prawo komornicze

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo komornicze. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo komornicze.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Pracownik odchodzi z firmy: Zobacz 8 obowiązków, jakie ma wtedy pracodawca

  Pracownik odchodzi z firmy: Zobacz 8 obowiązków, jakie ma wtedy pracodawca

  Zakończenie zatrudnienia wymaga spełnienia wielu obowiązków dokumentacyjnych, w tym wydania świadectwa pracy czy wystawienia zaświadczenia o zarobkach. Rozwiązanie umowy wiąże się też z wypłatą świadczeń pieniężnych, w tym odprawy i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

  czytaj więcej

 • Mularczyk: Obywatele mają prawo walczyć o odszkodowania od Niemiec przed polskimi sądami [WYWIAD]

  Mularczyk: Obywatele mają prawo walczyć o odszkodowania od Niemiec przed polskimi sądami [WYWIAD]

  Obywatele polscy mają pełne moralne prawo, żeby przed polskimi sądami dochodzić swoich roszczeń w sprawach o odszkodowania za zbrodnie niemieckie w czasie II wojny światowej - powiedział w niedzielę PAP Arkadiusz Mularczyk (PiS).

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał nową ustawę o komornikach sądowych. Co się zmieni?

  Prezydent podpisał nową ustawę o komornikach sądowych. Co się zmieni?

  Reformę profesji komornika, wzmocnienie nadzoru nad komornikami oraz wprowadzenie obowiązku nagrywania czynności egzekucyjnych - przewiduje nowa ustawa o komornikach podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. O podpisaniu ustawy poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Zbyt wysoka cena bezpieczeństwa zadłużonego rolnika

  Debata DGP: Zbyt wysoka cena bezpieczeństwa zadłużonego rolnika

  Ochrona polskiej ziemi i zabezpieczenie interesów rolników – takie cele miały przyświecać rządzącym przy pracy nad dwoma aktami prawnymi: tzw. ustawą o ziemi rolnej, która wprowadza obostrzenia, kto i ile może jej kupić, a także rozporządzeniem ministra sprawiedliwości określającym przedmioty należące do rolników i niepodlegające egzekucji. Dziś coraz częściej mówi się, że regulacje te zabetonowały rynek nieruchomości rolnych i uderzyły w cały agrobiznes. Włącznie z finansującym go sektorem bankowym. Eksperci dyskutowali na ten temat w DGP.

  czytaj więcej

 • Aplikanci bez ulgowych przejazdów. Ziobro jest za, ale rząd nie ma pieniędzy

  Aplikanci bez ulgowych przejazdów. Ziobro jest za, ale rząd nie ma pieniędzy

  Młodzi adepci prawa nie będą traktowani w publicznych środkach komunikacji tak jak doktoranci. Powód jest prozaiczny: byłoby to zbyt kosztowne dla państwa. Rządzący zapewniają jednak, że o sprawie pamiętają i będzie ona mogła powrócić za kilka miesięcy.

  czytaj więcej

 • Sprzedałeś nieruchomość? Nie zapomnij do 30 kwietnia złożyć PIT-39

  Sprzedałeś nieruchomość? Nie zapomnij do 30 kwietnia złożyć PIT-39

  Sprzedaż po pięciu latach od nabycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu PIT. Ale nie zawsze jest jasne, jak określić moment nabycia. W ustawie nie ma definicji, nic nie ma też na ten temat w ministerialnych broszurach, a podatnicy wciąż toczą spory z fiskusem.

  czytaj więcej

 • Piebiak: Czas na ucywilizowanie rynku windykacyjnego [WYWIAD]

  Piebiak: Czas na ucywilizowanie rynku windykacyjnego [WYWIAD]

  - Ustawa przyjęta przez Sejm jest stricte cywilistyczna, a więc jej przygotowanie było wyłączną domeną Ministerstwa Sprawiedliwości. Tymczasem rynek obrotu wierzytelnościami obejmuje nie tylko banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe, ale także różnego rodzaju fundusze sekurytyzacyjne czy przedsiębiorstwa windykacyjne - mówi w rozmowie z DGP Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć podwyższenie zasiłku macierzyńskiego, gdy wynagrodzenie zajął komornik

  Jak obliczyć podwyższenie zasiłku macierzyńskiego, gdy wynagrodzenie zajął komornik

  Pracownica zatrudniona na pół etatu otrzymuje wynagrodzenie 1050 zł. Do 9 kwietnia uzyskiwała zasiłek chorobowy 100 proc., a od 10 kwietnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka (80 proc.). Ma prawo do miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek oraz zajęcie komornicze niealimentacyjne na kwotę łącznie 2500 zł. Jak prawidłowo rozliczyć kwiecień z zasiłków, z uwzględnieniem potrącenia?

  czytaj więcej

 • Komornicy wybrali nowe (stare) władze na najkrótszą kadencję

  Komornicy wybrali nowe (stare) władze na najkrótszą kadencję

  Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę. Z tego założenia wyszli członkowie korporacji, którzy pozostawili na stanowisku prezesa Krajowej Rady Komorniczej Rafała Fronczka. Drugim kandydatem była dr Katarzyna Bomba, komornik przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z dnia 4 czerwca 2018 roku

  Poradnia podatkowa z dnia 4 czerwca 2018 roku

  ● Co powinien zrobić nabywca po otrzymaniu pomyłkowo wystawionej faktury z adnotacją „odwrotne obciążenie”● Pod jakimi warunkami można odliczyć VAT z faktury za opłatę stosunkową● Jak należy opodatkować usługi kontroli przewodów kominowych● Czy stawkę 0 proc. stosuje się do dostawy wyrobów tekstylnych na potrzeby wyposażenia samolotów pasażerskich

  czytaj więcej

 • Restrykcje przy sprzedaży ziemi na licytacjach zostają

  Restrykcje przy sprzedaży ziemi na licytacjach zostają

  Ministerstwo Rolnictwa wycofuje się z pomysłu usunięcia restrykcji w zakupie ziemi rolnej na licytacjach komorniczych. Oznacza to, że nadal wyłącznie rolnicy indywidualni będą mogli w takim trybie nabywać działki o powierzchni minimum 0,3 ha bez zgody dyrektora Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa (KOWR).

  czytaj więcej

 • Rząd na wojnie z alimenciarzami: Będą kierowani do robót publicznych. Surowe kary także dla pracodawców

  Rząd na wojnie z alimenciarzami: Będą kierowani do robót publicznych. Surowe kary także dla pracodawców

  Rząd dalej walczy z alimenciarzami. W planach jest kierowanie ich do robót publicznych, a także karanie przedsiębiorców zatrudniających dłużników „na czarno”. Będą oni odpowiadać solidarnie za zobowiązania alimentacyjne do wysokości rocznej kwoty.

  czytaj więcej

 • Stawka komornicza stosowana wbrew konstytucji

  Stawka komornicza stosowana wbrew konstytucji

  Rok temu TK uznał za sprzeczne z ustawą zasadniczą pobieranie opłaty w wysokości 15 proc. od sum wpłaconych bezpośrednio komornikowi, ale dłużnicy nadal są nią obciążani.

  czytaj więcej

 • Firmy zapłacą zaległe alimenty za nieuczciwych pracowników

  Firmy zapłacą zaległe alimenty za nieuczciwych pracowników

  Firmy, które pomagają rodzicom w unikaniu potrąceń na dzieci, uregulują za nich zaległe świadczenia. Eksperci ostrzegają - to łatwy sposób na wyłudzanie pieniędzy.

  czytaj więcej

 • Sprawdź czy dostaniesz ulgę mieszkaniową przy licytacji komorniczej

  Sprawdź czy dostaniesz ulgę mieszkaniową przy licytacji komorniczej

  Podatnik, który sprzeda nieruchomość i kupi nową na licytacji komorniczej, skorzysta ze zwolnienia od PIT dopiero, gdy uprawomocni się postanowienie o przysądzeniu jej własności. Jeśli nie nastąpi to w ciągu dwóch lat, prawo do zwolnienia z PIT wygaśnie – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

  czytaj więcej

 • Nowe terminy przedawnienia w prawie cywilnym. Sprawdź, co się zmieni

  Nowe terminy przedawnienia w prawie cywilnym. Sprawdź, co się zmieni

  Już niedługo czekają nas zmiany w dochodzeniu roszczeń majątkowych. W ostatni piątek została opublikowana w Dzienniku Ustaw ustawa z 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (poz. 1104). Skraca ona terminy przedawnienia i wprowadza zupełnie nowe zasady dochodzenia roszczeń przeciwko konsumentom, tj. w relacjach B2C (business to consumer). Niektóre zmiany są wręcz rewolucyjne. Większość z nich wejdzie w życie po upływie 30 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli już 9 lipca.

  czytaj więcej

 • Jak liczyć dwa zajęcia komornicze u niepełnoetatowca

  Jak liczyć dwa zajęcia komornicze u niepełnoetatowca

  Zatrudniamy pracownika na 1/2 etatu (podwyższone koszty uzyskania przychodów, brak prawa do miesięcznej ulgi w PIT-2). Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 1500 zł. Za czerwiec otrzyma też płacę za godziny ponadwymiarowe – 243,75 zł. Uzyskał też nagrodę uznaniową – 400 zł (z zakładowego funduszu nagród) oraz 120 zł należności z tytułu podróży służbowej (do wysokości limitów z rozporządzenia o podróżach służbowych pracowników budżetowych – zwolnione z PIT i ZUS). Dotąd z tytułu alimentów miał zajęcie w wysokości 560 zł miesięcznie. Jego wynagrodzenie zostało ponownie zajęte na inne wierzytelności – łącznie to już ponad 3 tys. zł. Potrącana jest także składka na ubezpieczenie grupowe w kwocie 43 zł. Jak obecnie dokonywać potrąceń?

  czytaj więcej

 • Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach

  Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach

  Adwokat, mediator, doradca podatkowy, dziennikarz, a nawet pisarz – to tylko kilka zawodów, które można wykonywać po studiach prawniczych.

  czytaj więcej

 • Rozpoczęła się rozprawa apelacyjna ws. komornika

  Rozpoczęła się rozprawa apelacyjna ws. komornika

  Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczęła się na nowo sprawa komornika, skazanego przez sąd rejonowy na 2,5 roku więzienia za przekroczenie uprawnień przy licytacji majątku przedsiębiorcy z Nidzicy. Poprzedni wyrok sądu okręgowego skasował w kwietniu Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników