prawo pierwokupu

Prawo pierwokupu wykształciło się już w starożytnym Rzymie i dotyczyło stosunków cywilnoprawnych uregulowanych przez państwo w formie przepisów bezwzględnie obowiązujących. Już dwa tysiące lat temu stanowiło ono jedną z form reglamentacji obrotu nieruchomościami i rzeczami zbytkownymi. Obecnie jest ono znane jako ustawowe prawo pierwokupu. Z czasem wykształciło się również prawo pierwokupu, którego źródłem były czynności prawne, zwane także umownym. Przez wieki istota tej instytucji nie uległa większej zmianie.


 • Komisja Europejska: Nierolnik powinien móc kupić ziemię

  Komisja Europejska: Nierolnik powinien móc kupić ziemię

  Komisja Europejska przedstawiła właśnie zalecenia państwom członkowskim co do tego, jakie ograniczenia w handlu ziemią są dopuszczalne z perspektywy prawa unijnego. Jest to odpowiedź na serię postępowań o naruszenie europejskich regulacji wszczętych przeciwko rządom, które w ostatnich latach nałożyły restrykcje dotyczące zakupu ziemi np. na inwestorów mających siedzibę w innym kraju Unii. Na razie wśród pozwanych nie ma Polski, ale jak wynika z dokumentów, Bruksela nadal tego nie wyklucza.

  czytaj więcej

 • Problem z polskimi przepisami o ziemi wciąż jest aktualny

  Problem z polskimi przepisami o ziemi wciąż jest aktualny

  - Wymóg zamieszkiwania przez pięć lat na obszarze gminy, w której znajduje się nieruchomość. Drugi problem dotyczy osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Wreszcie wątpliwy jest wymóg posiadania kwalifikacji rolniczych. TSUE nieraz uznawał w swoim orzecznictwie, że takie warunki są nieproporcjonalne - mówi dr Piotr Bogdanowicz Katedra Prawa Europejskiego WPiA Uniwersytetu Warszawskiego.

  czytaj więcej

 • Rolnicy obawiają się, że ziemia rolna będzie przejmowana pod biznes

  Rolnicy obawiają się, że ziemia rolna będzie przejmowana pod biznes

  Projekt ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji opracowany przez ministra rozwoju i finansów przewiduje rozszerzenie możliwości korzystania przez firmy z przywilejów (głównie podatkowych), które dotąd były dostępne wyłącznie dla podmiotów działających w specjalnych strefach ekonomicznych. Po zmianach z ułatwień będzie można skorzystać praktycznie na terenie całego kraju. Pozwoli to uniknąć długotrwałej i uciążliwej procedury zmiany granic SSE i rozszerzyć obszary, na których możliwe jest uzyskanie wsparcia dla nowych inwestycji. Jedynym czynnikiem, który będzie determinował możliwość skorzystania z ułatwień, będzie przeznaczenie terenu.

  czytaj więcej

 • Będą ułatwienia w nabywaniu ziemi rolnej? Resort rolnictwa przygotował nowelizację

  Będą ułatwienia w nabywaniu ziemi rolnej? Resort rolnictwa przygotował nowelizację

  Ziemię rolną, za zgodą dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, będą mogły kupić uczelnie publiczne, państwowe i samorządowe osoby prawne na cele publiczne oraz spółki prawa handlowego - przewiduje projekt zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.

  czytaj więcej

 • Ustawa o obrocie ziemią: Państwo nie da się wyprowadzić w pole

  Ustawa o obrocie ziemią: Państwo nie da się wyprowadzić w pole

  Spółki nie będą już mogły się wycofać z umowy sprzedaży udziałów lub akcji objętych prawem pierwokupu agencji państwowej

  czytaj więcej

 • Gronkiewicz-Waltz: Mam się unieść honorem i oddać bez walki Warszawę PiS? [WYWIAD]

  Gronkiewicz-Waltz: Mam się unieść honorem i oddać bez walki Warszawę PiS? [WYWIAD]

  - Mam się unieść honorem i ustąpić? Moim obowiązkiem jest wyjaśnienie spraw reprywatyzacyjnych- mówi w wywiadzie dla DGP Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, wiceszefowa PO.

  czytaj więcej

 • Nowe prawo wodne, czyli kolejne obostrzenia na rynku nieruchomości

  Nowe prawo wodne, czyli kolejne obostrzenia na rynku nieruchomości

  1 stycznia 2018 roku weszło w życie nowa ustawa prawo wodne, implementująca przepisy UE, w szczególności w zakresie osiągnięcia celów określonych przez tzw. Ramową Dyrektywę Wodną.

  czytaj więcej

 • Obrót gruntami mniej rygorystyczny

  Obrót gruntami mniej rygorystyczny

  Z 10 do 5 lat skrócony zostanie okres, przez który rolnik musi osobiście prowadzić gospodarstwo na nowo nabytej ziemi.

  czytaj więcej

 • Restrykcje przy sprzedaży ziemi na licytacjach zostają

  Restrykcje przy sprzedaży ziemi na licytacjach zostają

  Ministerstwo Rolnictwa wycofuje się z pomysłu usunięcia restrykcji w zakupie ziemi rolnej na licytacjach komorniczych. Oznacza to, że nadal wyłącznie rolnicy indywidualni będą mogli w takim trybie nabywać działki o powierzchni minimum 0,3 ha bez zgody dyrektora Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa (KOWR).

  czytaj więcej

 • W Niemczech udaremniono wejście Chin do branży dystrybucji prądu

  W Niemczech udaremniono wejście Chin do branży dystrybucji prądu

  Wejście Chin do branży dystrybucji prądu w Niemczech zostało udaremnione zakupieniem przez państwowy bank KfW 20-procentowego udziału w spółce przesyłowej 50Hz - poinformowało w piątek niemieckie ministerstwo gospodarki.

  czytaj więcej

 • Gronkiewicz-Waltz: 327 decyzji na mocy "małej ustawy reprywatyzacyjnej"

  Gronkiewicz-Waltz: 327 decyzji na mocy "małej ustawy reprywatyzacyjnej"

  W ciągu dwóch lat na mocy tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej stołeczny ratusz wydał 327 decyzji, w tym 154 odmowne. Od roszczeń uwolniono 58 nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne - podała w poniedziałek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

  czytaj więcej

 • Niższa szkodowość to niższe koszty dla firm

  Niższa szkodowość to niższe koszty dla firm

  Firmowe samochody na liście wydatków przedsiębiorców mają wysoką pozycję, często zaraz za kosztami pracowniczymi. To jeden z głównych powodów, dla których tak ważne jest minimalizowanie szkodowości firmowych aut, a tym samym – nakładów na ubezpieczenia komunikacyjne.

  czytaj więcej

 • Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie. Ich moc, jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, w końcu czerwca 2018 r. wynosiła 126 MW, co oznacza, że w porównaniu do grudnia ub.r. wzrosła o 16 proc. Tymczasem przedstawiciele branży i rządu zgodnie twierdzą, że tego typu instalacji będzie coraz więcej. Podmiotom decydującym się na inwestowanie w tego typu źródła energii sprzyjają bowiem obecne regulacje, przede wszystkim ustawa z 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1976), która stworzyła ramy wsparcia w systemie aukcyjnym dla instalacji fotowoltaicznych, w tym dla nowych inwestycji. Takie aukcje mają odbyć się już w listopadzie. Co więcej, Ministerstwo Energii już zapowiada, że przyszłoroczne aukcje OZE w większym stopniu adresowane będą do branży fotowoltaicznej. Resort niedawno zadeklarował, że chciałby, aby w 2020 r. zainstalowane moce w tym sektorze przekroczyły moc 2 GW. Dzisiaj odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają przedsiębiorcy planujący inwestycje w elektrownie słoneczne.

  czytaj więcej

 • Ziemia rolna nie tylko dla rolników, o ile leży w granicy miasta

  Ziemia rolna nie tylko dla rolników, o ile leży w granicy miasta

  Grunt rolny do 1 ha znów będzie można sprzedać mieszczuchowi. Inwestorzy łatwiej kupią też od rolników ziemie położone w administracyjnych granicach miast.

  czytaj więcej

 • Restrykcje w obrocie ziemią przestaną obejmować kopalnie

  Restrykcje w obrocie ziemią przestaną obejmować kopalnie

  Spółki wydobywcze znowu będą mogły nabywać ziemię rolną bez ograniczeń. Taką furtkę otworzy im nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nad którą kończą się prace w resorcie rolnictwa.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników