prawo farmaceutyczne 2011

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo farmaceutyczne 2011. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo farmaceutyczne 2011.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nowy prawnik w departamencie własności intelektualnej SMM Legal

  Nowy prawnik w departamencie własności intelektualnej SMM Legal

  Dr Agnieszka Sztoldman, adwokat, 7 maja 2018 r. dołącza do zespołu kancelarii Sójka Maciak Mataczyński Adwokaci sp. k.

  czytaj więcej

 • Rośnie pula na lekarstwa. Usztywniona refundacja ucieszy chorych

  Rośnie pula na lekarstwa. Usztywniona refundacja ucieszy chorych

  NFZ będzie co roku przeznaczał tę samą część budżetu na refundację farmaceutyków. Obecnie określone są tylko maksymalne wydatki na ten cel – minimum nie ma.

  czytaj więcej

 • Klinger: Jak nie zostałam zwolenniczką dobrowolności szczepień

  Klinger: Jak nie zostałam zwolenniczką dobrowolności szczepień

  Swego czasu zachodziłam w głowę, jak można być tak – nie boję się użyć tego słowa – głupim, żeby wierzyć, że szczepienia są szkodliwe. Aż rok temu natrafiłam w telewizji na wciągający dokument „Wyszczepieni”. Wystąpiły w nim utytułowane osoby, naukowcy, prezentowano statystyki, były dowody na ukrywanie przez amerykański instytut odpowiadający za zbieranie danych epidemiologicznych ryzyka, że jedno ze szczepień wpływa na rozwój autyzmu.

  czytaj więcej

 • Na wprowadzenie dyrektywy fałszywkowej mieliśmy trzy lata. Ale i tak nie jesteśmy gotowi

  Na wprowadzenie dyrektywy fałszywkowej mieliśmy trzy lata. Ale i tak nie jesteśmy gotowi

  O nowych unijnych przepisach wiemy od 2016 r., ale i tak nie jesteśmy na nie gotowi. Szykuje się problem dla tysięcy farmaceutów i ryzyko dla pacjentów. Co na to resort zdrowia? Dolewa oliwy do ognia i planuje milionowe kary.

  czytaj więcej

 • Farmaceuci wydając leki się narażają, bo państwo nie zdążyło z ustawą

  Farmaceuci wydając leki się narażają, bo państwo nie zdążyło z ustawą

  Okres 7 lat na wdrożenie dyrektywy to za mało. Farmaceuci wydają leki wbrew prawu, a wielu powinno dostać kary. To im nie grozi, bo nie zdążono z ustawą.

  czytaj więcej

 • Żniwo dyrektywy fałszywkowej. Szpitale nie mają czym leczyć zakażeń

  Żniwo dyrektywy fałszywkowej. Szpitale nie mają czym leczyć zakażeń

  Przewidywania ekspertów, którzy straszyli trudnościami w dostępie do leków, nie sprawdziły się. Jest gorzej, niż wszyscy myśleli.

  czytaj więcej

 • Wystawianie recept na nowych zasadach. Oto propozycje resortu zdrowia

  Wystawianie recept na nowych zasadach. Oto propozycje resortu zdrowia

  Brak konieczności określania przez lekarza, ile pacjent ma zapłacić za lek – to nowa propozycja resortu zdrowia, będąca wypełnieniem porozumienia z rezydentami. Ci jednak nie są usatysfakcjonowani.

  czytaj więcej

 • Apteka ma obowiązek prowadzić nocne dyżury, mimo że ponosi na tym straty

  Apteka ma obowiązek prowadzić nocne dyżury, mimo że ponosi na tym straty

  Prowadzę aptekę w mieście liczącym zaledwie 12 tys. mieszkańców. Rada powiatu przyjęła uchwałę w sprawie obowiązkowych całodobowych dyżurów naszych placówek. Jednak z realizacją tego obowiązku łączą się problemy, m.in. nie ma wystarczającej liczby personelu do obsady apteki w trakcie nocnych dyżurów. Ponadto koszty zatrudnienia farmaceutów są całkowicie nieadekwatne do znikomego zainteresowania świadczeniami apteki podczas dyżurów. Bywa że nie pojawia się ani jeden pacjent. Koszty zapewnienia dyżurów nocnych w tej sytuacji powodują zmniejszenie rentowności apteki. Czy zatem taka uchwała nie narusza wolności prowadzenia działalności gospodarczej?

  czytaj więcej

 • Walka z nielegalnym wywozem farmaceutyków za granicę po nowemu. Co zmieni się w przepisach?

  Walka z nielegalnym wywozem farmaceutyków za granicę po nowemu. Co zmieni się w przepisach?

  Już 6 czerwca wejdzie w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego. Ma ona zapobiec procederowi wywozu leków z Polski. Za złamanie zakazów grożą nie tylko dotkliwe sankcje finansowe, ale także kary pozbawienia wolności – w skrajnych przypadkach nawet do 10 lat.Kluczowa dla ogółu aptekarzy zmiana znajduje się w znowelizowanym art. 86a prawa farmaceutycznego. Ustawodawca przesądził, w jakich sytuacjach apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny może zbyć produkt leczniczy. Apteka chcąca oddać za darmo leki, np. hospicjum, musi uzyskać na to zgodę inspektora farmaceutycznego. Przekazanie bez akceptacji narazi osobę odpowiedzialną za to nawet na odpowiedzialność karną!Zwiększono uprawnienia inspekcji farmaceutycznej. Co istotne – będzie mogła ona poprosić o pomoc policję.Nowe regulacje to w przeważającej mierze przepisy karne. Ustawodawca przewidział znaczące ich zaostrzenie. Osobom, które podejmą współpracę z mafią lekową i zostaną ukarane, grozić będzie też inna, dotkliwa konsekwencja: brak możliwości otwarcia apteki. Główny Inspektorat Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz przedstawiciele samorządu aptekarskiego mówią wręcz jednomyślnie: wchodzące w życie zmiany są konieczne, ale to wciąż za mało. Już dziś trwają przygotowania do kolejnych reform.

  czytaj więcej

 • Podróżujesz poza Unię Europejską? Sprawdź, co wolno mieć w bagażu [PORADNIK TURYSTY]

  Podróżujesz poza Unię Europejską? Sprawdź, co wolno mieć w bagażu [PORADNIK TURYSTY]

  Alkohol, papierosy, dewizy, żywność, rośliny, lekarstwa, zwierzęta domowe, pamiątki egzotyczne a także dzieła sztuki i zabytki oraz broń i amunicja to kategorie, które podlegają szczególnym regulacjom celno-skarbowym. Planując podróż - w szczególności poza Unię Europejską i z powrotem - warto wcześniej zadbać o to, by zawartość naszego bagażu była zgodna z przepisami.

  czytaj więcej

 • Będą nowe kary dla aptekarzy. Choć nie tak groźne, jak zapowiadano

  Będą nowe kary dla aptekarzy. Choć nie tak groźne, jak zapowiadano

  Najnowsza nowelizacja prawa farmaceutycznego wprowadzająca sankcje za łamanie dyrektywy antyfałszywkowej nie cieszy właścicieli aptek. Zarazem jednak nie powinni narzekać, gdyż jeszcze pół roku temu wydawało się, że będzie znacznie gorzej.

  czytaj więcej

 • Banki centralne dały zarobić

  Banki centralne dały zarobić

  2019 r. był udany – nie tylko na tle spadków cen aktywów rok wcześniej. Powodów do zadowolenia nie mają jednak posiadacze polskich akcji

  czytaj więcej

 • PharmaNET: Od wejścia w życie "Apteki dla aptekarza" zniknęło ponad tysiąc placówek

  PharmaNET: Od wejścia w życie "Apteki dla aptekarza" zniknęło ponad tysiąc placówek

  Od wejścia w życie "Apteki dla aptekarza" zniknęło ponad tysiąc aptek i punktów aptecznych, w tym wiele na obszarach wiejskich – podał w piątek Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Wskazał, że w przypadku 86 miejscowości była to jedyna placówka w okolicy.

  czytaj więcej

 • Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Ustawa z 14 grudnia 2016 r. − Prawo oświatowe (wyciąg) (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2198) – cz. 1. Po nie do końca udanej reformie szkolnictwa zawodowego ustawą z 2011 r. przyszła kolejna próba uzdrowienia kształcenia branżowego.

  czytaj więcej

 • Jedyny udany Projekt. Dlaczego mamy tylko jednego narodowego czempiona?

  Jedyny udany Projekt. Dlaczego mamy tylko jednego narodowego czempiona?

  Po 30 latach kapitalizmu w Polsce mamy na globalnej arenie gospodarczej tylko jednego czempiona – spółkę, która stworzyła grę „Wiedźmin”. Dlaczego akurat ta firma, ta branża i dlaczego tylko ona?

  czytaj więcej

 • Błędy administracji nie obciążają studentów

  Błędy administracji nie obciążają studentów

  Skarżącymi w sprawie Convertito i inni przeciwko Rumunii (skarga nr 30547/14) była piątka obywateli Włoch. Zostali oni przyjęci na studia na rumuńskim Uniwersytetcie Oradejskim na podstawie decyzji dziekana wydziału.

  czytaj więcej

 • Przygotowań do nowego JPK_VAT nie można odkładać

  Przygotowań do nowego JPK_VAT nie można odkładać

  W związku ze zbliżającym się wejściem w życie nowych regulacji o JPK_VAT spółka – tak jak każdy inny czynny podatnik VAT – stanęła przed koniecznością dokonania zmian w systemie finansowo-księgowym. Główna księgowa kilka razy spotkała się z opiekunem firmy ze strony dostawcy systemu, za pomocą którego prowadzone są księgi rachunkowe oraz ewidencje VAT oraz wysyłane były do tej pory deklaracje i informacje JPK_VAT. Niestety współpraca układała się nie do końca tak, jak tego oczekiwała księgowa. Przede wszystkim różne były podejścia do poszczególnych zagadnień, nieraz strony prezentowały też rozbieżne poglądy na temat samych rozwiązań prawnych, jakie już wkrótce będą stosowane. Często uzasadnienie twierdzeń przedstawiciela dostawcy systemu sprowadzało się do stwierdzenia, że „u innych klientów tak robią i nie mają oni zastrzeżeń”. W przypadku części spornych zagadnień udało się porozumieć dzięki temu, że główna księgowa spółki na bieżąco, telefonicznie konsultowała się z doradcą podatkowym, z którym od lat współpracowała. A znał go też i liczył się z jego zdaniem przedstawiciel dostawcy programu, pan Michał.

  czytaj więcej

 • Globalizacja bardziej globalna. Jeśli w Polsce pojawią się fabryki, to niekoniecznie lokalnych firm [NPBP]

  Globalizacja bardziej globalna. Jeśli w Polsce pojawią się fabryki, to niekoniecznie lokalnych firm [NPBP]

  Oszczędności logistyczne, które miałyby wynikać ze sprowadzenia przemysłu z powrotem do kraju, są wątpliwe. Jeśli w wyniku pandemii w Polsce pojawią się nowe fabryki, to niekoniecznie będą to zakłady rodzimych firm.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników