łatwiej kupić działki. Prezydent podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną

  Będzie łatwiej kupić działki. Prezydent podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną

  Działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem - stanowi podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, o której we wtorek poinformowano na stronie prezydenta.

  czytaj więcej

 • Zmiany w obrocie ziemią rolną drobne, ale korzystne dla deweloperów

  Zmiany w obrocie ziemią rolną drobne, ale korzystne dla deweloperów

  Nowela ustawy rozczarowała przedsiębiorców. Drobne zmiany odczują m.in. deweloperzy, którzy łatwiej nabędą niewielkie działki do 1 ha w miastach, a także wspólnicy w spółkach kapitałowych posiadających ziemię rolną czy nabywcy nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnegoNowelizacja złagodziła rygory u.k.u.r. w odniesieniu do nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Zarówno w mieście, jak i na wsi będzie można kupić bez uprawnień rolniczych do 1 hektara ziemi.

  czytaj więcej

 • SN: Park narodowy to jeszcze nie Skarb Państwa

  SN: Park narodowy to jeszcze nie Skarb Państwa

  Problem prawny, jakim zajmował się Sąd Najwyższy, powstał wskutek odmowy sporządzenia przez notariusza aktu notarialnego – umowy sprzedaży 350 mkw. gruntu znajdującego się w granicach Pienińskiego Parku Narodowego, a należącego do osoby fizycznej.

  czytaj więcej

 • Obrót ziemią rolną nieco łatwiejszy

  Obrót ziemią rolną nieco łatwiejszy

  Od dziś osoby, które nie są rolnikami, mogą swobodnie nabywać działki rolne o powierzchni do 1 ha, także te położone w mieście. Wchodzi bowiem w życie uchwalona w kwietniu nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1080).

  czytaj więcej

 • Obrót nieruchomościami rolnymi nadal trudny albo wręcz niemożliwy [OPINIA]

  Obrót nieruchomościami rolnymi nadal trudny albo wręcz niemożliwy [OPINIA]

  Minęło już kilka lat od wprowadzenia ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Ustawa z 30 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. z 2016 r. poz. 585) miała jedynie limitować obrót ziemią rolną, ale de facto sparaliżowała go.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników