prawo pierwokupu nieruchomości

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo pierwokupu nieruchomości. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo pierwokupu nieruchomości.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nowe prawo wodne, czyli kolejne obostrzenia na rynku nieruchomości

  Nowe prawo wodne, czyli kolejne obostrzenia na rynku nieruchomości

  1 stycznia 2018 roku weszło w życie nowa ustawa prawo wodne, implementująca przepisy UE, w szczególności w zakresie osiągnięcia celów określonych przez tzw. Ramową Dyrektywę Wodną.

  czytaj więcej

 • Obrót gruntami mniej rygorystyczny

  Obrót gruntami mniej rygorystyczny

  Z 10 do 5 lat skrócony zostanie okres, przez który rolnik musi osobiście prowadzić gospodarstwo na nowo nabytej ziemi.

  czytaj więcej

 • Restrykcje przy sprzedaży ziemi na licytacjach zostają

  Restrykcje przy sprzedaży ziemi na licytacjach zostają

  Ministerstwo Rolnictwa wycofuje się z pomysłu usunięcia restrykcji w zakupie ziemi rolnej na licytacjach komorniczych. Oznacza to, że nadal wyłącznie rolnicy indywidualni będą mogli w takim trybie nabywać działki o powierzchni minimum 0,3 ha bez zgody dyrektora Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa (KOWR).

  czytaj więcej

 • Gronkiewicz-Waltz: 327 decyzji na mocy "małej ustawy reprywatyzacyjnej"

  Gronkiewicz-Waltz: 327 decyzji na mocy "małej ustawy reprywatyzacyjnej"

  W ciągu dwóch lat na mocy tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej stołeczny ratusz wydał 327 decyzji, w tym 154 odmowne. Od roszczeń uwolniono 58 nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne - podała w poniedziałek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

  czytaj więcej

 • Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie. Ich moc, jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, w końcu czerwca 2018 r. wynosiła 126 MW, co oznacza, że w porównaniu do grudnia ub.r. wzrosła o 16 proc. Tymczasem przedstawiciele branży i rządu zgodnie twierdzą, że tego typu instalacji będzie coraz więcej. Podmiotom decydującym się na inwestowanie w tego typu źródła energii sprzyjają bowiem obecne regulacje, przede wszystkim ustawa z 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1976), która stworzyła ramy wsparcia w systemie aukcyjnym dla instalacji fotowoltaicznych, w tym dla nowych inwestycji. Takie aukcje mają odbyć się już w listopadzie. Co więcej, Ministerstwo Energii już zapowiada, że przyszłoroczne aukcje OZE w większym stopniu adresowane będą do branży fotowoltaicznej. Resort niedawno zadeklarował, że chciałby, aby w 2020 r. zainstalowane moce w tym sektorze przekroczyły moc 2 GW. Dzisiaj odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają przedsiębiorcy planujący inwestycje w elektrownie słoneczne.

  czytaj więcej

 • Ziemia rolna nie tylko dla rolników, o ile leży w granicy miasta

  Ziemia rolna nie tylko dla rolników, o ile leży w granicy miasta

  Grunt rolny do 1 ha znów będzie można sprzedać mieszczuchowi. Inwestorzy łatwiej kupią też od rolników ziemie położone w administracyjnych granicach miast.

  czytaj więcej

 • Restrykcje w obrocie ziemią przestaną obejmować kopalnie

  Restrykcje w obrocie ziemią przestaną obejmować kopalnie

  Spółki wydobywcze znowu będą mogły nabywać ziemię rolną bez ograniczeń. Taką furtkę otworzy im nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nad którą kończą się prace w resorcie rolnictwa.

  czytaj więcej

 • Będzie łatwiej kupić działki. Prezydent podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną

  Będzie łatwiej kupić działki. Prezydent podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną

  Działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem - stanowi podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, o której we wtorek poinformowano na stronie prezydenta.

  czytaj więcej

 • Zmiany w obrocie ziemią rolną drobne, ale korzystne dla deweloperów

  Zmiany w obrocie ziemią rolną drobne, ale korzystne dla deweloperów

  Nowela ustawy rozczarowała przedsiębiorców. Drobne zmiany odczują m.in. deweloperzy, którzy łatwiej nabędą niewielkie działki do 1 ha w miastach, a także wspólnicy w spółkach kapitałowych posiadających ziemię rolną czy nabywcy nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnegoNowelizacja złagodziła rygory u.k.u.r. w odniesieniu do nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Zarówno w mieście, jak i na wsi będzie można kupić bez uprawnień rolniczych do 1 hektara ziemi.

  czytaj więcej

 • SN: Park narodowy to jeszcze nie Skarb Państwa

  SN: Park narodowy to jeszcze nie Skarb Państwa

  Problem prawny, jakim zajmował się Sąd Najwyższy, powstał wskutek odmowy sporządzenia przez notariusza aktu notarialnego – umowy sprzedaży 350 mkw. gruntu znajdującego się w granicach Pienińskiego Parku Narodowego, a należącego do osoby fizycznej.

  czytaj więcej

 • Obrót ziemią rolną nieco łatwiejszy

  Obrót ziemią rolną nieco łatwiejszy

  Od dziś osoby, które nie są rolnikami, mogą swobodnie nabywać działki rolne o powierzchni do 1 ha, także te położone w mieście. Wchodzi bowiem w życie uchwalona w kwietniu nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1080).

  czytaj więcej

 • Obrót nieruchomościami rolnymi nadal trudny albo wręcz niemożliwy [OPINIA]

  Obrót nieruchomościami rolnymi nadal trudny albo wręcz niemożliwy [OPINIA]

  Minęło już kilka lat od wprowadzenia ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Ustawa z 30 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. z 2016 r. poz. 585) miała jedynie limitować obrót ziemią rolną, ale de facto sparaliżowała go.

  czytaj więcej

 • Zakup ziemi z dzierżawą. Zobacz, o czym należy pamiętać

  Zakup ziemi z dzierżawą. Zobacz, o czym należy pamiętać

  Dla rolnika dzierżawiącego ziemię liczy się przede wszystkim stabilność umowy dzierżawy. Chce on wiedzieć, że może przez dłuższy czas prowadzić na gruncie działalność rolną. Dzierżawca musi się jednak liczyć z tym, że grunt może zmienić właściciela, a ten nowy, po pewnym czasie może zmienić warunki dzierżawy lub ją wypowiedzieć. Z kolei nabywca ingerując w dzierżawę, powinien liczyć się z ew. roszczeniem o zwrot poniesionych przez dzierżawcę nakładów. Co o dzierżawie i zakupie gruntu warto wiedzieć; co mówią przepisy?

  czytaj więcej

 • Nieprecyzyjne przepisy ustawy o obrocie ziemią rolną. Czy nabywca ziemi może się jej pozbyć w dowolnym momencie?

  Nieprecyzyjne przepisy ustawy o obrocie ziemią rolną. Czy nabywca ziemi może się jej pozbyć w dowolnym momencie?

  Dzieci rolnika obdarowane gruntem muszą przez pięć lat prowadzić gospodarstwo i nie mogą go sprzedać – taki może być efekt nieprecyzyjnych przepisów ustawy o obrocie ziemią rolną.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników