prawo jazdy na tir

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo jazdy na tir. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo jazdy na tir.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Bąk: Byłem jak Maverick z Top Gun. Na skuterze

  Bąk: Byłem jak Maverick z Top Gun. Na skuterze

  Mój roczny syn przejawia nietypowe dla jego wieku zainteresowanie wszystkim, co ma związek z muzyką. Zaczął od tego, że samodzielnie sobie włączał i pogłaśniał radio, które mamy w salonie. Następnie zabrał starszemu bratu miniperkusję i całymi dniami wybija na niej solówki, przy których „Triumph of Death” Vadera to kołysanka do snu. Mimo to nie zdecydowaliśmy się zabrać dzieciakowi ulubionej zabawki, dochodząc wspólnie do wniosku, że „przecież musi się rozwijać”.

  czytaj więcej

 • Prawo jazdy: Kierowcy ciężarówek powinni się szkolić na tirach

  Prawo jazdy: Kierowcy ciężarówek powinni się szkolić na tirach

  Według szacunków organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska na rynku brakuje ok. 100 tys. zawodowych kierowców. Co gorsza, w ciągu najbliższej dekady ten deficyt może się potroić.

  czytaj więcej

 • Kaźmierczak: Biznes wciąż z nadzieją patrzy na Morawieckiego. Ale to ostatni moment, aby coś pokazał

  Kaźmierczak: Biznes wciąż z nadzieją patrzy na Morawieckiego. Ale to ostatni moment, aby coś pokazał

  - Oni sami się zabiją. Zwłaszcza przy tym tempie i poziomie wydawania pieniędzy. Żeby się to jakoś zbilansowało, należy się spodziewać radykalnej akcji fiskalnej. A jak policzyliśmy, jedyny ratunek dla budżetu to rozszerzenie brutalnego fiskalizmu na grupy niższej klasy średniej. Co ją dorżnie - uważa Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

  czytaj więcej

 • Miesiąc z autem elektrycznym. Czy to ma sens?

  Miesiąc z autem elektrycznym. Czy to ma sens?

  Przyznaję, że jeszcze kilka lat temu podśmiewałem się z samochodów elektrycznych. I to wcale nie pod nosem. Głośno z nich szydziłem, wypominając im brak charakteru, spartańskie wnętrza, osiągi wózka golfowego i ogólną brzydotę. Wydawało mi się, że będą miały równie świetlaną przyszłość co mała antylopa, która odłączyła się od stada i zabłądziła na sawannie. Mówiąc wprost, czekałem na ich rychłą śmierć. Ale ta nie nadeszła. Przeciwnie – auta na prąd zaczęły nabierać życia.

  czytaj więcej

 • Bąk: Trump, mam auto dla Ciebie

  Bąk: Trump, mam auto dla Ciebie

  Po gigantycznym karambolu, jaki miał miejsce kilka tygodni temu na A1 pod Łodzią, ktoś rzucił pomysł, by bezwzględnie zakazać ciężarówkom wyprzedzania się na ekspresówkach i autostradach. I automatycznie przyklasnęło mu pół Polski. Informację szybko podchwyciło Ministerstwo Infrastruktury i Nicnierobienia, które podobno poważnie zastanawia się nad przygotowaniem stosownego przepisu. I wszyscy powtarzają taki sam argument: „manewr ten zmusza w wielu przypadkach kierowców aut osobowych jadących za ciężarówkami do nagłego hamowania. Samo wyprzedzanie zaś bywa czasochłonne, co prowadzi do utrudnień w płynności ruchu”.

  czytaj więcej

 • Tejchman: Sami siebie skazujemy na nieistotność

  Aż 1 234 kilometry. 12 godzin jazdy bez przerwy z maksymalną prędkością. Tyle dzieli największe polskie centrum logistyczne w Strykowie od największego portu w Europie – Rotterdamu. Dziesiątki tysięcy tirów przewożą tam i z powrotem nie tylko polskie towary. Jeżdżą też do Marsylii, Barcelony, Kadyksu, Paryża, Frankfurtu, Pragi, Zagrzebia i Bukaresztu. Do setek europejskich miast i portów. Sektor transportowy jest jednym z naszych kluczowych eksporterów usług. Daje miejsca pracy i utrzymanie nie tylko kierowcom, lecz także serwisantom, logistykom, producentom części i sektorowi automotive.

  czytaj więcej

 • Rusza bałtycki pakiet przewozowy. Potem GPS w tirach i kamery na drogach

  Rusza bałtycki pakiet przewozowy. Potem GPS w tirach i kamery na drogach

  Zagęszcza się sieć, którą fiskus zarzuca na nieuczciwych przedsiębiorców prowadzących obrót towarami akcyzowymi. Mało kto wie, że już pod koniec grudnia ruszy bałtycki pakiet przewozowy – ANPRS, czyli system rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojazdów za pomocą kamer. Polska rozpocznie wymianę informacji z Litwą, Łotwą i Estonią, a docelowo system ma działać w całej Grupie Wyszehradzkiej.

  czytaj więcej

 • Gróbarczyk: Barki na rzekach zastąpią tiry [WYWIAD]

  Gróbarczyk: Barki na rzekach zastąpią tiry [WYWIAD]

  Należy odchodzić od budowy wałów przeciwpowodziowych. Wodą trzeba gospodarować skuteczniej – uwalniać, gdy jest jej za mało, i akumulować, gdy jest za dużo - mówi w wywiadzie dla DGP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

  czytaj więcej

 • Bąk: Tylko dla ludzi mądrych [Volvo XC40]

  Bąk: Tylko dla ludzi mądrych [Volvo XC40]

  Być może słyszeliście o wypadku, jaki miał miejsce kilka dni temu na trasie ekspresowej S8. Dwóch dżentelmenów najpierw niewinnie zajeżdżało sobie drogę, następnie zaczęli zalotnie i delikatnie ocierać się o siebie zderzakami, aż w końcu obaj doszli do wniosku, że lepiej będzie się zatrzymać. Stanęli więc, wysiedli z aut, obrzucili się czułymi słowy, a potem postanowili rozstrzygnąć spór za pomocą pięści. Gdy skoczyli ku sobie, przywalił w nich białoruski TIR.

  czytaj więcej

 • Błędny rycerz na ziemi niczyjej: Wywiad z twórcą książek o Jacku Reacherze

  Błędny rycerz na ziemi niczyjej: Wywiad z twórcą książek o Jacku Reacherze

  Kiedy piszesz powieść, jesteś scenarzystą, reżyserem i gwiazdą, wszystko w jednym. Na dodatek z nieograniczonym budżetem – mówi Lee Child, twórca popularnego cyklu książek o Jacku Reacherze

  czytaj więcej

 • OC: Kiedy postój może oznaczać ruch [ANALIZA]

  OC: Kiedy postój może oznaczać ruch [ANALIZA]

  Obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje swym zakresem szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu, w granicach odpowiedzialności jego posiadacza lub kierującego. Pojęcie ruchu pojazdu, nawiązujące do określenia użytego w art. 436 par. 1 kodeksu cywilnego, zwyczajowo jest rozumiane bardzo szeroko. W dodatku jest ono rozszerzane na gruncie ustawy regulującej ubezpieczenia obowiązkowe. Ma to swoje istotne reperkusje, co niedawno potwierdził Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Bąk: Chodź porsche, pogrzeszymy trochę [Porsche Macan S]

  Bąk: Chodź porsche, pogrzeszymy trochę [Porsche Macan S]

  Kilka dni temu jakaś tam komisja w Parlamencie Europejskim zdecydowała, że od 2020 r. wszystkie nowe samochody mają być seryjnie wyposażone w system ostrzegania przed zmianą pasa ruchu, monitorowania zmęczenia kierowcy, czarną skrzynkę, czujniki ciśnienia w oponach i ogranicznik prędkości. Wszystkich oczywiście zainteresował wyłącznie ten ostatni – ogranicznik. 

  czytaj więcej

 • Restrykcyjny czas pracy także dla busów i kontrole dla wszystkich aż 56 dni wstecz

  Restrykcyjny czas pracy także dla busów i kontrole dla wszystkich aż 56 dni wstecz

  Pakiet Mobilności przyjęty przez Parlament Europejski uderzy w przewoźników wykonujących transport międzynarodowy nie tylko tirami, lecz także mniejszymi pojazdami poniżej 3,5 tony, czyli busami. Kierowcy siadający za ich kółkiem również będą musieli spełnić nowe rygorystyczne wymogi dotyczące czasu pracy. W przeciwnym razie, tak samo jak inni kierowcy i ich pracodawcy, będą płacić dotkliwe kary.

  czytaj więcej

 • Lex Uber z poprawkami senackich komisji. Co oznacza nowe prawo?

  Lex Uber z poprawkami senackich komisji. Co oznacza nowe prawo?

  Senatorowie uszczelniają przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym regulującej rynek przewozów taksówkarskich. Nowelizacja wprowadza licencję na pośrednictwo przy przewozie osób, która będzie zobowiązywała jej posiadacza do zlecania usług wyłącznie podmiotom mającym odpowiednią licencję taksówkarską.

  czytaj więcej

 • #metoo nie zmieniło polskiej reklamy. Wciąż biuściaste modelki sprzedają silikon przy drogach

  #metoo nie zmieniło polskiej reklamy. Wciąż biuściaste modelki sprzedają silikon przy drogach

  Akcja #metoo nie wstrząsnęła polską branżą reklamowo-marketingową. Kuso ubrane hostessy wciąż królują na targach branżowych, a biuściaste modelki sprzedają silikon przy drogach.

  czytaj więcej

 • Koronawirus w Bułgarii: Ograniczenia przedłużone do 12 kwietnia

  Koronawirus w Bułgarii: Ograniczenia przedłużone do 12 kwietnia

  Bułgarski minister zdrowia Kirił Ananiew przedłużył w czwartek do 12 kwietnia obowiązywanie wszystkich ograniczeń wprowadzonych w kraju w ramach walki z epidemią koronawirusa. Z powodu ograniczeń parlament postanowił przerwać posiedzenia.

  czytaj więcej

 • Otwarte restauracje, zakłady fryzjerskie i hale sportowe. Opublikowano nowe rozporządzenie ws. COVID-19

  Otwarte restauracje, zakłady fryzjerskie i hale sportowe. Opublikowano nowe rozporządzenie ws. COVID-19

  Od poniedziałku ponownie otwarte mogą być salony fryzjerskie, restauracje, a także "wyspy" w galeriach handlowych - wynika z rozporządzenia premiera opublikowanego w sobotę w Dzienniku Ustaw. Ich działalność będzie jednak ograniczona w związku z koronawirusem.

  czytaj więcej

 • Bąk: Wyobraziłem sobie, że Polska to samochód [FELIETON]

  Bąk: Wyobraziłem sobie, że Polska to samochód [FELIETON]

  Bez względu na to kiedy i w jakiej formule odbędą się wybory prezydenckie, wiem, że muszę oddać w nich głos. Uznaję to za swój obywatelski obowiązek. Problem polega na tym, że z jednej strony żaden z kandydatów mnie nie przekonuje, a z drugiej – za idiotyzm uważam głosowanie przeciwko komuś.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników