prawo jazdy kat a wiek

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo jazdy kat a wiek. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo jazdy kat a wiek.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Prawo jazdy: jak je uzyskać, ile kosztuje, jak przebiega egzamin, przykładowe pytania

  Prawo jazdy: jak je uzyskać, ile kosztuje, jak przebiega egzamin, przykładowe pytania

  Uzyskanie prawa jazdy jest możliwe po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu. Jednak nie wszyscy mogą dostać takie uprawnienia. Niektórzy mogą z tego prawa korzystać w ograniczony sposób z uwagi na zły stan zdrowia. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym prawo jazdy nie może być wydane osobie, która jest aktywnie uzależniona od alkoholu lub narkotyków. Uprawnień nie zdobędzie także osoba, co do której został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  czytaj więcej

 • Będzie reedukacja piratów drogowych - prezydent podpisał ustawę

  Będzie reedukacja piratów drogowych - prezydent podpisał ustawę

  Reedukacyjne kursy dla kierowców, którzy uzbierają 24 punkty karne, nadzór nad młodymi kierowcami, nowe kategorie praw jazdy i ściślejszą kontrolę nad ośrodkami szkolenia przewiduje ustawa, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

  czytaj więcej

 • Policja karze kierowców zawodowych bez kategorii B

  Policja karze kierowców zawodowych bez kategorii B

  Obecnie kierowcy ubiegający się o prawo jazdy na ciężarówki czy autobusy muszą mieć uprawnienia do jazdy samochodami osobowymi. Przed 2002 r. takiego obowiązku przepisy nie przewidywały.

  czytaj więcej

 • Sejm: zmiany w egzaminach na prawo jazdy - dopiero w 2013 roku

  Sejm: zmiany w egzaminach na prawo jazdy - dopiero w 2013 roku

  Zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy zmienią się dopiero w przyszłym roku - zdecydował Sejm. Posłowie przyjęli w piątek nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, która przesuwa o rok termin wejścia w życie nowych przepisów dotyczących praw jazdy.

  czytaj więcej

 • Nowy egzamin na prawo jazdy od 2013 r. Prezydent podpisał ustawę

  Nowy egzamin na prawo jazdy od 2013 r. Prezydent podpisał ustawę

  Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Oznacza to, że zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy zmienią się nie w lutym 2012 r., lecz w styczniu 2013 r.

  czytaj więcej

 • Pięćdziesięciolatek wraca do szkoły. Koszty wysokie, efekty niskie

  Pięćdziesięciolatek wraca do szkoły. Koszty wysokie, efekty niskie

  Groźba podniesienia wieku emerytalnego i trudna sytuacja na rynku pracy zmusiły osoby w szóstej dekadzie życia do podnoszenia kwalifikacji. Jednak ich aktywizacja słono kosztuje, a efekty są niewspółmiernie niskie.

  czytaj więcej

 • Prawo jazdy: nowe egzaminy to koniec wkuwania testów na pamięć

  Prawo jazdy: nowe egzaminy to koniec wkuwania testów na pamięć

  Większość społeczeństwa dzieli się na dwie grupy – tych, dla których największy problem stanowią fotoradary i punkty karne, oraz tych, którzy chcieliby już mieć taki problem. Im na razie sen z powiek spędzają nowe wymagania dotyczące uzyskiwania uprawnień do prowadzenia pojazdów.

  czytaj więcej

 • Dowód osobisty nie wystarczy by jeździć mikrosamochodem

  Dowód osobisty nie wystarczy by jeździć mikrosamochodem

  Pan Jerzy ma 60 lat, ale nie ma prawa jazdy. W listopadzie 2013 r. postanowił sobie kupić mały pojazd, ważący do 350 kg i rozwijający prędkość do 45 km/h. Został on zarejestrowany jako „pojazd samochodowy inny” i wypełnia definicję „czterokołowca lekkiego”.

  czytaj więcej

 • Quad na I komunię? By prowadzić czterokołowiec, trzeba mieć 14 lat

  Quad na I komunię? By prowadzić czterokołowiec, trzeba mieć 14 lat

  Zbliża się pierwsza komunia mojego syna, planujemy z rodziną składkowy prezent. Mieszkamy pod miastem, dużo tutaj przestrzeni i zamierzamy kupić małego quada. Czy jednak dziewięciolatek może prowadzić taki pojazd – pyta pan Marcin

  czytaj więcej

 • Nawet zdany egzamin nie zapewnia prawa jazdy

  Nawet zdany egzamin nie zapewnia prawa jazdy

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną rzecznika praw obywatelskich. Sprawa dotyczyła możliwości wydania prawa jazdy kategorii A kierowcy, który zdał egzamin, ale wskutek zmiany przepisów jego wiek okazał się niewystarczający do uzyskania uprawnień.

  czytaj więcej

 • Czy już możemy ogłosić koniec demokracji?

  Czy już możemy ogłosić koniec demokracji?

  O tym, że funkcjonować obywatelsko w przestrzeni wirtualnej to stępić swoją energię do prawdziwego działania. Bo jeśli przestrzeń prywatna ma być naszą jedyną przestrzenią publiczną, to możemy już dziś odtrąbić koniec demokracji

  czytaj więcej

 • Przepisy unijne dotyczące praw jazdy już obowiązują

  Przepisy unijne dotyczące praw jazdy już obowiązują

  Zmieniły się wymogi dotyczące wyrabiania praw jazdy kategorii A, C i D. Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami wprowadza także nowe kategorie praw jazdy i zmiany w sposobie gromadzenia informacji o kierowcach.

  czytaj więcej

 • Jakie uprawnienia trzeba mieć, by pływać małą łódką lub kajakiem?

  Jakie uprawnienia trzeba mieć, by pływać małą łódką lub kajakiem?

  Ostatni weekend spędziłem nad wodą. Uderzyły mnie dwie sprawy – pisze pan Piotr. – Po pierwsze, wcale nie wiem, czy to słuszne, że każdy, kto tylko chce, może wypożyczyć kajak, rower wodny, a nawet niedużą żaglówkę. Nikt nie pyta o umiejętności, a karta pływacka poszła w zapomnienie. To samo dotyczy quadów. Po drugie, powszechną praktyką jest żądanie pozostawienia dowodu osobistego w zastaw za wypożyczany sprzęt. Trudno jest przekonać pracowników wypożyczalni, że wystarczy, gdy spiszą dane. Czy są jakieś konkretne zasady wypożyczania sprzętu turystycznego i sportowego?

  czytaj więcej

 • Bąk: Byłem jak Maverick z Top Gun. Na skuterze

  Bąk: Byłem jak Maverick z Top Gun. Na skuterze

  Mój roczny syn przejawia nietypowe dla jego wieku zainteresowanie wszystkim, co ma związek z muzyką. Zaczął od tego, że samodzielnie sobie włączał i pogłaśniał radio, które mamy w salonie. Następnie zabrał starszemu bratu miniperkusję i całymi dniami wybija na niej solówki, przy których „Triumph of Death” Vadera to kołysanka do snu. Mimo to nie zdecydowaliśmy się zabrać dzieciakowi ulubionej zabawki, dochodząc wspólnie do wniosku, że „przecież musi się rozwijać”.

  czytaj więcej

 • 37. Warszawskie Spotkania Teatralne. "Panie Geniu, zatańczymy sobie?"

  37. Warszawskie Spotkania Teatralne. "Panie Geniu, zatańczymy sobie?"

  "Panie Geniu, zatańczymy sobie?" – pyta przedstawiciela „starej” inteligencji Edek, który siłą wprowadził nowy porządek w rodzinie Stomilów. Scena z Mrożkowskiego dramatu symbolizuje uległość inteligencji wobec bezwzględnej władzy i jednocześnie jest motywem przewodnim cyklu spektakli, które widzowie obejrzą w ramach przeglądu Teatru Telewizji. Spektakle w programie głównym wybrał, podobnie jak w zeszłym roku, Wojciech Majcherek. Z kolei Joanna Rogacka zapowiedziała siedem spektakli dla dzieci. 37. edycja WST potrwa od 30 marca do 11 kwietnia.

  czytaj więcej

 • Porażka-Klops-Plama, czyli kto zniszczył polską kolej [WYWIAD]

  Porażka-Klops-Plama, czyli kto zniszczył polską kolej [WYWIAD]

  Jeżeli przed rozpoczęciem restrukturyzacji kolei Polacy korzystali z niej chętniej niż dziś, to znaczy, że reforma się nie udała.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników