prawo handlowe definicja

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo handlowe definicja. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo handlowe definicja.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Klauzula poufności: Można nałożyć karę umowną za zbyt długi język kontrahenta

  Klauzula poufności: Można nałożyć karę umowną za zbyt długi język kontrahenta

  Zawarcie w umowie klauzuli o zachowaniu poufności informacji nie jest niedopuszczalne w świetle art. 54 Konstytucji RP – stwierdził Sąd Najwyższy. To przełomowe orzeczenie dla przedsiębiorców, którym zależy na zobowiązaniu kontrahentów do utrzymania tajemnicy.

  czytaj więcej

 • Sprawozdanie finansowe za 2019 rok: Nie tylko bilans jest istotny

  Sprawozdanie finansowe za 2019 rok: Nie tylko bilans jest istotny

  Roczne sprawozdanie finansowe firmy trzeba sporządzić do końca marca. Obecnie oprócz bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej niektóre jednostki przygotowują też zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym. Zwykle najwięcej problemów sprawia wadliwe pokazanie skutków zmian polityki rachunkowości i poprawy błędów istotnych.

  czytaj więcej

 • Określenie „rustykalny” może być elementem nazwy towaru

  Określenie „rustykalny” może być elementem nazwy towaru

  Produkuję chleby w zautomatyzowanej piekarni. Niedawno inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadził kontrolę w mojej piekarni i stwierdził, że nie powinienem używać określenia „rustykalny” w przypadku produkowanego przeze mnie chleba białego. Nakazał usunąć to określenie z nazwy, twierdząc, że wprowadzam klientów w błąd. Zarzucił mi, że nazwa ta sugeruje produkcję wiejskimi, tradycyjnymi lub domowymi (prostymi) metodami, a z zadeklarowanego składu wynika, że jest to produkt wytwarzany w warunkach przemysłowych. Nie zgadzam się, bo produkt ten posiada w swoim składzie dodatki do żywności i inne składniki powszechnie używane w przemyśle. Czy mam prawo używać tego określenia?

  czytaj więcej

 • Miody ze wskazaniem kraju pochodzenia? To coraz bardziej możliwe

  Miody ze wskazaniem kraju pochodzenia? To coraz bardziej możliwe

  O zmianę unijnych przepisów apeluje większość państw członkowskich, w tym Polska. Informacja o źródle pozyskiwania produktu miałaby pomóc w walce z powszechnym fałszerstwem, które doprowadziło do kryzysu europejskich wytwórców złotego płynu.

  czytaj więcej

 • Koronawirus, upadłość konsumencka, JPK_V7. Ważne informacje dla klientów biur rachunkowych

  Koronawirus, upadłość konsumencka, JPK_V7. Ważne informacje dla klientów biur rachunkowych

  Od 8 marca br. obowiązuje specustawa koronowirusowa.Od 24 marca 2020 r. ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma być znacznie łatwiejsze niż obecnie.Wkrótce wejdzie w życie nowy obowiązek w związku z JPK_V7.

  czytaj więcej

 • KIS: Nie każdy posiłek można odliczyć od przychodu

  KIS: Nie każdy posiłek można odliczyć od przychodu

  Zapewnienie pracownikom budowlanym wyżywienia poprzez dostawę gotowych posiłków jest dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 7 lutego 2020 r. (sygn. akt 0111-KDIB1-1.4010. 503.2019.4.NL).

  czytaj więcej

 • Przygotowań do nowego JPK_VAT nie można odkładać

  Przygotowań do nowego JPK_VAT nie można odkładać

  W związku ze zbliżającym się wejściem w życie nowych regulacji o JPK_VAT spółka – tak jak każdy inny czynny podatnik VAT – stanęła przed koniecznością dokonania zmian w systemie finansowo-księgowym. Główna księgowa kilka razy spotkała się z opiekunem firmy ze strony dostawcy systemu, za pomocą którego prowadzone są księgi rachunkowe oraz ewidencje VAT oraz wysyłane były do tej pory deklaracje i informacje JPK_VAT. Niestety współpraca układała się nie do końca tak, jak tego oczekiwała księgowa. Przede wszystkim różne były podejścia do poszczególnych zagadnień, nieraz strony prezentowały też rozbieżne poglądy na temat samych rozwiązań prawnych, jakie już wkrótce będą stosowane. Często uzasadnienie twierdzeń przedstawiciela dostawcy systemu sprowadzało się do stwierdzenia, że „u innych klientów tak robią i nie mają oni zastrzeżeń”. W przypadku części spornych zagadnień udało się porozumieć dzięki temu, że główna księgowa spółki na bieżąco, telefonicznie konsultowała się z doradcą podatkowym, z którym od lat współpracowała. A znał go też i liczył się z jego zdaniem przedstawiciel dostawcy programu, pan Michał.

  czytaj więcej

 • Tarcza antykryzysowa dobra i… z drewna. Tak polski biznes ocenia propozycje rządu

  Tarcza antykryzysowa dobra i… z drewna. Tak polski biznes ocenia propozycje rządu

  DGP spytał właścicieli firm o ocenę rządowych propozycji. Większość wskazuje na braki w rozwiązaniach dotyczących kosztów pracy

  czytaj więcej

 • Epidemia koronawirusa. Zagrożenie niewypłacalnością: Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Epidemia koronawirusa. Zagrożenie niewypłacalnością: Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Wirus COVID-19 powszechnie nazywany koronawirusem rozprzestrzenił się do tej pory w ponad 110 krajach, z których wiele odnotowuje gwałtowny wzrost liczby nowych infekcji. Oprócz wpływu na zdrowie i życie ludzi koronawirus wywołuje również poważne skutki gospodarcze.

  czytaj więcej

 • Niewykonywanie umów w dobie koronawirusa? Nie zawsze ratunkiem będzie siła wyższa

  Niewykonywanie umów w dobie koronawirusa? Nie zawsze ratunkiem będzie siła wyższa

  Najbliższe tygodnie to czas podejmowania przez menedżerów kluczowych decyzji biznesowych w warunkach rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa. Przedsiębiorcy i członkowie zarządów w krótkim czasie i w oparciu o niewielką ilość informacji muszą ustalić priorytety i kierunki działań na najbliższe tygodnie. Od tego będzie zależało nie tylko utrzymanie miejsc pracy ale także utrzymanie płynności finansowej i uniknięcie ryzyka upadłości w średnioterminowej perspektywie.

  czytaj więcej

 • Ustawa w sprawie tzw. tarczy antykryzysowej dewastuje umowy najmu powierzchni handlowych i może skutkować wywłaszczeniem bez odszkodowania

  Ustawa w sprawie tzw. tarczy antykryzysowej dewastuje umowy najmu powierzchni handlowych i może skutkować wywłaszczeniem bez odszkodowania

  W dniu 31 marca 2020 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono ostateczną wersję najnowszej ustawy określającej zasady tzw. tarczy antykryzysowej obejmującej cały pakiet regulacji związanych z pandemią COVID-19.

  czytaj więcej

 • Tarcza antykryzysowa: Jak uzyskać dofinansowania z urzędów pracy [Pytania i odpowiedzi]

  Tarcza antykryzysowa: Jak uzyskać dofinansowania z urzędów pracy [Pytania i odpowiedzi]

  Pakiet ustaw nazywanych tarczą antykryzysową, który obowiązuje od niecałych trzech tygodni, cały czas rodzi wiele pytań zarówno po stronie przedsiębiorców, osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, jak i pracowników. Do tego dochodzą problemy z wnioskami. Są one w wielu miejscach niezrozumiałe – przedsiębiorcy, wypełniając formularze, często się zastanawiają, jakie wynagrodzenie wpisać albo czyje dane mają podać.

  czytaj więcej

 • Więcej praw w sieci. Zyskają konsumenci

  Więcej praw w sieci. Zyskają konsumenci

  Posiadacze kart prepaid dostaną zwrot niewykorzystanych środków przy przenoszeniu numeru, a zmieniający dostawcę internetu będą mieli zagwarantowany nieprzerwany dostęp do sieci

  czytaj więcej

 • Tarcza: Czy spółka z o.o. może ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS?

  Tarcza: Czy spółka z o.o. może ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS?

  Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zatrudniamy do dziewięciu pracowników. Czy mamy prawo do zwolnienia ze składek?- na pytanie naszego czytelnika odpowiada ekspert.

  czytaj więcej

 • "Gdzie jest UE", "gowinować", "biblioteczka", czyli alfabet pandemii

  "Gdzie jest UE", "gowinować", "biblioteczka", czyli alfabet pandemii

  Pandemia koronawirusa pokazała silne strony naszego państwa, ale i bezlitośnie obnażyła jego najsłabsze punkty. Przy okazji uwidoczniły się zupełnie nowe zjawiska i trendy – także w wymiarze politycznym i legislacyjnym. Zebraliśmy je w naszym subiektywnym „Alfabecie pandemii”.

  czytaj więcej

 • Mierzenie temperatury przed wizytą u fryzjera w centrum handlowym - co na to prawo?

  Mierzenie temperatury przed wizytą u fryzjera w centrum handlowym - co na to prawo?

  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło założenia kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Od 18 maja będzie można korzystać z punktów gastronomicznych oraz usług oferowanych przez branżę beauty – salonów kosmetycznych i fryzjerskich. W centrach handlowych będzie pojawiało się coraz więcej osób, jak zatem zapewnić im bezpieczeństwo? O kwestiach prawnych związanych z różnymi możliwościami opowiada mec. Paweł Fedczyszyn, adwokat w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

  czytaj więcej

 • Hejt nasz codzienny. Dlaczego jest tak pociągający?

  Hejt nasz codzienny. Dlaczego jest tak pociągający?

  Wydaje się, że hejt ma moc przyciągającą i uzależniającą, a nawet może się stać sposobem na życie, nie tylko w znaczeniu źródła dochodu i zajęcia, ale przede wszystkim pewnej postawy życiowej.  Na czym w istocie polega atrakcyjność hejtu? Dlaczego jest tak pociągający? Jak korzystają na nim Ci, którzy się go dopuszczają? I czy tylko oni w istocie korzystają?

  czytaj więcej

 • Koronawirus nie zwalnia z należytej staranności. Trzeba właściwie udokumentować poniesione straty

  Koronawirus nie zwalnia z należytej staranności. Trzeba właściwie udokumentować poniesione straty

  Trudności, w jakich znalazła się duża grupa polskich przedsiębiorców, nie zwalniają ich z konieczności zachowania należytej staranności przy dokonywaniu podatkowego rozliczenia straty w bieżącej działalności. Nie wystarczy bowiem wskazanie, że zanotowano ją w okresie zagrożenia koronawirusem, lecz trzeba też właściwie udokumentować okoliczności jej powstania.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników