prawo oświatowe porady

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo oświatowe porady. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo oświatowe porady.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jakie dochody trzeba wykazać w PIT 2013

  Jakie dochody trzeba wykazać w PIT 2013

  Do 30 kwietnia br. podatnicy mają czas na złożenie zeznania PIT za 2013 rok oraz zapłacenie należnego podatku, który wynika ze złożonej deklaracji.

  czytaj więcej

 • Jak walczyć z mobbingiem w pracy

  Jak walczyć z mobbingiem w pracy

  Pani Grażyna od siedmiu lat pracuje jako nauczycielka w gimnazjum. Od dwóch lat jest ofiarą uporczywego nękania i mobbingu ze strony dyrektora szkoły. Lekarz powiedział, że przyczyną jej licznych dolegliwości jest nieustający stres. – Kłopoty zaczęły się w chwili, gdy pozwoliłam sobie zwrócić mojemu pracodawcy uwagę, że zmusza mnie do wykonywania obowiązków służbowych w sąsiedniej placówce oświatowej bez umowy o pracę i właściwego ubezpieczenia. Wątpliwość i pytanie, które sformułowałam na piśmie, wywołały agresję dyrektora wobec mnie – opowiada kobieta.

  czytaj więcej

 • Poradnik: Na co uważać wybierając działkę budowlaną

  Poradnik: Na co uważać wybierając działkę budowlaną

  Wraz z nadejściem wiosny wiele osób rozpoczęło poszukiwania działek pod budowę domu. Zakup działki jest zwykle znacznie bardziej skomplikowany od kupna mieszkania. Oto podstawowe porady, które ułatwią poruszanie się wśród wielu ofert. Opracowanie Marcin Jańczuk, Metrohouse.

  czytaj więcej

 • Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym PIT

  Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym PIT

  Są dwa rodzaje preferencji dla darczyńców. Pierwsza to możliwość odliczenia wydatków od dochodu, druga pozwala przekazać 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego. Ważne jest, że można skorzystać z obu jednocześnie

  czytaj więcej

 • Jak mieszkaniec może działać na rzecz swojej gminy

  Jak mieszkaniec może działać na rzecz swojej gminy

  Osoby, które chcą aktywnie uczestniczyć w życiu swojej małej społeczności i ją zmieniać, mają coraz więcej narzędzi. Są nimi np. budżety partycypacyjne. Ci, którzy chcą zainwestować własne środki, mogą podjąć inicjatywę lokalną.

  czytaj więcej

 • Nowe obowiązki wychowawcy i kierownika wycieczki

  Nowe obowiązki wychowawcy i kierownika wycieczki

  Przygotowuję się wraz z innymi nauczycielami ze szkoły do zorganizowania dzieciom i młodzieży obozu w czasie przerwy świątecznej w grudniu, a także podczas ferii zimowych – pisze pan Włodzimierz. – Wiemy, że właśnie zmieniają się przepisy w tej sprawie. Chcielibyśmy się dowiedzieć, czy jako wychowawcy i opiekunowie będziemy mieli większe obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w czasie takiego zorganizowanego wypoczynku.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także mogą przystępować do takich spółek. (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 236 ze zm.)

  czytaj więcej

 • Organizator wypoczynku musi zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

  Organizator wypoczynku musi zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

  W tym roku wysyłam po raz pierwszy moje jedyne dziecko na zimowisko. Nie chciałbym, aby się zraziło do tej formy wypoczynku. Bardzo mi zależy, aby miało odpowiednie warunki. Czy mam możliwość przyjrzeć się organizatorowi i przygotowaniu tego obozu? Chciałbym też mieć wpływ na plan zajęć, bo wydaje mi się zbyt napięty i zbyt męczący dla dziecka.

  czytaj więcej

 • Cała władza w ręce szkolnych rad

  Cała władza w ręce szkolnych rad

  Choć prawo przewiduje ścisłą współpracę rodziców z placówkami oświatowymi, to często zapisy te pozostają wyłącznie na papierze. Bo dyrektorzy nie bardzo chcą, aby ktoś wtrącał się w ich pracę i patrzył im na ręce.

  czytaj więcej

 • Powtórka z literek jednak popularna: Wielu rodziców zostawia dzieci na drugi rok w pierwszej klasie

  Powtórka z literek jednak popularna: Wielu rodziców zostawia dzieci na drugi rok w pierwszej klasie

  EDUKACJA Drugi raz pierwszą klasę rozpocznie w przyszłym roku nawet 16 proc. jej obecnych siedmioletnich uczniów. Wielu rodziców zdecydowało się zostawić na drugi rok także drugoklasistę

  czytaj więcej

 • NFZ daje tyle na stomatologię, że statystyczny Polak może wyleczyć jeden ząb

  NFZ daje tyle na stomatologię, że statystyczny Polak może wyleczyć jeden ząb

  Ponad połowa 3-latków i 90 proc. 15-latków ma próchnicę, zaś 40 proc. starszych Polaków nie ma własnych zębów. To epidemia. Udział stomatologii w wydatkach NFZ zmniejsza się od kilku lat. W tym roku jest to 2,56 proc., w 2015 r. – 2,7 proc. Jeszcze w 2009 r. 4,2 proc. budżetu funduszu szło na leczenie zębów.

  czytaj więcej

 • Wittenberg: Dlaczego szybki marsz jest czasem lepszy od sprintu

  Wittenberg: Dlaczego szybki marsz jest czasem lepszy od sprintu

  Minister Jarosław Gowin zaprezentował chęć zreformowania nauki krótko po tym, jak nasze uniwersytety spadły z czwartej do piątej setki uczelni w rankingu szanghajskim. Wyliczenie problemów szkolnictwa wyższego zajęłoby całą gazetę, ale clue to fakty: liczba maturzystów zrównała się z liczbą miejsc na studiach stacjonarnych, więc uczelnie przyjmują każdego, żeby utrzymać się na finansowym plusie. Choć mamy 24. PKB na świecie, przeznaczamy na naukę tak niewielki jego procent, że jesteśmy pod tym względem na 37. pozycji. Nasi naukowcy masowo wyjeżdżają robić kariery za granicę.

  czytaj więcej

 • ZNP szykuje się do strajku

  ZNP szykuje się do strajku

   Szefowie placówek oświatowych nie wiedzą, czy ignorować żądania związkowców, czy też formalnie przystępować do sporu zbiorowego.

  czytaj więcej

 • Reforma edukacji ma ludzką twarz: nauczyciela sfrustrowanego, bo okłamanego

  Reforma edukacji ma ludzką twarz: nauczyciela sfrustrowanego, bo okłamanego

  O reformie mówi się w kontekście uczniów, dostosowywania szkół, problemów gmin. Ale zapomina się, że ma ona również ludzką twarz. Człowieka sfrustrowanego, bo okłamanego. Załamanego, bo często bez pracy i perspektywy pracy – mówią nauczyciele. Kiedyś stażysta, mianowany, z kontraktu i dyplomowany. Dziś: komiwojażer, objazdowy, z doskoku.

  czytaj więcej

 • Nauczyciele przeciwni pomysłowi MZ. Nie chcą podawać leków chorym uczniom

  Nauczyciele przeciwni pomysłowi MZ. Nie chcą podawać leków chorym uczniom

  Minister zdrowia chce, żeby chorymi dziećmi zajmowali się nauczyciele i w razie potrzeby ordynowali im medykamenty. Ci nie zamierzają brać na siebie takiej odpowiedzialności.

  czytaj więcej

 • Poradnia oświatowa z dnia 7 czerwca 2018 roku

  Poradnia oświatowa z dnia 7 czerwca 2018 roku

  Kiedy stosunek pracy katechety ulegnie rozwiązaniu? Czy trudności z utworzeniem klasy integracyjnej uzasadniają zawarcie umowy terminowej z nauczycielem? Jaki kurs daje uprawnienia do nauki języka angielskiego w szkole? Co dzieje się z zatrudnieniem nauczyciela w razie prawomocnego skazania?

  czytaj więcej

 • Nauczycielskie zmory niezmienne od stu lat. To bieda i reforma

  Nauczycielskie zmory niezmienne od stu lat. To bieda i reforma

  Od zarania niepodległości polskich nauczycieli dotyka klątwa będąca połączeniem dwóch przekleństw. Brzmi ona: obyś cudze dzieci uczył w ciekawych czasach.

  czytaj więcej

 • "Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania". UODO i MEN udostępniają poradnik

  "Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania". UODO i MEN udostępniają poradnik

  Urząd Ochrony Danych Osobowych, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, przygotował i udostępnił poradnik "Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania", który wesprze dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów i rodziców w bezpiecznym korzystaniu z narzędzi do zdalnej nauki.

  czytaj więcej

 • MEN podsumowuje niektóre z działań rządu w okresie koronawirusa

  MEN podsumowuje niektóre z działań rządu w okresie koronawirusa

  Platforma internetowa do nauki epodreczniki.pl, dodatkowe pieniądze na zakup komputerów, ulgi w VAT dla kupujących sprzęt dla szkół, bezpłatne usługi internetowe, szkolenia dla nauczycieli – podsumowuje MEN niektóre z działań rządu w okresie ograniczonego funkcjonowania szkół.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników